Cam Filmi Konusu Hortladı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,393

cygnet

Kamp I
Senelerden beri sürekli duyduğum , okuduğum hatta yolda trafik tarafından çevrilerek kontrolden geçtiğim CAM FİLMİ konusu tekrar güncel medyaya düştü.

2012 Yılında Antalyadan gelirken Afyon civarında ki trafik ekibi bizi durdurdu..Arabayı sağa çektik..Memur geldi ve kapalı olan şöför camını açmamı istedi..Ben de açtım..
" Ha..içerisi görünmüyor da..Emniyet kemeriniz takılıymış..Bu cam filmleri orjinal mi , sonradan mı takılma" dedi.
Ben de arabayı bu haliyle aldığım için bilmediğimden dolayı aynı bilgiyi verdim.
Sonra eliyle camın en üst kenarını kontrol edip " sonradan takılma bu" dedi. Ama ceza yazmadı ve bize yol verdi.

Dün gece(23.10.2013) TV haberlerinde izlediğim haber yine bu konuydu.
Bizi geçen sene yolda çeviren polis kurumuna göre eğer film fabrika çıkışlı olsaymış sorun olmayacakmış, sonradan takılma olduğu için yasakmış şeklinde ki yargıya gülmek geliyor içimden..Hatta içimden de gelmiyor..Bağıra bağıra gülüyorum.
Cama fabrikanın monte ettiği film ile sonradan takılma film arasında zerre kadar bir fark yokken , sırf cam filmli otoları "söğüşlemek" için yeni yeni uydurmalar çıkarmakla insanları hem ülkeden hem de hayattan bezdiriyorlar.
Cam filmini ben 2,5 senedir arabamda kullanıyorum..Ön cam hariç tüm camlarda var..İçeriden bakınca dışarıyı olanca temizliği ve parlaklığı ile gösteriyor..Hiç bir şikayetim olmadı bugüne dek...Üstelik mal ve can güvenliği bakımından da son derece güvenli bir malzeme. TV haberlerinde , gazetelerde kapıyı kilitsiz bıraktığı için arabasından çantası çalınan birçok olaya şahit olduk hepimiz..Arabanın içi dışarıdan görünmezse içeride çanta mı, kadın mı..vs ne olacağı belli olmadığı için cürüm işlemek de nispeten olanaksız hale geliyorken filme yasak getirmeyi vizyon eksikliği olarak niteliyorum...Kibarca..

Etiketler
Ynt: Cam Filmi Konusu Hortladı.

gecen seneler Tuv gıttık arkadasın arabasını muayene yaptırmaya orda gorevlı sıgara ıcmek ıcın dısarı cıkmıs bırının yanına yanasdım bu cam fılmını sordum bızım ıcın sakınca yok dedı bekı polıs yakalarsa sorun olabılır dedı.

arkadasa sunu soyledım kıme ne zararı var cam fılmının dedım..

bana sunu soyledı Alla gostermesın dedı arabanızlan gıdıyorsunuz denıze, dereye veya baraja uctunuz dısarı nasıl cıkacaksınız sıze yardıma gelenler bıle filmlı camı kıramazlar cok zor olur dedı..

ben hak verdım basımıza boyle bır sey gelmıyecegını kımse soyleyemez..

Cam filmi taktırmanın doğru olmadığını düşünüyorum ve fabrika çıkışı olanlar film değil renkli cam fbmy'nin yazdığı gibi.

Suyun içinde bir fark yaratacağını sanmıyorum, mythbusters'ın bu konuyla alakalı pek çok denemesi mevcut. Yanlış hatırlamıyorsam zaten çoğu ihtimalde sonuç aracın içindekilerin ölmesi oluyordu.

Ama suyun dışında olan bütün kazalarda problem (hayatta kalmakla ölmek arasındaki fark) yaratabilir. Bu konularda bilgili bir mühendis bulup sormak lazım.

su içindeki aracın camı içerden kırılabilir mi ? sorusu aklıma geliyor, ancak karada olan ufak tefek kazalarda camın kırılıp dağılmasını film engelleyebilir bu sayede yaralanmaları bir nebze engeleyebilir diye düşünüyorum. tabi bu teoride uygulamada neler olabilir bilinmez... ecel kader vs.

Merhaba Arkadaşlar;
geçen gün polis çevirmesinde cam filmi sıkıntı oldu
ardından bende emniyet müd. bilgi edinme portalına bir yazı yazdım
sorum şöyle oldu: muayenede herhangi bir engel teşkil etmeyen cam filmlerinin trafikte ceza sebebi nedir açıklayabilir misiniz ?
cevaben gelen yazı şöyle oldu:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından çıkartılan “Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği” (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan gerek “Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)” ve gerekse eşdeğeri olan “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülâsyonunda” tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir.

R43 Regülâsyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Araçların teknik şartlara uygunluğu başlıklı 30 uncu maddesinde, “Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.” hükmü mevcuttur.

Aynı Kanuna bağlı Yönetmeliğin 63 üncü maddesinin son fıkrasında da, “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.” denilmektedir.

Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz.

bilmem bu konuyu ne kadar aydınlatır...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR