BMW F650 GS Yaz bakımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan the venturer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,634

the venturer

Kamp III
Hepinize merhaba. 9500 km kullandığım yağı değiştirme vakti gelmişti.
İşe grenajları çıkarmakla başladım. Plastik aksam oldukça yumuşak. Korkmanıza gerek yok.
sdc10131proc18.jpg

Yağ tankının çıkarılması. Üstteki vidayı sökün. Ayrıca iki tane de geçme pim var. Bu pimleri de kargaburnu vasıtasıyla çıkardım.Tankın tam altındaki vida çeşme vazifesi gördü ve yağı buradan boşalttım. Tankı sallayıp iyice boşalmasını sağlayabilirsiniz.
sdc10114proc3.jpg

sdc10120proc8.jpg

sdc10121proc9.jpg

sdc10123proc11.jpg

Yağın durumu berbat.
sdc10122proc10.jpg

Motor korumalarını söktüm. Bunlar birbirine geçen biri bar diğeri alüminyum korumalar.
sdc10115proc4.jpg

sdc10116proc5.jpg

Yağ filtre haznesinin kapağını söktüm. İki vida aynı, diğeri en sağdaki farklı. Resimlere bakılınca belli oluyor. Farklı olan bayağı hassas. Topraklama bağlantısı için de kullanılıyor zannedersem. Dikkatlice sökün ve sökerken her vidanın sıkılığını hissedin.
sdc10139proc25.jpg

sdc10132proc19.jpg

sdc10134proc21.jpg

Son olarak da alt karter tıpası. En riskli yer. Zira alüminyum ve çok yumuşak. Bayağı asılmanız gerekecek. Size tavsiyem; altıgen düz veya lokma anahtar kullanın ki her köşesiyle iyice tutsun. İmkanınız varsa, Nm ayarlı bir Torx anahtar en iyisi. Vida yönleri aynı fakat ayakta veya çömelirken denemeyin. Altına yatıp yönünü iyice anlayın.
''Filtro Magnetico'' işini iyi yapmış ve yağdaki metallerin bir kısmını tutmuş. Buna bakarak aşınma hesabı yapılabilir.
sdc10137proc24.jpg

sdc10136proc23.jpg

Ön dişli hiç de 15.000 km yapmış gibi durmuyor. Tek teker yok. Zorlamak yok. Arazide kontrollü sürüş...
sdc10125proc13.jpg

Motor bloğunun altında yağ sızması. Bu normaldir. 1-Fazla yağ. 2- Conta. 3- tek silindir. 4- Gevşeme. 5- Terleme. BMW markasına sakın laf atmayın şimdi. Her motosiklette vardır bu.
En büyük etken; 1,4.
sdc10117proc6.jpg

Bu şekilde tam yağ değiştirme sonucu motosiklet 2.3 lt yağ alır. Ama tembellik edip; yağ tankından bir pompa vasıtasıyla sadece yağı çekeneler de var.
Geldik en büyük şikayetime; yan ayak sıkıntısı. Elektronik devre çok hassas bir pistonla kontrol ediliyor. İçinde 3 iğne var. 2 numara ortada. Ve piston 2 nolu iğneyi sağa sola itiyor böylece yan ayak aşağıda ve motosiklet viteste iken çalışmıyor. Yan ayak üstündeki switch i daha önce söktüm ve temizledim. Sıra buna geldi. Temizleme işi halletmez ise; iptal edip direk bağlayacağım. Ama bu devre gerçekten bir ihtiyaç. Uzun sürüşlerde hangimiz unutmuyoruz ki?
sdc10129proc16.jpg

sdc10128proc15.jpg

sdc10130proc17.jpg

Sırada hava filtresi var. Şnorkeli çıkartıp ulaştım.İçinde bir miktar yağ var. Bu da normaldir. Fazla yağ buradan taşma yapıyor.
sdc10140proc26.jpg

sdc10141proc27.jpg

sdc10144proc29.jpg

Eski ve yeni yağ yanyana. 10-40 yarı sentetik.
sdc10147proc1.jpg

Hiç soğutma sıvısı kalmamış rezervde. En kısa zamanda bakmam gerek buna da.
sdc10146proc31.jpg

Son olarak da, bataryayı söküp su ilave edip bir miktar da şarjda bıraktım.
Evet hepsi bu kadar. Mümkün olduğunca açıklayıcı yazmaya çalıştım. Umarım işinize yarar.
Hepimize güvenli ve mutlu sürüşler.

Etiketler
Ynt: BMW F650 GS Yaz bakımı

bu yararlı paylaşım için teşekkürler..
bir de borusandan duyduğum kadarıyla, her seferinde yağ filtresinin olduğu yerle ilgili vidaları değiştiriyorlarmış.. illa da gerekli bir eylem değil sanırım..

binbaki' Alıntı:
bu yararlı paylaşım için teşekkürler..
bir de borusandan duyduğum kadarıyla, her seferinde yağ filtresinin olduğu yerle ilgili vidaları değiştiriyorlarmış.. illa da gerekli bir eylem değil sanırım..
Rica ederim. Filtre kapağını tutan vida değil de filtre üstündeki conta değiştirilebilir. Kaçak sızıntı yoksa hiç de gerek yok.

teşekkür ederim.. acaba bu borusan gereksiz ilaveler mi yapıyor?
motosikleti bakıma götürmeyi düşünüyordum ama biraz daha mı düşünsem.. :smiley:

binbaki' Alıntı:
teşekkür ederim.. acaba bu borusan gereksiz ilaveler mi yapıyor?
motosikleti bakıma götürmeyi düşünüyordum ama biraz daha mı düşünsem.. :smiley:
Gereksiz ilaveler yapacağını sanmıyorum. Ben elimden geldiğince kendim yaptım şimdiye kadar. Rutin bakımları paylaşma sebebim de eli yatkın olanları cesaretlendirmek.

the venturer' Alıntı:
Gereksiz ilaveler yapacağını sanmıyorum. Ben elimden geldiğince kendim yaptım şimdiye kadar. Rutin bakımları paylaşma sebebim de eli yatkın olanları cesaretlendirmek.
hocam öncelikle selamlar, saygılar.. sanırım yeni üye olmamdan mütevellit özel mesaj atamıyorum..
ben de f 650 gs kullanmaya başladım.. yazın motosikletim trabzondayken bakımla ilgili parçaları (hava filtresi, yağ filtresi vs.) borusandan istedim.. görüşmüş olduğum kişi bana yağ filtre kapağı ile ilgili vidaları almamı, kendilerinin de bakımı yaparken her seferinde bunları değiştirdiklerini söyledi..
şimdi istanbuldayım.. ama yine de motorun bakımını kendim yapmak istiyorum.. o halde alacağım parçalar arasına vida vs. karıştırmamalı, borusandan bu konuda söyleneceklere de pek kulak asmamalıyım sanırım..

Bu sarf malzemeleri sahibinden.com veya bempar. com'dan çok daha hesaplı alabilirsiniz.

Paylaşımınızın özellikle benim gibi yeni başlayanlar için son derece faydalı olduğunu düşünüyorum. Gayet açık ve anlaşılır. Bu haftasonu olmadı ama önümüzdeki haftasonu, bir usta arkadaşımın gözetiminde aynını uygulamaya çalışacağım. Çok teşekkürler. Çok yaşa F650 GS.

tlgymn' Alıntı:
Paylaşımınızın özellikle benim gibi yeni başlayanlar için son derece faydalı olduğunu düşünüyorum. Gayet açık ve anlaşılır. Bu haftasonu olmadı ama önümüzdeki haftasonu, bir usta arkadaşımın gözetiminde aynını uygulamaya çalışacağım. Çok teşekkürler. Çok yaşa F650 GS.
Şimdiden kolay gelsin. Yardıma hazırım, herzaman:smiley:

Sevgili Birdal,

Bugün motoruma yaptığın ilkyardım müdahalesi için sonsuz teşekkürler... Bütün haftasonunu motor üstünde Kaz Dağlarında geçirdikten sonra, daha döner dönmez üşenmeyip bir de benim motorla uğraşman inan unutulmayacak bir hareketti. Bir kez daha teşekkürler.

Şundan emininim ki bir daha elcik ısıtma düğmesini asla açık bırakmayacağım. Fakat bu vesile ile, 2000 model F650 GS'de elcik ısıtma butonunu kontağa bağlamayan mühendislere buradan selamlarımı iletmek isterim.

Selamlar,

Tolga

tlgymn' Alıntı:
Sevgili Birdal,

Bugün motoruma yaptığın ilkyardım müdahalesi için sonsuz teşekkürler... Bütün haftasonunu motor üstünde Kaz Dağlarında geçirdikten sonra, daha döner dönmez üşenmeyip bir de benim motorla uğraşman inan unutulmayacak bir hareketti. Bir kez daha teşekkürler.

Şundan emininim ki bir daha elcik ısıtma düğmesini asla açık bırakmayacağım. Fakat bu vesile ile, 2000 model F650 GS'de elcik ısıtma butonunu kontağa bağlamayan mühendislere buradan selamlarımı iletmek isterim.

Selamlar,

Tolga
Rica ederim Tolga. Lafımı olur. Herzaman...
Bu arada o anahtar bence kontağa bağlıdır ama yine de bir araştırmak lazım. Belki senin motorda bir sıkıntı sözkonusu o anahtarda.
Selamlar.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,şunuda eklemek isterim eğer eliniz anahtar tutuyor ise ne yapacağınıza karar verirseniz,işe başlayın söktüğünüz parçalar sizi hedefe götürüyor zaten,ilkinde biraz acemilik olsada yavaş yavaş insan ehlileşiyor.

merhaba.
karter tapası bir türlü açılmadı. yenisini almam gerekecek ama bulamadım. tavsiye edebileceğiniz bir yer ya da site var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.