DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Çakı ve Bıçak Seçimi

'TEKNİK EKİPMAN' forumunda epineprin tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu 169355 kişi tarafından okunmuş, 278 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. epineprin

  epineprin Ana Kamp

  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeni:
  1
  arkadaşlar merhaba

  doğada kullanmak için bir bıçak arayışına girdim forumda ve internet araştırmalarıma göre kabar ve cold steel markalarında karar kıldım.
  özellikle cold steelin srk survival bıçağı oldukça işlevsel geldi.(fazla tırtık yok)

  benim öncelikli sorum
  -kabar veya cold steel bıçaklarnın çeşitleriniı istanbulda satan/görebileceğimiz bir yer varmı acaba?
  -cold steel srk için ne düşünüyorsunuz.ben fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum :D :D :D ciddi olarak kampta işimi ne kadar görür.
  -önerebileceğiniz bıçaklar nelerdir?
  -önerebileceğiniz mağazalar varmıdır?
  -sog marka bıçaklar nasıldır?
  -tanto ağız avantamıdır dez avantajmıdır?
  ve en önemlisi tecrübeleriniz nelerdir?


  konuyla ilgilenen kişilerden yardım bekliyorum.


  forumda benzer başlıklar gerçi ama hem bilgileri güncellemek hemde konuyu toparlamak için yni başlık açtım arkadaşlar.
   
  Etiketler:


 2. deserteagle

  deserteagle İstanbul, Kırklareli

  Mesaj:
  436
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul, Kırklareli
  Cold Steel SRK görünüşe göre öyle atla deve bir ürün değil. Bu bir tüketici ürünü. Sıradan proseslerle üretilmiş ama kullanışlı, mantıklı bir bıçak.

  Bıçağın biçimi bence olumlu yanlarından biri. Sapı da, ağzı da uçuk kaçık değil de kullanışlı gibi duruyor. Buna karşılık ticari bir ürün olduğunu bir çok şekilde belli ediyor. Ürün kendisine verilen parayı haklı gösterecek bir görüntüye büründürülmüş ancak, çeliği, sap malzemesi, finişi üreticinin maliyet avantajı gözlenerek seçilmiş. Yani bıçak doğru ama fiyat biraz yanlış gibi geldi bana. Gerçi Türkiye fiyatı sanki biraz daha yanlış gibi mi ne?

  AUS-8A çeliğini kabaca 440B ile 440C arasında bir noktadaki bir çelik olarak görebiliriz. Kısaca bu bir paslanmaz çelik. Zaten paslanmaz olan bir çeliği de siyah kaplamanın zımparalama ve cilalama maliyetinden kaçmaktan başka hiç bir açıklaması olduğunu zannetmiyorum. Kendini bir savaşçı gibi hissetmek isteyene belki bir faydası olur tabii...

  Bir bıçağın nasıl zımparalanarak saten bir görünüşe kavuşturulacağını, bunun nasıl emek gerektiren bir çalışma olduğunu Bodrum'dan Emre ustanın keyif verici anlatımıyla açıklamak mümkün:

  [​IMG] [​IMG]
  Bkz.: Emre KİPMEN - Eğim vermeden kabzaya; adım adım

  AUS-8A'ya çamur atmış olmayayım. Çünkü bu bıçağı bana verirseniz hiç itiraz etmem. Kötü bir bıçak değil kesinlikle. Ancak benim tercihim karbon çelik olurdu. Yani özellikle çok para verecek, tercihimi yönlendirecek bir çelik değil bu.

  Bu bıçak eğer şam çeliği, ocak kaynağı, wootz çeliği gibi isimlerle anılan zahmetli usullerle elde yapılsaydı çok daha büyük bir emek gerektirirdi ve maliyetli olurdu.

  [​IMG]
  Durukan TÜRE - 500 kat Şam çeliği (damascus) (Bkz.)

  [​IMG]
  Sefa Çabuk -- Çelik, 160 kat damascus ve meneviş. Ahşap, ceviz ve movengui (Bkz.)

  Bıçağın kalınlığı... Bu bıçak biraz üst noktalarda bir kalınlıkta. Halihazırda yaptığım bıçak da 5 mm kalınlıkta ve bu bıçak ile diğer bazı ölçüleri de benzeşiyor. Bıçağın taşlama açılarını belirlerken böyle bir kalınlık biraz sıkıntı kaynağıdır. Bu bıçakta bu konuda bir sıkıntı olmayacakmış gibi. Ancak sağlamlık amacıyla bazen kullanışlılık ve keskinlik feda edilebilir o yüzden daha da kalın bir bıçak için iyi nedenleriniz olmalıdır. Buna karşılık 3-4 mm de kalınlık olarak gayet uygun.

  Sap derseniz plastik kullanışlı bir malzemedir. Kaymaz, kırılgan değildir. ...ama ucuzdur. Fiyatı yüksek bir ürüne bu sap malzemesi gerekçe olamaz.

  Evlerimizdeki boyanıp cilalanıp koyu bir kahverengini alan mobilyalara fazla mı alıştık ne? Gerçek rengi koyu olan, dayanıklı ve ağır bir ahşabı gördüğümüzde uyduruk bir şey sanıyoruz. Egzotik ağaçlar dediğimiz başta Afrika, Güney Amerika, Asya kaynaklı ağaçları ve ahşabını tanımıyoruz. Abanoz, pelesenk, gül ağacı, wenge gibi ismi saymakla bitmeyecek ahşabı görünce ayırt bile edemiyoruz. Bu bahsettiğim ahşabın bir çoğu suya atınca batacak kesafette. Alıştığımız uyduruk tahtalar değil bunlar. Dünya ürün anlatımında "Turkish walnut" deyip alameti farika olarak cevizi sunuyor. Kendi cevizimizin, zeytinin farkında mıyız? Hayır tabii ki.

  Yüksek bir fiyat aklıma doğal olarak plastikten ziyade kaliteli bir egzotik ahşap, stabilized wood denilen kararlı hale getirilmiş ahşap, boynuz, deri, mantar, el yapımı mikartayı getiriyor.

  [​IMG]
  Ceviz sap - Gökhan BAKLA (Bkz.)

  [​IMG] [​IMG]
  Mikarta Sap / Mazı yumrusu sap (thuya burl) - Emre KİPMEN (Bkz.)

  Kısaca bu bıçak kötü değil, makul bir fiyata düşürürseniz alın derim. Ama istisnai bir para etmeyecek kadar maliyet göze alınarak üretilmiş bir ürün. Kampta ise işinizi göreceğini düşünüyorum.

  Saygılarımla
   


 3. epineprin

  epineprin Ana Kamp

  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeni:
  1
  sevgili deserteagle
  bıçaklar hakkında verdiğin bilgiler ve kaynak için çok teşekkürler.
  bıçak hakkındaki yorum içinde ayriyaten teşekürler.
  dikkat etmediğim pek konuyu görmemi sağladınız.

  diğer konulardaki yorumlar ve bu konudaki yorumlar sonucunda tercihlerimi biraz daha daraltım.

  sog seal pup bıçak m37-N (aus6)
  http://www.atlaskamp.com/index.php?page=urun_detay&kat_id=56&urun_id=13957&urun_ismi=Sog-SEAL-Pup-B%FD%E7ak-M37-N
  bu bıçakta beni rahatsız eden keskin tarafındaki tırkıklar, eğer bir işlevi yoksa keskin yüzeyi azaltmazmı?
  birde sırt kısmındaki oyuklar bana pek işlevsel gelmedi.bir yararı varmıdır acab bilmediğim?


  büyük ihtimalle silahdünyasından smith wessonlardan bir tane almayı düşünüyorum.burda da beni şüpheye düşüren fiyatlar oldukkça uygun acaba sahte olabilirmi düsüncesi var.
  http://www.silahdunyasi.com/emarket/ProductDetails.aspx?ProductId=172521&CatID=20664&tabId=
  http://www.silahdunyasi.com/emarket/ProductDetails.aspx?ProductId=172639&CatID=20664&tabId=

  aslında yerinde gidip görmek daha ii elime nasıl oturduğunu, rahatlığını ağırlığını denemeliyim.


  yeni yorumları bekliyorum.
   


 4. deserteagle

  deserteagle İstanbul, Kırklareli

  Mesaj:
  436
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul, Kırklareli
  Valla tek tek özelliklerini arayıp karşılaştıramadım ama bir önceki bahsettiğiniz dahil, hiç biri fena değil. Fiyatı uçuk olmayan, elinizde garip durmayan bir tanesini alın derim.

  Düz ağız ağaç gibi bir şeyler yontarken, meyve sebze keserken daha iyi iken dişli ağız da ip, ince dal, ekmek gibi şeyleri daha iyi keser. Herhalde bıçağa dik uzanan lifleri daha iyi yakalamaktan dolayı... Hangisi iyidir demek zor. Tercih meselesi...

  Bu ürünler gerçek mi, taklit mi bir şey diyemiyorum. Markaları takip eden arkadaşlar daha iyi yorumlarlar.
   


 5. mirkan

  mirkan Jeep (ZJ) 4.0

  Mesaj:
  648
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Türkiye
  döner bıçağı pala kasatura tavsiye ederim :D
   


 6. epineprin

  epineprin Ana Kamp

  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeni:
  1
  fb-gs maçına gitmiyorum :smiley: sadece kamp kurucaz 2 günlük o kadar.
   


 7. deserteagle

  deserteagle İstanbul, Kırklareli

  Mesaj:
  436
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul, Kırklareli
  Talihsiz bir ColdSteel'in başına gelenler:

  Bkz.: Bkz.:http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=328256

  [​IMG]

  Her zincirde illa ki halka diğerlerinden daha zayıf olacaktır...

  Bu bıçak Carbon 5 diye bir alaşımdan mamul. Carbon V nedir net bir izahatini bulamamış olsam da kötü değil gibi görünüyor. Ham maddede belki suç aramamak gerek...

  Hemen bıçak mı kötü kullanıcı mi diye tek tarafa yüklenmeyin. Bıçağın ne kadar gömüldüğüne bakılırsa muhtemelen o görünen odunu sapa yakın bir tarafa vurup bıçak düz girsin diye sapı sıkıca kavrayınca bıçak kırılmış. Bu kullanıcıya ait olan hata.

  Üretici de sanki bıçak oradan kırılsın diye sapın başlangıcında keskin bir köşe bırakmış. Sap da fazla kırılgan imiş.

  Yani tek suçlu yok.
   


 8. deserteagle

  deserteagle İstanbul, Kırklareli

  Mesaj:
  436
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul, Kırklareli
  Ha, bir de dikkatsizmişler. Ben de nasıl baştan farketmedim bilmem. O kadar odun kırmışlığım var, hep dikkat ederdim ama elde balta olmayınca, baktığı resim olunca insan dikkat etmiyor demek ki...

  Yarmaya çalıştıkları kısımda ufak bir budak var! Yoksa belki odun çoktan ayrılmıştı. Halbuki bıçak budağa kadar ilerleyip kalmış!

  Baltada bile vurduğunuz yere dikkat etmek lazım.
   


 9. epineprin

  epineprin Ana Kamp

  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeni:
  1
  deserteagle, sizinde ilk mesajda belirtiğiniz gibi colt steelde eninde sonunda bir bıçak ve yalnış bir hareket/malzeme hatası vb gibi bir sebepten dolayı yarıda bırakabilir.

  şimdilik hem ihtiyaclarımı giderecek hemde fiyatı daha makul bir bıçağa yöneldim.hem böylece kendim birebir test etmiş olacağım.

  yardımlarınız için teşekkürler. tavsiyeleriniz bakış açınız işime yaradı.
   


 10. ERDAL1

  ERDAL1 Yeni Üye

  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeni:
  0
  Arkadaşlar bıçak için en iyi çelik hangisidir? Aus8, vg10, CPM-S30V , zdp189, 154 cm. Atlas' ta bakarken spyderco delicaların kullanılan çeliğe göre farklı fiyatlara satıldığına şahit oldum. Bu çelikler arasında kayda değer bir fark var mıdır? Daha önce kıt ingilizcem bir kaç yabancı forumda inceledim. Çelikleri araba markalarına benzetiyorlardı. Orada aus8 'i en altlara koymuşlardı. En üstlerde de 154cm vardı diye hatırlıyorum. Spyderco'nun yeni modellerini invelediğimde de CPM-S30V çeliği kullanılmış. Sizce öncelikle keskinlik açısından ve kolay bilenebilirlik açısından bu çeliklerden en iyisi hangisidir? Saygılar.
   


 11. deserteagle

  deserteagle İstanbul, Kırklareli

  Mesaj:
  436
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul, Kırklareli
  Keskinlik ve kolay bilenme dışında başta dayanıklılık olmak üzere birçok kriter var.

  Dayanıklılık,
  bilenme kolaylığı,
  keskinliği koruyabilme,
  paslanmazlık
  vs.

  Bunları üstünkörü listeledim. Ancak şu var. Bir kritere göre başarıyı ararken bir diğerinden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Kullanıma göre farklı kriterleri göz önüne alınız. Bıçak boyu büyüdükçe kırılganlığı önlemek için taviz vermek, daha dayanıklı bir çelik seçmek yada daha fazla dayanıklılık sağlayan ve sertlikten feragat eden bir ısıl işlem gerekebilir. Çelik tiplerinin sizin aradığınız kriterler ile uyuşmasına göre tercihinizi yapmalısınız.
   
  38bjk1903 bunu beğendi.


 12. epineprin

  epineprin Ana Kamp

  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeni:
  1
  en sonunda bir bıçak alabildim.

  smith&wesson sckurt
  http://www.silahdunyasi.com/emarket/image.aspx?pi=urunler/SD10.03.0128.jpg
  altunizade silahdünyasından aldım
  kullanılan çelikkatalogda 440c olarak yazıyordu.aus6 ya denk geliyor
  yarın kampta deneme şansı bulabilirim sanırım.
  desertagle forumda bu konuda en çok emek harcayan kişilerden biri olduğun için, sence ne gibi "test"lere tabi tutmalıyım bıçağı yada senin kulandığın bıçaklarda tabi tuttuğun işlemler nelerdir.kendi aramızda bir bıçak firshiti hazırlayabiliriz mesela.

  pazartesi günü ürünün kendi çektiğim fotolarına eklerim.
   


 13. ERDAL1

  ERDAL1 Yeni Üye

  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeni:
  0
  Ürüne ait fotoğrafınız görünmüyor.
   


 14. deserteagle

  deserteagle İstanbul, Kırklareli

  Mesaj:
  436
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul, Kırklareli

  Valla, fazla da test yazasım gelmiyor. Çok fazla kurcalamamak taraftarıyım. knifetests.com tarzı bir bıçak düşmanlığından ziyade bıçağa bak, onu koru, o da sana hizmet etsin mantığının dışına çıkmamaya çalışıyorum. Gerçi bazen çıkıyorum, bundan pişman olduğum da oldu...

  Her bıçağımda zaman zaman ağzı gözle kontrol ederim. Sonra kağıt kesmeyi denerim. Eğer beklentim fazla ise tüy traş etmeyi deniyorum. Şahsen, kullanım amacını göz önüne alarak bu bıçakta kağıt kesmesini test edip buna göre bilerdim. Onun dışında yumuşak bir ahşabı yontmayı deneyebilirdim.

  Bu bıçağın ağırlık merkezi nerede? Denge noktası ortalarda mı bir bakabilir misiniz? İlerideki bir ağırlık merkezi çalışırken rahatsız ve yorucu olabiliyor.

  Bu bıçağın bileme aksesuarı iyi iş görüyor. Sadece bunu bir yerde sabit tutmada problem olabilir. Kendi pratiğinizi yapınız, bıçağı doğru bileme açısında tutma alışkanlığını kazanınız. Parmakları aman kollayın! ::smiley:

  Bıçağı ağaca vurarak kesme, tokmaklayarak kesme, fırlatmayı önermiyorum. Bıçak bu testleri kaldıramayacağından değil.. Hem bu tür denemelerde ufak bir ters hareket kötü bir sonuç doğurabiliyor, hem de bunlar bir bıçaktan beklenmesi gerekenlerin biraz ötesinde olduğundan... Zorda kalırsan bunları tabii yapman gerekebilir ama diğer el aletlerinin yokluğunu bıçakla kapatmaktansa vasat bir testere, vasat bir nacak yada tağra taşımak en iyi bıçaktan bile beklenmeyeceği verebilecektir.

  Hayırlı uğurlu olsun.
   


 15. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Ana Kamp

  Mesaj:
  65
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ΪѕтλивυĽ

  Hayırlı olsun bıçağınız, keyifle kullanırsınız umarım. Ürünü fatura ederken, faturaya, marka ve model numarası tam olarak yazıldı muı acaba? Bir de garantisinden falan bahsettiler mi?
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. orjinal columbia bıçak nasıl anlaşılır

  ,
 2. sog bıçak nasıl

  ,
 3. en iyi çakı çeliği

  ,
 4. damascus bıçakları,
 5. kaliteli bıçak nasıl anlaşılır,
 6. s30v çelik özellikleri,
 7. en iyi kamp bıçağı,
 8. şam çeliği bıçak,
 9. şam çeliği,
 10. iyi çakı nasıl anlaşılır,
 11. kaliteli çakı nasıl anlaşılır,
 12. 154 cm çelik sipariş,
 13. en iyi bıçak markası hangisi,
 14. en iyi çelik bıçak markası,
 15. dünyanın en kaliteli çakısı,
 16. en iyi çelik çakı,
 17. zdp 189 çelik,
 18. vg10 bıçak,
 19. vg 10 çelik nedir,
 20. outdoor bıçak ve çakı seçimi,
 21. vg10 çakı,
 22. vg10 celik icerigi,
 23. orjinal sog bıçak,
 24. en iyi bıçak çeliği hangisi,
 25. en keskin çakı hangisi,
 26. bıçakta en iyi çelik hangisidir,
 27. çakı çelikleri,
 28. en iyi çakı markaları,
 29. damascus av bıçakları,
 30. columbia çakı yorum,
 31. tanto bicagin ozellikleri,
 32. columbia bıçak iyi bir bicak mi,
 33. gökhan bakla bıçak fiyatları,
 34. columbia bicak nasil bilenir,
 35. emre kipman bıçakcılık,
 36. zdp 189 çelik nerden alırım,
 37. en iyi çakılar,
 38. columbia bıçaklar nasıl,
 39. bisiklet zincirinden damascus bicak,
 40. bir bıçağın kalitesi nasil anlasilir,
 41. satılık bıcak,
 42. iyi bıçağın özellikleri,
 43. böker mi browning mi,
 44. gokhan bakla.damascus,
 45. ZDP 189 BIÇAK,
 46. çelik bıçak nasıl anlaşılır,
 47. srk bicaklari hakkinda yorumlar,
 48. kagemitsu bıçak ,
 49. srk nasil bicak,
 50. browning mi columbia bicakmi,
 51. en sağlam çakı hangisi ,
 52. damascus bıçak,
 53. 440c Çaki tavsiyesi,
 54. Sağlam çakı tavsiyesi,
 55. en kaliteli çakılar,
 56. columbia çakı iyi marka mı,
 57. boker bicak iyimidir,
 58. bıçak çeliği fiyatları,
 59. zdp-189 bıçak,
 60. colombia bicak iyimi

Yükleniyor...