Caranibana Xl O1 Mi O2 Belgeli Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan legisperitus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,877
Almanya’da 2002 yılından beri çekme karavanlar için bir sorumluluk sigortası yaptırmak gerekiyor, bu sigorta olmadan ruhsat alınamıyor.

Sigortanın kapsamı için bir örnek:

Römorkunuzla başkalarına verdiğiniz zararları kapsar. Yani kamp alanında manevra yaparken karavanla başka bir araca zarar verirseniz veya park ederken komşunun bahçe kapısında sıkışıp kalırsanız, bu bir karavan - sorumluluk sigortası hasarı oluyor.

Etiketler
Almanya’da 2002 yılından beri çekme karavanlar için bir sorumluluk sigortası yaptırmak gerekiyor, bu sigorta olmadan ruhsat alınamıyor.

Sigortanın kapsamı için bir örnek:

Römorkunuzla başkalarına verdiğiniz zararları kapsar. Yani kamp alanında manevra yaparken karavanla başka bir araca zarar verirseniz veya park ederken komşunun bahçe kapısında sıkışıp kalırsanız, bu bir karavan - sorumluluk sigortası hasarı oluyor.
Değerli bilgiler için teşekkürler.

Öyle görünüyor ki Türkiye'de de ilerleyen zamanlarda 750 kg altına da ruhsat ve muayene zorunluluğu, tüm karavanlara sigorta zorunluluğu gelecek ve bu ayırımın bir anlamı kalmayacak.

Ben de O2 belgeli çıkarma fikrine daha da yaklaştım şu anda. Battı balık yan gider. Ehliyet masrafı 2600 TL, 250 TL kadar ruhsat masrafı vs 3 bine yakın masraf daha beni bekliyor. Devletimiz aldığımız her şeye ortak oluyor :/
Tek korkum, BE ehliyetin direksiyon sınavından geçememek. :smiley:

Değerli bilgiler için teşekkürler.

Öyle görünüyor ki Türkiye'de de ilerleyen zamanlarda 750 kg altına da ruhsat ve muayene zorunluluğu, tüm karavanlara sigorta zorunluluğu gelecek ve bu ayırımın bir anlamı kalmayacak.

Ben de O2 belgeli çıkarma fikrine daha da yaklaştım şu anda. Battı balık yan gider. Ehliyet masrafı 2600 TL, 250 TL kadar ruhsat masrafı vs 3 bine yakın masraf daha beni bekliyor. Devletimiz aldığımız her şeye ortak oluyor :/
Tek korkum, BE ehliyetin direksiyon sınavından geçememek. :smiley:

BE ehliyeti hazırlığında ve sınavında öğrenecekleriniz her gezide işinizi kolaylaştıracak ve size güven verecek.

Yıllardır römorkla yollarda olan ama geriye doğru 5 metre gidemeyen sürücüler tanırım.:smiley:

Çekme karavanın tanımı yasada bu üçünden birine girmeli zira başka uyacak bir tanımı yok. 750 kg altı çekme karavan "yarı römork", 750 kg üstü çekme karavan "römork" tanımına girmeli bence. Römork tanımına girdiği anda da, "insan veya yük taşımada kullanılan" tanımına giriyor. O2 belgeli karavanların ruhsatında da "hususi - yolcu nakli" yazıyor sanırım. Ruhsatlı karavanı olanlar bilgilendirirse daha iyi olur. Haliyle de sigorta ile ilgili yukarıda paylaştığım maddeye dahil oluyor ve çeken aracın sigortasına işlenmesi gerekiyor.

O2 belgeli karavanın ruhsatında " yük nakli - husisi " yazıyor.

O2 belgeli karavanın ruhsatında " yük nakli - husisi " yazıyor.

Çekme karavanın ruhsatına „hususi yük nakli“ yazmak gülünç bir durum. Çok zaman aracın donanımı taşıyabileceği ağırlığı geçiyor.:( Yani yüke yer kalmıyor. Yoksa bu tanımda iç donanım mı yük olarak kabul ediliyor?

Avrupa Birliğinde 2005 yılından bu yana geçerli olan tescil belgelerinde çekme karavan için (Almanya örneğinde) „wohnwagen veya wohnanhänger“ yazıyor. Türkçesi „oturulacak araç veya oturulacak römork „ diye tercüme edebiliriz.

Türkiye’deki sorumlular çekme karavana hala doğru bir tanım bulamadılar.

Çekme karavanın ruhsatına „hususi yük nakli“ yazmak gülünç bir durum. Çok zaman aracın donanımı taşıyabileceği ağırlığı geçiyor.:( Yani yüke yer kalmıyor. Yoksa bu tanımda iç donanım mı yük olarak kabul ediliyor?

Avrupa Birliğinde 2005 yılından bu yana geçerli olan tescil belgelerinde çekme karavan için (Almanya örneğinde) „wohnwagen veya wohnanhänger“ yazıyor. Türkçesi „oturulacak araç veya oturulacak römork „ diye tercüme edebiliriz.

Malesef haklısınız, ben özellikle ruhsat çıkartırken noterin yanında ekrana birlikte baktım. Kalan seçenekler çok daha alakasızdı.

Maalesef TÜV Türk problem kaynağı,
ya çok kalın kafalılar, ya da çok menfaatçi..
Wohnwagen konusuna gelince, ben kıt almancam ile;

" sie wohnen im Hotel "
örneğinde olduğu gibi;
çekme karavan tarifini;

"İkamet edilen karavan."
"İçinde yaşanılan karavan"
" Yaşam karavanı"

meallerinde tercüme ediyorum.

Yani çekme karavan, yük nakli için kullanılmaz.
Yük nakli için kullanılan;
römorkdur.
Çekme karavan değil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR