Çanta Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cakkoyun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,241

cakkoyun

Yeni Üye
arkadaşlar genelde seyahat amaçlı çok nadir kampçılık amaçlı kaliteli bir çanta almak istiyorum. aşağıda çantaları yazıyorum, ağırlıkları ve fiyatları hemen hemen aynı. hangisini tavsiye edersiniz?

loap advance
loap broad peak
loap hornet
salewa capehorn
salewa kailua

Etiketler
Ynt: Çanta Tavsiyesi

Geçenlerde günlük kullandığım sırt çantasının iki askı tokası da farklı zamanlarda yükten dolayı kırıldılar. O nedenler aşağıdakileri kaleme aldım:

Çantada tokalarının sağlamlığına dikkat etmek gerek. Toka eğer plastikse kırılabiliyor.

Tedbir olarak, çantayı iki omuzunuza, dengeli bir şekilde asmak çantanın başına bir kaza gelmesi ihtimalini azaltabiliyor. Tokanın kırıldığı anda eğer içinde nazik bir yük var ise çantanızı tek omuza asmak pahalıya patlayabilir. Böyle bir riske karşılık toka ucundan artan boştaki şeridi askının üst tarafında bir yere bağlamış olmanız yada dikmeniz durumu kurtarabilir. Tokanın ucundan artan kısım genelde alttan gelen şeridin ucudur. Bunu üst tarafa bağlamak yada dikmek toka koptuğunda askının işini yine görmesini sağlar.

Loap Broad Peak 60-100 litre arası değişken hacimli bir model. Özellikle 100 litre halini kullanma şansınız var ise bu modeli öneririm.
Loap'ların ve Salewa Cape Horn'un sırt sistemleri birbirine oldukça yakın, konfor açısından pek farkları yok fakat Kailua modelinin sırt sistemi diğerlerine göre daha zayıf. Ağır yük de taşımam gerekir derseniz Kailua'yı önermem.

teşekkürler yardımınız için. loap advance 85 ve bir adet timbirline 55 + 5'ten yana kullandım tercihimi. bulsaydım salewa cape hoprn alacaktım fakat artık üretilmiyormuş . zaten hiçbir yerde bulamadım. loap peak çok güzel bir model fakat benim kullanım amacıma göre çok büyük geldi. teşekkür ederim tekraradan ilginiz için.

bende çanta alacağım ve araştırma yapıyorum bu noktada deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum
şimdi belirlediğim çantaları sıralıyorum;
1.loap broad peak 60-100lt
2.salewa sıkkım 70+10
3.lafuma land cruiser 70+10 ???
bu çantaların dayanıklılıkları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Ben de çanta alacağım.
Şöyle pahalı olmayan, günübirlik dağ gezilerinde kullanabileceğim bir çanta istiyorum.
Bugün alon - 55 lt çanta gördüm ama emin olamadım.
Kumaşı filan nasıl olmalı bilemiyorum hiç.

Türkiye'de Satilip satilmadigini bilmiyorum ama evladiyelik denilen tabiri tamamiyle haleden camelback çantalarını şiddetle tavsiye ederim.
On seneden fazla zamandır kullanırım modellerini ve en zor şartlarda hiçbir zaman beni arkadaslarımı yarı yolda birskmamislardir.
Bu güne kadar yırtılmış kopmuş bir tane bile camelbak görmedim. Litre olarak çok hacimli model yamıyorlar ama kısa süreli kamplar veya gündelik faaliyetler için benzersiz rakipsiz bir firmadir. Verdiginiz her kurusu hakeder.

www.camelbak.com

http://www.liderticaret.com.tr/main/eye_mountaineer__dagci_sirt_cantasi_80_lt-pmu1489.html
Linkteki çantaya yapı olarak çok benzeyen üzerinde marka olarak Newday yazan alt kısmında "80L" yazan İstanbuldan aldığım yeşil renkli bir sırt çantam var. Çantadan boyut olarak memnunum fakat sırt sisteminin iyi olmadığı çanta ağırlaştıkça daha fazla hissediliyor. Önce bel kısmını bel boşluğuna gelecek şekilde oturtup bel kolonlarını bağlıyorum. Daha sonra omuzlara az yük binecek şekilde omuzları da sıkıyorum.Yükseklik ayarını da S M L denedim.Fakat belimden aşağıya kayıyor uzun süre taşımak rahatsız. Yağmurluğu da malesef su geçiriyor (ucuz etin yahnisi).

Free Camp Rovato Sırt Çantası 85 Litre
Panda Mivok Sırt Çantası 60+10 Litre
gibi uygun fiyatlı bir çanta almamın çok büyük rahatlama sağlaması mümkün mü? Uygun fiyatlı kaliteli sırt sistemine sahip çanta öneriniz var mı?

Çanta Tavsiyesi

izmire' Alıntı:
http://www.liderticaret.com.tr/main/eye_mountaineer__dagci_sirt_cantasi_80_lt-pmu1489.html
Linkteki çantaya yapı olarak çok benzeyen üzerinde marka olarak Newday yazan alt kısmında "80L" yazan İstanbuldan aldığım yeşil renkli bir sırt çantam var. Çantadan boyut olarak memnunum fakat sırt sisteminin iyi olmadığı çanta ağırlaştıkça daha fazla hissediliyor. Önce bel kısmını bel boşluğuna gelecek şekilde oturtup bel kolonlarını bağlıyorum. Daha sonra omuzlara az yük binecek şekilde omuzları da sıkıyorum.Yükseklik ayarını da S M L denedim.Fakat belimden aşağıya kayıyor uzun süre taşımak rahatsız. Yağmurluğu da malesef su geçiriyor (ucuz etin yahnisi).

Free Camp Rovato Sırt Çantası 85 Litre
Panda Mivok Sırt Çantası 60+10 Litre
gibi uygun fiyatlı bir çanta almamın çok büyük rahatlama sağlaması mümkün mü? Uygun fiyatlı kaliteli sırt sistemine sahip çanta öneriniz var mı?

bu tarz çantalar sağlik , zaman , para kaybina yol açiyor .. kar edecegim derken bakmissiniz ki zarar etmekle kalmayip bir cok seyden odun vermissiniz..
bir diger konu da sanirim buyuk boylu canta ariyorsunuz .. bunun icin sirt sistemi cok iyi bir canta almaniz lazim ki hem yorulmayin hemn de kalici saglik sorunlari olmasin.. ama malesef onlar da uygun fiyata yok :smiley:)
Bence taksitle falan alabiliyorsaniz deuter aircontact pro alin 1 kere alin kendim kullaniyorum .. harika.. sirtimi bile terletmiyor

fidodido yanıtın için teşekkürler.

Uzun yürüyüşlerde 1kg ağırlık yorgunluk açısından çok önemli faktör. Yapılan incelemelerde ödül almış fiyatları yurtdışı fiyatına yakın satılan ve fiyatı 350TL(havale) civarı olan iki çanta dikkatimi çekti.

Black Diamond Infinity 60 1780g
Deuter ACT Lite 60+10EL 1680g

Yeni bir çanta alabilirsem ikisinden birini almayı düşünüyorum.

izmire' Alıntı:
fidodido yanıtın için teşekkürler.

Uzun yürüyüşlerde 1kg ağırlık yorgunluk açısından çok önemli faktör. Yapılan incelemelerde ödül almış fiyatları yurtdışı fiyatına yakın satılan ve fiyatı 350TL(havale) civarı olan iki çanta dikkatimi çekti.

Black Diamond Infinity 60 1780g
Deuter ACT Lite 60+10EL 1680g

Yeni bir çanta alabilirsem ikisinden birini almayı düşünüyorum.

boyunuz 1.85 üzeri ise deuter el serisi çantaları kullanmanız gerekir, aksi taktirde sırt sistemi sizin için uygun olmaz.bilginize...

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler SL"short lenght olabilir" uzantısının kadın versiyonu olduğunu biliyordum ama EL "Extra Long" uzantısının anlamı olduğunu sizden öğrendim. Boyum 180.

Çantanın üzerinde uzun versiyon olduğu yazıyor mu. Yazıyorsa tam olarak hangi bölgesinde.

izmire' Alıntı:
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler SL"short lenght olabilir" uzantısının kadın versiyonu olduğunu biliyordum ama EL "Extra Long" uzantısının anlamı olduğunu sizden öğrendim. Boyum 180.

Çantanın üzerinde uzun versiyon olduğu yazıyor mu. Yazıyorsa tam olarak hangi bölgesinde.

http://www.deuter.com/en_DE/backpack-details.php?category=45&artnr=33230

deuterin kendi sitesinde konu ile ilgili açıklama var, buradan çanta ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. ayrıca deuterlerde ( aslında tüm çantalarda var, ama deuter bu işi en iyi yapanlardan ) sırt sistemi yürüyüş, tırmanış vs gibi konular için ayrılmış durumda detay bölümünde çantanın hangi aktivitede ne kadar başarılı olduğu da var, ilginizi çeker diye düşünüyorum. iyi günler dilerim

Şu an kötü de olsa 80L çantam var. Deuter lite kategorisinde en büyük hacimli çanta "EL olmayan" ACT lite 50+10. Hava alabilen tasarım olması açısında yaz kullanımına uygun görünüyor. Kullanım amaçları yüzdeleri de trekking100, travelling 80 kullanım amacım için doğru çanta olduğunu gösteriyor.

Black Diamond İnfinity 60 sırt sisteminde derin hava kanalları görünmüyor.Sıcak bir yaz günü sırtınızı ne kadar kuru tutar. Markanın sitesinde yer alan çantanın hangi amaçla, kaç gün, kaç kilo kullanmanızın uygun olduğunu gösteren tabloya bayıldım. Sırt sistemi yüksekliğinin alyanla ayarlanması ve diğerlerinin aksine omuz kısmının yukarı çıkması değil bel kısmını aşağı kaydırarak ayarlamak ilginç.18kg 23kg ideal aralık olarak vermiş. Doğada ideal kullanım süresi 3 7gün verilmiş.

80L çantayı rahatlıkla dolduran bir doğasever olarak öncelikle gereksiz ve fazla yükten nasıl kurtulacağını düşünmem gerekiyor.Çünkü incelmelerde baktığımda 60L çanta gözüme küçük göründü. Ağırlık konusunda çanta uyku tulumu çadır ağırlığı önem taşıyor. Bu iki çantadan birini alacak olsam ikisinin de önce uygun sırt ayarını yapıp15kg ve 20kg yüklü biçimde denedikten sonra alırdım.

Infinity60

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri