Çeki Demiri Fişi Bağlantı Şeması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gkhn060638 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,550
Merhaba,

Benimde aracımda 13Pin çeki demiri mevcut lakin karavanım 7Pin bağlayabilmek için fotoğraftaki gibi çevirici kullandım lakin aracın aküsünden karavana enerji gelmiyor.

Yukarıdaki şemaları da kontrol ettiğimde 7 pinli olanda 12V olan enerjinin geleceği bir bağlantı noktası göremedim bu durumda 7 pinli karavanlar araç hareket halinde iken enerjisini nereden nasıl alıyor ve buzdolabı aydınlatma gibi unsurlar çalışıyor. Yardımlarınızı rica edeceğim.

Çeken aracın, çekilen (genel ifade ile römork)arasında elektrik bağlantı durumu standart gibi görünüyor olabilir, hiç öyle değil farklı bağlantılar olabiliyor.

7 pinli bağlantı basit römork bağlantısında yapılır sinyaller 2-fren 1-sis 1-müşterek eksi 1 park side 2 tamamı kullanıldı.

Karavanlarda diğer beslemeler ve CAN haberleşme için 13 pinli soket sistemi olması gerekir.

Karavan batarya şarjı ve 12 DC buzdolabı için devre şeması ektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar
Karavan bataryası şarjı için, iki batarya arasındaki röle; toplam kablo uzunluğunun ortasında olmasıdır. Bu çeken aracınızın bataryası ile karavan batarya ortalaması araç arkası bagaja denk geliyor olacaktır.
Araç batarya çıkış ve servis batarya arasındaki kablo kalın kesitli olmalıdır,bu bağlantı için araç arkasına 13 pinden bağımsız 50 amper değerinde Anderson tip soket sistemine şarj kablolarını bağlamanız daha sağlıklı olacaktır. 9 ve 13 nolu uçlar.

Buzdolabının araç bataryası Ile desteklenmesi için 50 amper kontak değerli 12 volt sistemde şekildeki gibi bağlantı yapılır,bu role araç motoru çalışır durumda aktif olacaktır,bobin kontak çıkışı olarak bağlanması gerekir.
11 nolu pin araç eksi bağlantı
13 nolu pin yine eksi bağlantı ( araç sistemine göre farklılıklar gösterebilir CAN veri yolu olarak kullanılabilir)

Araçtan karavanda bulunan batarya dolumunda ince kesitli kablo kullanımında kombiner röle kontak açıp kapama durumları kararsız olacaktır. İnce kesitli kablo gerilim düşüm kayıpları.
Aradaki mesafeyi 8 metre 5+3 gibi,değerlendirelim
Alternator çıkış 13,8 volt
Şarj değeri 30 amper
16 mm2 kesitli kablo kullanımında
%3,85 gerilim düşümü sonucu
hat sonunda 13,2 veya 13 volt olabilmektedir. Bu kesitli kablodan daha az kullanılmaması doğru olacaktır.

IMG 20200426 172708

Etiketler
Merhaba,

Cevabınız için teşekkür ederim lakin ben sanırım yanlış anlattım. Karavanım eski bir karavan ve 7pinli ve bu 7 pinin bağlı olduğu kabloda 7 tane uç var. Buzdolabının üzerinde ise akü işareti var mutfaktaki ve banyodaki aydınlatmalarda 12V aydınlatmalar var. Buzdolabını bakım için yerinden çıkardığım da 12V ile işaretlenmiş kabloları da gördüm lakin bir yaşam aküsü yok hatta yeri de yok. Sanırım üretim çıkışı böyle bir opsiyon yoktu diye tahmin ediyorum yoksa en kötü ihtimal bağlantı noktası olurdu. Bu durumda 7 pin üzerinden işlemler nasıl oluyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

10-11-13 gibi tabir ettiğiniz uçlar karavandaki tesisatta yok. Evet araç üzerinde bu anlattıklarınız sanırım var çünkü aracı bir arkadaşımdan satın aldım ve onun karavanı 13pindi her şeyi çalışıyordu hatta yolculuk esnasında aküsünü de şarj edebiliyordu.

Ama benim sorunum karavanın 7 uçlu bir kablo ve tesisat olduğu için ne yapmalıyım.

Merhaba,

Cevabınız için teşekkür ederim lakin ben sanırım yanlış anlattım. Karavanım eski bir karavan ve 7pinli ve bu 7 pinin bağlı olduğu kabloda 7 tane uç var. Buzdolabının üzerinde ise akü işareti var mutfaktaki ve banyodaki aydınlatmalarda 12V aydınlatmalar var. Buzdolabını bakım için yerinden çıkardığım da 12V ile işaretlenmiş kabloları da gördüm lakin bir yaşam aküsü yok hatta yeri de yok. Sanırım üretim çıkışı böyle bir opsiyon yoktu diye tahmin ediyorum yoksa en kötü ihtimal bağlantı noktası olurdu. Bu durumda 7 pin üzerinden işlemler nasıl oluyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

10-11-13 gibi tabir ettiğiniz uçlar karavandaki tesisatta yok. Evet araç üzerinde bu anlattıklarınız sanırım var çünkü aracı bir arkadaşımdan satın aldım ve onun karavanı 13pindi her şeyi çalışıyordu hatta yolculuk esnasında aküsünü de şarj edebiliyordu.

Ama benim sorunum karavanın 7 uçlu bir kablo ve tesisat olduğu için ne yapmalıyım.

Çaresizlik yolunda , vardır bir Demokrasi :smiley:

Merhaba, çorludaki emeksan firmasından 2011 model nissan xtrail aracım için çeki demiri fiyatı aldım.İşçilik,elektrik sistemi(çipli) , proje 3.200 TL Fiyat verdiler.Fiyat normal mi yorumlarınızı rica ediyorum.

Merhaba, çorludaki emeksan firmasından 2011 model nissan xtrail aracım için çeki demiri fiyatı aldım.İşçilik,elektrik sistemi(çipli) , proje 3.200 TL Fiyat verdiler.Fiyat normal mi yorumlarınızı rica ediyorum.
Merhaba,

Cekicen otomotivden fiyat almanızı tavsiye ederim. İlgili arkadaşlar internet üzerinde iletişim bilgileri mevcut

Merhaba,

Cekicen otomotivden fiyat almanızı tavsiye ederim. İlgili arkadaşlar internet üzerinde iletişim bilgileri mevcut

Orada da benzer fiyatlar var 7 pinli ve modüllü proje ve montaj dahil 3.400 e geliyor.ben indirimle 3.000 tl yaptırıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Usta diyorki; 13 pin ile sadece buzdolabı ve aydınlatma çalışır (buzdolabı, kablo mesafesi uzadığı için tam randıman çalışmaz) ayrıca akü şarjı söz konusu olmaz.

Araç aküsü dolduktan sonra karavana faydası olur, oda yine kablo mesafesi uzun olduğundan yeterli gelmez.

Zaten karavanım yaşam aküü solar panel olacağı için gerek varmı emin olamadım

Usta diyorki; 13 pin ile sadece buzdolabı ve aydınlatma çalışır (buzdolabı, kablo mesafesi uzadığı için tam randıman çalışmaz) ayrıca akü şarjı söz konusu olmaz.

Araç aküsü dolduktan sonra karavana faydası olur, oda yine kablo mesafesi uzun olduğundan yeterli gelmez.

Bir kaç usta ile daha görüşmenizi tavsiye ederim. Akü şarj olur

Forumda bir yerde geçmişti bu konu iki tane boş pine ikişer tane 8 mm kablo öneriliyordu şarz için.
Bu montajı mutlaka işi bilen birine yaptırın, gerektiğinde aküleri ayımak için bağlantı düzeneği kurması gerekir marş basarken diğer aküler devre dışı olsun diye.

Bu başlıkta da geçmiş 17 ci mesaja bir göz atın isterseniz.

merhaba, 2nci el saly 425 karavan aldım ve geçen hafta çeki demirini taktırıp karavana bağlandım. Ancak park dışındaki lambalar yanmıyordu. Önce çeki demirciye gittim, kontrol ettirdim her birinden elektrik geldiğini söylediler. Daha sonra karavanın pimini açtım. 7 kablodan 6sı bağlıydı ve şemadaki renklere göre bağlı değildi. Önce standart olsun diye renklere göre bağlantı yaptım. Bu sefer de yeşil renk değil de gri renk vardı onu da yeşilinin yerine bağladım. Bu sefer parklar da dahil hiçbirşey yanmadı. Daha sonra ilker72' nin dediği yöntem ile araçtaki her çıkışın şemasını çıkartıp karavandaki kablolara tek tek kalemle bağlantı yaptım tespit etmek için ama yine parklar dışındaki hiçbir lamba yanmadı. Karavanın altından kabloları takip etmeye çalıştım belki hangi renk hangi lambaya bağlanıyor görürüm diye ama kapalı biryerde başka kablolar ile birleşince onu da göremedim. Işıkları açtım ve ampullere gelen kablolara baktım ama onlar da birleşim yerinden gelen 2 renk(sarı ve yeşil) kablolar olduğunu gördüm. Karavanı aldığım yer satıştan önce muayeneye götürmeden bulundukları bir yerdeki oto elektirkçiye yaptırmış bağlantıyı. Bir tafatan da ona ulaşmaya çalışıyorum ne yaptın sen kardeşim diye. Aldığım kişilerin aracında çalışıyordu, ben teslim aldığım gün önümden seyir ettiler teslim etmek için karavanı. Hatta birkaç gün önce muayeneden geçmişti karavan. Şemaya göre kabloları pine dizme ya da 12v elektirk vererek tespit etme dışında ne önerirsiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR