CB Telsiz Anteni (Özmak)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan byseyyah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,681

byseyyah

Biz, yoldan gönüllü çıktık...
Yer
S İ V A S
Arkadaşlar nette cb anten arayışlarım sırasında izmir'de bir firmanın üretim yaptığını gördüm. Fiyatlarıda makul derecede. Acaba bu antenler nasıldır, kullanan arkadaşlar varmı ? . Konu hakkındaki görüşlere göre sipariş vereceğim, şimdiden teşekkürler...

İşte link http://ozmakenerji.com/telsizantenleri.html

Etiketler

Ynt: CB Telsiz Anteni (Özmak)

Özmak mobil anten kullanıyorum.Sandiago 1200 ayarında diyebilirim.Yanlız çıkış gücünüz 4-8 watt civarı ise uzaklara gidemeyebiirsiniz 60 watt la çok iyi performans alınabiliyor.Diğer mobil antenlerde de aynı durum var tabii...

Merhaba
Biz iki yıldır tüm sistemlerde ve rölelerde bunu kullanıyoruz
yanlı sipariş verirken Fahrettin bey'e ( radyo amatörü )
veya kızına kullancağınız dalga boyunu söyleyin ki....
ona göre kessinler
ücreti ödediğiniz günü ellerinde var ise hemen gönderiyorlar
yok ise yapıp gönderiyorlar ve ertesi gün kargo ile elinizde

şu anda kadar 5 tane çalışır durumda anten var...

adventix' Alıntı:
Özmak mobil anten kullanıyorum.Sandiago 1200 ayarında diyebilirim.Yanlız çıkış gücünüz 4-8 watt civarı ise uzaklara gidemeyebiirsiniz 60 watt la çok iyi performans alınabiliyor.Diğer mobil antenlerde de aynı durum var tabii...

Bilgi için teşekkür ederim.

ali aksoy' Alıntı:
Merhaba
Biz iki yıldır tüm sistemlerde ve rölelerde bunu kullanıyoruz
yanlı sipariş verirken Fahrettin bey'e ( radyo amatörü )
veya kızına kullancağınız dalga boyunu söyleyin ki....
ona göre kessinler
ücreti ödediğiniz günü ellerinde var ise hemen gönderiyorlar
yok ise yapıp gönderiyorlar ve ertesi gün kargo ile elinizde

şu anda kadar 5 tane çalışır durumda anten var...

İlginize teşekkür ederim. Dalga boyu ne anlama geliyor anlamadım. Cb telsizler için farklı dalga boyları mı vardır ? Yardım ederseniz sevinirim.

kaan güzel' Alıntı:
ömer abi araca taktığın en marka abi?

Kağan şu anda anten yok araştırıyorum. Bir tane santiago 1200 vardı onun da çubuk boyu orjinal değildi, kesmişlerdi, geri verdim.

byseyyah' Alıntı:
Bilgi için teşekkür ederim.

İlginize teşekkür ederim. Dalga boyu ne anlama geliyor anlamadım. Cb telsizler için farklı dalga boyları mı vardır ? Yardım ederseniz sevinirim.

Ali abi genel cevap vermis.

Ornek olarak anten amator bantta kullanilacaksa dalga boyu 68 ile 69.7 cm. arasi (genelde 70 cm. diye gecer) ve anten de buna gore uretiliyor. Rezonans degeri olarak tepe ve dip frekansin ortalarinda bir yer aliniyor. Yok daha ust frekanslarda calismasi gerekiyorsa diyelim ki community repeater ile calisilacak ve shift olarak 10 MHz verilmis 455-465 arasi gibi o zaman dalga boyu 66 ile 64 cm arasi olacak dogal olarak da antenin ozellikleri degisecek. Boylelikle antende ki kayiplar asgari seviyeye inmis olacaktir.

s40euro' Alıntı:
Ali abi genel cevap vermis.

Ornek olarak anten amator bantta kullanilacaksa dalga boyu 68 ile 69.7 cm. arasi (genelde 70 cm. diye gecer) ve anten de buna gore uretiliyor. Rezonans degeri olarak tepe ve dip frekansin ortalarinda bir yer aliniyor. Yok daha ust frekanslarda calismasi gerekiyorsa diyelim ki community repeater ile calisilacak ve shift olarak 10 MHz verilmis 455-465 arasi gibi o zaman dalga boyu 66 ile 64 cm arasi olacak dogal olarak da antenin ozellikleri degisecek. Boylelikle antende ki kayiplar asgari seviyeye inmis olacaktir.

Cehaletimi maruz görün, bu bahsettiğiniz ölçüler cb halk band telsizler için mi, yoksa amatör belgesiyle kullanılan uhf (yanılıyor olabilirim) telsizler için mi geçerli. Teşekkürler...

Bu degerler UHF icin.

Isimlendirme de asgidaki sekilde dir

Ad Aciklama Frekans Dalga Boyu
ELF extremely low frequency 3Hz to 30Hz 100'000km to 10'000 km
SLF superlow frequency 30Hz to 300Hz 10'000km to 1'000km
ULF ultralow frequency 300Hz to 3000Hz 1'000km to 100km
VLF very low frequency 3kHz to 30kHz 100km to 10km
LF low frequency 30kHz to 300kHz 10km to 1km
MF medium frequency 300kHz to 3000kHz 1km to 100m
HF high frequency 3MHz to 30MHz 100m to 10m
VHF very high frequency 30MHz to 300MHz 10m to 1m
UHF ultrahigh frequency 300MHz to 3000MHz 1m to 10cm
SHF superhigh frequency 3GHz to 30GHz 10cm to 1cm
EHF extremely high frequency 30GHz to 300GHz 1cm to 1mm

Dalga boyu = ışık hızı / frekans

Bunu da hesap kolayligi acisindan

Dalga boyu = 300 / Mhz cinsinden frekans olarak alinir.

Burdan da herhangi bir cihaz icin dalga boyu buna bagli olarakt anten boyu bulunabilir.

CB icin 300 / 27 = 8.1 metre oda 8 metre olarak kabul edilr.

amator bandında sabit icin özmak kullanıyorum, fiyat olarak ekonomik, performans olarak iyi ancak zaman zaman sıkıntı çıkarıyor izolasyon sorunu var belli peridyodlarda suyu boşaltıp bakım yapmam gerekiyor, ancak fiyat göz önünde bulundurulursa mantıklı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri