Çeki Demirine Takılan Bisiklet Taşıyıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,105

enverdede

Zirve
Yer
istanbul
Aracın arka kapılarından birini stepne,diğerini merdiven işgal edince,uzun zamandır kafamı kurcalayan bisiklet taşıyıcı aparatı için çeki demirinden faydalanmak aklıma geldi,tek sorun bagajdan mesafenin uzaması görünüyordu ancak Thule 'nin sayfasındaki modelleri incelediğimde ordakilerinde pek kısa olmadığını gözlemledim .O halde denemekte fayda vardı...Ölçüler için forumumuz takipçilerinden Sn.İnsel İnal'ın park etmiş karavanındaki bisiklet taşıyıcısından yararlandım.(ölçü alırken kendisi yoktu,daha sonra sosyal iletişim araclarıyla kendisini bilgilendirdim)Buradan kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Malzeme olarak yine alüminyum boru kullandım 30mm ince,merdiven yaparken çok arayıp bulamadığım kelepçeleri bu kez boru bükümü için gittiğim Çağlayanda bükümcü sormaya girdiğim alüminyum malzemeleri satan dükkanda buldum, karavanlardan bahsederken konuya ilgili genç arkadaşımız bükümcünün yerini seve ,seve tarif edebileceğini,ancak bükümcünün böyle ufak işe sıcak bakmayacağını,olur dese bile epeyce savsaklayacağını söyleyerek ,devamlı iş gönderdiği için ölçüleri alıp kendi işiymiş gibi daha çabuk büktürebileceğini söyleyince bir hayli sevindim.(bükülmüş boruları almaya gittiğimde bir fabrikanın dekorasyonu için indirilmiş bir kamyonet dolusu malzemeyi gördüğümde bükümcüyede hak verdim hani ) Bükülmüş borular elime ulaşınca montaj işine başlayabilirdim artık,ilk iş çeki demiri kelepçesine montaj ve bükülen boruların delinip ölçüsüne göre montajı İlk foto açık ,ikinci kapalı hali..

018

019

Etiketler
Ynt: Çeki Demirine Takılan Bisiklet Taşıyıcı

Daha sonra Caka'cıda bisiklet tekerlerinin oturacağı 130 cm boyunda 3X6 cm U aliminyum büktürdüm,mercan yokuşundan lastikleri bağlamak için gerdirme aparatı,dardokuma şerit ve cırt aldım.bunları olçüsüne göre evde hazırladım,daha önce merdivende kullandığım su borusu T dirseklerinden yararlanarak,büktürdüğüm bisiklet taşıyıcısını kapıya sabitleyeceğim (seyyar olacak,asma kilitle sabitleyeceğim söküp götürmesinler diye :D ) aynı zamanda ayakta duran bisikletleride sabitlemeye yarayacak çubukları bağlayacağım ara boru koydum ve sırasıyla monte ettim.

032

035

036

041

Şimdilik araca kolay sökülebilecek (asma kilitli ) montajı ve iki bisiklet bulup uygulamalı görmek kaldı.

038

040

044

048

Elinize sağlık, amatör bir çalışma olarak mükemmel :smiley: Hem çeki demirinden hem de kapıdan düşey eksende birer noktadan sabitleniyor anladığım kadarıyla. Ancak tam anlayamadığım bir kısım var, burulma veya dönme yapmıyor mu?

Emeğinize sağlık..umarım sonuç başarılı olur..insel hocamın bisikletliğinden bende kullanıyorum ve çok memnunum..her yönden ergenomik..size fikir vermesi açısından kullanma klavuzunu gönderebilirim..bağlantı ve montajı için işinize yarayabilir sanıyorum..
sevgiyle kalın.
erim özbiler

UfukU' Alıntı:
Elinize sağlık, amatör bir çalışma olarak mükemmel :smiley: Hem çeki demirinden hem de kapıdan düşey eksende birer noktadan sabitleniyor anladığım kadarıyla. Ancak tam anlayamadığım bir kısım var, burulma veya dönme yapmıyor mu?
Dedim ya ,iki bisiklet bulunca deneyeceğiz :smiley: Kapıya yapacağım sabitleme ile yapmayacağını umuyorum,yaparsa B planı merdivene de pratik bir destek :smiley: veya bisiklet kilitleri ile merdivene bağlama çare diye umuyorum.Teşekkürler ilgi ve övgünüz için.

es45' Alıntı:
Emeğinize sağlık..umarım sonuç başarılı olur..insel hocamın bisikletliğinden bende kullanıyorum ve çok memnunum..her yönden ergenomik..size fikir vermesi açısından kullanma klavuzunu gönderebilirim..bağlantı ve montajı için işinize yarayabilir sanıyorum..
sevgiyle kalın.
erim özbiler
Teşekkürler Erim bey,sizlerin kullandığı bisikletlikler doğrudan karavan yüzeyine montaj olduğundan kullanım kılavuzu benim düşündüğüm sistemde ne kadar faydalı olur bilemedim,o yüzden sizi zahmete sokmak istemem,tekrar teşekkür ederim yardımsever teklifiniz için.

enverdede' Alıntı:
Teşekkürler Erim bey,sizlerin kullandığı bisikletlikler doğrudan karavan yüzeyine montaj olduğundan kullanım kılavuzu benim düşündüğüm sistemde ne kadar faydalı olur bilemedim,o yüzden sizi zahmete sokmak istemem,tekrar teşekkür ederim yardımsever teklifiniz için.
estafurullah ..ne demek. adres verirseniz fotokopisinide ceker gönderebilirim..en azından sizin çabalarınız ve sonuçu ,böyle bir proje yapmak isteyenlere ışık tutar..
sevgiyle kalın..

dedem harika olmuş güle güle kullan,
kapıdan değil de merdivenden pratik sök tak bir destek daha iyi olacak sanki
selamlar

buralpdi' Alıntı:
dedem harika olmuş güle güle kullan,
kapıdan değil de merdivenden pratik sök tak bir destek daha iyi olacak sanki
selamlar
Sağol Levent, Kapıdan destek temiz su depolarının bulunduğu sağ kapının yarım açılmasına imkan sağlıyor,su ikmali yaparken bisikletleri indirmeden yapabilirim diye düşündüm.

Elinize sağlık Enver bey güzel bir proje olmuş.
Bükümcü içinde aynı sözüm geçerli çok güzel bükmüş, benim bisikletliği yaparken en büyük sıkıntı bükümcünün iyi iş
çıkaramamasıydı. Bisikletliğinizi kapıya sökülür takılır bağlamanız çok iyi olur, gergi kayışları ilede takviye bonus olur.

Selamlar

güngör' Alıntı:
Elinize sağlık Enver bey güzel bir proje olmuş.
Bükümcü içinde aynı sözüm geçerli çok güzel bükmüş, benim bisikletliği yaparken en büyük sıkıntı bükümcünün iyi iş
çıkaramamasıydı. Bisikletliğinizi kapıya sökülür takılır bağlamanız çok iyi olur, gergi kayışları ilede takviye bonus olur.

Selamlar
Levent bey,paylaşımın başında 'da belirttiğim gibi yardım almak için girdiğim,Atakan Alimünyum(çağlayan) isimli firmanın yetkilisi Cengiz kardeşimize derdimi anlatınca ,sizinde kaygı duyduğunuz konuda oda ilgilenip kaygı duyunca angarya saymayıp büküm işini üstlendi ve tam istediğimiz ölçülerde büküm yaptırabildik.Buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum kendisine bir kez daha.Yağış müsaade ederse son işlerini de yapıp ,işlevliğini kontrol ederek ,sonuçlarını burada tekrar paylaşacağım.beğeniniz için teşekkürler.

Enver Bey önce buluşunuz için sizi ve işi yapan ustayı kutlarım.

Bizim karavanın arkasındaki bisiklet taşıyıcısının üzerinde bir kutu olduğu için seneler önce çeki demirine takılan bir taşıyıcı aldım. Fakat bisikletler yeni bisiklet taşıyıcısı ile yukarda kutuyu taşıyan eski taşıyıcı arasına sığmadığı için hiç kullanamadım. Almanlar üç defa ölç bir defa yap derler. Ama ben iş işten geçtikten sonra ölçtüm. 6 ay kadar önce üstteki eski taşıyıcının boyunu biraz kısaltarak bisikletleri aradaki boşluğa sığacak hale getirdim. Fakat bisikletler olunca arka kapıları açmak mümkün olmadığı için ancak günlük gezilerde kullanabileceğim.
Sizin planlayıp yaptırdığınız taşıyıcının resimlerine baktıktan sonra bodruma inerek bendeki taşıyıcıya baktım. Bendeki taşıyıcının çeki demiri üzerine oturan kısmı farklı. Kalın bir vidayla çeki demirine sabitleniyor ve karavanla hiç bağlantısı yok. Yalnız bu taşıyıcıyı sanıyorum 8-9 yıl oldu alalı. Belki yenilerinde bağlantı farklı olabilir.

Sizin taşıyıcı benim üzerinde kutu olan eski taşıyıcı ile aynı sistem. Yukarıdaki iki uca birer çengel ve aşağıda orta yerde kapının üzerinde dayanacak bir yer yapılırsa karavanlar için çok pratik bir bisiklet taşıyıcısı olur.

Güzel bisiklet turları dileğiyle.

[/quote]
Akdeniz45' Alıntı:
Enver Bey önce buluşunuz için sizi ve işi yapan ustayı kutlarım.

Bizim karavanın arkasındaki bisiklet taşıyıcısının üzerinde bir kutu olduğu için seneler önce çeki demirine takılan bir taşıyıcı aldım. Fakat bisikletler yeni bisiklet taşıyıcısı ile yukarda kutuyu taşıyan eski taşıyıcı arasına sığmadığı için hiç kullanamadım. Almanlar üç defa ölç bir defa yap derler. Ama ben iş işten geçtikten sonra ölçtüm. 6 ay kadar önce üstteki eski taşıyıcının boyunu biraz kısaltarak bisikletleri aradaki boşluğa sığacak hale getirdim. Fakat bisikletler olunca arka kapıları açmak mümkün olmadığı için ancak günlük gezilerde kullanabileceğim.
Sizin planlayıp yaptırdığınız taşıyıcının resimlerine baktıktan sonra bodruma inerek bendeki taşıyıcıya baktım. Bendeki taşıyıcının çeki demiri üzerine oturan kısmı farklı. Kalın bir vidayla çeki demirine sabitleniyor ve karavanla hiç bağlantısı yok. Yalnız bu taşıyıcıyı sanıyorum 8-9 yıl oldu alalı. Belki yenilerinde bağlantı farklı olabilir.

Sizin taşıyıcı benim üzerinde kutu olan eski taşıyıcı ile aynı sistem. Yukarıdaki iki uca birer çengel ve aşağıda orta yerde kapının üzerinde dayanacak bir yer yapılırsa karavanlar için çok pratik bir bisiklet taşıyıcısı olur.

Güzel bisiklet turları dileğiyle.
Hüseyin bey,elimde eski çekme karavanımdan kalma çeki demiri kaplini olduğundan ,onu değerlendirdim çeki demiri topuzunu delip diş açarak sizdeki model uygulanabilirdi ancak onu söküp takmak daha bir uğraş isteyecekti,arka kapıları açmak istersek ancak sn .Atilla (atiladi) beyin uyguladığı tek kapı üzerine montajlı taşıyıcıyı açılan kapıya monte ederek bu işi çözebiliyoruz.Benim uygulamaya çalıştığım sistemle araca monte edilen borunun ucunu asma kilit ile sabitleyeceğim kilidi açınca çekme karavanı araçtan ayırır gibi bisikletliği sökmek kolay olacak buda bisiklet taşıyıcısına ihtiyaç duymadığım gezilerde bisiklet taşıyıcısını peşimde götürmemeyi sağlayacak.Bisikletliğin sizdekine benzemesi doğal çünkü öçülerini sn.İnsel beyin hymer karavanındaki bisiklet taşıyıcısından aldım :smiley: Beğeni ve değerli fikirleriniz,güzel dileğiniz için teşekkürler. selamlar....

Ve bisikletin bir tanesini buldum :smiley: yerine oturttum ilk sabitlemeyi üste koyduğum çubuk vasıtası ile yaptım ve çok işlevsel bulmadım değişen kadro modellerinde ikinci bisikleti koymam sorun çıkartacaktı ,bende o çubuğu çıkartıp elimdeki cırt bantla sabitledim daha sağlıklı oldu ve ikinci bisiklet kanalını birinciye doğru dahada yaklaştırabileceğimi gördüm,şimdi ikinci bisikletle bu mesafefeyi sağlıklı olçüp dışa cıkıntıyı 10 cm daha kısaltacağımı tahmin ediyorum.

001

002

003

Gayet şık oldu. Ellerinize sağlık. Ceza yememek için plakanızın görünür olmasını sağlayacak önlem almayı unutmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri