Büyük Lastikli Araçlara Özeniyorum, Alacaktım Tehlikeli Olur Dediler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karga35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,197

karga35

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. 2007 Navara D40 4x4 sahibiyim üzerinde 17inç jant var ve 265/65r17 lastikler var. Lastik değişim zamanım geldi, bende bu forumda ve nette gördüğüm hep özendiğim dişli dişli kalın büyük lastiklere özeniyorum . Araç etiketinde yazan değerler ;
235/70r16
255/65r17
255/70r16
265/70r16

Mevcut takılı lastiğim

265/65r17 (Aracı 2.el aldım üzerinde bu vardı) üzerinde ki bile aslında yukarıda yazılı etiket değerlerine uymuyor. Lastikçiye dedim ki; 265/70 r17 yada 255/70 r17 istiyorum. (biraz yükselsin araç istedim) Bana tehlikeli olur dedi yinede sen bilirsin dedi ve kafam karıştı. Oysa ben bu forumda ve nette aynı yada benzer araca daha bile büyük / kalın yüksek lastik takanları görüyorum. Peki ben niye takamıyorum? yada tehlikeli oluyor anlamadım. Aracım standart donanımlı , yükseltme kiti vs yada off road donanımları yok. Genellikle düz yolda kullanıyorum, nadiren arazi (hafif toprak ve taşlı yol patika gibi.) Görüntüsünden dolayı bahsettiğim lastiklere hayranlık duyuyorum ama ben bunlardan kullanamayacak mıyım?

Etiketler
Bugün artık lastik almam gerekiyor arkadaşlar. Burada konu açtım ama sizlerden bir fikir gelmedi. Konuyu görüp bir bildiği olan varsa yazarsa sevinirim.

AT lastikle sorun yaşamazsınız.BF Goodrich AT leri iki yıl kullandım gayet iyi performansları.Çok dişli olan MT lastiklere hiç girmeyin ama.

Büyük lastik aracı her zaman daha çok yorar ve zorlar bu bir gerçek, Özellikle taban genişliğini değiştirdiğiniz zaman çekişte düşme hissedersiniz ama yanak yüksekliğini arttırdığınız zaman ön takıma binen yük de artar. Eğer offsetli jant yada spacer kullanmayacaksanız dediğiniz fark çok çok küçük 1 cm civarı bir fark çıkar bu zaten dişli bir lastikle bitmiş lastiğin arasındaki fark sizin için fark olmaz. Büyük lastik takıldığı zaman genelde yükseltme yapılıyor önde o lastiği taşıması ve yükseldiğinde daha rahat yaylanması için salıncaklar da değişiyor, siz denk geliyor musunuz bilmiyorum ama ben şimdiye kadar küçük ilçese yaşamama rağmen son yıllarda yol kenarında aks kesmiş, bijon kesmiş 3-4 tane arazi aracı gördüm Hepsi de 35inç lastik ve üzeriydi o ebatı takanlar görüntü için aracın kırılmasını göze alıyorlar yada büyük paralar harcayarak çoğu yeri değiştiriyorlar. Sonuçta sizin düşündüğünüz ebatta sorun yaşamazsınız fark çok küçük

Lastikçinin bahsettiği tehlikenin MT denilen çamur lastikleri takıldığında asfalt üzerinde oluşturduğu tehlike olduğunu düşünüyorum. Herhangi model lastiğin farklı ebatlarında teorik olarak yol tutuşu değişeceği söylense de ebatta radikal değişiklikler yapılmayacaksa sürüş esnasında farkı anlayamazsınız. Maalesef Lastikçilerin hepsi konuya hakim değil. Ayrıca 255 70 R17” deki “70” rakamı yanak yükseklik çarpanıdır. Direkt olarak yanak yüksekliği değildir. Örneğin 265 65 17 lastik yerine 235 75 17 lastik taktığınızda yanak ve top çap neredeyse değişmez. İlk rakam ile ikinci rakamı çarpıp 100’e böldüğünüzde yanak yüksekliğini bulursunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR