Buzdolabını Ekonomik Hale Getirme.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgurgokalp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,439

ozgurgokalp

Ana Kamp
Karavanımda kullandığım çift kapılı derin donduruculu Waeco marka buzdolabının en çok elektrik tüketen alet olduğunu keşfettikten sonra buzdolabını daha ekonomik nasıl çalıştırabileceğimi düşünmeye başladım. Buzdolabını incelediğimde derin dondurucu kısmının yalıtımının diğer kısma göre çok daha kalın olduğunu fark ettim. Ayrıca çalıştığında ilk önce derin dondurucu kısmını ciddi anlamda soğutuyordu, ondan sonra diğer bölümü soğutmaya başlıyordu. Ben de sadece derin dondurucu kısmını belli bir ısıda tutup kompresörü koyacağım bir termometre probu ile kontrol etmeyi düşündüm ve uygulamaya koyuldum. İlk önce linkteki termostatı sipariş ettim.

Kuluçka Dijital Termostat 12v Sıcaklık Kontrol Termometre W1209 - n11.com

Termostatı ana kontrol panelinin buzdolabı çıkışına bir röle ile beraber bağladım. Böylelikle buzdolabına giden elektriği termostatın çıkışı belirleyecekti. Ama aynı zamanda buzdolabının kendi termostatı da devrede olacak şekilde röleyi by-pass ederek direkt elektrik verecek şekilde bir anahtar da koydum. Koyduğum termostatı +5 derece olacak şekilde ayarladım. Termostatın alt menülerinde pek çok ayarın da bulunduğunu, hassasiyetinin ayarlanabildiği, ısıtma veya soğutma modunda çalıştırılabileceğini, kopresörün arızalanmaması için devreye tekrar girmesi için belirli bir zaman beklemesi için gereken ayarların olduğunu gördüm. Ayarlamaları yaptıktan sonra buzdolabının kontrolünü termostata bıraktım. Yaptığım gözlemler sonucunda buzdolabının 25 derecelik ortam sıcaklığında 70 dakikalık süre içerisinde yalnızca 3 dakikalık çalışma ile buzluk kısmını artı 5 derecede tutabildiğini fark ettim. Benim için buzluk kısmının hacmi elzem olan yiyeceklerim için yeterli. Alt kısım da ortam sıcaklığından 3-5 derece daha serin oluyor fakat buzdolabı gibi değil tabii ki. Böylelikle karavanımda en fazla elektrik tüketen aleti dizginlemiş oldum. Artık karavanımı birkaç gün kullanmasam bile kahvaltılıklarımı ve bir takım yiyeceklerimi buzdolabında tutuyorum ve buzdolabını hiç kapatmıyorum.

Paylaşmak istedim...

Son düzenleme:

Etiketler
Uğraş için ok. Sncak bununla bu kadar uğraşıp masraf yapacağınıza bir buz kutusu alıp içine buz kesesi koysaydınız daha az maliyetli olurdu.

Anlamak iyi birşey ve birşeyleri geliştirmek çok zevkli mutluluk verici bende dometic marka 3 sistem 120v buzdolabını 220v çevirdim 2gündür mutluyum başardığım için

Karavanımda kullandığım çift kapılı derin donduruculu Waeco marka buzdolabının en çok elektrik tüketen alet olduğunu keşfettikten sonra buzdolabını daha ekonomik nasıl çalıştırabileceğimi düşünmeye başladım. Buzdolabını incelediğimde derin dondurucu kısmının yalıtımının diğer kısma göre çok daha kalın olduğunu fark ettim. Ayrıca çalıştığında ilk önce derin dondurucu kısmını ciddi anlamda soğutuyordu, ondan sonra diğer bölümü soğutmaya başlıyordu. Ben de sadece derin dondurucu kısmını belli bir ısıda tutup kompresörü koyacağım bir termometre probu ile kontrol etmeyi düşündüm ve uygulamaya koyuldum. İlk önce linkteki termostatı sipariş ettim.

Kuluçka Dijital Termostat 12v Sıcaklık Kontrol Termometre W1209 - n11.com

Termostatı ana kontrol panelinin buzdolabı çıkışına bir röle ile beraber bağladım. Böylelikle buzdolabına giden elektriği termostatın çıkışı belirleyecekti. Ama aynı zamanda buzdolabının kendi termostatı da devrede olacak şekilde röleyi by-pass ederek direkt elektrik verecek şekilde bir anahtar da koydum. Koyduğum termostatı +5 derece olacak şekilde ayarladım. Termostatın alt menülerinde pek çok ayarın da bulunduğunu, hassasiyetinin ayarlanabildiği, ısıtma veya soğutma modunda çalıştırılabileceğini, kopresörün arızalanmaması için devreye tekrar girmesi için belirli bir zaman beklemesi için gereken ayarların olduğunu gördüm. Ayarlamaları yaptıktan sonra buzdolabının kontrolünü termostata bıraktım. Yaptığım gözlemler sonucunda buzdolabının 25 derecelik ortam sıcaklığında 70 dakikalık süre içerisinde yalnızca 3 dakikalık çalışma ile buzluk kısmını artı 5 derecede tutabildiğini fark ettim. Benim için buzluk kısmının hacmi elzem olan yiyeceklerim için yeterli. Alt kısım da ortam sıcaklığından 3-5 derece daha serin oluyor fakat buzdolabı gibi değil tabii ki. Böylelikle karavanımda en fazla elektrik tüketen aleti dizginlemiş oldum. Artık karavanımı birkaç gün kullanmasam bile kahvaltılıklarımı ve bir takım yiyeceklerimi buzdolabında tutuyorum ve buzdolabını hiç kapatmıyorum.

Paylaşmak istedim...

Derin dondurucuların izolasyonu artı bölüme göre daha güçlüdür, yoksa dıştan terleme yapar. Bende yer sorunundan dolayı kafama yatan büyüklükte çift kapılı bir dolabın derin dondurucu kısmını kesip, 12 v soğutma sistemine çevirip sandık tipi kullanmayı düşünüyorum. Buradaki tek handikap artıda kullanıldığı zaman içeride birikecek suya drenaj yapmak yada sık sık suyu almak.

Derin dondurucuların izolasyonu artı bölüme göre daha güçlüdür, yoksa dıştan terleme yapar. Bende yer sorunundan dolayı kafama yatan büyüklükte çift kapılı bir dolabın derin dondurucu kısmını kesip, 12 v soğutma sistemine çevirip sandık tipi kullanmayı düşünüyorum. Buradaki tek handikap artıda kullanıldığı zaman içeride birikecek suya drenaj yapmak yada sık sık suyu almak.
Nemlenme oluyor ama buz tutmadığından su tabanda birikiyor. Benim buzdolabının tabanı hafif çukur. Birkaç günde bir bir bezle suyu almak yeterli oluyor. Küçük bir hacim olduğundan boşaltmak ve silmek çok zahmetli olmuyor. Drenaj için delmek lazım, ben delmek istemedim.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR