Bozcaada Belediyesinin O2 Belgeli Tinyhouse Römorkları Adaya Sokmaması Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ayrton Senna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,571

Ayrton Senna

Ana Kamp
Merhaba.
Benim de çok sevdiğim Bozcaada'mızın Belediyesi böyle bir karar almış ve plakalı yani aynı O2 belgeli karavanlarımız gibi karayolları kanunlarına tabi araçları adaya sokmuyormuş. Hatta Gestaş feribot hatlarına da talimat verilmiş bu araçlar feribota dahi alınmıyorlarmış. Bunun anayasal bir dayanağı var mıdır? Karar insanların seyahat ve mülkiyet özgürlüklerine aykırı mıdır? Yarın O1 veya O2 karavanlarımız da bu kapsamda değerlendirilip bazı belediyelerce seyahati engellenebilir mi? Konuyla ilgili bilgisi, görüşü olanlar varsa paylaşırsa sevinirim.

Bozcaada

Merhaba.
Benim de çok sevdiğim Bozcaada'mızın Belediyesi böyle bir karar almış ve plakalı yani aynı O2 belgeli karavanlarımız gibi karayolları kanunlarına tabi araçları adaya sokmuyormuş. Hatta Gestaş feribot hatlarına da talimat verilmiş bu araçlar feribota dahi alınmıyorlarmış. Bunun anayasal bir dayanağı var mıdır? Karar insanların seyahat ve mülkiyet özgürlüklerine aykırı mıdır? Yarın O1 veya O2 karavanlarımız da bu kapsamda değerlendirilip bazı belediyelerce seyahati engellenebilir mi? Konuyla ilgili bilgisi, görüşü olanlar varsa paylaşırsa sevinirim.
Anayasal suçtur. Tartışma konusu dahi edilmemeli. Nokta

„Özel araziler iҫinde ve tüm ada sathında konuṣlandırılması yasaklanmıṣtır.“

Tiny House‘ın konuṣlandırılacağı yer iҫin izin gerekeceğini düṣünüyorum. Özel arazi olarak, bir ṣahsın kendi arazisi kastediliyorsa karar bence sorunlu. Kurallara uymayanları cezalandırmak yerine iṣin kolayına kaҫarak peṣinen herkese yasaklamak doğru değil. Ama bu tür uygulamaları belediyeler ҫok severler.

Almanya’da Tiny House’ın duracağı yer iҫin izin gerekiyor. Ҫekme karavanda böyle bir durum yok.

Tiny house denen "şeyler" karavan DEĞİLDİR. İmar izni olmayan yerlerde kaçak yapılaşma için türemiş ucubelerdir. Kanunlardaki boşluklardan yararlanmak için şasesine O2 belgesi alınmış olması bu nesneleri "GECEKONDU" vasfından çıkarmaz.
Ben belediyelerin bu tutumunu olumlu buluyorum. Karavanı ile adaya geçen kimseye de sen geçemezsin demiyorlar. Olayları seyahat özgürlüğü veya anayasa gibi gerekçelerle sulandırmanın bence bir alemi yok. O tiny house ların imarsız alanlara konan gecekondular olduğunu herkes biliyor. Kimseyi aptal yerine koymayın lütfen.

Tiny house denen "şeyler" karavan DEĞİLDİR. İmar izni olmayan yerlerde kaçak yapılaşma için türemiş ucubelerdir. Kanunlardaki boşluklardan yararlanmak için şasesine O2 belgesi alınmış olması bu nesneleri "GECEKONDU" vasfından çıkarmaz.
Ben belediyelerin bu tutumunu olumlu buluyorum. Karavanı ile adaya geçen kimseye de sen geçemezsin demiyorlar. Olayları seyahat özgürlüğü veya anayasa gibi gerekçelerle sulandırmanın bence bir alemi yok. O tiny house ların imarsız alanlara konan gecekondular olduğunu herkes biliyor. Kimseyi aptal yerine koymayın lütfen.
Üslubunuza dikkat edin lütfen !

Belediye meclisi kararı Anayasa'da belirlenen temel hak ve hürriyetlerin özüne ve ruhuna aykırı olduğundan İdare Mahkemesi kararı ile kısa sürede iptal edilir diye düşünüyorum. Hatta yürütmenin durdurulması talebinin de kabul göreceğini ve kararın uygulanamayacağını düşünüyorum.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sulandırmak ile anayasayı aynı cümlede kullanmak bence abesle iştigal. Anlaşılan odur ki , toplum olarak sadece Devlet değil vatandaş olarak bizlerde yasak seviciyiz. Kişinin yasal olarak sahip olduğu kendi arazisine yine devletin onay verdiği yasal şartları yerine getiren O2 belgesine sahip bir aracını konuşlandırmasının yasak olmasını düşünmek akla ziyan bir düşüncedir. Ya bu araçlara belge vermesinler, ya da anayasal haklarımızdan tümden vazgeçelim. İmar izinlerini rüşvetler ile alanları, ormanlık arazileri imara açanları tartışmak yerine ne de güzel yine var olan yasaların çiğnenmesine şahit oluyoruz. Tiny house için bir gece kondudur ifadesi de dogru bir tanım değildir. Gecekondular kaçak yollardan elektrik su ve kanalizasyon hizmetlerinden yararlanıyor. Oysa tiny house gibi yapılar bu illegal işlere bulaşmadan kendi çözümlerini üretebilirler. Bulunduğu arazide hiç bir kazı yapmadan, tekerlekleri üzerinde konumlanmış ve gerektiğinde mobil biçimde taşınabilen bir yapıyı gece kondu gibi algılamak haksızlık olur.

Not: Tiny House sahibi değilim. Ama sahibi olmamam demek olanların hakkını savunmayacağım anlamına gelmez

Tiny house O2 belgesi üzerine yapılıyor ama her sene TÜV e muayeneye de gitmesi gerek. Bana söylenen, arsaya konduktan sonra trafikten çekiliyormuş.Trafikten çekildiği an, izinsiz yapıdan bir farkı kalmıyor. Zaten belediyeler ceza kesiyor genellikle . Tiny house serbest olsa, tır dorsesi alan da koca ev yapar üzerine. . Gerçi izinsiz yapılar son seçim öncesi ruhsat aldılar. Yapanın yanına kar kalıyor her zaman.

Ben farklı düşünüyorum.
Bence karayolları için çıkarılmış ruhsatı ve plakası varsa sınırlandırılmadan her yerde kullanılabilmeli.
Tinyhouseler barınma konusuna getirilen çözümler arasında kendine göre artıları ve eksileri olan bir çözümdür.
Ve özellikle sezonluk konaklayanlar için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.
Zaten ruhsatı olan Tinyhouseler de bir alana çakılıp kalamaz, sonuçta muayenesi var.
Ama ruhsatı ve plakası olmayana arazide bile olsa derhal müdahale edilmeli.
Benim düşüncelerim bunlar...

.
Aşağıdaki Bozcaada 2018-2027 Turizm Master Planının 79. sayfasının E8 maddesinde şunlar yazmakta:

EYLEM
Karavan-kamping konusunda hizmet verecek yeni tesis alanları belirlemek ve işletmeleri bu konuda teşvik etmek.

ÖNCELİK DERECESİ
Orta

AÇIKLAMA
Karavan ve kamping için Ada merkezi dışında alanlar belirlemek.
Uluslararası örnekleri incelemek

UYGULAMA YILI
2017- 2022

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK KURULUŞLAR
Kaymakamlık, Çanakkale Valiliği, İlçe Tarım Müdürlüğü ve GMKA

Bence ne birbirimizle ne de Bozcaada belediyesiyle didişmenin bir anlamı var.
Burada ortak bir metinde anlaşılarak belediye yönlendirmeye çalışılabilir.
Yalnız karavancıların da çevrenin korunması açısından makul bir çözümü bekledikleri bilgisi gereksiz gerilimi önlerdi.

Unutmayalım, belediye diyelim çekme karavanları da adada görmek istemiyorsa, bunu en akıllı şekilde resmiyete bile dökmeden GESTAŞ üzerinden yapabilir ve yapmış da. GESTAŞ'ın "çekme karavan taşımıyoruz" demesinin yasalarca bir sakıncası olacağını sanmıyorum. Bunun resmî bir belediye kararı olmasından farkı, yani ticari bir karakteri var.

Başlığın konusu tiny house’a gelince. Tiny house biz karavancıları ilgilendirmemeli ? Girdiğim hiçbir karavan forumunda da tiny house ile ilgili bir başlığına rastlamadım.
Yukarıdaki tasarıda belediye yazlıkları bile dizginlemek istemekte.
(Yunanistan'da ise bırakın tiny house, çekme karavanla kamping dışında bir gün gecelemek bile yasak. Motokaravanlara ise anlayış gösterilmekte.
İskandinavya biraz farklı ama onlarda da halkın çevre bilinci farklı.
Hatta birkaç hafta evvel Portekiz, bundan sonra motokaravanlar için bile karavan parkları ve kamping dışı gecelemeyi yasaklayıp, uymayanları takip edeceğini bildirdi)

Bir sorum olacaktı.
Tiny house’a neden tekerlek takılır ki ? Felsefesi gereği aslında bir zorunluluğu olmamalı. Tek hedefi küçük bir alanda yaşamak diye biliyorum.

Bir tiny house sahibine “kanalizasyon sorununu nasıl çözüyorsun” diye sorduğumda, “hepsini özel toplayıp gerektiği yerlere boşaltıyorum” şeklinde cevap verirse, tamam beyan esastır deyip ona inanabilirim.
Fakat yapısı gereği devletin bırakın çevre sorumluluğu, vergi açısından da böyle naif bir lüksü olmamalı ? Yani otorite hepimizin çıkarı için sınırlama görevini yerine getirmekte.
Devlet şehirler arası yollarda, belediyeler de sınırları içinde hız sınırlaması ile ayni şeyi yapmıyor mu ? Bunu özgürlüğün kısıtlaması olarak tanımlamak ne kadar sosyal sayılabilir ki ?

Son düzenleme:

„Özel araziler iҫinde ve tüm ada sathında konuṣlandırılması yasaklanmıṣtır.“

Tiny House‘ın konuṣlandırılacağı yer iҫin izin gerekeceğini düṣünüyorum. Özel arazi olarak, bir ṣahsın kendi arazisi kastediliyorsa karar bence sorunlu. Kurallara uymayanları cezalandırmak yerine iṣin kolayına kaҫarak peṣinen herkese yasaklamak doğru değil. Ama bu tür uygulamaları belediyeler ҫok severler.

Almanya’da Tiny House’ın duracağı yer iҫin izin gerekiyor. Ҫekme karavanda böyle bir durum yok.
Hocam almanya'da gerekli olan tiny house kullanma izni Türkiyede YOK. Herkes Belediye ye danışmadan her hangi bir ruhsat çıkarmadan. Masraf etmeden. Arazisine TİNY House kondurabilir.
Belediyeler izin vermeye yetkili olmadıkları bir şeyi yasaklayamazlar.

Belediyeler izin vermeye yetkili olmadıkları bir şeyi yasaklayamazlar.

Sanırım düşünceniz “yasalarca suç olmayanın cezası da yoktur” kuralından yola çıkıyor Ahmet bey. Ama aralarında dediğiniz gibi bir zorunluluk ilişkisi yok.
Türkiye’de arabanızı kullanma yetkisinin verildiği ruhsatı belediye vermiyor ama aracınızı İstiklal caddesi gibi yaya yollarında kullanamayacağınız yasağını koyabiliyor. 😉

Son düzenleme:

Sanırım düşünceniz “yasalarca suç olmayanın cezası da yoktur” kuralından yola çıkıyor Ahmet bey. Ama aralarında dediğiniz gibi bir zorunluluk ilişkisi yok.
Türkiye’de arabanızı kullanma yetkisinin verildiği ruhsatı belediye vermiyor ama aracınızı İstiklal caddesi gibi yaya yollarında kullanamayacağınız yasağını koyabiliyor.
Her kurum kendisine olumlu veya olumsuz olarak yüklenen görevleri ifa etmekte. Sokak veya caddelerin trafiğe kapatılması belediye değil UKOME kararı ile oluyor. Çünkü ilgili kanun bu kuruma bu görevi vermiş. Belediye trafiğe tescil edilmiş bir aracı sürekli olarak belediye sınırlarına girmekten men edemez.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
“Sürekli” kelimesini kullanmanız gayet isabetli.
Bence de Bozcaada belediyesinin ruhsatlı bir çekiciyi tamamen men etmesi sorun barındırmakta. Bu duruma yukarıda dikkati çekmiştim.
Bu konuyla ilgili diğer bir yaklaşım ve eylemimi aşağıdaki başlıktan okuyabilirsiniz.

Ayrıca UKOME’nin belediyeye bağlı olduğunu atlamış olmalısınız.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri