Bu Doblo Alkovan Çılgın Mı Yoksa Harika Mı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,935
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Alman Promobil dergisi bu başlıkla, geçenlerdeki Düsseldorf karavan fuarında tanıtımı yapılan Fiat Doplo bazlı bir Türk yapımı karavandan bahsetmekte.

Dikkat
Yazıdaki “alkovan” kelimesini Google “oyuk” olarak çevirmekte.
Bkz. Dip notu

Diğer bir yazı

Web sayfası

...
Alkoven (Alkovan) kelimesi, bir yatak nişini yani duvar içine oyuk şeklinde yerleştirilmiş eski bir yatak tarzını ifade eder. Bu alkovan yatakları perde veya (sürgülü) kapılı olurdu..
Kelimenin kökü, Arapça "al-qubba" yani kubbeden türetilen Fransızca "alcôve" olup, 1700 lü senelerde kullanıma girmiştir.

Yatak nişleri o zamanlar yaygındı. Yerden tasarruf sağlayan, ayaklı yataklardan daha sıcak ve daha fazla mahremiyete sahiptiler.
Dezavantajları ise özellikle yataklarda kullanılan samanın nadiren değiştirildiği ve yiyeceklerin yatağın altında saklandığı durumlardaki hijyenik sorunlar olmaktaydı. 19. yüzyılın sonlarına doğru, tüberküloza karşı açılan savaşta bu yüzden oyuklar önemini kaybetmeye başladılar.

Son senelerde karavan türleri arasında da önemini kaybetmekte olan alkovanlar, benzer yatak şekline sahip olduklarından ayni şekilde tanımlanmaktalar.

Davutpedia 😊

8773DABC 1D12 4D3B AEB4 90CE50585672

Son düzenleme:

Etiketler
Günaydın Türkiyede imal edilen bu araca yine Türkiyede ikinci eline bile 400.000 (DÖRTYÜZBİN) Lira fiyat biçilmektedir.
Benim mali gücüm böyle ufacık bir araca bile yaklaşık yarım milyon lira verebilecek durumda olsa neden kendimi bu araca bağlıyayım ki gider en lüks otellerde kalırım canım çekince karavan kiralar tabiatın içinde olma zevkimi de yaşarım diye düşünüyorum.
Yani bence bir Karavancı- Gezgin için bu aracın fiyatı çok aşırı pahalı.:mad:

Günaydın Türkiyede imal edilen bu araca yine Türkiyede ikinci eline bile 400.000 (DÖRTYÜZBİN) Lira fiyat biçilmektedir.
Benim mali gücüm böyle ufacık bir araca bile yaklaşık yarım milyon lira verebilecek durumda olsa neden kendimi bu araca bağlıyayım ki gider en lüks otellerde kalırım canım çekince karavan kiralar tabiatın içinde olma zevkimi de yaşarım diye düşünüyorum.
Yani bence bir Karavancı- Gezgin için bu aracın fiyatı çok aşırı pahalı.:mad:
Artık Türkiye'de araç alımı, 30 sene öncesi gibi yatırım yapma aleti oldu. En küçük araçlar 300 bin TL. Doblo tipi araçların Avrupa'da üretim üssü Türkiye'de olsa karavan nedeniyle ÖTV fiyatını çok artıyor. İmalatcısı akıllılık ederek kiralama işine girdi. Yazın yollarda kiralik araç olarak tahmin ettiğimden fazla gördüm. Saroz'da kampa girdiğinde herkesin ilgi odağı oldu. Ben yine de karavan değince en küçük aracın Transporter olmasını isterim. Alkoven de olsa , her türlü ekipmanı da olsa içi bana sıkıcı geldi. Firmanın web sitesinde Transporter dahil başka projeleri olduğunu da gördüm. Umarım Avrupa'da başarılı olurlar , çünkü bizde ÖTV ve güçsüz TL nedeniyle satış yapmaları zor.

Son düzenleme:

.
Ben yine de karavan değince en küçük aracın Transporter olmasını isterim.

Karavana amaç olarak yaklaşmak, onu bir tüketim metası olarak görererek, eksizliğine odaklanmamıza yol açmakta. Sonra otamatikman, şu da olsunlar, bu da olsunlar başlıyor. Hele henüz tecrübesi olmayanların evden yola çıkmaları da işin tuzu biberi olmakta diye düşünüyorum.

Karavanı araç olarak görenler ise bu açıdan daha kalender.
Tansiyonları daha normal..

68 liler mükemmeliyet veya prestij aramadılar. Karavanı yaşadılar ve onunla olan ilişkileri galiba daha normaldi ?

On senelik belki çok kimsenin burun kıvırdığı marka kamperimde standart olup hala kullanmamış olduğum bazı şeyleri geçen gün kızım yola çıkacak diye ona verdim. Bakalım ona da gerekli olacak mı ?

Son düzenleme:

Doblo gibi bir araç bu işe ayrılacaksa amaç : Normal işe gidiş gelişte günlük araç olarak kullanmak, arada sırada tatil ve hafta sonları için de karavan olarak kullanmak. Bu şekil bir imalat hem bu iki özelliği de karşılamıyor hem de resmi ruhsatı karavan olduğu için uçuk bir fiyat.

Doblo'nun yürüyen aksamı bu yükü ne kadar kaldırır ?
Ani durması gerektiğinde fren sistemi ne kadar sağlıklıdır ?
Hız olarak kaç kilometreye kadar güvenli bir araçdır ?

Yapan firmanın otomotiv geçmişi yok gibi, sadece motosiklet dağıtıcılığı yapmışlar. Üst yapı için uygunluk belgesi almışlar.
Komple sistemin ama uygun belgesini göremedim. Türkiye'de trafiğe çıkış izni aldıklarına göre, hatta Almanya'da satış yapmaya kalktıklarına göre belgeleri tamdır.

Yapan firmanın otomotiv geçmişi yok gibi, sadece motosiklet dağıtıcılığı yapmışlar. Üst yapı için uygunluk belgesi almışlar.
Komple sistemin ama uygun belgesini göremedim. Türkiye'de trafiğe çıkış izni aldıklarına göre, hatta Almanya'da satış yapmaya kalktıklarına göre belgeleri tamdır.

Doblo'nun yükleme kapatisesi 710-800kg (teknik verilerinde) gözüküyor, üstüne oturtulan yapı ve içine konanlarla beraber azami yüklü ağırlığı olan 2230kg boşken bile geçiyordur, karavan olduktan sonra acaba kg olarak ne geliyor, kağıt üstünde bir çok çekme karavanımız 750kg altı, tartıya sokup gerçek kg öğrenmek lazım.

Pratico nun sıfır fiyatı 165 bin klimalı vs. , yaklaşık 200bin tl lik bir üst yapımı var bu araçta? Yani fiyat abartılı geliyor bana.

kendilerinin belirttiği 2100kg ağırlık ve aracın azami yüklü ağırlığı 2510kg yani yolcular ve içine koyacağınız eşyalar için 410kg kalıyor.

Karavana amaç olarak yaklaşmak, onu bir tüketim metası olarak görererek, eksizliğine odaklanmamıza yol açmakta. Sonra otamatikman, şu da olsunlar, bu da olsunlar başlıyor. Hele henüz tecrübesi olmayanların evden yola çıkmaları da işin tuzu biberi olmakta diye düşünüyorum.

aşkolsun sevgili ağabeyim :smiley: ne kadar da sadelikten yana bir tavır :smiley: söyledikleriniz bizim gibi her şeyin en güzeline , en gösterişlisine layık , '' fare deliğe sığmamış bir de totişine kabak bağlamış '' tarzı yaşantımıza hiç uygun değil :smiley:

eksiksizliğe odaklanmak ta neymiş :smiley: ev tipi buzdolabı , elektrikli wc , altında 330 lt temiz su 500 lt atık su tankı , görüntüsü şık ama gölgesi araçtan on metre öteye düşen ( gölgesinden yararlanılmayan ) yan tarafa sabitlenmiş tente , yılın yarısını antarktika yarısını da sahra çölünde geçiririm düşüncesiyle yapılmış kat kat izolasyon , aküler dolsun diye her daim güneşin altına park etmeye zorlayan güneş panelleri ve tüm hesaplamalara rağmen elektrik ihtiyacını karşılamayan - amper hesapları yapmaktan saçları ağartan - işe yaramaz elektrik sistemleri , araçlarımızı pavyon gibi gösteren renkli renkli led ışıklar , jel mi lifepo4 mu en iyisinin hangisi olduğuna bir türlü karar veremediğimiz aküler , karavanda hamam sefası yapmamızı sağlayan daxom kombi ve asla ama asla kullanmayacağımız bir sürü gereksiz eşyayı nasıl göz ardı edebiliriz. bunların olmadığı bir araca nasıl karavan diyebiliriz? bunlar olmadan eşe dosta nasıl hava atabiliriz? kendi adıma bunlar olmadan şuradan şuraya gitmem :smiley::smiley::smiley:

en içten sevgi ve saygılarımla.....

aşkolsun sevgili ağabeyim :smiley: ne kadar da sadelikten yana bir tavır :smiley: söyledikleriniz bizim gibi her şeyin en güzeline , en gösterişlisine layık , '' fare deliğe sığmamış bir de totişine kabak bağlamış '' tarzı yaşantımıza hiç uygun değil :smiley:

eksiksizliğe odaklanmak ta neymiş :smiley: ev tipi buzdolabı , elektrikli wc , altında 330 lt temiz su 500 lt atık su tankı , görüntüsü şık ama gölgesi araçtan on metre öteye düşen ( gölgesinden yararlanılmayan ) yan tarafa sabitlenmiş tente , yılın yarısını antarktika yarısını da sahra çölünde geçiririm düşüncesiyle yapılmış kat kat izolasyon , aküler dolsun diye her daim güneşin altına park etmeye zorlayan güneş panelleri ve tüm hesaplamalara rağmen elektrik ihtiyacını karşılamayan - amper hesapları yapmaktan saçları ağartan - işe yaramaz elektrik sistemleri , araçlarımızı pavyon gibi gösteren renkli renkli led ışıklar , jel mi lifepo4 mu en iyisinin hangisi olduğuna bir türlü karar veremediğimiz aküler , karavanda hamam sefası yapmamızı sağlayan daxom kombi ve asla ama asla kullanmayacağımız bir sürü gereksiz eşyayı nasıl göz ardı edebiliriz. bunların olmadığı bir araca nasıl karavan diyebiliriz? bunlar olmadan eşe dosta nasıl hava atabiliriz? kendi adıma bunlar olmadan şuradan şuraya gitmem :smiley::smiley::smiley:

en içten sevgi ve saygılarımla.....

6231333464313639643533313032373936333231322e676966

.
Sevgili Sinan bey, iletinizle forumun yeknesak ve artık sası bir tad vermeye başlayan havasına (umarım cümlenin bu kısmı müdüriyetin gazabına uğrayıp silinmez 🥴) renk kattınız..😋

Bu fırsatla yanlış anlaşılma olanağı olan bir noktaya da açıklık getireyim. Yukarıdaki iletimde Teoman beyin VW Transporter’in en küçük karavan olması sözü, aslında onun uzun yıllar böyle bir araçla gayet mutlu olduğu şeklinde anlaşılmalı.
Kastım, bana göre ipin ucunu kaçıranlara karşıt bir örnek vermekti..

Son düzenleme:

Mesut Bey, o renk ve güzellik sizin tarzınızın engin bilginizin eseri, sizin iletilerinizi okumak hem ufuk açıyor hem keyif veriyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri