Camper - Karavan Yapımında Bu Çözüm Hakkındaki Görüşleriniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,503

yasiko

Kamp III
Yer
İstanbul
Arkadaşlar,

Hepimizin amacı kendi maddi imkanlarına ve zevkine göre seçtiği tip (Motokaravan,alkovanlı karavan,camper ile http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=17879.0
de örneklerini vermeye çalıştığım camper treyler ve
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=17883.0 deki camperbox –camperback) araca sahip olabilmek.
Kendi adıma (belki sizler tarafından daha önceden bilinen) bazı değişikliklerle çözümlerin olduğunu fark ettim. :eek:
Şayet böyle bir sonuca varanlar var ise de ben herhangi bir karavan üreticisinin sitesinde ve forumlarda göremedim ve paylaşana rastlamadım.

Motokaravanı/Camperi dizayn ederken mutfağın hep içeride olacağı varsayımıyla büyük ve ayakta durulabilir yükseklikte olmasının gerektiğini düşünmüştüm.Karavanı daha çok yazları kullanacağım için mutfağı dışarıya alırsam daha küçük,içinde ayakta durmamızın gerekmeyeceği bir araç ile çözebileceğimi fark ettim.( Özdal dostum ben yine Midibüsten vazgeçmiyorum ve ben ona uygulayacağım yine büyük ve rahatın arkasındayım :D) Kışları da bu sorun güzel bir tente-çadır ilavesiyle çözülür. Araç içini sadece yatak ve oturma düzeni ( masası olan) olarak kullanarak daha geniş ve rahat bir ortam sağlanabilir.
Camper treylerde gördüğüm örnekleri aracıma uygulamaya karar verdim. Aşağıda resimleri olan bu mutfaklardan beğendiğim birinin benzerini koltuk ya da yatak altlarına gelecek şekilde monte edeceğim.

2

3

4

5

Etiketler

Ynt: Camper - Karavan Yapımında Bu Çözüm Hakkındaki Görüşleriniz?

Mangal içinde aşağıdakine benzer şekilde LPG ve lav taşı ile kömür derdi olmadan yapabileceğimi düşünüyorum.(resimdekinin tablası ızgara teli ile değiştirilebilir)

Banyo ve WC ye gelince ;
Alçak tavanlı araçlarda banyo zaten mümkün olmuyor ve kimyasal WC ile sorun çözülüyor.
Yüksek tavanlı araçlarda ise içeride mutfak olmayacağı için daha çok fiziki imkanlar doğacağından uygun bir şekilde dizayn edilmesi de kolaylaşır.

Banyo WC için aşağıdakine benzer bir şekilde yapacağımız veya çadır üreticisine yaptırılacak basit bir çadırla sorun çözülür. Atıksu nereye gidecek diyorsanız maalesef doğaya.

Olmadı daha da portatif ve kullanılabilir olsun diyorsanız WC sorununu çanta da olan bu modelle basitçe çözebiliriz. :D :D :D

Potatif WC

Sinek, sivrisinek,arı ve her türlü haşerat içinde çözümümüz var.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Özdal dostum şayet böyle bir konu daha önce tartışıldıysa silin gitsin :(

Ahmet Oral

Cibinlik

SELAMLAR..Birinci fotoya bakarak geçengün gördüğüm detayla cevap vereyim aslında cevap değil öneri [attachment=1] açık kapıdaki dolabı gördünüz işte sizin ilk fotonuzdaki o evye ve ocak oraya uyduralabilinir gibi geldi onun gibi kızaklı ,birde kapının büyüklüğü de öenmli tabi,bendeki fotodan daha büyük olacağı kesin buda kullanım kolaylığı sağlayacak,kışın yada yağmurda içerde hava güzelken dışarda..çok fonksiyonel bir kapı olur sanırım..arka tarafta aynı mantalite ile açılabilir masa olur hemde baya bi uzun,üzerine bir tente orjinalinden birazda geniş tutarsanız saçaklıda olur güzel bir yağmurda altında yemek bile yersiniz

Vw

Ahmet Bey,

Yana açılan mutfak sistemi bana (Osak) Ömer Bey'in Çadırvanını anımsattı.

Bülent bey,

Aracın taban yüksekliği önemli dışarıda veya kapı kapalı durumda içeride iken tezgahın yüksekliği her zaman 80-85 cm olması lazım ki bu durumda her iki taraf için aynı yüksekliği sağlayamayız. Benim amacım mutfak bölümünü aracın dışında olmasını sağlayarak içeride daha geniş bir kullanım alanı sağlamak. Kapı kapalı iken o yeri yine kaybediyoruz.

Katkılarınız için teşekkürler

Ahmet

fşirin bey,

Ömer beyin(Osak) çadırvan olarak isimlendirdiği araç Avustralyada Campertrailer olarak adlandırılıyor ki zaten ben örneklerini oraya ait birkaç siteden aldım.

Selamlar

Ahmet

Bir de su borularının tüp gaz hortumunun bağlantıları sorun olabilir gibi geldi.

Ben de aile içi tartışmadan çok yaşam tarzının (kamp yapma biçiminin) bu tür bir plana uygun olup olmadığı ile ilgilendim. Eğer 2-3 günlük molalarla gezilecekse, yeri geliyor elektrik kablosunu bile toplamak bile sıkıntılı olabiliyor. Yaşlandım mı acaba :smiley: Böyle bir konfigurasyonu 2-3 günde bir toplayabileceğimi düşünemiyorum. Bu yıl Anadolu'da 7000 km yaptım, yeri geldi benzincide yeri geldi öğretmen evi bahçesinde yeri geldi doğada nehir kenarı bir tesiste kaldım. Böyle bir yaşam tarzına bu tür konfigurasyon uygun değil, ama daha uzun süreli konaklamalarda yer açısından faydalı olabilir diye düşünüyorum eğer uygun park alanı bulunursa.
Oguz

Sevgili Cem,

Haklısın.

Karavancılıkta tüm sorunlarımız onun yapımı,dizaynı imiş gibi fikirlerimizi yazıyor ve tartışıyoruz. Peki bu seyahatlerimizi tek başımıza mı yapıyoruz ? Bunun bir eş, çocuklar ile paylaşım sorunu yok mu ? Bunun hakkında da tartışmamız gerekmez mi ? Tabii ki ailevi sorunlarımızı paylaşıp tartışalım demiyorum.Aynı sorunlarla karşılaşan ve çözüm arayan karavancı arkadaş sitesi neden olmasın. Karısı onunla birlikte gelmek istemeyen bir arkadaşımız kendisini yalnız hissetmesin. Alsın karavanını katılmak isteyen çocuk/larını da gelsin. Aynı kaderi paylaşan diğerleriyle beraber gezilerimizi düzenleyelim.

Bence bunu bir konu başlığı açarak tartışmamız lazım.

Hep öğüt veriyor olmak güzel değil ama Bernard Show’un dediği gibi “ Öğüt vermek, öpücük vermek gibidir.Yani maliyeti sıfır zevkli bir şey”

Bana göre ;

“Eşine, sevgilisine, kız arkadaşına dostluğu ve sevgisi haricinde hiçbir şey için ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilmeli bir erkek”

Bu prensiple bir kadının yapabileceği (cinsellik hariç sakata gelmeyelim :D) her şeyi bende yapmayı öğrendim. Ev işleri,.yemek ütü.temizlik... vs hizmet anlamında ne varsa her şeyi en mükemmel şekilde yapabiliyorum. Soğuk havalarda maraza çıkarırsa, her şeyi ben yaparım. Kasaba minnet etmem, keser yerim.

Benim planımda zaten şu var:

Karıcığım karavanla bir tura çıkmayı düşünüyorum. Katılmak ister misin ? Bir ya da birkaç kere gelir.Mutlaka belirttiğine benzer sebeplerden kavga çıkacağı için ötekilerine katılmaz. Bende sorunsuz gezilerimi yapmak imkanını bulurum. Çocuklar mı ? Onların bir kısmı yuvadan uçtu. Zaten 18-20 yaşından sonra sen ailenle bir geziye gitmiş miydin ? Herkes kendi hayatını yaşamaya başlıyor.

Fakat abi

“Senin tuzun kuru. Biz planlarımıza eş ve çocuklarımızı da dahil etmek zorundayız” dediğini duyuyorum.

O zaman bu sayfayı açık bırakıp bilgisayarın başından kalk. Senin nette ne yaptığını deli gibi merak eden eşin bu yazıyı okuyunca seni kaybetmek istemiyorsa, hiçbir gezide sorun çıkarmayacaktır. :D :D :D

Selam ve sevgilerimle...

Not: Su ve gaz boruları için sorun çıkacağını zannetmiyorum. Avustralyada gerek kullanım gerekse güvenlik standartları anlamında bu tip sistemlerde halen kullanılıyorsa bir sorun yok demektir.

Ahmet

Oğuz bey,

Aynı yaşlardayız. Pozitif enerjimin düşük olduğu zamanlarda bende tıpkı sizin gibi düşünüyorum. Ama yaşlılık bize daha çok uzak. İnanıyorum ki siz böyle bir konfigürasyonu değil 2-3 gündebir, her gün kurar,tenteyi gerer, üstüne de iki pantolon dikersiniz. :D :D :D

Ahmet

Çadırwanın isim babası fsirin beydir. Mutfagı sizinle paylaşmak istedim

N521958397 460327 859

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri