Camp&caravan Istanbul Türkiye’de Karavancılık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,613

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
CAMP&CARAVAN ISTANBUL fuarı yaklaşıyor. Karavancılar olarak bizimde bir hazırlık yapmamızda fayda var diye düşünüyorum. Münih’te heryıl olan benzer bir fuarı defalarca gezdim. Fuarlar karavanların yanısıra karavancılıktaki gelişmeler bakımından da önemli olurlar. Bu nedenle Türkiye’de karavancılık konusunda dile getirilen bilgi ve görüşleri biraz toplamak istiyorum.

Almanya’da yaşadığım ve Almanya’daki karavancılığın gelişmesini onlarca yıldır yakından takip ettiğim için sık sık Almanya’dan örnekler vereceğim.

Iddialı bir cümle ile konuya giriyorum:
Türkiye’de karavancılığın gelişmesinde önemli rol oynayan (engelleyen) aşağıdaki noktaların hemen hepsi yanlış bilgiler ve yanlış varsayımlar üzerine kurulu.

1. Trafik sigortasında sınıflandırılma.
Karavanlar en az kaza yapan araçlar olmasına rağmen Türkiye’de karavan trafik sigortası en pahalı olan araçlar arasında. Almanya’da ise karavanların trafik sigortası en ucuz sigortalardan birisidir (kiraya verilen karavanlar hariç).

2. Her yıl Tüv.
Karavanlar en az kullanılan en bakımlı araçlardandır. Devamlı kullanılan otomobiller her iki yılda bir Tüv’e girerken karavanların her yıl Tüv kontrolundan geçmesinin bir izahı yoktur (kiraya verilen karavanlar hariç).

.

3. ÖTV.
Gazete haberlerinde, son 15 yıl içinde ÖTV ödenen 3-4 araçtan söz ediliyor.
ÖTV inse karavan üssü olabiliriz

Yeni karavanlardan toplanan Özel Tüketim Vergisi yok denecek kadar az ama karavancılığın gelişmesini engelliyor.

Peki gelişen bir karavancılık neler kazandırır:
-Karavan üretimi yan endüstri dallarını da destekler. Bu da karavan yapımında ve kampinglerde kullandığımız herşeyin üretimidir.

-Karavan üretimi ülkede kampinglerin, karavanparkların çoğalmasını sağlar.

-Kamping ve karavancılık insanların dinlenmesini sağlar. Kampingleri düşünürsek çocuklu aileler ilk planda gelir.

-Kamping ve karavancılık ülkesini gezen, tanıyan ve tanıtan insanların çoğalması demektir.

-Kamping ve karavancılık onbinlerce insan için geçim kaynağı olabilir.

-Kamping ve karavancılık devlete her yıl milyarlarca lira vergi geliri sağlayabilir.

4. Karavan dönüşümü mevzuatı.
Aracın karavana dönüşüm kontrolu ve onayı Almanya’da sadece Tüv yapmaya yetkili kuruluşlara aittir. Tüv’den alınan onayla belediyelerin araç kayıt bürosuna gidilerek aracın karavan ruhsatı alınır. Tüv yapan kuruluşlardan karavan tadilatı konusunda yazılı broşürleri temin etmek (internet dahil), ayrıca bu kuruluşlardan telefonla en doğru bilgileri bir kaç dakika içinde almak mümkün.
Türkiye’de bir kavram ve kurum kargaşalığı var.

5.Karavancılar gezdikleri yerlerde alışveriş yaparlar ve esnafa para bırakırlar. Almanya’da bunun farkına varan belediyeler karavancılara şehirlerinde geceleme yeri (Stellplatz/Karavanpark) sunma yarışındalar. Şu anda Almanya’da karavanparkların sayısı kampinglerin iki katına ulaştı (3 bin civarında kamping ve 6 bin civarında karavanpark).

Avrupa’da esnaf karavancıların en büyük destekçisidir. Türkiye’nin özellikle turistik yerlerindeki esnafın Avrupa’daki bu gelişmeden habersiz belediye başkanlarını bilgilendirmesi "uyandırması" lazım.

6.Almanya’dan binlerce emekli karavancı kışı Ispanya’da geçirir. Türkiye’de kışı geçirmek isteyenlere mevzuat engeli var. Yabancı plakalı araçların Türkiye’de uzun süre kalması, yurt dışında yaşayan Türk pasaportlular için mümkün. Yabancı pasaportluların araçlarının da Türkiye’de üç aydan fazla kalabilmesini sağlamak lazım (kışı Türkiye’de geçirmek isteyen karavancılar için).

Karavan bir lüks mü?

Karavancılığı Türkiye’de bir lüks olarak görenler sanıyorum çok. Karavan için bu algıyı oluşturan bence ilk planda yüksek ÖTV. Özel Tüketim Vergisi kalktığında karavan fiyatları düşecek ve daha fazla insan karavancı olabilecek. Almanya’da da herkes karavan alamaz. Fakat bir çok karavancı gelir ve giderlerini, ihtiyaçlarını karavan yaşamına göre ayarlayarak ortanın altında bir gelirle bile karavancı olabiliyorlar. Sanıyorum aynı durum Türkiye’de bir çok karavancı için de geçerli.

Son düzenleme:

Etiketler
Hüseyin bey emekleriniz için çok teşekkür ediyorum , görüşleriniz ve tecrübeniz her zaman foruma çok değerli katkılarda bulunuyor.

Bir tek noktayı düzeltmeden edemeyeceğim , Özel Teşebbüs Vergisi değil de Özel Tüketim Vergisi diyelim doğrusuna.

Tekrar teşekkürler.

Hüseyin bey emekleriniz için çok teşekkür ediyorum , görüşleriniz ve tecrübeniz her zaman foruma çok değerli katkılarda bulunuyor.

Bir tek noktayı düzeltmeden edemeyeceğim , Özel Teşebbüs Vergisi değil de Özel Tüketim Vergisi diyelim doğrusuna.

Tekrar teşekkürler.

Çok teşekkürler. Hemen düzelttim.:smiley:

Hüseyin bey aslında benim gibi birçok arkadaşımda fuarı bekliyor, her ne kadar karavanımı almış olsamda fuara kesin gideceğim, görmek sohbet etmek deneyimlemek için zaten mutlaka gitmek lazım, bu ilk fuar olacak o nedenle katılımın çok olması üreticileri de veya karavan konusuna girmek isteyen firmalarıda çekecektir.
Sizin bahsettikleriniz vergi ve sigorta konusunu bende heryerde dile getiriyorum zaman içerisinde devlet büyüklerimiz konuya el atarsa ve bu oranlar düşerse gelişimi için çok iyi olacaktır. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, ülkemizde üretimin az olduğu ve tamamen yurt dışına bağlı bir sektör. Katılım ile beraber karavancı sayısının artmasını ümit ediyorum.
Ben o günü iple çekiyorum, inşallah bundan sonra her yıl olur,
katılacak arkadaşlarımla orda görüşmek üzere.

Hüseyin bey aslında benim gibi birçok arkadaşımda fuarı bekliyor, her ne kadar karavanımı almış olsamda fuara kesin gideceğim, görmek sohbet etmek deneyimlemek için zaten mutlaka gitmek lazım, bu ilk fuar olacak o nedenle katılımın çok olması üreticileri de veya karavan konusuna girmek isteyen firmalarıda çekecektir.
Sizin bahsettikleriniz vergi ve sigorta konusunu bende heryerde dile getiriyorum zaman içerisinde devlet büyüklerimiz konuya el atarsa ve bu oranlar düşerse gelişimi için çok iyi olacaktır. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, ülkemizde üretimin az olduğu ve tamamen yurt dışına bağlı bir sektör. Katılım ile beraber karavancı sayısının artmasını ümit ediyorum.
Ben o günü iple çekiyorum, inşallah bundan sonra her yıl olur,
katılacak arkadaşlarımla orda görüşmek üzere.

Çok önemli bir noktaya değindiniz. Sesimizi duyurmamız lazım. Ses duyurma konusunda biraz deneyimliyim diyebilirim (özellikle Almanya’da). Yaşadığımız internet çağında ulaşmak istediğimiz sorumlu insanların kafaları her gün gelen çok sayıda haber/bilgi ile dolu. Bizim söylediklerimizi işitmeleri değil anlamaya çalışmaları lazım, buna da genellikle vakitleri yok. Bunun için her fırsatı değerlendirip haklı isteklerimizi tekrar tekrar dile getirmemiz lazım. Yukardaki yazıyı da Hürriyet gazetesindeki haberi okuduktan sonra yazmaya karar verdim. Yazıdan gününde haberim olsaydı yorum da gönderirdim. Geçte olsa önümüzdeki günlerde haberi yazan gazeteci Emre Özpeynirci’ye yazmak istiyorum.

Belki fuar nedeniyle konuya tekrar değinir. Eğer konuya tekrar değinirse, karavancılardan gazetedeki bu yazıya yüzlerce yorum gitmesi lazım. En etkili yorum da, politik suçlamalara girmeden, yapılan yanlışı dile getiren yorumdur diyebilirim…

Paylaşımınızı fırsat bilerek, :smiley: konuyu okuyan bütün arkadaşların da katkısını sağlayabilmek için detaylı yazdım.

Son düzenleme:

Hep bildiğimiz ve konuştuğumuz konular olsa da Hüseyin bey o kadar güzel toparladı ki ,yeni başlayanlar için bile karavancılığın hangi noktada olduğunu anlaması açısından büyük kolaylık olacak. Bir de bu toparlamayı yurt dışında yaşayan bir karavancının pratiğe geçmiş bilgileri ile göstermek ... Teşekkürler Hüseyin bey.

15 Ekim 2018 Tarihinde Hürriyet Gazetesi yazarı Sn EMRE ÖZPEYNİRCİ tarafından açıkca yazılan bir yazı özeti aşağıda tekrar okumanızda yarar var. bu konuyu gündemde tutmak şu günlerde çok önem arz ediyor.
ALINTI dır.
“2000 cc motor üstünde yeni bir kamyonet aldığınızda, ilk alımda yüzde 4 ÖTV ödüyorsunuz. Araç sınıfı o anda N1. Karavan dönüşümü yapıldığında ÖTV miktarınız yüzde 160’a tamamlanıyor ve araç M1 sınıfına dönüşüyor. Aslında ÖTV karavan yapıldığı için değil M1 yani otomobil sınıfına döndüğü için ödeniyor. Bu noktada karavan ayrı bir sınıfta kalmalı.
Bu yüzden son 15 yılda devlete ödenmiş ÖTV tutarı 3 ya da 4 aracı geçmez. Yani 15 yılda devlet bu işten sadece 1 milyon TL kazanmıştır. Kaybı şöyle daha iyi anlatabilirim; Türkiye’de son 15 yılda 5 yaş üstü araçlar alınarak 5 binden fazla karavan üretilmiştir. Ayrıca eski araç almak istemeyen insanlardan ötürü karavan yaptırmayanları da düşünürseniz kayıp daha fazla olarak hesaplanabilir.”
buna ne dersiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR