Buzdolabı Sorunu Hakkında.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zaferyilmaz99 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,120

zaferyilmaz99

Ana Kamp
Herkese Merhaba, 1993 model Avento royal 445TL Exculusie F karavan aldım, Truma hermatik ısıtıcı var onda herhangi bir sorun yok, caır cayır yanıyor, ancak buzdolabında şöyle bir sıkıntı var, dışarıdan elektrik alındığında canavar gibi soğutuyor maşallah ama gaz ile bağlantı kurulmamış, buzdolabı electrolux marka olduğu için servisi aradım amonyak ile çalışır onlar abemmm biz anlamayız dedi, kim anlar dedim, pnomatikçilere götür baksınlar dedi bağlasınlar çalışır dedi, ancak şöyle bir sıkıntı var çakma düğmesi yok diyelim ki bağladı ben ateşlemeyi nerden yapacağım bilemiyorum, Bursada bu işlerden anlayan tanıdığı olan veya bana buradan akıl verebilecek birileri var mı? teşekkürler.

Etiketler
Ve şunu çok iyi aladım ki, Bu ülkede ustaların büyük bir kesimi paraya doymuş arkadaş, zamanında keşke üni. okuyup kapı kapı iş arayacağımıza girip bir işe o işin ustası olup parayı kırsaymışız, ne kadar yer aradıysam doluyuz gelemeyiz bakamayız, siz getirin bakalım, şuan zaten yoğunuz gibi diye düzinelerce cevap aldım, arkadaş koca karavan gel sen bak vereceğim yakıt parasını da diyorum yok kimseyi getirtemedim. Neyse birçok işimi kendim halletmeyi öğrenmiş oldum bu süreçte...
İyi de oldu...

Ustalar haklı , gelecek , bir düğme çevirecek işi halledecek , para istese "ne yaptın ki , bir düğme çevirdin" diyecekler mırın kırın edecekler, gelmez. Be de olsam ben de gelmem.

usta demişken şunu da gözden kaçırmamak lazım. günümüzde maliyet, ulaşılabilirlik vb. nedenlerle bir çok şey tamir edilmiyor yenisi ile değiştiriliyor. bu nedenle ustalar yerini servislere bıraktı. en azından benim kuşağımın alışık olduğu tamir yapan usta pek kalmadı.

Merhaba arkadaşlar , çekme karavanımdan 5 kişilik aileme küçük geldiği için 3 sistem buzdolabımı istemeyerek de olsa sökmek zorunda kaldım, hali hazırda inverter ve akülerim olduğu için fiyatının uygunluğu nedeniyle 220 volt tezgah altı dolap aldım. Dolabı 70 amper akü ile 3. kademede 8 saat çalıştırdım, 8 saatin sonunda ilk kalkışta yüke bindiği için dıt sesleriyle dolap çalışmaya başladı, bu tamamen deneme amaçlı yapılan bir çalıştırma idi dolap kapağı 8-10 kez belki daha da fazla açılıp kapanmıştır, soğutma performansını beğendim fakat en az 300 watt güneş paneli ve en az 150 amper akü şart gibi görünüyor.

Bu arada 3 sistem buzdolabı yer sıkıntısı sebebiyle satılıktır. Elektromarla tropik serisi , tahminim 65 litre civarında buzluğu mevcut ve buz yapıyor, gövdesinde en ufak bir pas , korozyon yok, dileyen arkadaşlar iletişime geçebilir. Detaylı fotoğraf gönderebilirim. 12 volt ve 220 volt yedek rezistansları mevcut alan kişiye hediye edeceğim.Herkese iyi kamplar dilerim.

Son düzenleme:

Şunuda göz önünde bulundurmak gerekir, artık ustaların maliyetleride çok arttı, ( kira, vergi, sigorta vs) eskiden gençleri babası getirirdi eti senin , kemiği benim derdi yeterki meslek öğrensin şimdi daha işe girmeden kaç para maaş vericen pazarlığı yapıyorlar. Bir elemanın masrafı minimum aylık 5000 tl ustalığına göre dahada artarak gidiyor. Bu paraları atölyelerde kazanmak kolay değil haliyle onlarda para kazandıran işlere ağırlık veriyor. Yakıt parasını vermekle iş bitmiyor. Şu anda Bosch yetkili servisleri hiç bir şey yapmasa bile eve girip çıkınca 75 tl servis ücreti talep ediyor.

çok haklısınız, meslek öğrenmek koluna bir altın bilezik takmak idi. altın bilezik zamanla anlam değiştirdi galiba. sizin de belirttiğiniz gibi işten önce alınacak maaş konuşuluyor. babam hala anlatır, ustalar çırak kabul etsin meslek öğrensin diye çırağın harçlığını babası verirmiş. zaman ilerledikçe bakalım daha neler değişecek. bazı şeyleri anlamamız kabullenmemiz zaman alıyor, mesela ben iş yerlerinin geç açılmasına hiç alışamadım. saat 9 dan hatta 10 dan önce açık işyeri bulmak neredeyse imkansız oldu.

Bizim de işimizin bir parçası servis. Amatör kullanıcılara servis pek sevilmez. Üründen para kazananlar yeglenir. Servis ücretinin saati yuksek. Saat işyerinden ayrılınca başlar, geri dönünce biter. Artı yol masrafı.
Bir düğme çevirip geldiğimiz sadece amatör kullanıcılarda olur, profesyonel müşteriler kolaysa kendileri halleder.
Buzdolabı için de uğraşmak istememişlerdir diye tahmin ediyorum.
Ayrıca YouTube da hemen hemen herşey var.

Son düzenleme:

Bu arada 3 sistem buzdolabı yer sıkıntısı sebebiyle satılıktır. Elektromarla tropik serisi , tahminim 65 litre civarında buzluğu mevcut ve buz yapıyor, gövdesinde en ufak bir pas , korozyon yok, dileyen arkadaşlar iletişime geçebilir. Detaylı fotoğraf gönderebilirim. 12 volt ve 220 volt yedek rezistansları mevcut alan kişiye hediye edeceğim.Herkese iyi kamplar dilerim.
Dolap satılmıştır.

Dün akşam yeni almış olduğum Regal 90 Lt tezgah altı buzdolabımı 12 voltluk kompresör değişimi için İzmir'de dolap imalatı da yapan bir firmaya bıraktım. Karavan firmaları için toplu olarak kompresör değişimi de yapıyorlar 10 lu paketler halinde buzdolaplarının gelip gittiğine şahit oldum. 12 Volt ile yaklaşık 3,2 amper civarında akım tüketeceği bilgisini verdiler, ileride kullandıkça performans ve tüketim verilerini elimden geldiğince paylaşmaya çalışırım. Bu arada laf döndü dolaştı 3 sistem buzdolaplarına geldi, tamiratını yapabilecek usta olmadığını laf arasında konuştuk. Artık bu dolaplardan anlayan usta bulmak çok zorlaştı.

Dün akşam yeni almış olduğum Regal 90 Lt tezgah altı buzdolabımı 12 voltluk kompresör değişimi için İzmir'de dolap imalatı da yapan bir firmaya bıraktım. Karavan firmaları için toplu olarak kompresör değişimi de yapıyorlar 10 lu paketler halinde buzdolaplarının gelip gittiğine şahit oldum. 12 Volt ile yaklaşık 3,2 amper civarında akım tüketeceği bilgisini verdiler, ileride kullandıkça performans ve tüketim verilerini elimden geldiğince paylaşmaya çalışırım. Bu arada laf döndü dolaştı 3 sistem buzdolaplarına geldi, tamiratını yapabilecek usta olmadığını laf arasında konuştuk. Artık bu dolaplardan anlayan usta bulmak çok zorlaştı.

Dometic ürünlerinin Türkiye‘ deki servis yerleri:

Einen Händler in Turkey suchen | Dometic

Arkadaşlar, ben ustaya hakkın neyse vereceğim diyorum zaten gel yeter ki yap diyorum buna rağmen hala yapacak işinin ehli bir kişi bulamadım (şunu da belirteyim: sorunun çok basit olduğununda ayrıca farkındayım ama hiç pnömatik bağlantı işi yapmadım ihtiyacım olmadı, yapanlar için şuan kolay gibi gelebilir bu iş ama anlamadığım bir mevzu), son olarak karar verdim haftasonu komple dolabı dışarı çıkartacağım ve bağlantısı kurup kendim yapmayı deneyeceğim, hermatikte de buna benzer bir sorun vardı, günlerce usta vs. servis aradım o dedi ben gelmem bu dedi ben gelmem (birkaç serviste sobanın resmini istedi görünce bunu biz yapamayız dedi, sonra söktüm sobayı meğer çakmak bağlantısı yerinden çıkmış, halloldu. Buzdolabını da kendim halletmeye çalışacağım, buzdolabının görselini ekledim, büyük ihtimalle kırmızı ile işaretlediğim iki boş alana çakmak çekmem gerekecek, alttaki zaten gaz ayarı olacak bu iş inş.
D88d47cd bdb1 441d b03c b8d2e4ff30ef
331fb148 05e4 448b a4fd 81b2e8992090

Arkadaşlar, ben ustaya hakkın neyse vereceğim diyorum zaten gel yeter ki yap diyorum buna rağmen hala yapacak işinin ehli bir kişi bulamadım (şunu da belirteyim: sorunun çok basit olduğununda ayrıca farkındayım ama hiç pnömatik bağlantı işi yapmadım ihtiyacım olmadı, yapanlar için şuan kolay gibi gelebilir bu iş ama anlamadığım bir mevzu), son olarak karar verdim haftasonu komple dolabı dışarı çıkartacağım ve bağlantısı kurup kendim yapmayı deneyeceğim, hermatikte de buna benzer bir sorun vardı, günlerce usta vs. servis aradım o dedi ben gelmem bu dedi ben gelmem (birkaç serviste sobanın resmini istedi görünce bunu biz yapamayız dedi, sonra söktüm sobayı meğer çakmak bağlantısı yerinden çıkmış, halloldu. Buzdolabını da kendim halletmeye çalışacağım, buzdolabının görselini ekledim, büyük ihtimalle kırmızı ile işaretlediğim iki boş alana çakmak çekmem gerekecek, alttaki zaten gaz ayarı olacak bu iş inş. Ekli dosyayı görüntüle 519983Ekli dosyayı görüntüle 519984

Buzdolabını söküp fotoğraflarını paylaşırsanız eminim size yardımcı olacak birileri çıkacaktır, bende elimden geldiğince eski 3 sistem buzdolabımın bakımını bu forumdaki büyüklerimden öğrenerek yapmıştım. Forumda 3 sistem buzdolapları hakkında çok detaylı paylaşımlar var ,dolabı söktükten sonra o forumları incelemenizi tavsiye ederim.

Buzdolabını söküp fotoğraflarını paylaşırsanız eminim size yardımcı olacak birileri çıkacaktır, bende elimden geldiğince eski 3 sistem buzdolabımın bakımını bu forumdaki büyüklerimden öğrenerek yapmıştım. Forumda 3 sistem buzdolapları hakkında çok detaylı paylaşımlar var ,dolabı söktükten sonra o forumları incelemenizi tavsiye ederim.
Paylaşacağım, teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri