Bmc Levent 1996 Model Kapalı Kasa Kamyonetin Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aylakcekirge Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,092

aylakcekirge

Yeni Üye
Merhabalar,

Nihayet aranızdayım. Üniversiteden beri karavan hayalini kuruyordum ancak maddi yetersizliklerden dolayı adım atamıyordum. En nihayetinde bir iş sahibi olunca artık başlamalıyım diye düşündüm. Ancak bütçem fazlasıyla kısıtlı olduğu için en kötü ihtimallerinden başlıyorum.

Zor bir zamana denk gelmesiyle artan ikinci el araçların fiyatları epey cep yakıyordu. Araç almam için bütçem 15 bin TL. Öncelikle Mazda araçlarına baktım. Motor bakımından temizini bulamadım maalesef. Ardından Ford araçlarına baktım. Yine aynı şekilde motor sıkıntılı ve ekstra harcama gerekiyordu. Beklerken yine bir ilan gördüm. BMC Levent model bir araç. Kapalı kasa hususi kamyonet. 14 bin TL. Motoru oldukça sağlam ve masrafsız. Ancak vites, fren, debriyaj ve arka kapı, yan kapı kilitleri, pas gibi sağlam usta ile çözümlenecek sıkıntılar vardı. İçim ısındı ve hemen hayaller canlandı. Aldık aracı. Sanayiye bıraktık. Bakımı yapılacak. Ne kadar yapım masrafı çıkar bilmiyorum. Ancak çevremde kime sorduysam ve aracımın fotoğrafını gösterdiysem hepsi gülüp geçti. Bu aracın yazın hararet yaptığını ve kışın donduğu için çalışmadığını, köfteci aracı olduğunu, işe yaramayacağını, boşuna 14 bin TL verdiğimi, aracın çok masraf çıkaracağını, çok gürültülü olduğu için çekilmez olacağını, yarı yolda bırakacağını ve dayanamayacağını söylediler. Hemen hemen hepsi yanı cümleleri sarf etti.

Bunları duydukça beslediğim o güzellikler sinire dönüşmeye ve "neden" diye başlayan sorulara dönüştü. Ben de karavan yapım sürecinde daha deneyimli bir ortam araştırmak istediğimde GEZENBİLİR forum sitesini buldum ve şimdi buradayım. Sizlere danışmak istiyorum. Bu aracı karavana dönüştürmek için masraf yapmalı mıyım? Karavan yapımına değer mi? Ya da kısa bir süre de olsa beni yolculuklara çıkarmaz mı? Aracın fotoğrafını da atacağım. İlk hâliyle. Araç sanayiden geldikten sonra gerekli temizlik ve boyadan sonra da son hâllerini atacağım aracın. İlk karavan yolculuğunu gerçekleştireceğim hem akraba içerisinde hem aile. Bu yüzden yargılayıcı ve araç konusunda en kötü ihtimallerinden başlıyorlar. Üniversiteden beri hayalini kurduğum için izlemediğim video, okumadığım yazı, seyretmediğim film, sormadığım insan kalmadı. Sürekli araştırma hâlindeydim. İnsanlar nelerden neler yaparak başarıyorken neden benim bu adımın böyle bir karmaşaya neden oluyordu? Farkında olmadığım bir şey mi vardı da onu göremedim ve yanlış araç seçimi yaptım? Bütçemi artıramazdım çünkü karavan masraflarını da düşündüğümde epey sınırlayıcı kalıyordu. Başlangıç için böyle bir giriş yapacağım. Belki ilerleyen yıllarda durumum iyi olur da daha iyi bir araca sahip olurum. Hikâyem böyle başladı. Sizlerin yönlendirmeleri, önerileri, fikirleri, bilgileriniz ve paylaşımlarınız benim için çok önemli. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Çok fazla yargılayıcı tutumla karşılaştığım için ister istemez aklımda soru işaretleri oluştu. Bu yüzden size sormak istedim. Gördüğünüz araç için karavan yapım masrafına girmeli miyim? Sevgiyle kalın....

WhatsApp Image 2020 07 02 at 125812

Etiketler
Güzel, Basit araç gereçler kullanılarak bir kampervana dönüşebilir. Karavan size yuva olacaktır. Bu nedenle çevrenizin değil sizin düşünceniz önemlidir. Ne kadar ekmek o kadar köfte gibi, çok da bir şey beklemeden karavan zevkini ucundan kıyısından yaşayabilirsiniz isterseniz.

araciniz hayirli ugurlu olsun, guzel gunlerde gule gule kullanin. bazi araclar malesef hak ettigi degeri gormuyor. bazilarina da fazla deger veriliyor. onemli olan sizin icinize sinmesi. beklentilerinizi karsilayan her aractan karavan olur. moralinizi bozmayin, butceniz dogrultusunda temel ihtiyaclari karsilayacak hale getirin sonrasinda risk almak istemezseniz park yerinde ya da yakin bir kamp alaninda bir kac gun gecirin. her geziden sonra ihtiyaciniza gore sekillendirirsiniz.

Aracınız hayırlı olsun.

Benim karavan (Sprinter) 23 yaşında ve 380.000 kilometreye yaklaştı. Korona olmasa şu günlerde yollarda olacaktım.

Birincisi, araci yollarda tanımak mümkün. Ikincisi, siz aracı nasıl kullanıyorsanız o da size öyle cevap verir.
Sizin yerinizde olsam, yan tarafa 1-2 pencere, yukarıya da bir heki takar gezmeye başlarım.

Şimdiden güzel ve neşeli geziler dilerim.

Hayırlı olsun aracınız. Ben de sizin gibi uygun zamanı bekleyenlerdenim. Destek çağrınıza müteakiben yazmak istedim :smiley:
Okuduğum kitaplar, dinlediğim düşünen ve bence aydın olduklarını düşündüğüm kişilerden öğrendiğim bir şeyler var; Sana mantıklı geleni yapacaksın, herkesten tavsiye almayacaksın, hatta belki tavsiye de almayacaksın (senin hayallerine ulaşmış kişilerden esinlenebilirsin), yola çıkacaksın ve kendi seçtiğin yolunda iyisiyle kötüsüyle mücadele edip ilerleyeceksin ki hayatın tadı bu zaten hepimiz için; bir şeyleri tercih etmek ve iyi-kötü farketmeksizin olanın bizim için hayırlısı olduğuna inanarak o yolu, süreci keyifle yaşamak, şükretmek.
Harika bir adım atmışsınız, şimdi bir sonraki adımı bekliyorsunuz tüm heyecanınızla, ne mutlu size! Kimimiz ise hala o cesareti yakalayıp ilk adımı atamadan ancak birilerinin yaşadıklarını okuyup, karavan videolarını izleyip tatmin olmaya çalışıyoruz.
Her ne yaşayacaksanız yaşayın bunun hayrınıza olduğunu unutmayın.
Bu araç çok güzel duruyor, sizin heyecanınızla birlikte o da bu güzel enerjiyle tekrar can bulacak ve size mükemmel bir yoldaş olacaktır.
Her şeyin hayırlısı olsun 🙏🏾🙏🏾

Çok fazla yargılayıcı tutumla karşılaştığım için ister istemez aklımda soru işaretleri oluştu. Bu yüzden size sormak istedim. Gördüğünüz araç için karavan yapım masrafına girmeli miyim? Sevgiyle kalın....
------------------------------------------------------------
Ben yaşım ve felsefem icabı, boş hayaller peşinde koşmam.
Özellikle net görünür olaylarda...
Kalp kırıp kırmama 2. planda.
Esasında kalp kırmayı sevmem ama, açık sözlü olunca, insanlar alınabiliyor.

Güzel bir camiaya,azıcık talihsizce adım atmışsınız.!
BMC nin en tutulmayan, hantal, yakıtı çok, satışı çok zor bir tipini seçmişsiniz.

Hüseyin Bey in nasihatı, yaşı ve deneyimleri itibarı ile çok güzel.

"
Sizin yerinizde olsam, yan tarafa 1-2 pencere, yukarıya da bir heki takar gezmeye başlarım.
"

Aracı masrafsız olarak ilkel bir karavana dönüştürün.
Yani 2 yan pencere, bir de tavan havalandırması açtırın.

Ardından arkaya yere serilecek bir yatak, portatif bir tuvalet, damacana su ve
piknik tüpü alıp bulunduğunuz şehirden uzak olmayan yakın yerlere gidip,
hem karavancılığı, hem de aracınızı öğrenmeye gayret edin.

Uzaklaşmayın diyorum, aracınızın durumu belli değil,
ola ki yolda kaldı, tamire getirmesi zor olmasın.

Yazınız çok temiz ruhlu bir insan olduğunuz kanaatini veriyor.
İnşallah bu seçiminiz benim zanlarımın aksine çok uygun bir seçimdir
Ama tedbirli olmakta , daima yarar vardır.

Güzel günler dilerim.

Hayırlı olsun, tamamlandığında çok güzel bir yuva olacağına eminim. Umarım masrafsızca dolaşmanızı sağlar. Güzel yolculuklar, keyif dolu anılar dilerim.

Merhabalar,

Nihayet aranızdayım. Üniversiteden beri karavan hayalini kuruyordum ancak maddi yetersizliklerden dolayı adım atamıyordum. En nihayetinde bir iş sahibi olunca artık başlamalıyım diye düşündüm. Ancak bütçem fazlasıyla kısıtlı olduğu için en kötü ihtimallerinden başlıyorum.

Zor bir zamana denk gelmesiyle artan ikinci el araçların fiyatları epey cep yakıyordu. Araç almam için bütçem 15 bin TL. Öncelikle Mazda araçlarına baktım. Motor bakımından temizini bulamadım maalesef. Ardından Ford araçlarına baktım. Yine aynı şekilde motor sıkıntılı ve ekstra harcama gerekiyordu. Beklerken yine bir ilan gördüm. BMC Levent model bir araç. Kapalı kasa hususi kamyonet. 14 bin TL. Motoru oldukça sağlam ve masrafsız. Ancak vites, fren, debriyaj ve arka kapı, yan kapı kilitleri, pas gibi sağlam usta ile çözümlenecek sıkıntılar vardı. İçim ısındı ve hemen hayaller canlandı. Aldık aracı. Sanayiye bıraktık. Bakımı yapılacak. Ne kadar yapım masrafı çıkar bilmiyorum. Ancak çevremde kime sorduysam ve aracımın fotoğrafını gösterdiysem hepsi gülüp geçti. Bu aracın yazın hararet yaptığını ve kışın donduğu için çalışmadığını, köfteci aracı olduğunu, işe yaramayacağını, boşuna 14 bin TL verdiğimi, aracın çok masraf çıkaracağını, çok gürültülü olduğu için çekilmez olacağını, yarı yolda bırakacağını ve dayanamayacağını söylediler. Hemen hemen hepsi yanı cümleleri sarf etti.

Bunları duydukça beslediğim o güzellikler sinire dönüşmeye ve "neden" diye başlayan sorulara dönüştü. Ben de karavan yapım sürecinde daha deneyimli bir ortam araştırmak istediğimde GEZENBİLİR forum sitesini buldum ve şimdi buradayım. Sizlere danışmak istiyorum. Bu aracı karavana dönüştürmek için masraf yapmalı mıyım? Karavan yapımına değer mi? Ya da kısa bir süre de olsa beni yolculuklara çıkarmaz mı? Aracın fotoğrafını da atacağım. İlk hâliyle. Araç sanayiden geldikten sonra gerekli temizlik ve boyadan sonra da son hâllerini atacağım aracın. İlk karavan yolculuğunu gerçekleştireceğim hem akraba içerisinde hem aile. Bu yüzden yargılayıcı ve araç konusunda en kötü ihtimallerinden başlıyorlar. Üniversiteden beri hayalini kurduğum için izlemediğim video, okumadığım yazı, seyretmediğim film, sormadığım insan kalmadı. Sürekli araştırma hâlindeydim. İnsanlar nelerden neler yaparak başarıyorken neden benim bu adımın böyle bir karmaşaya neden oluyordu? Farkında olmadığım bir şey mi vardı da onu göremedim ve yanlış araç seçimi yaptım? Bütçemi artıramazdım çünkü karavan masraflarını da düşündüğümde epey sınırlayıcı kalıyordu. Başlangıç için böyle bir giriş yapacağım. Belki ilerleyen yıllarda durumum iyi olur da daha iyi bir araca sahip olurum. Hikâyem böyle başladı. Sizlerin yönlendirmeleri, önerileri, fikirleri, bilgileriniz ve paylaşımlarınız benim için çok önemli. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

yeni aracınızı güle güle kullanın...tek "keşke"m; keşke buraya araci almadan once girip sorup alternatif fikirlere de bir sans verseydiniz. Gerçi bütçe de belirtmişsiniz, yoksa ben sahsen bir mitsubishi l300 alın yolunuza bakın derdim. sağlık olsun bence kötü bir durumda değilsiniz bu kadar hevesle ve istekle bunca uzun zamandır takip edip araştırdığinıza göre ben altindan rahatlikla kalkabileceğinizi düşünüyorum. En kötüsü ne olur; bu araci adam edemeyecek olsanız bile satıp başka bir araca yonelebilirsiniz her zaman, edinilem onca deneyim ve bilgi de ekstra yaniniza kâr kalır. Bi de bu aklıma gelen en kötü ihtimal, düşünün...Elin oğlu/kızı campervan a donüşturdukleri 2.dunya savaşindan kalma vw bus ile almanyadan kalkıp ankaraya gelmiş, daha geçen gördüm, olmaz diye bir sey yok...ben de ilk 4x4 aracimi aldiğimda kimse bana oh ne iyi ettin ne guzel ettin vb demedi... siz içinizden ne geliyorsa nasıl geliyorsa öyle devam edin...hem bu aracın yedek parça ve bakım maliyeti de yaygin ve ucuzdur sanki, öyle tahmin ediyorum, ancak konu hakkinda daha profesyonel bilgiye sahip arkadaşlar daha iyi aydinlatacaklardır...boş vakitlerinizde biraz da mitsubishi l300 lere bakin derim, yazdiklariniza bakilirsa bence tam sizlik bir araç...şimdiden kolaylıklar ve basari

Merhabalar,

....

yeni aracınızı güle güle kullanın...tek "keşke"m; keşke buraya araci almadan once girip sorup alternatif fikirlere de bir sans verseydiniz. Gerçi bütçe de belirtmişsiniz, yoksa ben sahsen bir mitsubishi l300 alın yolunuza bakın derdim. sağlık olsun bence kötü bir durumda değilsiniz bu kadar hevesle ve istekle bunca uzun zamandır takip edip araştırdığinıza göre ben altindan rahatlikla kalkabileceğinizi düşünüyorum. En kötüsü ne olur; bu araci adam edemeyecek olsanız bile satıp başka bir araca yonelebilirsiniz her zaman, edinilen onca deneyim ve bilgi de ekstra yaniniza kâr kalır. Bi de bu aklıma gelen en kötü ihtimal, düşünün...Elin oğlu/kızı campervan a donüşturdukleri 2.dunya savaşindan kalma vw bus ile almanyadan kalkıp ankaraya gelmiş, pandemi doneminin hemen oncesinde daha yeni gördüm, olmaz diye bir sey yok...ben de ilk 4x4 aracimi aldiğimda kimse bana oh ne iyi ettin ne guzel ettin vb demedi... siz içinizden ne geliyorsa nasıl geliyorsa öyle devam edin...hem bu aracın yedek parça ve bakım maliyeti de yaygin ve ucuzdur sanki, öyle tahmin ediyorum, ancak konu hakkinda daha profesyonel bilgiye sahip arkadaşlar daha iyi aydinlatacaklardır...boş vakitlerinizde biraz da mitsubishi l300 lere bakin derim, yazdiklariniza bakilirsa bence tam sizlik bir araç...şimdiden kolaylıklar ve basarilar diliyorum!

Benim karavan (Sprinter) 23 yaşında ve 380.000 kilometreye yaklaştı. Korona olmasa şu günlerde yollarda olacaktım.
-----------------------------------------------------
Hüseyin Bey iki alakasız markayı ve modeli mukayese etmişsiniz diyeceğim, kusura bakmazsanız.
Biz kendi üretimlerimizi anlatırken sıra malları ile karşılaştıran müşterilere;

" Yemek odanızı, salonunuzu, yatak odanızı, marangoza da yaptırabilirsiniz, mobilyacıya da.
Neticede her ikisi de ahşap işliyor.. :yum::wink::sweatsmile: "
deriz ve müşteri ne kastedildiğini anlar.

20 yılı aşkın kullandığım muhtelif tipdeki Mercedesi, sıra malları ile asla bir tutmam.
Yalnız şunu da ilave edeyim;
o eski Mercedes deninceözellikle binek tiplerde akla gelen, yola kaplan gibi oturan
geniş kasa Mercedeslerin yanında,
maskaralık tiplerde, yıldızın ağladığı, eğri büğrü Mercedesler de çok görünür oldu.
Ben yadırgıyorum;
ama malın sahibi ticari şartlar gereği, herhalde yıldızın şanını 2. plana attı..

-----------------------------------------------------
Hüseyin Bey iki alakasız markayı ve modeli mukayese etmişsiniz diyeceğim, kusura bakmazsanız.
Biz kendi üretimlerimizi anlatırken sıra malları ile karşılaştıran müşterilere;

" Yemek odanızı, salonunuzu, yatak odanızı, marangoza da yaptırabilirsiniz, mobilyacıya da.
Neticede her ikisi de ahşap işliyor.. :yum::wink::sweatsmile: "
deriz ve müşteri ne kastedildiğini anlar.

20 yılı aşkın kullandığım muhtelif tipdeki Mercedesi, sıra malları ile asla bir tutmam.
Yalnız şunu da ilave edeyim;
o eski Mercedes deninceözellikle binek tiplerde akla gelen, yola kaplan gibi oturan
geniş kasa Mercedeslerin yanında,
maskaralık tiplerde, yıldızın ağladığı, eğri büğrü Mercedesler de çok görünür oldu.
Ben yadırgıyorum;
ama malın sahibi ticari şartlar gereği, herhalde yıldızın şanını 2. plana attı..

Akın Bey, 23 yașında ve 380.000 kilometredeki aracımı örnek verince markasını da yazmak gerekiyordu. Bakımının büyük bir kısmını kendim yapıyorum ve aracı yolda zorlamıyorum. Hor kullansam çoktan yollarımız ayrılmıștı.

VW Transporter T1 ve T 2 kullandım. Her ikisiyle de uzun Türkiye gezileri yaptım. Almanya’da otobanda süratli gidince T2’nin iki defa motorunu yaktım.

Deneyimlerime göre hor kullanmamak șartıyla, her araçla kendisine göre geziler yapmak mümkün.

Çok daha düşük fiyata pejo J9 , ivecolar, magirüs ler var. BMC yi veto eden ustalar bu araçların hurdasına bile onay verecektir, haklılar da..

konu sahibinin ilk mesajdan sonra yazmaması ilginç. belki de beklediği tepkileri almadığı için devamını getirmedi. bu mesajı okuyacağını varsayıyorum.

@aylakcekirge , aldığınız araç yukarıda belirtilen nedenlerle karavan dönüşümü için çok uygun görülmese de, beklentilerinizi karşılayan her araçtan karavan olacağında ısrarlıyım. aracınızı (bir miktar değer kaybını göze alıp) satıp @memret in önerdiği gibi farklı bir araç alabilirsiniz ya da başladığınız işi bitirip sahip olduklarınızla mutlu olursunuz. moralinizi bozmayın hayallerinizden vazgeçmeyin. insanlar binek otomobilden kamp aracı yapıyor bmc den de olur. dönüşüm aşamalarının fotoğraflarını bekleriz, ben görmeyi çok isterim. yeterince ducato, iveco, t5 dönüşümü izliyoruz farklı bir araç görmek hoş olur.

konu sahibinin ilk mesajdan sonra yazmaması ilginç. belki de beklediği tepkileri almadığı için devamını getirmedi. bu mesajı okuyacağını varsayıyorum.

@aylakcekirge , aldığınız araç yukarıda belirtilen nedenlerle karavan dönüşümü için çok uygun görülmese de, beklentilerinizi karşılayan her araçtan karavan olacağında ısrarlıyım. aracınızı (bir miktar değer kaybını göze alıp) satıp @memret in önerdiği gibi farklı bir araç alabilirsiniz ya da başladığınız işi bitirip sahip olduklarınızla mutlu olursunuz. moralinizi bozmayın hayallerinizden vazgeçmeyin. insanlar binek otomobilden kamp aracı yapıyor bmc den de olur. dönüşüm aşamalarının fotoğraflarını bekleriz, ben görmeyi çok isterim. yeterince ducato, iveco, t5 dönüşümü izliyoruz farklı bir araç görmek hoş olur.

Aynı konu Gezenbilir Karavan Grubunda da açılmış. 130 civarında yorum var ama konu sahibini aralarında göremedim.

Ilginç bir durum. Ilginç derken, konu sahibinin yazmamasını değil paylaşımda bulunan bizleri kastediyorum!😂

Yıllar önce, tanınmış bir Alman futbolcunun Brezilyalı futbolcular hakkında söyledikleri aklıma geldi.

„Brezilyalı futbolcular kendilerini öylesine oyuna verirler, topu oyundan alsan farkına varmazlar“

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR