Çadır Isıtmada Basit Bir Sistem (araçla Gidenler Için)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilker 72 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,381
Ucuz olduğunu sanmıyorum. AR-GE mühendisi arkadaşımız teknik bilgi verdi. Sanırım ellerindeki en düşük kapasiteli modeli kullanmışlardır. Pratik ve kompakt olması ilgimi çekti. Bir de bu tip cihazların edinme maliyeti yüksek olsa bile, işletme maliyeti çok hesaplı.

Etiketler

Bu mazot yakıp temiz sıcak hava üfleyen alet (halk adı ile webasto) hem mazotu tutuşturmak için hem sıcak havayı üfleyecek olan fanın çalışması için elektriğe ihtiyacı var. Cadırda bu elektriği nereden bulacaksınız?

Sitesinde en küçük modeli olan DH-2500'ün teknik özelliklerini inceledim. Saatte 12 volt için 1-3 amper arası akım çektiği belirtilmiş. 12 volt 20 amperlik agm akü kullanırsak bir gece idare eder diye düşünüyorum. Bahse konu akü hem ufak hem de hafif. Bir de cihaz 2 KWa gücünde. Ufacık alanda termostatı hemen devreye girer, devamlı çalışmaz.

2.200 TL dediler fiyatına. Pazarlık payı da var. Forum olarak toplu alınırsa daha ucuza bile alınabilir. Derli toplu, taşınabilir olması açısından güzel bir cihaz. Sesli de değilse kullanılır bence. Araç üstü çadır planlıyorum bende, at bagaja gece yak ısın. Bagajdaki 12 V çıkışından alınır beslemesi.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şöyle bir akü iş görür sanırım bir gece için;

ePttAVM - 12 Volt 12 Amper AGM Kuru Akü
akümüzü amper degerinin en fazla 1/4 kadar kullandığımızda tekrar doldurmamız gerekir.12 amper saat değerindeki bu akü ile aküden alacagımız akım miktarı 12/4=3 amper saattir.Yani yazdığınız teknik dönelere göre bu akü ile bu vebasto ısıtıcı ancak 1-1.5 saat kadar kesintisiz çalışır.

akümüzü amper degerinin en fazla 1/4 kadar kullandığımızda tekrar doldurmamız gerekir.12 amper saat değerindeki bu akü ile aküden alacagımız akım miktarı 12/4=3 amper saattir.Yani yazdığınız teknik dönelere göre bu akü ile bu vebasto ısıtıcı ancak 1-1.5 saat kadar kesintisiz çalışır.

Sn ince999 aynı anda yazmışız:smiley:

Bu zımbırtı her daim 3 amper çekmeyecek ki. Çalıştığında çekecek. Uyku modunda hadi 1 amper çeksin. Bir de bize öğretilen akü kapasitesinin (sulu klasik akülerde) %50'sini kullanabildiğimiz. 30 amper yapar. O da hadi tam kapasite çalıştırdık. Kutuplarda kurduk çadırımızı. Sabaha kadar 10 saatte 30 amperi çekti. Zaten sabah 6 amper/saat (önerilen, akü kapasitesinin %10'u besleme) ile usule uygun 5 saatte şarj edip akşama hazırladık. Problem nedir?

Bu arada, karavanımdaki 80 amperlik jel akümü Ocak 2016'da aldım. Tepe tepe kullanıyorum. %20'lere düşürdüğüm de oldu. Şarjını bekletmeden yaptığım için olacak, şikâyetçi değil :smiley:

özel yapılmamış kurşunlu aküler tam kapasitesinin 1/3 den fazla kullanılmaya başlanınca(sizin söylediğiniz gibi1/2) akünün normal ömründen çalarsınız.Ayrıca zaten akünün yarısını boşaltınca akünün voltajı da düzgün kullanım değerinin altına iner yani vebastonun ateşleme sistemi kendini kapatabilir.

özel yapılmamış kurşunlu aküler tam kapasitesinin 1/3 den fazla kullanılmaya başlanınca(sizin söylediğiniz gibi1/2) akünün normal ömründen çalarsınız.Ayrıca zaten akünün yarısını boşaltınca akünün voltajı da düzgün kullanım değerinin altına iner yani vebastonun ateşleme sistemi kendini kapatabilir.

Bence biraz daha iyimser olabiliriz. Kış kampları, her gün olmaz, arada bir akünün 1/3 den yani normal ömründen çalmaya değer.
Yeni nesil 12 V cihazlar akünün yarısı değil yanlış hatırlamıyorsam 10.5 yada 11 Volt a kadar yani %80 ine kadar kullanıma izin veriyor.

Son düzenleme:

Bu cihazdan alacak var mi, dh2500, ben düşünüyorum beraber alinabilir, akü isine de son karar nedir kaclik almamız gerekli :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR