Çadır Alırken; Tercihlerimizi En Çok Neler Etkiliyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan endy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 77
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,518

Çadır Alırken Tercihlerimizi en çok neler etkiliyor?

• Kullanılan toplam oy
    310
Ynt: Çadır Alırken; Tercihlerimizi En Çok Neler Etkiliyor?

Merhaba,

Yaz ve kış için olmak üzere 2 ayrı çadır kullanıyorum.

Kış dağcılığı için tercihim Marmot’un ekstrem koşullar, ekspedisyonlar ve yüksek irtifa dağcılığı için ürettiği geodesic yapıda, yüksek fırtana direcine ve su geçirmezlik değerlerine sahip olan 2 kişilik çift tenteli, çift girişli ve büyük bagajlı bir çadır olan Asgard 2P oldu.

Genel Özellikleri şöyle;

Ağırlık : 4,55 kg
Paket Ölçüleri : 60X18X19 cm
İç Boyutları : 105X120X225 cm
Dış Boyutları : 115X160X370 cm
İç Yükseklik : 105 cm
Pol Yapısı : 5X9,9 mm DAC Featherlite NSL
İç Tente Kumaşı : 40D Polyester RipStop
Dış Tente Kumaşı : 40D Silikon Kaplı Nylon RipStop / 5000 mm Su Sütunu
Zemin Kumaşı : 70D 210T Silikon Kaplı Nylon / 10.000 mm Su Sütunu
Fiyat: 550 €

Şimdiye kadar 3 faaliyette kullandım ve hiç pişman olmadım. Ancak her çadırda olduğu gibi bu çadırda da havalandırmayı iyi yapmak gerekiyor zira çeşitli sebeplerden dolayı buharlaşma fazla olabiliyor bu iç tentenin ıslanmasına ve dolayısıyla malzemelerinizi ıslatma riskini ortaya çıkarıyor. Asgard'ın iç tentesinde kapılar dışında başka bir havalandırma olanağı bulunmadığı için biraz daha fazla havalandırmak gerekiyor.

İç tente 4 adet dac pol ile kuruluyor, dış tente bagaj kısmı içinse 1 adet daha pol mevcut.

[attachment=1][attachment=2]

Asgard 2P  Tente

Asgard 2P D Tente

Etiketler

Yaz içinse terchim yine Marmot'un Aura 2P modeli. 2 kişilik bir çadır.
Genel Özellikleri;

Dış Tente Kumaşı: 40d Nylon R/S Sil/PU 1800mm
Zemin Kumaşı: 40d Nylon 3000mm
İç Tente Kumaşı: 20d No-Seeum-Net
Ağırlık: 4 lbs 7 oz / 1.88 kg
Boyutlar: 127 x 223 x 101 cm
Pol yapısı: DAC NSL Pole
Fiyatı: 320 €

Tam bir yaz çadırı diyebilirim. İç tente tamamen file ve birbirine geçmeli pollerle kuruluyor. Temel olarak 1 tane pol'ü mevcut ve bu pollere bağlı 2 kısa pol var, bunlar kapı kısımlarının gerdirilmesini sağlıyor. Alışılmışın dışında bir pol tasarımı olmuş.

Dış tente her Marmot çadırında olduğu gibi silikon kaplı bu da su kaydırıcılık değerlerini biraz daha arttırıyor.

Yaz aylarında eğer tek başınıza kimsenin olmadığı bir yerde kamp yapıyorsanız dış tenteyi takmayabilirsiniz. Böylece hem yıldızları seyreder hem de serin bir uyku çekersiniz :smiley:

[attachment=1][attachment=2]

Aura 2P D Tente

Aura 2P  Tente

Selamlar ,

Ben de amatör olarak kampçılığa başlamak istiyorum ( daha önce hiç deneyimim yok ) Bu yüzden sizden çadır konusunda hiç bir şey bilmeyen birine ( ben ) gerekli tavsiyeleri yapmanızı rica edicem .

Öncelikle ben üniversite öğrencisiyim ve ayırdığım bütçe haliyle düşük olacak . Yukarıdaki önerilere baktımda 300-1000 tl arası fiyatlar var o yüzden bütçem komik gelebilir :smiley:

50-100 arası sağlam birşey olsun . Tabi fiyat - performans açısından sağlamlığı kastediyorum . Bu fiyat aralığında ki en uygun çadırlar hangileridir ? nasıl olmalıdır ? Link verebilir misiniz vs .

Hazır konu tekrar güncelken ben de sorumu sorayım:

Bu iki çadırdan birini düşünseydiniz hangisi olurdu

Pinguin Excel 4 mevsim 2 kişilik marka olarak pek bilinmeyen çadır.

1) http://www.avmarketi.com/asp/product/2724/PINGUIN-Excel-Dort-mevsim-Cadir

Marmot Titan 3 mevsim 2 kişilik marka olarak çok bilinen çadır.

2) http://beta.sierratradingpost.com/marmot-titan-backpacking-tent-2-person-3-season~p~88182/

birisi 3 mevsim birisi 4 mevsim. fiyat olarak da hemen hemen aynı. ???

geçtiğimiz ay iki kişi kullanmak için husky beast çadır aldım.üst katman 5000,alt kat 8000 su tutma kapasiteli ve Alüminyum pollü,üç kişilik.max ağırlık olarak 3.300 yazıyor.1,80 boylarında iki kişi olmamıza rağmen gayet rahat ettik.kampın son günü başlayan fırtına ve yağmura rağmen içeriye herhangi bir sızma,ıslanma vs olmadı.internette liste fiyatı 389 tl ama karaköyde nakit para iyi bir indirim getiriyor 2 adet 12mm mat ve çadır tepe lambası ile 350 tl verdim.kurulumu çok kolay evde saat tutarak denedim 4dk 1 kişi.iki kişi doğada süre tutmadım ama kazık çakma faslına rağmen hayli kısa sürdü.çadır kazıkları Alüminyum olması sebebiyle çakarken yamulabiliyor (benim gibi ağaç kökü denklemezseniz yamulmayabilir :-\.)yüksek fiyatlı marmot ve nort face ile (aynı veya yakın özellikli)rahatlıkla baş edebilecek bir çadır,bütçeyi sarsmamasıda büyük avantajı.

185206 2112003753915 1060261439 2400442 1744530 n

sierra designs, clip flashlight 2, çok hafif, kurulumu 5 dakika ! , havaya karşı sağlamlığı, usd 600 lük, : ))))
marmot'lar gibi olmasa da, bayağı iyi !!!! ,
marmot, mountain engineer. , moss, integral designs; süper de
bize biraz fazla kaçar;
kış dağcılığı yapmıyor iseniz; hiç hiç gerek yok ! marka ! ego !

1 ,5 senedir yaz ayları için kipadan aldığım (50 TL) şemsiye çadırımı kullanıyorum .içine 2 m x 1,57 m şişme yatağım tam sığıyor ve kurulması toplanması sadece 1,5 dakika bile sürmüyor.ağırlığı ise 2,5 kg - 3 kg civarı,bu sene toyota buluşmasına kışlık çadır yerine kaza ile bunu götürdüm.gece bayağı soğuk oldu.hatta bir ara yağmur yağdı .ancak ne içine su aldı ne de rüzgar rahatsız etti .çok şaşırdım.50 tl ye bence yazlık ve portatif bir çadır arıyorsanız süper...2 tarafında cibinlikli penceresi olduğundan terlemede yapmıyor...

IMG 0177

IMG 0178

:smiley:)))))))))))))

aklına 1,000 yaşa !!
rakı parasına çadır !
yaz veya baharlarda kullanacak iseniz..
marka, ego !
hiç hiç gerek yok !!! 50 - 60 liraya iş biter !!

su girmesin, kolay kurulsun, hafif olsun yeter !

ha kış ve dağ ortamı bambaşka !!
o hava değil çadırı yıkmak !
bilen bilir .... uçurtma yapar !! ahh bolkar'ın boran'ı !!!

slm. ve saygı,

gökhan

antalyada kış yok gibi bu çadır yeterli ayrıca kışlık çadırımda var ama ne yazık ki araca yanlışlıkla bunu yüklemişim.genede ne uçtu ne kaçtı gayet rahat 3 gece geçirdim.

ahh antalya yaylaları !

geyikbayırı'na benden selam söyleyin !
alakır'ı benim için de gezin, sonbaharı muhteşemdir !
olympos'ta "son lokanta" hasan'a selam söyleyin, lütfen ...
adam gibi adamdır ....

slm.

gökhan, istanbul

Bir çok arkadaş çadır hususunda teknik detaylara değinmiş, o yüzden ben olaya psikolojik boyutundan bakacağım.Tabi yaz faliyetleri, kamp faliyetleri için söyleyeceğim büyük bir etmen değil ama şayet kış dağcılığı yapacak iseniz çadırı alırken muhakkak açık canlı renkte çadırlar seçiniz ki bu işin üstadları(north face, marmot, ferrino vs.) tüm ekspedisyon modellerini açık ve canlı renkler de üretirler.Özellikle husky nin modellerinde ısrarla kullandığı koyu renkler kış ortamında hele de hava kötü ve sizi çadır dan dışarı adım attırmıyorsa insanı inanılmaz derece de boğup sıkkınlık verebiliyor.Bu da farkına bile varmadan demoralize olmak demektir, demoralize olmak demek kötü bir faliyet demektir...

Sayın Belgen dediklerinizde haklısınız fakat bahsettiğiniz hususların çadır içi etkileri çok fark yaratır şeyler değildir. Taktir edersiniz ki çadır içi kurutmanın da ısıtmanın da bazı yöntemleri vardır ve bu yöntemlere fazla artı lar katmaz. Huskyin bir modelini dağcılığa başladığım senelerde kullanmıştım, onun dışında da başka modellerinde de kaldım fakat bir north face teki bir ferrino daki ferahlık mevcud değil. Tabiki bu kişisel zevk ve görüşlere görede değişecek hususlar.Beni rahatsız eden başka birisini rahatsız etmeye bilir fakat bir önceki mesajım da da belirttiğim gibi bu işin üstadı firmaların özellikle çadır hayatının çok önemli olduğu ekspedisyon tırmanışlarına özel olarak ürettikleri tüm çadırlar açık ve canlı renklere sahiptir.

karkurdu' Alıntı:
Sayın Belgen dediklerinizde haklısınız fakat bahsettiğiniz hususların çadır içi etkileri çok fark yaratır şeyler değildir. Taktir edersiniz ki çadır içi kurutmanın da ısıtmanın da bazı yöntemleri vardır ve bu yöntemlere fazla artı lar katmaz. Huskyin bir modelini dağcılığa başladığım senelerde kullanmıştım, onun dışında da başka modellerinde de kaldım fakat bir north face teki bir ferrino daki ferahlık mevcud değil. Tabiki bu kişisel zevk ve görüşlere görede değişecek hususlar.Beni rahatsız eden başka birisini rahatsız etmeye bilir fakat bir önceki mesajım da da belirttiğim gibi bu işin üstadı firmaların özellikle çadır hayatının çok önemli olduğu ekspedisyon tırmanışlarına özel olarak ürettikleri tüm çadırlar açık ve canlı renklere sahiptir.
wikipedia'da çadırların renk olayı şu şekilde açıklanmış;

Tent color[/q]
  • [/size]In some areas of some countries, there may be restrictions as to what color tents can be, thereby reducing the visual impact of campsites. The best colors for low visibility are green, brown, or tans.An opposing consideration is of safety and calls for visible unnatural colors, such as bright yellow or red. Bright-colored tents can be easily spotted from the air in cases of an emergency. They are important in places where vehicles may not notice a low-visibility tent and run over its unsuspecting occupiers. Campers wandering away from camp will find their way back more easily if their tent is highly visible. Additionally, lost hikers may find rescue by spotting a visible camp site from afar.
    [/l]

Diyor ki;

Buradan şunu anlıyorum; yeşil, kahverengi tonlar farkedilmediği için sorun yaratıyor.
    Parlak sarı ve parlak kırmızı renkler fark edilebilirlikleri yüksek olduğu için tercih ediliyor. Hani arama kurtarma durumu olursa bulunabilsinler diye.
    Ekspedisyon çadırlarındaki sarı ve kırmızı neden başlıca tercih ediliyor anlamış olduk.
    Yani ne ruh hali ne de UV ışınlarını çekme durumu :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR