Bot Ve Motor Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yılmazgüç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,986

yılmazgüç

Ana Kamp
Yer
istanbul
arkadaşlar herkese selamlar.uzun zamandır fiber ya da bot almayı düşünüyordum ama malum bütçe yüzünden bir türlü olmadı.bu yaz için kısmetse birşeyler yapmayı umut ediyorum.önceleri fiber düşünsem de ekonomi ve taşıma problemleri yüzünden bota yönelik araştırmalara yöneldim.benim düşüncem 3m bot ve 5 hp motor. yazları saros ta kullanmayı planlıyorum.bot olarak x cape,tiger,moonstar,vb olabilir.yani kısıtlı bütçe olanakları ile.motor ise parsun ya da hidea düşünüyorum.fakat hidea sanırım çok yetkili servise sahip değil.bu tarz bot ve motor kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.ve de bu kombinasyon için ayrılan bütçeler hakkında bilgi verirlerse mutlu olurum.

Etiketler
Ynt: Bot Ve Motor Seçimi

Eğer fiber düşünürseniz bende var 4.99 metre direksiyonlu 4 zamanlı motor var üstünde 14.000 e verecegim 2012 model

Bende 3.20 Seastar Bot ve 5 bg parsun motor var,evet iş görüyor,ama fiber daha rahat bence ,Bot biraz konforsuz oluyor,fiberi tavsiye ederim,bir de 5 bg yavaş kalıyor,bence 9.9 bg alın,parsun alırsanız kullanmadan önce bir ustaya götürüp bujisini değiştirin,ateşleme sistemini kontrol ettirin,malum Çin malı,parsun iş görüyor ama kalitesiz olduğu belli,yan yatırınca yağ sızdırıyor

öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler.fakat konu başında da belirttiğim nedenlerden dolayı ekonomik olması açısından bot düşünüyorum.zaten amatör bir şekilde yazları kullanmak hedef.bu arada siz seastar 320 ve parsun5 hp kombinasyonunu kaç tl ye ve nereden temin ettiniz.tahminimce 3 kişi rahatlıkla balığa çıkabiliyorsunuzdur.

http://www.karandeniz.sahibinden.com/
buradan aldım,
3 kişi biraz sıkışık oluyor,2 kişi için daha rahat oluyor,3 kişi çıkacaksanız daha büyük bot alın,2 kişi iseniz 3.20 yeterli,
bence her halükarda motoru 9.9 bg alın,5 bg de iş görüyor ama biraz yavaş kalıyor

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-bot-marinport-sifir-3-90-mt-ahsap-katlanir-tabanli-sisme-bot-149467731/detay/ (aliminyum taban alın)
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-icten-ve-distan-takma-motor-yetkili-bayiden-9-9hp-dort-zamanli-sifir-parsun-deniz-motoru-148641625/detay/
2249+3349=5598 tl,pazarlıkla beşbine alabilirsiniz

cevabınız için teşekkürler.ben çok nadir olarak en fazla 3 kişi çıkmayı düşünüyorum.genelde 2 kişi oluruz.bizim amaç çok profesyonelce değilde amatör olarak kıyıdan fazla açılmadan tutabilirsek bir kaç balık tutmak.kısacası deniz havası solumak.anladığım kadarıyla denizde rahat etmek için karadaki rahattan ve bütçeden taviz vermek lazım.ben o yüzdem 3metre civarı düşünüyorum.kurması ve toplaması kolay olsun,motoru kolayca taşıyabilelim gibi.

Yılmaz Bey,öncelikle bot ve fiber tekne farkları avantajlarından gidecek olursak
*fiber tekne için araca çeki demiri yaptırmak gerekir ki buda artı en az 1000 TL masraf
*fiber tekne için römork gerekir ki buda artı masraf
*fiber tekne için denize en yakın mesafe gerekir ki buda olmazsa artı insan gücü gerektirir
*şişme bot hafiftir katlanıp bagajda taşınabilir
*şişme bot hafiftir araç üstünde aparatsızda taşınabilir
*şişme bot 3 hazneli şişme yeri vardır ki bu da denizde bir kayaya çarpsanız dahi diğer kalan haznelerle kıyıya ulaşabilirsiniz
*şişme bot liman kayıt belgesi istemez faturası olması yeterli
*şişme bot her türlü aksesuarla kullanabilirsiniz pratiktir tente ve taşıma tekerleği takıp tek başınıza istediğiniz yere götürebilirsiniz
motor konusuna gelince ben 5 beygir parsun kullanıyorum,9.9 eğerki bütçeniz varsa alın derim ama 5 de yeterli ama yaz ayları için,yatık şekilde ters koyarsanız yağı akıtır,doğru koyarsanız sıkıntı yok,bagajınıza dik koymak için profilden çok ucuza bir aparat yaptırıp koyabilirsiniz benim kombinasyonumdan örnek vericem size resimli sanırım yeterli olur,
amatör denizcilik için 2.el bot 3.20 boy tahta taban 1000 tl civarı,ama motoru sıfır alın faturasını da her zaman yanınızda bulundurun,sahil güvenlik deniz üstünde ilk istedikleri bot ve motorun sahiplik belgesi,yangın tüpü,1 adet can simidi ve kaç kişi varsa o kadar can yeleği

Casio fotograf makinesi tm grseller 287

Casio fotograf makinesi tm grseller 306

Casio fotograf makinesi tm grseller 309

CIMG0080

detaylı anlatımlarınız ve resimler için çok teşekkürler.bu fotoğraflara baktıktan sonra içimdeki bot sevdası daha da arttı.bu arada botunuz carettanın üzerinde çok şık durmuş. anladığım kadarıyla botunuzla keyifli ve bereketli avlar da yapmışsınız.umarım bu keyfiniz daha da artar.
bende bu gün büyükçekmece güzelce de bir yere bot ve motor sordum.mekan sahibi orada olmadığı için çalışan arkadaştan çok sağlıklı olmamak şartıyla bilgi aldım.marinport 3m ve 5 hp parsun için yaklaşık 4200tl dedi.pazarlık payı olduğunu söyledi.ama ben mekan sahibi ile görüşemediğim için son fiyat ne olur bilemem fakat bu fiyat bana biraz çok geldi.karan denizciliğin internet sayfasında 3m marinport ve 6hp hidea için 3599 tl yazıyor.bu kombinasyonuda aklımdan geçiriyorum fakat hidea nasıldır bilmiyorum.sadece servislerinin parsun kadar yaygın olmadığını duymuştum.

arkadaşlar selam

her marka ve araca uygun çeki demiri imal ve montaj işlemleri ve römork imalatımız mevcuttur.
ilgilenen arkadaşlar www.romakromork.com sitesinden gerekli bilgileri alabilir.

saygılar

Merhaba,
Bot aldınız mı? Tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim.

5 hp Parsun motor faturalı,temiz servis bakımlı az kullanılmış,satılık

Selam herkese.

Benim sorun biraz daha karmaşık. bilgi verebilirseniz sevinirim.

Yaz başında bir dalış sırasında 12mt dipte zodiac bota bağlı motor buldum. bot boydan boya kesilmiş sanki bilerek batırılmış gibiydi. motoru söküp temizledim topladım kendi 380 botuma taktım şimdi tıkır tıkır çalışıyor. şimdiye kadar hiç olmadı ama (ekip halindeki dalış gezilerin hariç) sahil güvenlik fatura yada belge sorarsa ne yapabilirim?? bunun kaydı kuydu nasıl yapılır??

Muhtemelen 2. el motor satan bir yerden almış gibi bir fatura düzenleteceksiniz; gerekiyorsa KDV'sini vs. ödeyeceksiniz...
Düz mantık böyle söylüyor ama belki deniz hukuku açısından bir düzenleme vardır. Açık denizde malı bulan, çıkartan kimse sahibi odur diye biliyorum...

Bu arada bir ay önce Wind 2.90m alüminyum taban bot + 6HP Tohatsu aldık.
İlk bot deneyimimiz için fena bir başlangıç olmadı ama 2 kişi 6HP ile planing yapamıyoruz; ağırlık dağılımı falan hikaye.
İki kişi süratimiz 6-7km/h gibi. Tek kişi botun ortasına doğru oturunca 23-25km/h ile planning yapabiliyorum.

Dolayısıyla bot küçük de olsa minimum 8HP, daha iyi 9.9HP takmakta fayda var. Ama kıyıdan 100m açılıp balık tutacağım diyorsanız 6HP de iş görür.

Gökova'da öğleden sonra ciddi rüzgar ve dalga olabiliyor; yarım metrelik dalgalarda 6HP idare eder şekilde götürüyor. Sanırım daha düşük güçte bir motorla kıyıya varmak çok uzun sürerdi.

Dalgada önden fazla su alınca bir serpinti önleyici taktık. Ama botlar; hele ki 3.60'ın altındaki botlar ciddi dalgalı havalar için değilmiş; bunu anladık. Zira botun boyu kısa olunca uzun dalga boylarında (frekansı düşük dalgalarda) burun ikinci dalgaya saçma bir açıyla girip sıkıntı yaratıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR