Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan marmariscj7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 236
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,504

Isıtıcı olarak ne kullanıyoruz.

• Isıtıcı

Kullanılan: 23 38.3%
  • Soba

Kullanılan: 8 13.3%
  • Cep sobası

Kullanılan: 29 48.3%

• Kullanılan toplam oy
    60
Ynt: Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

haşmet' Alıntı:
*su ısıtılıp 500 ml su petlerine konur ve ister battaniye içine isterse uyku tulumunun içine konur
Yalnız onda dikkat edilmesi gereken iki şey var bence,birincisi kapak konusu dalgınlıkla sıkı kapatılmazsa yanma durumu çıkıyor ortaya..İkincisi sabaha kadar pet şişenin tulumun içinde kalması fayda yerine zarar getirir..Sebebi ise su sogudugunda vucudunuz tulumun içinde bir de soguyan suyu ısıtmak için efor harcayacaktır..Buda sizi daha fazla üşütecektir.

Etiketler

dağlarkızı' Alıntı:
...
su sogudugunda vucudunuz tulumun içinde bir de soguyan suyu ısıtmak için efor harcayacaktır..Buda sizi daha fazla üşütecektir.

Bu izahat fizik kuralları ile çelişiyor. Su asla tulum içindeki ortam sıcaklığına göre daha soğuk olmayacaktır, onu ısıtmanız gerekmez.

deserteagle' Alıntı:
Bu izahat fizik kuralları ile çelişiyor. Su asla tulum içindeki ortam sıcaklığına göre daha soğuk olmayacaktır, onu ısıtmanız gerekmez.

Sıkıntı belkide tulumun içinin çok soguk olmasından kaynaklıdır.. :smiley: Kış koşullarında dagda tam olarak ısınmak diye bir şey yok çünkü..

Merhaba,

Konu açılalı bir hayli zaman olmuş ama hala devam ettiği için ben de birşeyler karalamak istedim sabah sabah.

Konuya öncelik şu açıdan bakmak gerekiyor.

Kamp'a araçla mı gidilecek yoksa bütün yük sırtta mı taşınacak? Benim burada anladığım, çocuklarda olduğu için, araçla gidilecek. O zaman zaten kullanacağınız malzemeler çeşitlilik kazanıyor.

Her ne kadar araçla kampa gidiyor olsanızda, araçtan beslemeli bir ısı kaynağı çok efektif olmayacaktır zira adı üzerinde doğa, aküye ya da elektrik sistemine birşey olduğunda varolan ısı kaynağınızı da kaybedersiniz. Ve yedek bir kaynağa ihtiyacınız olabilir.

Bu yüzden çözüm çok fazla dış kaynağa ihtiyaç duymadan işi çadırın içinde ve daha ilkel yollarla halletmek.

En önemli unsur yalıtım. Bildiğiniz gibi çadır genellikle çift katlı -iç katman ve dış katman- olan geçici bir korunaktır. Burada amaç kişi/kişileri belli bir zaman diliminde dış etkenlerden korumaktır. Ve doğal olarak çadırı kurduğunuz yer ya toprak, ya kar, ya çimen ya da bir kaya üzeri olacaktır. Bu da ısının büyük çoğunluğunun tabandan kaybedilmesi demektir. Çünkü çift katlı çadırdaki ara katman nispeten havayı tutacaktır ve biraz daha sıcak olmasını sağlayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey öncelikle alttan kaybedilecek ısıyı kaybetmeme yoluna gitmektir. Madem araçla gidiyorsunuz o zaman gerekli materyalleri rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Adım adım gidebiliriz;

1. katman:
Çadır altlığı: Genel olarak çok ince naylonumsu bir materyalden yapılır. Çadırınızın taban ölçülerinde olur ama maalesef ihtiyacınız olan yalıtımı çok fazla sağlamaz. Burada amaç hem çadırın altı çok fazla kirlenmesin hem de biraz da olsa yalıtım sağlansın (ama çok değil)

Baloncuklu naylon: Arada hava boşluğu yaratacağı için soğuğu nispeten kesecektir. Ayrıca yumuşak bir zemin üzerinde hareket etmenize olanak sağlayacaktır. Çadır altlığına göre yalıtım daha iyi olacaktır.

2 ya da 3 kat yapılmış kalın naylon: Baloncuklu naylona göre konforu düşük olacaktır ama yalıtım nispeten aynı olacaktır. Tabii bir de ağırlık ve hacim sorunu olacaktır.

altlıklardan işimizi görecek olanı serdikten sonra sıra geldi çadırı kurmaya. Ondan önce uyarmak istediğim bir konu var. Bu altlıklar mutlaka çadırın iç katmnanının taban ölçülerinde olmalı. Eğer 5-6 cm dışarı taşsın sorun olmaz derseniz ilk yağmurdan sonra tekrar gelin bana. Tabii ki bu söylediğim kar/yağmur vb. ıslak havalar için geçerli, kuru havada istediğinizi yapmakta serbestsiniz. neyse konudan uzaklaşmadan çadırı kuralım.

Çadır kurma işi bittikten sonra sıra geldi içerideki yalıtımı sağlamaya.

2. katman:
Kalın bir battaniye: Çadırın iç tabanına sereceğiniz 1-2 battaniye hem tabanın yumuşak olmasını sağlayacaktır hem de güzel bir ısı yalıtımı sağlayacaktır. Ayrıca çadırdan çıkamayacağınız durumlarda çocukların ayaklarını üşütmeden çadırın içinde hareket etmelerine olanak sağlayacaktır.

3. katman:
Mat: Piyasada çeşitli boy, kalınlık ve türde mat bulunmaktadır. Ben son 1-2 yıldır dağa giderken şişme mat kullanıyorum. Hem normal poliüretan matlarla aynı ağırlıkta hem de yalıtım olarak çok daha avantajlı zira içerisindeki oluşan hava katmanı ekstra yalıtım sağlıyor. Dilerseniz şişme yastıklı olan modelleri de mevcut.

4. katman:
Uyku tulumu: Yine piyasada çeşitli modelde ve fiyatta uyku tulumları mevcut. Uyku tulumları iki tiptir sentetik ve kaz tüyü. Sentetik tulumlar yalıtım açısından daha düşük seviyede ve daha ağırdırlar ama ıslandıklarından işlevlerini yitirmezler ve kuruduklarında aynı şekilde çalışmaya devam ederler. Kaz tüyü uyku tulumları sentetik tulumlara göre çok daha hafif yalıtımları da bir o kadar fazladır. Ama ıslandıklarında işlevlerini yitirirler ve kuruduklarına eski hallerine gelmeleri bazen zaman alır bazen de kullanılmaz hale gelirler. Burada göz önünde bulundurmanız gereken şey biraz da bütçedir. Ortalamada -18 konfor derecesine sahip sentetik bir uyku tulumu işinizi görecektir.

5. katman:
kıyafet: aslında kıyafet öncesinde tuluma nasıl girdiğiniz önemlidir. yeterli sıvı almış, karnınızı doyurmuş ve idrar torbanızı boşaltmışsanız sizden mutlusu olmayacaktır. kıyafete geri dönersek yün ağırlıklı bir çift çorap (%60 yün %40 sentetik olabilir) termal iç çamaşırları tulum içinde işinizi fazlasıyla görecektir.

Bunlar haricinde özellikle çocuklar için yatmadan önce tulum içine atacağınız birer termofor içerisinin uzun süre sıcak kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca kullanmadığınız kıyafetlerinizi çadırın kenarlarına doğru koyarsanız oradan da gelebilceke havayı kesmiş olursunuz.

Bunlar dışında mum, ocak vb. şeylerin -özellikle içeride çocuk varken- yakılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yoksa bütün bu söylediklerimi uygulayacak bir çadırınız olamayacaktır.

Bu arada toplamdan 4 kişi olmanız da içerisinin ısısını hissedilir oranda arttıracaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çadır havalandırmasıdır. Biliyorsunuz nefes alıp verdikçe ağzımıdan su buharı çıkar. Bunun yanında vücudun da terlemesiyle içerideki nem oranı ciddi oranda artar. Yükselen hava çadırın tavanına takılacaktır ve bir süre sonra burada su damlacıkları oluşmaya başlayacaktır. Ve kaçınılmaz son olarak içeride yağmur yağmaya başlayacaktır. Bunu önlemek için havalandırmayı iyi yapmanız gerekiyor. Çadırın iki kapısınıdan bir parça mutlaka açın ki içeride bir hava sirkülasyonu olsun sizin de üzerinize kar/yağmur yağmasın.

Not: Burada yazdıklarım tamamen kişisel tecrübelerimden yola çıkılarak yazılmıştır. Her durum ve hava şartına göre farklılık gösterebilir. Bunları yaparsanız kesin üşümezsiniz gibi bir şey de demiyorum çünkü her insanın vücut reaksiyonları farklıdır. Bu yazdıklarımı kullanıyor olsam ben muhtemelen çadırn için şortla otururum ama bir başkası için hala soğuk olabilir. O yüzden önlemlerinizi yine de alın.

Umarım unuttuğum bir şey yoktur.
Sevgiler, saygılar.

3. katman:
Mat: Piyasada çeşitli boy, kalınlık ve türde mat bulunmaktadır. Ben son 1-2 yıldır dağa giderken şişme mat kullanıyorum. Hem normal poliüretan matlarla aynı ağırlıkta hem de yalıtım olarak çok daha avantajlı zira içerisindeki oluşan hava katmanı ekstra yalıtım sağlıyor. Dilerseniz şişme yastıklı olan modelleri de mevcut.
Sanki dolgu matlar bu konuda daha iyi diye duymuştum. Yani soğuk havalar için daha konforsuz ama yalıtımı daha iyi gibi hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

arthur' Alıntı:
Sanki dolgu matlar bu konuda daha iyi diye duymuştum. Yani soğuk havalar için daha konforsuz ama yalıtımı daha iyi gibi hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Aslında bir bakıma doğru. Yani mattan mat'a farkediyor. kapalı ve sık hücreli matlar nispeten daha fazla iş görüyor ama bu sefer ağırlık işin içine giriyor. Ayrıca oluklu tabir edeceğimiz matlar hem hafif hem de üzerilerindeki boşluktan dolayı havayı daha iyi saklayabiliyorlar ama bu seferde konfordan biraz ödün vermek gerekiyor. Şişme matlar ise konfor açısından biraz daha avantaj sağlıyor. Şişme matların dışları hafif bir malzemeden yapılmıştır ve içlerinde yumuşak süngerimsi bir köpük vardır. Köpük, matın içindeki havanın sirkülasyonunu önleyerek matın performansını arttırır.

iglo marka 2 adet şişme mat aldım, hiç memnun kalmadım, sakın almayın. Birincisi eni çok dar, ikincisi ve en önemlisi, şişirip yattığınızda kalça ve sırtınız mata çok bastığı için hava ayak ve baştarafına toplanıyor, dengeli eşit kalnlıkta durmuyor, rahat yatamıyorsunuz. Havasını indirdiğiniz zaman, ancak içi havasız kaldığında düzleşiyor bu da havalı mat gereğini yerine getirmiyor.
İnternette havayı eşit dağıtan üstten yer yer 2 yüzeyi birbirine yapıştırılmış matlar gördüm. Bu sanırım havanın alta üste toplanmasını önlüyordur.

çadırda ısınmak :smiley:))))
tulumun içine girecen, ısınacan ! viessman kombi yok...
ısıtırsan, yağmur yağar !!

slm.

gökhan

mum en uygunu olsa gerek fakat ben uyurken kullanmıyorum zehirlenme riskine karşı geçen hafta kayseride ali dağında iki gün için çadırımda kaldım gece termometre -15 göstermesine rağmen uyku vaktınde mumları yakmadım . sonuçta kamp yapıyoruz fazla komfor aranmaması lazım ::smiley:

Her bir yorumu büyük dikkatle okudum ve bazen güldüm, bazen üzüldüm. Bizler Rambo gibi dayanıklı , Conan gibi acıya dayanıklı savaşçıda olabiliriz. Sadece konuyu açan arkadaşımın dediği gibi çocuklarımızın uyurken o minik elleri ve ayakları(hoş ne kadar büyüselerde biz ebeveynlere hep öyle geliyor) üşümemesi için ne yapabiliriz. Hoş ara ara güzel fikirler ve malzemelerde var notunu aldım hepsinin. Önce birbirimizi seversek ona göre önerilerde ve eleştirilerde bulunursanız bizlerin ailelerimizle neşeli ve sağlıklı kamplar yapmamızı sağlar ve çocuklarımızında yeni kampcılar olmasını sağlarsınız bunu unutmayın lütfen.

Teşekkürler asural keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa çocuklar bizlerin geleceği onlar ne kadar büyürse büyüsün bizler için çocuklrımız hiç büyümüyorlar.

eğer uyku tulumunuz ısı dereceleri açısından yeterli ise sorun yok değilse harici ısı kaynakları edineceksiniz.white gaz benzin gibi yakıtlarla kullanılan küçük cep sobaları vardır çadır içinde bir süre bunları yakmak sureti ile çadırınızı ısıtabilirsiniz.ama sakın ha bir taraftar yansın ısıtsın bende yatayım demeyin tabi,matınızın üzerinde bir süre yakarak icçerini havasını kırarsınız o kadar.birde kendi poşetinde aktifleştirilince ısı veren kimyasal ısıtıcılar var.bunları mesela 1-2 tanesini tulumunuzun içerisinde yanınızda kullanabilirsiniz sizi ısıtacaktır.el ve ayak için daha doğrusu botlar içerisinde kullanılabilecek olanları var.bunlar en garantili ve kullanışlı olanlardır.interneti ebay i araştırın bulursunuz bunlardan fiyatlarıda makuldür.

Bir ara Tschibo'da kaynar suda ısıtılarak yeniden kullanılır hale getirilen ısıtıcılar vardı. Esasen tuzlu su gibi bir şey içerip içindeki metali bükerek çözeltinin katılaşmasını tetikliyorsunuz, bu esnada da ısı açığa çıkarıyor. Galiba yarım saat ya da daha fazla ısıtıyordu. Bendekileri bir tur daha kullanınca doğru süreyi söylerim. ;)

deserteagle' Alıntı:
Bir ara Tschibo'da kaynar suda ısıtılarak yeniden kullanılır hale getirilen ısıtıcılar vardı. Esasen tuzlu su gibi bir şey içerip içindeki metali bükerek çözeltinin katılaşmasını tetikliyorsunuz, bu esnada da ısı açığa çıkarıyor. Galiba yarım saat ya da daha fazla ısıtıyordu. Bendekileri bir tur daha kullanınca doğru süreyi söylerim. ;)

Tchibo'nunkileri birkaç kampta kullandım. Bir saatte soğuyor. Tekrar kullanmak için kaynar suda bekletmek gerekiyor. Kampta çok kullanışlı değil.

Deniycem bakalım işe yarıyacakmı.

20161114 120810

20161114 120819

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR