Çeki Demiri Ve Karavan Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Delidavsan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,320

Delidavsan

Ana Kamp
Herkese merhabalar. Öncelikle ben genelde okuyucuyum. neredeyse hiç bir foruma yazmışlığım yok ama karavan konusunda hem daha çok paylaşım yapmak hem de daha verimli tercihler yapmak istediğim için aranıza katılmak istedim.

son 4 senedir İngiltere’de yaşıyorum. Daha evvel Türkiye’deydim ve eskiden beri çadır kampçlığı, doğa yürüyüşleri ve gezilerini çok severim. Hayatımda hiç karavanla gezi yapmadım fakat eşim yıllardır söyler durur. 4 gün önce bir sabahın 4ünde ’karavan almalıyım’ diye uyandım ve günlerdir karavan araştırıyorum. İnternette çok bilgi var ve okudukça içinden çıkılmaz hale geldi bu iş. O yüzden artık okumak yerine gözümü kapatıp bu işe başlayacağım ama hala anlamadığım yerler var.

Biz belirli aralıklarla evden çıkıp 20-25 gün kadar kamplarda kalmak istiyoruz. Ülkenin en altından başlayıp yıl boyunca İrlanda ve Galler de dahil tamamını gezmek istiyoruz. 7-8 günde bir şehir değiştirip, sıklıkla şehir merkezlerine de gireceğiz. Bu yüzden karavanı kampta bırakıp aracımızla gitmek mantıklı olduğu için çekme karavana karar verdim.kızım eşim ve ben toplam 3 kişiyiz.

Birincisi, 41 yaşındayım ve 20 yıldır tamamen aktif araç kullanıyorum. savrulma, S yalpalama gözümü çok korkutuyor. bu yüzden ufak bir karavanda karar kıldım (dıştan dışa çeki demiri dahil 5.4mt) model olarak da sıfır bir Elddis 304 Xplore alacağım. yoksa yanlış mı yapıyorum? Daha büyük bür modele mi yönelmeliyim (ama ne gerek var sorusuna da cevap bulamıyorum) ayrıca bu model 4 yataklı ve bize rahat rahat yeter. açıkçası Hobby 460ufe ve bu model dışında bu boyutlarda, bu özelliklerde bir karavan bulamadım. Hobby ise çok pahalı. 5 yaşında bir hobby alacağıma bunu almak daha mantıklı geliyor bana - ayrıca eşim bunun içini dışını daha çok sevdi ama o tabii ki kozmetiğine bakıyor sadece.

Çekme için kullanacağım arac Mercedes GLC250 SUV. aracın benzinli olması fazla yakması dışında bir sorun mu? yalpalama vs den boşa mı korkuyorum? burada, karavan çekerken hız limiti oto yollarda 60 mil / 97km. Bu hızı aşmazsam sorun olmayacağı yazıyor her yerde. Hız herşey midir?

karavan çekme için kurslar var burada. Sizce kurs almak gerekir mi yoksa sadece geri manevra dışında gerisi araba kullanmak, biraz daha dikkatli davranmak, hız yapmamak gibi genel geçer şeyler mi?

karavanla birlikte Alko Stebilizatör standard geliyor. Çeki demirim yok henüz ve çeki demiri alırken neye dikkat etmem gerektiğini anlamadım. Karavan detaylarında 80kg yazıyor ama araç için satılan çeki demirlerinde 100, 140kg gibi alternatifler var ama açıklama da yok yanlarında. Bu rakamlar maksimum tonaj mı yoksa başka birşey mi? yani özetle karavan 80kg diyorken ben 100 lük taktırsam sorun olur mu?

Karavana ayrıca auto mover takılmasını istedim. level için takozlar da alacağım. ısıtma var Zaten. İngilterenin zaten soğuk olduğunu düşünürsek, klimaya da gerek var mı? Bunlar dışında sizce ekletmem gereken bir donanım var mı? Tek bilmediğim su tankı, satıcıdan bilgi bekliyorum bununla ilgili.

ilk defa karavanım olacak ve açıkçası endişeyle heyecan arasında bir yerdeyim. Sorular saçmaysa şimdiden özür diliyorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Hayırlı uğurlu olsun. Söylediğiniz modelleri bilmiyorum ve yurtdışındaki karavancılığa çok yakın değilim.
Çeki demirinin yanındaki değer muhtemelen kaplinin olması izin verilen maksimum düşey ağırlığıdır. Bu değerin yüksek olması daha iyi bir şey, Limitin arttığını gösterir olmalı. Ama çeki yapmak için mutlaka maksimum katar ağırlığı bilgisine sahip olmalısınız. Aracınız SUV olduğuna göre Dizel olmasa da epey güçlü bir makineye sahiptir diye düşünüyorum. Önce Çeki demirini taktırın, gerisi gelir...

teşekkürler Yücel bey.

Araç 2lt 211hp 350nm torq. Maksimum çekme ağırlığı 2400kg diyor ruhsatta. Karavanın boş ağırlığı 880kg görünüyor. Towcar.info sitesinden baktığımda bu araçla bu karavan mükemmel eşleşiyor ve yüksek hızlarda dahi yalpalama olmaz diyor.

çeki demirini de öğrendim. nasıl tabir ediyorsunuz bilmiyorum ama karavanda 80kg ağırlık dediği şey maksimum yükleme yapıldığında ve yük eşit dağıtıldığında çeki demirine binen burun ağırlığıymış. yani çeki demiri ve ağırlık kısmını hallettim gibi ama çeki demiri acayip pahalı birşey çıktı. 13 pin bağlantısıyla birlikte 1000£. Çok ilginç

Foruma hoșgeldiniz,

nasıl bir karavan kararını vermeden önce kiralık bir çekme karavanla bir hafta gezmekze fayda var.

Karavan çekme kurslarına gitmenizi tavsiye ederim. Karavan çekmeyi deneyerek değil, bir kursta öğrenirseniz, daha ilk günden itibaren güvenle yollarda olursunuz.

Kampinglerde kalınca büyük bir su deposuna gerek olmasa gerek. Bu konuda da kiralık karavanla deneyim size karar vermenizde yardımcı olur.

Foruma hoșgeldiniz,

nasıl bir karavan kararını vermeden önce kiralık bir çekme karavanla bir hafta gezmekze fayda var.

Karavan çekme kurslarına gitmenizi tavsiye ederim. Karavan çekmeyi deneyerek değil, bir kursta öğrenirseniz, daha ilk günden itibaren güvenle yollarda olursunuz.

Kampinglerde kalınca büyük bir su deposuna gerek olmasa gerek. Bu konuda da kiralık karavanla deneyim size karar vermenizde yardımcı olur.

Telekkürler. Baktıkça kafam karışıyor, okudukça acaba diyorum :smiley:. Eşim birşey söylüyor allak bullak oluyorum. Hobby mi alsak, biraz daha uzun şasi mi alsak. Peki alsam kullanabilir miyim? Günveli mi, başımıza birşey gelmesin... Uzun da olsa kısa da olsa evin bahçesine ve garaja sığmayacak gibi. İşin kötüsü Covid yüzünden tüm dealer'lar kapalı şu anda. Gidip göremiyoruz da beklediğimiz her gün daha da sıkılıyorum.

En büyük çekincem aslında su depoları. Araçların büyük çoğunda city water bağlantısı yok. Suyu elde mi taşımamız gerekiyor bu durumda? Atık su deposu ile ilgili bilgi de bulamadım. Depo yoksa taktırmak çok mu güç ve atık su nerelere boşaltılıyor? Kamplarda atık suyu boşaltmak için yerler var mı?

Bir de yan tente zaruri mi?

Sanıyorum kamping tecrübeniz yok.

Bahҫenizde karavan koyacak yeriniz yoksa önce bu konuyu aҫıklıga kavușturmanız lazım. Yașadığım Almanya’da cekme karavan iki haftadan fazla sokakta kalamaz. Ingiltere‘ de de benzer sınırlamalar olabilir. Karavan satıcıları karavanı nerede bırakabileceğiniz konusunda size bir fikir verebilir. Böyle yerlerin aylık ücreti Almanya’da 30-50 € civarındadır.

Her kampingte karavanı doğrudan musluğa bağlamak mümkün olmayabilir. Atıkları boșaltacak yere, temiz suyu da karavana tașımak gerekebilir.

Mutlaka bir karavan kiralayarak, nasıl kullanıldığını ve kampinglerin nasıl olduğunu görmekte fayda var.

Cekme karavanlar genellikle kampinglerde kalmak iҫin yapıldığı iҫin, șehir gezmeleri düșündüğünüz gibi kolay olmayabilir. Sehir gezmeleri iҫin motokaravanlar daha uygun olur. Motokaravanlar iҫin șehirlerde konaklama olanakları cekme karavanlardan daha fazla.

karavan düşüncesiyle ıyandığımıza göre hstalığı kaptınız :smiley: hayırlı olsun. öncelikle herseyi düşünüp planlamayın, minimalizm ve programsızlık bu işin temel taşlarından. gidebileceğiniz yer ve kampinglerdeki insanlarla konuşup, kiralık karavan ile deneme iyi olur.
bahsettiğiniz aracın çekemeyeği bir karavanın olabileceğini sanmıyorum. atalarımız ne güzel demişler. "sığabileceğin en küçük karavanı, alabileceğin en büyük aracı al' :smiley:
heyecanlı zevkli bol geziler diliyorum size
saygılar

Sanıyorum kamping tecrübeniz yok.

Bahҫenizde karavan koyacak yeriniz yoksa önce bu konuyu aҫıklıga kavușturmanız lazım. Yașadığım Almanya’da cekme karavan iki haftadan fazla sokakta kalamaz. Ingiltere‘ de de benzer sınırlamalar olabilir. Karavan satıcıları karavanı nerede bırakabileceğiniz konusunda size bir fikir verebilir. Böyle yerlerin aylık ücreti Almanya’da 30-50 € civarındadır.

Her kampingte karavanı doğrudan musluğa bağlamak mümkün olmayabilir. Atıkları boșaltacak yere, temiz suyu da karavana tașımak gerekebilir.

Mutlaka bir karavan kiralayarak, nasıl kullanıldığını ve kampinglerin nasıl olduğunu görmekte fayda var.

Cekme karavanlar genellikle kampinglerde kalmak iҫin yapıldığı iҫin, șehir gezmeleri düșündüğünüz gibi kolay olmayabilir. Sehir gezmeleri iҫin motokaravanlar daha uygun olur. Motokaravanlar iҫin șehirlerde konaklama olanakları cekme karavanlardan daha fazla.

burda sokakta bırakmak kesinlikle yasak. Herkese ayrılmış durumda park yerleri ve sizin gibi karavan parkına bırakmak zorundayım. Fiyatı da 30£ aylık. Ayrıca burada açık ücretsiz otoparklara bırakmak akıllı işi değil. Gençler vandallık eder. Yağmurda camı kırıp içinde sigara içki içerler.

kiralamak için baktım ama motokaravan var hep. Çekme karavan kiralayan bulamadım, covid yüzünden her yer kapalıymış zaten.

sanırım şehir gezme işini doğru ifade edemedim. gittiğimiz şehirlerde karavan kamplarında kalacağız. Arada o bölgeyi ve şehri gezmek için karavanı kampta bırakıp arabayla şehir merkezine gidip, akşam karavanımıza geri döneceğiz. Moto karavanlar çok büyük. Sizin de bildiğiniz gibi özellikle Avrupa’da koca arabalarla şehir merkezinde gezmek hiç kolay değil. Hele hele ingiltere’de çok büyük zulüm olur O yüzden moto karavan kesinlikle istemiyorum. karavanı kampta bırak, araban ya da bisikletlerinle gez ve ger dön.. çok daha rahat sanıyorum.

bir diğer konu da, bilgisayarım yanımda olduğu sürece benim nereden çalıştığımın hiç önemi yok. haftalarca eve gelmesem sorun yok. Bazı dönemler çok seyahat ediyordum ama ben risk grubundayım ve en az 2 sene uçağa binmeyi düşünmüyorum artık. ülke ülke gezeceğiz sanırım artık. Çok seyahat etmem gerekirse de o ülkeden uçağa biner geri dönerim. Hatta en çok Türkiye’ye seyahat ediyorum ve eğer Hırvat, Macar ya da Yunan gibi bir yerdeysem bırakırım karavanı kampta arabayla gider dönerim :smiley:

karavan düşüncesiyle ıyandığımıza göre hstalığı kaptınız :smiley: hayırlı olsun. öncelikle herseyi düşünüp planlamayın, minimalizm ve programsızlık bu işin temel taşlarından. gidebileceğiniz yer ve kampinglerdeki insanlarla konuşup, kiralık karavan ile deneme iyi olur.
bahsettiğiniz aracın çekemeyeği bir karavanın olabileceğini sanmıyorum. atalarımız ne güzel demişler. "sığabileceğin en küçük karavanı, alabileceğin en büyük aracı al' :smiley:
heyecanlı zevkli bol geziler diliyorum size
saygılar

ya İngilizler garip insanlar. o diyalogu kurmak biraz uzn sürer. Fakat sizin önerinize istinaden kararımı verdim. İlk sefer için kesinlikle kompakt bir karavan alacağım. elddis 304 De karar kıldım. Su tankı vs gibi ihtiyaçları da Akdeniz beyin dediği gibi yaşadıkça göreceğiz.

Bugün karavan için kaporayı verdik. fakat son dakika değişikliği oldu biraz :smiley:.
Gidip karavanı gördükten sonra çok küçük geldi. İç malzemesi çok kalitesiz ve nefes alınmayacak kadar dar göründü gözümüze. Peşinden başka bir bayiye gittik ve gezip gördükten sonra biraz daha büyük bir modele karar verdik;
Phoenix 440 - Bailey of Bristol
Bailey Phoenix Platinum 2 (440) tam olarak model bu.

Standard malzemelerin üzerine Auto Mover, 100 watt güneş paneli, 3.6mt x 2.6 mt şişme yan tente ve çadır (awning), Alko stabilizer, Alko tekerlek kilidi, Alarm, dış barbeku bağlantısı, 240v dış soket, 3 gazlı + 1 elektrikli fırın eklettik. Perdeleri ve sineklikleri daha kaliteli bir sistemle değiştirecekler. sadece gazlı ısıtma sistemi vardı, bunu da elektrikli ve gazlı olarak değiştiriyorlar.

Karavanın uzunluğu 6.88mt. Daha önce hiç karavan çekmedim ama kiminle görüşsem, geri manevra yapmayacaksan bu boyutta bir karavanda kesinlikle sorun yaşamazsın dediler. Geri manevra için de zaten auto mover aldım.

2x6lt gaz, şehir elektrik bağlantı kablosu, temiz & atık su deposu, şehir suyu basınç ayarlayıcı, çeki kilitleme vs gibi şeyleri de aldım. 10 gün içinde teslim alıp yola çıkmayı düşünüyoruz. Eksik kalan birşey varsa yolda çıkacak ortaya artık ama sizin de bunu unutma diyeceğiniz birşey varsa tavsiyelere açığız :smiley:.

Keşke daha küçük bir çekme karavan alsaydım diyeceksiniz
2.5 kişi için 4 metre bir karavan fazlasıyla yeterli
6.5 metre çekme karavan çok uzun, herşey çok daha zor olur

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Keşke daha küçük bir çekme karavan alsaydım diyeceksiniz
2.5 kişi için 4 metre bir karavan fazlasıyla yeterli
6.5 metre çekme karavan çok uzun, herşey çok daha zor olur

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ingiltere gibi ҫok yağıșlı bir ülkede oldukҫa sık karavan iҫinde zaman geҫirmek gerekebilir.:( Yağıșlı, soğuk ülkelerde 750 kilo altı karavana rağbetin azlığının bir nedeni de bu durum :smiley:olabilir.

Ingiltere gibi ҫok yağıșlı bir ülkede oldukҫa sık karavan iҫinde zaman geҫirmek gerekebilir.:( Yağıșlı, soğuk ülkelerde 750 kilo altı karavana rağbetin azlığının bir nedeni de bu durum :smiley:olabilir.

Açıkçası 4 büyük dealer dolaştım bugüne kadar. Sağdan soldan bilgi toplamaya çalıştım ve yabancı forumlardan da fikir istedim. Kime 5mt'lik karavan almak istiyorum desem birden bakışları değişti. İlk soru "Neden???". Küçük aileyiz vs. diye bahsedince sadece nişanlı çift değilsiniz ki, küçük karavan yetmez asla dediler. Aynı fiyata daha küçük bir karavan alınır mı diye gülen bile oldu. Günlerdir yollardaki karavanlara bakıyorum, kampları izliyorum. Herkes kocaman (8mt) karavanlarla takılıyor. Garip bir terslik var Türkiye'ye göre. Birşeyi ters yapıyormuşuz gibi geldi. Ayrıca içi çok küçük, daralacakmışız gibi bir his var içimde ufak karavanla.

Türkiye'de de karavancı arkadaşlarım var. Biri motokaravan, diğeri çekme karavan kullanıyor. İkisi de "Bu çok büyük" dediler. İngiltere'de kiminle konuşsam orta boy muamelesi yapıyor. Kesinlikle Avrupa ve Türkiye arasında karavan boyutu konusunda ciddi görüş ayrılığı var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR