Bundan Böyle Ver Elini Yunanistan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,421

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Merhabalar,

Şimdi malum sebepleri yazmayalım: Bundan böyle çekme karavanımızla Yunanistan'ı mekan tutmaya karar verdik.
Gezenbilir forumlarından kamp yerleri hakkına genel bilgi edindim; yazanlara buradan çok teşekkürler :smiley:

Sıkıcı bir belge toparlama süreci sonunda 1 yıllık Schengen vizemizi birkaç gün içinde aldık. Yeni ehliyet tipine değiştirmeye vakit olmadığından aracımızı 93 yılından kalma Alman ehliyetimle kullanacağıma dair bir yazı ile birlikte başvurmuştuk; sorun olmadı.

Şimdi ilk rotamız 10 Eylül'den itibaren Dedeağaç, Makri, İskeçe. Çok fazla yer değiştirmeden gastronomik bir tur olsun istiyoruz :smiley:

Bayramda benzer rota planlayan varsa buraya yazarsa seviniriz; belki buluşmak mümkün olur.
Gezi notları kısa zaman sonra burada.

sevgiler, :smiley:

Etiketler
yunanistan

Eylülde Yunanistan güzel olur,kamplar sakinleşir,sıcaklar azalır, balık başlar.çok doğru bir karar,bizim vize hazır ancak şartlar uygun değil.güzel bir tatil geçirmenizi dilerim.

Benim aracı yeşil sigorta tarifesinde (ruhsatında N1 yazıyor) kamyonet sınıfına sokuyorlar ve 600 avrupa lirasından tarifelendiriyorlar,aynı tarifede Karavan diye sınıflandırma yok özel amaçlı araç sınıfı var ve 700 avrupa lirası.Yani karavan kapalı kasa kamyonetten pahalı.
Ben sigorta işlemini kapıkule içindeki bilmem ne temsilciliğinde yaptırdım bir aylık ücretin tümünün 1/4 olması gerektiğini bununda 150 avro olması gerektiğini söyleyince bana tarifenin değiştiğini 600 avrodan arttığını 1 aylık sürenin 160 avro civarında olduğunu beyan etti.
Hala yeşil sigorta bedellerine netten bakıyorum kimse zam var demiyor.
Sitemizde bir arkadaşın yaptığı gibi BULGARİSTAN a girip gümrük kapısında üstünde pek çok devletin çizilmiş yani o devletlerde geçmeyen çok daha ucuza YEŞİL SİGORTA yaptırabilirsiniz.Ama Bulgar yeşil sigortası yaptırırken hangi devletlere gireceğinizi önceden tespit edip uygun olup olmadığını kontrol edin derim çünkü söz gelimi üstü çizik olan Makedonyaya girmek isterseniz Makedonya en kısa süreli yeşil sigorta için bile 50 avrupa lirası istiyor,gerisini siz düşünün.
Bulgar yeşil sigortasında çizili devletleri başka bir başlıkta yazmıştım,gerekirse yine yazarım.

Merhaba, 11 eylül günü bizde araba ve çadırla Yunanistan'a gitmeyi planlıyoruz, umarım oralarda karşılaşırız. Bu arada Yunanistan konusunda ulaşabileceğimiz gezi anıları olursa paylaşalım derim, selamlar...

Şimdi malum sebepleri yazmayalım: Bundan böyle çekme karavanımızla Yunanistan'ı mekan tutmaya karar verdik.
Gezenbilir forumlarından kamp yerleri hakkına genel bilgi edindim; yazanlara buradan çok

Merhaba, 11 eylül günü bizde araba ve çadırla Yunanistan'a gitmeyi planlıyoruz, umarım oralarda karşılaşırız. Bu arada Yunanistan konusunda ulaşabileceğimiz gezi anıları olursa paylaşalım derim, selamlar...

Gezenbilir forumlarından kamp yerleri hakkına genel bilgi edindim; yazanlara buradan çok

selamlar,eylül sonuna doğru bizde ailece bir yunanistan seyahati planlıyoruz.karavancı değilim ama sistemimiz resimdeki gibi :smiley: yeşil sigortayı nereden yaptırdınız,ve bu türkiye motorlu taşıt bürosunun verdiği fiyatların altında fiyat veren yer vamı?açıkcası korkunç pahalı değilmi?
Image2

Yeşil sigorta da gördüğünüz bedel yıllık tutardır.! aylık süre için 1/4 ücreti alınmaktadır.
Yeşil sigortanın bedeli her yerde aynıdır.Gümrükte çıkışta yaptırabilirsiniz.
Üst yazılarımda yazmıştım Bulgaristanda biraz daha ucuz olanı var ama önce hangi devletlere gideceksin onu tespit ettikten sonra Bulgar yeşil sigortasını hangi devletlerde geçerli imiş diye incele uygunsa Bulgar gümrügünde yaptırırsın.

Bir durum özeti vereyim:
Yeşil Sigorta: sedan otomobiller için 67 Euro, bizim SsangYong Pickup için kamyonet statüsünden 130Euro. Ayrıca çekme karavan için (römork sigortası 20Euro). Bunlar 15 günlük rakamlar. Bir yıl içinde 3-5 kere giderim diyorsanız yıllık sigorta yaptırmak daha hesaplı.

Ipsala'dan sorunsuz geçtik. Herhangi bir sorgu sual olmadı. Karavan'ın içine bakmadılar. Hatta bizim köpeğin aşısını, kuduz antikor titre raporunu vs. Bile sormadılar.

Ilk durak Dedeağaçtaki belediye kampıydı. Burası sanırım 80'lerde yapılmış yaklaşık 30 dönüme yayılmış bir yer. Eski ama çok düzenli. Su ve elektrik dağıtım sistemi mevcut ama su bağlantılarının çoğu yarım parmak açık bağlantı şeklinde bırakılmış. Dolayısıyla az ötedeki çeşmeye benim aparatlardan birini bağlayarak su takviyesi yapabildim ancak.
Düşük sezon olmasına rağmen epeyce Bulgar, biraz da Alman karavancılar vardı.
Gecelik 2 kişi + karavan + elektrik 17Euro. Araç için bedava otopark mevcut. Kamp içine almak isterseniz ekstra 2.5 Euro veriyorsunuz. %13 de vergi var.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Dedağaç Türk ziyaretçilere çok aşina. Fiyatlar da bu yüzden biraz yukarı çekilmiş belli ki. Genelde iki kişi için 30-35Euro olan akşam yemekleri burada 45-50 bandına gelmiş. Restoran kapılarında duran 34 plakalı Range Rover sahiplerini görünce Yunanlı kuzenler boş durmamış yani...
Fiyatlar biraz yüksekçe olsa da hizmet süper, yemekler harika. Nisiotiko restoranı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bize hizmet eden Yunan garsonun bir dedesi Trabzon'lu diğeri de Izmir'liymiş. Keyifli bir Türkçe ile akşamımızı şenlendirdi. Tüm yemek seçimini kendisine bıraktık; pişman olmadık

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.