Bugün İlk Kez 4x4 Karavan Gördüm :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omnitemporal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,323

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
merhaba arkadaşlar,bugün trabzon maçkada bir kampingde isviçreli bir çift gördüm, 4x4 bir hyundai marka araçları vardı,bir süre sohbet ettik,bir yıl çalışıp,bir yıl geziyorlarmış,araçlarının fiyatı ülkelerinde 3000 euro ymuş,onlarla sohbetimiz bitince sahibinden com a baktım,bizim ülkemizde 4x4 panelvan sayısı 3-5 elin parmakları kadar ve çoğu kia besta :smiley:
bu araçlar oralarda bu kadar ucuzsa
kayınçom isviçrede yaşıyor,yazın böyle bir araca binip gelse vergisini ödesek türk plaka çıkarıp kamp aracına çeviremezmiyiz?

IMG 0578

IMG 0579

IMG 0580

Etiketler
Ynt: Bugün İlk Kez 4x4 Karavan Gördüm :smiley:

Tam detayını bilmiyorum ama sadece mantık yürüterek şunu söyleyebilirim. Eğer dediğiniz gibi kolay ve daha ucuza maal edilmiş olsaydı bu araçlar emin olun Türkiye'deki araçların yarısından çoğu yurtdışından 2. el olarak gelmiş olan araçlar olurdu. Çünkü hep duyuyoruz Almanyada veya diğer avrupa ülkelerinde 8-10 yaşındaki Mercedes - BMV'lerin 5.000-15.000€ gibi fiyat aralıklarında satıldığını. Hatta eski çalıştığım bir firmanın hem ABD'de hem de Türkmenistanda işyerleri vardı ve 2001 model Mercedes ML320 jeepi 6.000 usd'ye almışlardı Amerikadan, yaklaşık araç fiyatı kadar gemi ve kara nakliyesi için ödeyip Türkmenistan'da kullanmaya başlamışlardı. Ve bu aracı Türkmenistan'a sokarken çok az vergi ödemişlerdi diye hatırlıyorum. Fakat durum Türkiye için çok farklı ÖTV ve Gümrük Vergileri çok fazla.

bir örnek varmı,örneğin almanyada 10 bin euro olan bir aracı vergisini ödeyerek türkiye ye getirip türk plakası çıkartan biri varmı?
kayınbiraderimin söylediğine göre araç parası kadar vergi ödeniyormuş,eğer öyleyse ben hazırım,hemen 4x4 bir off-road camper getirtirdim

10 yasini gecen araclarin girisi yasak tr ye.mitsubishi delico diye google dan bakabilirsin ayni modelin bi kac farkli markasi var.kazakistanda herkeste bunlardan var cok hizli cok yuksek 4ceker araclar :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Hyundai arazi araçlarının Almanya´daki ikinci el fiyatları hakkında bir fikir vermesi için aşağıdaki linki veriyorum.
Bu konuda dikkat edilecek husus, her 4X4 çekişli aracın arazi aracı olmadığı. Önceleri sadece arazi araçları için düşülen 4X4 sistemi artık spor arabalarında bile var. Çünkü 4x4 çekişli bir çok araç arazi için elverişli olmasa da, karlı, ıslak, kaygan yollarda ve virajlarda daha güvenceliler.
Linkteki araçlarda "Fahrzeugtyp" yazan yerin karşısında "Geländewagen= Arazide kullanılabilecek araç" yazıldığını görüyoruz.
http://goo.gl/7LqMM3

onceki yazimda yenisinden eskiye dogru siraladim araclari fiyat icinde bir fotograf koydum kar olan her ulkede cok kullanilan bir aractir bu karavan olarakta kullanilir turkiyede 3-4 tane var ilanlarda gormustum.isimleri ve markalari farkli sadece

ImageUploadedByTapatalk1401488563915706

ImageUploadedByTapatalk1401488577699682

ImageUploadedByTapatalk1401488570665087

Murat bey,
Sahil yolundan yıllardır tır dolusu otomobil ve 4x4 ler geçer Gürcistan tarafına, İran , Irak, Suriye tarafına da aynen geçiyormuş ve hepsi ikinci el araçlar. Bizim ülkemizde çoğumuz gelir durumumuz nedeniyle o araçların çok daha yaşlısına daha çok para verip alabiliyoruz. Bizim siyasilerimiz bizlere bu kaliteli ve ucuz araçları kullandırmazlar.
Ancak sizin kayınço araştırsın alıp gelip gümrüğe terk ederse acaba kendisi satın alabilmede bir önceliğe sahip mi. Eskiden bizim ilçeye gelen "Almancı ların" bazıları 4x4 Ford minibüsle gelirdiler özellikle yüksek köylerden olanlar, genelde uzun şase ve 6 teker olurdu.
Sen Trabzon-Maçka da bir tane gördün, Çanakkale de neredeyse günde bir, iki tane görüyorum fakat Fiat turbo dialy gördüm çift kabin 6 teker ve 4x4 alkovenli hala aklım onda, gerçekten diğer gördüklerimden yüksek ti, belki özellikle yükseltilmiş ti.

Ülkemizdeki yakıt fiyatları malum. Bildiğim kadarıyla bu 4x4 karavanlar sürekli 4 çeker. Normal karavanlar bile üzerlerindeki yük nedeniyle baya yakıt tüketiyorken 4x4 karavanın tüketimini siz tahmin edin. Dünyanın en pahallı benzinini kullandığımızı hatırlayın.
Eğer diyorsanız ki ben sadece dağ taş gezip arazide karavan yapacağım o zaman bu gider göze alınabilir bence. Ama hadi antalyaya gideyim hadi orada sıkıldım sıcaktan hopaya geçeyim tarzı düşünülürse çok masraflı olacağına eminim.

Yakıt işi kolay çözülür, tüm yol güzergahlarımızda kaçak ucuz mazot satan belki de hükümet destekli olan çok yer var, aksi destek olmasa satamazlar. Bu gün ülkemizin ortasında 2,50 kuruşa mazot satılıyor.

Tabi herkesin seçimi. Bana değil 2.5 tl 1 tl deseler almam. Adı üzerinde kaçak yani haram....
Diğer taraftan arabanın motoruna her an zarar vermem ihtimali yüksek. Hele de aracınız biraz yeni tip dizel araçlardan sa enjektörlerdeki tıkanma vs baya masraf açabilir ve de yolda kalıp tatilin mahfolmasına yolaçabilir.

omnitemporal' Alıntı:
bu araçlar oralarda bu kadar ucuzsa
kayınçom isviçrede yaşıyor,yazın böyle bir araca binip gelse vergisini ödesek türk plaka çıkarıp kamp aracına çeviremezmiyiz?

Merhaba Murat bey,

ithalat mevzuatına bakılmalı 4x4 araçlar için (sizin kaça aldığınız önemli değil) asgari belirlenmiş tutar üzerinden
(araç 2000 cc üzeri olacağından) % 145 ötv ödeyeceksiniz,tabiki kdv tabiki sair masraflar.

Yurtdışından Türkiye'de bulunmayan araçların getirilip vergileri ödenerek Türk plakası çıkarılarak kullanılması pek rastlanmayan bir uygulama,biz mevzuatın detayını bilmiyoruz ama
Acaba
-araç vergileriyle beraber çok pahalıya geliyor olabilir
-insanlar bu konuda net bilgiye sahip olmayabilir,cesaret edemiyor olabilir
-Türkiye'de bulunmayan bir araç getirince yedek parçası bulunmayacağı için tercih edilmiyor olabilir
Parçaları uydurulabilecek,servis Yada ustası bulunabilecek 4x4 bir panelvanını getirip kamp aracına dönüştürme konusunda araştırmalara başladım,bakalım ne çıkacak

Burak bey, haklısınız bende sizinle aynı duyguları paylaşıyordum yasal değil, haram diye.
İnanınki belli markaların adını taşıyan istasyonlar bu kaçak yakıtı resmi fiyattan bize satıyor ve bizlerde kullanıyoruz.
Bunları kimin nerelerde nasıl sattığını kontrol etmesi gereken yetkililer, en üst kademeden an alt kademeye kadar biliyor ve ses çıkartmıyorlar belli ki daha üstleri bu işlerden nemalanıyor.
Son yaptığım otobüs yolculuğunda bizzat şahit oldum Ankara yakınlarında (il olarak Ankara değil) istasyona girdik ekip arabası orada bekliyordu ve otobüsün deposu 1000 litre doldu. 3 nolu koltukta oturduğum için olaya şahit oldum.
Eğer haram, kaçak ise, bu işe ses çıkartmayan yetkililerden hesabını, günahını sorsunlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR