Çamurlu ve yumuşak arazide arazi vitesi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan daf95xf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,570

daf95xf

Kamp II
Yer
Eskişehir
Bugün aracımla çamurlu ve yumuşak arazide giderken,durup araziye taktım ama resmen drift yapıyordum bu normal mi acaba ? zevkliydi falan ama kafama takıldı,arazi vitesinin mantığı aracı yere sabitlemek değil midir zaten

Etiketler
Ynt: Çamurlu ve yumuşak arazide arazi vitesi ?

Acaba arabada mı sorun var ? düzlük bir araziydi daha doğrusu futbol sahasına benzer bir yer,ama direksiyonu çevirince arabanın arkası kayıyordu,normalde düz ve kendinden emin gitmesi gerekmez miydi,olmazsa yarın tekrar deneyecem umarım bir sorun yoktur...

Merhaba,hemen telaslanmaniza gerek yok.
Uygun olmayan zeminde paletli araclar bile ne duruma dusuyor.(dar-genis palet)
Herseyden hemen suphelenmeyiniz.Yag gibi kaygan ve yapiskan camurda normaldir.
Elbette arac 4x4 konumundayken daha cok tutunur ama onunda bir siniri var.
Birde ayni yerde sadece 4x2 konumunda ayni hareketleri yapin farki gorun.
Daha da ileri suphelerinizi gidermek icin lifte kaldirip mekanigi kontrol edersiniz.
Bu arada uygun lastik,kilitli diferansiyel gibi cok degisik durumlarda soz konusu.
Onemli olan iki ceker konumunda gecemediginiz yerde dort cekere alinca gecebilmek.
Ornegin camurda cok basarili olan mud terrain lastikler buzda pek iyi degillerdir.
Kis lastigi olan yumusak hamurlularda yazin asfaltta digerlerine nisbeten cabuk asinirlar.
Nacizane sahsi fikir ve bazi tecrubelerimdir.

aracı öncelikle 4 çekere alıyorsun, sonrasında da arazi vitesinden low'u seçiyorsun

Cok dogal bir durum. Camurda veya yumusak arazide (cakil veya kumluk) bu sekilde tepki vermesi normal. 2 ceker durumundayken battigi yerde sizi gule oynaya goturuyorsa hersey yolunda demektir :smiley:

Çok çok teşekkür ederim cevaplarınız beni rahatlattı doğrusu,içi su dolu derin bir çukura 2 çekerle girdim durdum, bakayım çıkacak mı diye deneyeyim dedim,ama patinaj çekti,4 çekere aldım rahatça çıktı,sorun yok demekki tekrar teşekkür ederim

daf95xf' Alıntı:
Çok çok teşekkür ederim cevaplarınız beni rahatlattı doğrusu,içi su dolu derin bir çukura 2 çekerle girdim durdum, bakayım çıkacak mı diye deneyeyim dedim,ama patinaj çekti,4 çekere aldım rahatça çıktı,sorun yok demekki tekrar teşekkür ederim

Hersey yolunda :smiley:

Size bir maruzatım var gene :smiley: aşırı kaygan çamurun ortasında durdum 2 çekerle,arabayı kımıldatamadım,4L'ye aldım rahatça çıktım ve yürüdüm,sonra durup 4H konumuna getirdim,4H ağır takvideyken arkadaş sürat yapmamamı ve dönüş yapmamamı söyledi,aksi halde akslar kırılır dedi,doğru mu ? bana da mantıklı geldi

doğru. 4x4 e aldığınızda tüm tekerlere eşit güç (standart donanımda) gideceğinden ve tam tur deönüşlerde herbir tekerin dönüş çapı ve açısı değişeceğinden aşırı yüklenme durumu ve bu durum dolayısı ile kırım yaşanabilir.

doğru. 4x4 e aldığınızda tüm tekerlere eşit güç (standart donanımda) gideceğinden ve tam tur deönüşlerde herbir tekerin dönüş çapı ve açısı değişeceğinden aşırı yüklenme durumu ve bu durum dolayısı ile kırım yaşanabilir.

bizde her zor anda 4x4 kullanabıliriz dıye bılıyoduk ama onunda kuralları kaıdelerı varmış.peki bızde tuşa basınca geciş yaptıgındada boyle hareketlerden kacınmalımıyız yoksa sadece 4h konumundamı dıkkat etmeliyiz.

En basit hâli ile 4x4 te iken direksiyon tam tur çevirilmemelidir denir. Bende çamurda sıkışmadığım ya da kuma gömülmediğim sürece direksiyonu 1 tur dan fazla çevirmemeye gayret ediyorum açıkcası.

Zaten arac size haddi kadar musaade edecektir.Baktiniz kasiliyor zorlamayacaksiniz.
Ama tirmanirken,seyir halinde,varyant seklinde donus gerekti,mecburen doneceksiniz.
Kasinti varsa bir seferde degilde iki manevrada donmeniz gerekirse iki manevrada doneceksiniz.
Zorlamadiginiz muddetce sorun olmaz.Ben yaparim deyip kasilan araci zorlarsaniz kirarsiniz.
Araclar mahirdir.Fakat suruculerinde onlara sinirlari kadar davranmasi omurlerini uzatir.
Muhim olan bir an once degil saglam saglam varmaktir.Yarista degilseniz tabiiki.
Nacizane sahsi fikir ve tecrubelerimdir.

ttogan' Alıntı:
Zaten arac size haddi kadar musaade edecektir.Baktiniz kasiliyor zorlamayacaksiniz.
Ama tirmanirken,seyir halinde,varyant seklinde donus gerekti,mecburen doneceksiniz.
Kasinti varsa bir seferde degilde iki manevrada donmeniz gerekirse iki manevrada doneceksiniz.
Zorlamadiginiz muddetce sorun olmaz.Ben yaparim deyip kasilan araci zorlarsaniz kirarsiniz.
Araclar mahirdir.Fakat suruculerinde onlara sinirlari kadar davranmasi omurlerini uzatir.
Muhim olan bir an once degil saglam saglam varmaktir.Yarista degilseniz tabiiki.
Nacizane sahsi fikir ve tecrubelerimdir.

Kesinlikle katılıyorum özellikle dikkat ettiğim hususlardan biridir.

zemin gevşekse dönüşler yine pek sıkıntı yaratmaz,lastikler patinaja düşerek akslar üstündeki yükü kısmen de olsa atarlar ama yine de mecbur kalmadıkça yapmamak lazım tabi

Mecbur kalmadıkca batma riski oluşmadan 4L konumuna geçin derim. batma riski oluşmadan 4L konumuna geçerek aracı mümkün olduğu kadar batırmadan geçin. Hard Offroad yapmıyorsanız gezi soft road düzeyinde her yerden araçlarınız rahatlıkla geçer. ama gerekmedikçe motor şanzuman aks zorlamayın.
Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,419
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri