Caranibana Xl O1 Mi O2 Belgeli Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan legisperitus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,916

legisperitus

Emrah Yetkin
Arkadaşlar merhaba;

Eşimle ve şuanda 3 buçuk yaşında olan oğlumla bir kaç yıldır Datça Aktur'da çadır tatili yapıyoruz. Otelleri sevmiyoruz kamp hayatına ve kültürüne çok saygı duyuyoruz ve yaşamak öğrenmek istiyoruz. Ani bir kararla çekme karavana geçmeye karar verdik ve Saly Carabinata XL siparişi verdik. Frenli, 1000 kg al-ko dingilli, d2 mazotlu ısıtıcı, 90 lt buzdolabı tente opsiyonları da eklettik. Siparişten sonra bu forumu keşfettim, 3 gündür forumu okuyorum, foruma az önce üye oldum ve fark ettim ki, siparişten önce burayı okuyup sizin tecrübelerinizden faydalansam çok daha iyi olurmuş.

Karavan mevcut durumda sanırım 740 kg civarında. İleride bütçeyi toparladığımda güneş paneli, jel akü,,..vs eklemeye kalktığımda ağırlık sınırını geçeceğim. 787 kg'ya kadar tölerans olduğunu söylüyor firma. Ruhsat, ehliyet güncellemesi gibi yeni masraflar da çıkacak yarın çeki demiri taktıracağım. Öğrenmek istediğim çok şey var tabi ama şu anda karar vermem gereken şey, karavanı O1 belgeli mi O2 belgeli mi çıkartmam gerektiği. Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.

Tecrübeli arkadaşlardan bilgi ve tavsiye alabilirsem mutlu olacağım.

Etiketler
Karavanınız 750KG'ı geçiyorsa o2 belgesiyle çıkması avantajınıza olur. Bakarsınız gelecekte bir gün karavanları tartmaya başlarlarsa sizin plakalı ruhsatlı bir karavanınız olur. Tabii BE ehliyet almanız gerekiyor. Ayrıca çekme karavanınızla her yıl muayeneye de gireceksiniz.

Öte yandan, bunlarla uğraşmayım derseniz 01 belgeli olarak da alabileceğiniz sonucu mu çıkıyor? Ben burasını pek anlamadım. Firma 01 ile verecekse tabii ki öyle de alabilirsiniz. Gelecekte bir gün karavanınızı tartarlarsa sıkıntı olabilir.

Ama defakto durum olarak şu anda karavanlar tartılmamaktadır.

Keşke önce burayı okusaydınız
Tahminimce karavanı en az 20 bin tl fazlaya
tente vebasto ve buzdolabını iki katı fiyatına satmışlardır

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavanınız 750KG'ı geçiyorsa o2 belgesiyle çıkması avantajınıza olur. Bakarsınız gelecekte bir gün karavanları tartmaya başlarlarsa sizin plakalı ruhsatlı bir karavanınız olur. Tabii BE ehliyet almanız gerekiyor. Ayrıca çekme karavanınızla her yıl muayeneye de gireceksiniz.

Öte yandan, bunlarla uğraşmayım derseniz 01 belgeli olarak da alabileceğiniz sonucu mu çıkıyor? Ben burasını pek anlamadım. Firma 01 ile verecekse tabii ki öyle de alabilirsiniz. Gelecekte bir gün karavanınızı tartarlarsa sıkıntı olabilir.

Ama defakto durum olarak şu anda karavanlar tartılmamaktadır.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Firma şu anda kilo sınırına yakın olduğumu, ancak 787 kg'ya kadar ceza yazılmadığını söylüyor. İstersem O1 belgeli olarak alabileceğimi, ancak ileride eklenmesini isteyebileceğimiz donanımlar, karavana koyacağımız eşyalar vs olması durumunda sıkışmamak adına O2 belgeli olarak da karavanı teslim edebileceklerini söylüyor.

Mevcut durumda tartılmıyor evet ama O1 belgeli karavanla 750 kiloyu aştığımda Avrupaya gidebilir miyim onu da merak ediyorum.

Sorması ayıp
Kaça anlaştnıız

Burada fiyat vermek doğru olur mu bilmiyorum. Forum kurallarına da hakim değilim. Fiyat yazılabiliyorsa yazarım sorun değil :smiley: Firmadan şikayetçi değilim. Kibar ve şeffaf davrandılar. Açıkçası piyasada aynı ürünleri daha ucuza temin edebileceğimi, firmanın kar koyup sattığını biliyorum ancak yabancısı olduğum için bi kaç kuruş daha fazla verip işi ehline bırakmayı uygun buldum.

Ben yurtdışı karavancısı değilim ama sizin yerinizde olsam karavanımı o2 olarak alır plakasını çıkartırdım.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Burada fiyat vermek doğru olur mu bilmiyorum. Forum kurallarına da hakim değilim. Fiyat yazılabiliyorsa yazarım sorun değil :smiley: Firmadan şikayetçi değilim. Kibar ve şeffaf davrandılar. Açıkçası piyasada aynı ürünleri daha ucuza temin edebileceğimi, firmanın kar koyup sattığını biliyorum ancak yabancısı olduğum için bi kaç kuruş daha fazla verip işi ehline bırakmayı uygun buldum.
Fiyat belirtmenizde sakınca yok forumda bunları konuşuyoruz

Eğer yurtdışı planlarınız da var ise kesinlikle O2 tercih edin. Ne güzel alt yapıyı 1000 kg seçmişsiniz, O2 olarak devam edin.

Senede 1 kere tüv'e gidilecek başka derdi farkı yok. Plakalı ruhsatlı olunca herşey daha da resmi geliyor bana.

Fiyat belirtmenizde sakınca yok forumda bunları konuşuyoruz

Eğer yurtdışı planlarınız da var ise kesinlikle O2 tercih edin. Ne güzel alt yapıyı 1000 kg seçmişsiniz, O2 olarak devam edin.

Senede 1 kere tüv'e gidilecek başka derdi farkı yok. Plakalı ruhsatlı olunca herşey daha da resmi geliyor bana.

Standart donanımda KDV dahil peşin fiyatı 68400-TL, ön ödemeli fiyatı 72000 TL.

Peki O2 belgeli olunca trafik yaptırma zorunluluğu var mı? Farklı bilgiler veriliyor. Motorlu olmadığı için sigorta yaptırmak zorunlu değil diyen de var, Karayolları Trafik Kanunu'nun 102/3 maddesindeki "İnsan taşımada kullanılan römorklar, römork için ek bir sorumluluk sigortası yaptırılarak tüm katarın en az zorunlu mali sorumluluk sigortası tutarlarının kapsamına girmesi sağlanmadıkça, trafiğe çıkarılamaz." maddesi uyarınca sigorta yapılması zorunludur diyen de var.

Hangisi doğrudur??

Karavan insan taşımak için yapılmış bir romork değil.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 3'üncü maddesindeki düzenleme:
"...Römork : Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır.
Yarı römork : Bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan, taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorkdur.

Hafif römork : Azami yüklü ağırlığı 750 Kg'ı geçmeyen römork veya yarı römorkdur...." şeklindedir.

Bu durumda, O2 belgeli bir karavan "Römork" tanımına girmektedir.

Bir sigorta acentası ile görüştüğümde, O2 belgeli karavanın, çeken aracın zorunlu trafik sigortasına işlenmesi gerektiğini, ancak bunun prime ek bir maliyet getirmediğini, çekici tırların dorselerinin de bu şekilde çekicinin sigortrasına işlendiğini söyledi.

Peki O2 belgeli olunca trafik yaptırma zorunluluğu var mı? Farklı bilgiler veriliyor. Motorlu olmadığı için sigorta yaptırmak zorunlu değil diyen de var, Karayolları Trafik Kanunu'nun 102/3 maddesindeki "İnsan taşımada kullanılan römorklar, römork için ek bir sorumluluk sigortası yaptırılarak tüm katarın en az zorunlu mali sorumluluk sigortası tutarlarının kapsamına girmesi sağlanmadıkça, trafiğe çıkarılamaz." maddesi uyarınca sigorta yapılması zorunludur diyen de var.
Yukarda yazılan madde uyarınca insan taşıyacak romorklar diyor. Karavan insan taşıyan bir romork değil. Dolayısıyla karavan için ayrı sigorta yapılmasına gerek yok kanımca.
Hangisi doğrudur??

Yukarda yazılan madde uyarınca insan taşıyacak romorklar diyor. Karavan insan taşıyan bir romork değil. Dolayısıyla karavan için ayrı sigorta yapılmasına gerek yok kanımca.

Çekme karavanın tanımı yasada bu üçünden birine girmeli zira başka uyacak bir tanımı yok. 750 kg altı çekme karavan "yarı römork", 750 kg üstü çekme karavan "römork" tanımına girmeli bence. Römork tanımına girdiği anda da, "insan veya yük taşımada kullanılan" tanımına giriyor. O2 belgeli karavanların ruhsatında da "hususi - yolcu nakli" yazıyor sanırım. Ruhsatlı karavanı olanlar bilgilendirirse daha iyi olur. Haliyle de sigorta ile ilgili yukarıda paylaştığım maddeye dahil oluyor ve çeken aracın sigortasına işlenmesi gerekiyor.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 3'üncü maddesindeki düzenleme:
"...Römork : Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır.
Yarı römork : Bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan, taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorkdur.

Hafif römork : Azami yüklü ağırlığı 750 Kg'ı geçmeyen römork veya yarı römorkdur...." şeklindedir.

Bu durumda, O2 belgeli bir karavan "Römork" tanımına girmektedir.

Bir sigorta acentası ile görüştüğümde, O2 belgeli karavanın, çeken aracın zorunlu trafik sigortasına işlenmesi gerektiğini, ancak bunun prime ek bir maliyet getirmediğini, çekici tırların dorselerinin de bu şekilde çekicinin sigortrasına işlendiğini söyledi.
Merhaba,
Evet. Tam da dediğiniz gibi oluyor. Çekilen römork, çeken aracın trafik sigortasına tabidir. Ayrıca strafik sigorta poliçesi düzenlenmez çünkü motorsuzdur ve bağımsız bir araç değildir.
Yalnız poliçenin geçerlli olması için eğer römorkunuz o2 tipinde ise ehliyetinizin BE olması gereklidir. Römorkunuz o1 ise B sürücü ehliyeti yeterlidir.
Kasko sigortasında işler biraz karışık. Burada da trafik sigortasındaki gibi römorka ayrı poliçe düzenlenmiyor. Çeken aracın kasko sigortasına çektiği römorkun tipi ve fatura bedeli işlenerek ek kapsama alınıyor. Bu da primi biraz yükseltiyor. Her kasko şirketi buna yanaşmıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri