Çekme Karavan Araç Uyumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irfan933 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,285

irfan933

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar aracım;
"1.6 e-HDi 115 hp Auto6R Start Stop
Peugeot 5008 1.6 e-HDi 115 hp Auto6R Start Stop, dizel motoru ve otomatik şanzımanı ile sınıfında başarı arayan bir modeldir. Aracın 1560 cc hacimli motoru, 3600 d/d’de 115 hp güç üretirken, 1750 d/d’de 270 Nm olan maksimum torkunu vermektedir. Motorun gücü tekerleklere 6 kademeli yarı otomatik şanzıman ve önden aktarma ile iletilmektedir. Durağan halden 100km/s hıza 13.3 sn’de ivmelenen aracın maksimum hızı ise 183 km/s’dir. Şehir içinde 100 km’lik bir kullanımda yaklaşık 5.3 litre yakıta ihtiyaç duyan araç aynı mesafeyi şehir dışında 90km/s sabit hız ile kat ettiğinde 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Bu değerlere göre aracın ortalama yakıt tüketimi 100 km boyunca yaklaşık 4.8 litre olarak gerçekleşirken bu sürede aracın CO2 salınımı 125 gr olmaktadır. Boş ağırlığı 1520 kg olan Peugeot 5008 1.6 e-HDi 115 hp Auto6R Start Stop, 2070 kg’lık maksimum ağırlığıyla 550 kg’lık yükleme kapasitesi sunmaktadır. Aracın 60.0 litrelik yakıt deposu hacmi ise kendisine 1250 km’lik bir menzil sağlamaktadır." özelliklere sahiptir. 750 kg ve altı karavanları çekmeye uygun bir araç mıdır? ve uygun ise 750 kg ve altı 4 kişilik çekme karavan önerilerinizi bekliyorum.

Etiketler
Ben de aynı özelliklerde 3008 var. Çeki demirim yok karavan çekmedim ama Auto6R şanzumanı kullanan birisi olarak bu şanzumanın yokuşlarda ve aracın çok düşük seyrettiği (1. vites ile 2. vites arasında aracın kararsız kalabildiği ) hızlarda karavan çekmek tatsız olabilir.

Düşük hızlarda karavan çekmenin tatsız olması vites geçişleri konusunda arabanın yaşabileceği kararsızlıktan dolayıdır. Bunu vitesi manuel moda alarak belki aşabilirsiniz.

Yokuşlarda karavan çekmenin tatsız olabilmesi de önden çekerli bir araç olduğuı içindir. Kendi arabam yokuşta arkasında herhangi bir yük olmasa bile (birazda motorun torkundan) kolaylıkla patiye kalkabiliyor. Eğimi fazla yokuşlarda karavan ile durup kalkmanız eziyet olabilir.

Auto6R yarı otomatik bir şanzumandır, genel olarak ekonomiye göre yazılımı düzenlenmiştir ve aracı baymayacak şekilde mümkün olan en düşük hızda mümkün olan en yüksek vitesi kullanmaya çalışmaktadır araç. Tabiki yolu eğimine göre ve gaza pedalına yüklenmenize göre normalden daha yüksek devirlerde araç vites ayarlamasını otomatik olarak yapmaktadır.

siz arabanın özelliklerini bir yerlerden kopyalamışsınız ben kullanıcı tecrübelerimi ileteyim.
Genel anlamda Auto6R önceki nesillerine göre başarılı. Aracın son hızını 196 km olarak bir kere test ettim, bir daha da hız yapmadım. Yakıt tüketimi İstanbul'un orta yoğun trafiğinde 6,5 lt civarı. Yazın klimanın açılması, kışın aşırı soğuklarda motor ısınamadan kısa mesafelerde kullanım tüketimi tabikide arttırıyor. Uzun yolda oldukça usturuplu (90 km/sa hızı geçmeyerek ve yolun olabilen kısımlarında hız sabitleyici ile) giderek 4,1 lt yakıt değeri yakaladım.
Kullanımı zevkli, dizel motor gürültüsünü kabine pek aksettirmeyen, gücü ve torku ile yolda üzmeyecek bir araçtır.

Ben de aynı özelliklerde 3008 var. Çeki demirim yok karavan çekmedim ama Auto6R şanzumanı kullanan birisi olarak bu şanzumanın yokuşlarda ve aracın çok düşük seyrettiği (1. vites ile 2. vites arasında aracın kararsız kalabildiği ) hızlarda karavan çekmek tatsız olabilir.

Düşük hızlarda karavan çekmenin tatsız olması vites geçişleri konusunda arabanın yaşabileceği kararsızlıktan dolayıdır. Bunu vitesi manuel moda alarak belki aşabilirsiniz.

Yokuşlarda karavan çekmenin tatsız olabilmesi de önden çekerli bir araç olduğuı içindir. Kendi arabam yokuşta arkasında herhangi bir yük olmasa bile (birazda motorun torkundan) kolaylıkla patiye kalkabiliyor. Eğimi fazla yokuşlarda karavan ile durup kalkmanız eziyet olabilir.

Auto6R yarı otomatik bir şanzumandır, genel olarak ekonomiye göre yazılımı düzenlenmiştir ve aracı baymayacak şekilde mümkün olan en düşük hızda mümkün olan en yüksek vitesi kullanmaya çalışmaktadır araç. Tabiki yolu eğimine göre ve gaza pedalına yüklenmenize göre normalden daha yüksek devirlerde araç vites ayarlamasını otomatik olarak yapmaktadır.

siz arabanın özelliklerini bir yerlerden kopyalamışsınız ben kullanıcı tecrübelerimi ileteyim.
Genel anlamda Auto6R önceki nesillerine göre başarılı. Aracın son hızını 196 km olarak bir kere test ettim, bir daha da hız yapmadım. Yakıt tüketimi İstanbul'un orta yoğun trafiğinde 6,5 lt civarı. Yazın klimanın açılması, kışın aşırı soğuklarda motor ısınamadan kısa mesafelerde kullanım tüketimi tabikide arttırıyor. Uzun yolda oldukça usturuplu (90 km/sa hızı geçmeyerek ve yolun olabilen kısımlarında hız sabitleyici ile) giderek 4,1 lt yakıt değeri yakaladım.
Kullanımı zevkli, dizel motor gürültüsünü kabine pek aksettirmeyen, gücü ve torku ile yolda üzmeyecek bir araçtır.
Gayet güzel ve açıklayıcı bir cevap teşekkür ederim. Bu durumda ya aracı değiştirme gerek ya da karavan sevdasından vazgeçmek gerek.

Ben 1.4 hdi Peugeot 307 ile bir tonluk karavanı yıllarca çektiğime göre, sizin araç hayli hayli çeker

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben bu önden çekiş illeti yüzünden 3.000 Km. deki Hyundai İX-35 sattım.
Önden çekişli araçlar, kullanan ve satanların bütün övmelerine rağmen berbat bir sistemdir.
Yağmurlu havada yokuşta durdunuz mu yandınız. Toprak yolda yol dik ise ne yaş ne kuru farketmez,
tutunamaz savurur.
Hele yokuş yolda arkanızda yükü arkaya bastıran bir karavan varsa, ve durduysanız;
bir yol açıcı yardımcı bulun,
trafiği tıkayın ve arabnızı usul usul en yakın yol ağzına kadar geri geri salıp aracınızı ters yönde
yokuş aşağı ,istikamette sürün.
Bu önden çekişliler, yokuş aşağı müthiş çeker.. :p

Karavanı her yol şartında sağlıklı çekmek için ya arkadan itişli araç alın, ya da 4x4 alın.
Marka hiç önmeli değil.
Mini bir anı:
3-5 sene evvel Isparta gezimizde, şimdi adını hatırlayamadığım bir tepe kahve vardı.
Normal yolu, tatlı eğimli idi, fakat o yanaşmada karavan ile park imkanı yoktu.
Birine danıştık, alttan girilen bir yol var ağabey, oradan girerseniz park sorun olmaz, ama yol biraz fazla dik, demişti.

Arkaya döndük, aman Allah ... yol acaip dik. Üstelik de 100-150 m var.
Araba 124 kasa 2000 diesel Mercedes, ama araç biraz yaşlı, yol da çok dik..

Ya Allah deyip yola sardım.
Yolda 50-60 m gittim araba 1. vitesde başladı devir kaybetmeye.
Stop etse, yandım, oradan geri geri gitmek eziyet.
Aklıma , eşek usulü (!) gitmek geldi. Yani yolda genişliğin müsadesi kadar sağ-sol yaparak eğimi azaltmak..
Adı kötü ama gayet doğru bir metot.
Hamdolsun o acaip yokuşu karavanla çekip götürdü Mercedes.

Arkadan itişli değil de, ucuza imal ettikleri için, üreticilerin övmeye doyamadıkları önden çekişli bir araba olsaydı,
çifte kavrulmuştum.

Tekrar ediyorum, her şartta karavan çekiminde rahat etmek, huzur duymak istiyorsanız,
kesinlikle arkadan itişli araç alın.
Dümdüz özel güzergah seçme yeteneğiniz varsa :smiley:, önden çekişli de olabilir.

Hayırlı olsun

Son düzenleme:

Arkadas 750 kg veya alti karavan alacagini belirtmis,boyle bir arac icin 1.6 dizel onden cekisli bir arac fazla fazla yeterlidir,
arkadan itişli araçlarında dezavantajları oluyor,ıslak bir yolda dönüş yaparken gaza basarsanız , arabanın arkası spin atıyor, bundan çok muzdaribim,karda buzda gitmiyor, bundan sonraki aracım yine önden çeker olacak,

Arkadas 750 kg veya alti karavan alacagini belirtmis,boyle bir arac icin 1.6 dizel onden cekisli bir arac fazla fazla yeterlidir,
arkadan itişli araçlarında dezavantajları oluyor,ıslak bir yolda dönüş yaparken gaza basarsanız , arabanın arkası spin atıyor, bundan çok muzdaribim,karda buzda gitmiyor, bundan sonraki aracım yine önden çeker olacak,

1,6 dizel fazlasıyla yeterli olduğu için zaten ben bu yorumu yaptım. Dik bir yokuşta arkasında herhangi bir römork veya karavan olmadığında kalkarken ön tarafa basan fazla ağırlık olmadığı için (her ne kadar patinaj önleyici sistem ile donatılmış olursa olsun) araba hemen patiye yöneliyor. Burada sadece şu denebilir, karavan çekerken alınacak toplam yolun ne kadarı dik yokuş olacak ? bir de bu dik yokuşta dur kalk yapılmayacak ise zaten kaptırılıp gidilir.
Diğer önemli konu aslında Auto6R nin karavan çekimi ile birlikte nasıl davranacağı? Bu biraz belirsiz.

Manuel vitesle kullanma seçeneği var mı? Bu araclarda

cevaplar için teşekkür ederim. bayram öncesi d.karadeniz gezisindeydim trabzonda yedi göllere kadar çıktım fakat otomatik viteste tırmanış sıkıntı oluyor araç vites konusunda kararsız kalıyor bende zorunlu olarak manuelde kullandım. Karavan ile yokuşu çok olan ve ağır vasıta yoğunluğu çok olan yollarda aynı sıkıntıyı yaşayacağımı düşünüyorum bu durumda yine manuelde kullanmak gerekecek. 750 kg altı 4 kişlik karavan önerileriniz nedir? birde karavan takılınca da aracın ve karavanın toplam ağırlığının aracın maksimum yüklü ağırlık olarak belirtilen ağırlığı geçmemesi gerek diye duydum doğrumudur?

4 kişi yatma kapasiteli karavanlar 750 kg altı olmaz

Saly 4.25 yada pino 4.25 alabilirsiniz, ruhsatlı alın, ranzalı yaptirabilirsiniz, ağırlığı 1 tonluk

Rahatlıkla çekebilirsin ben clio 1.5 dci manuel vitesle bu isi hallettim.
Karavan ise ucu açık 0 alıcaksan 18bin tlden başlıyor fiyatları bu isin erbabları sakaryada saly karavan bar bakabilirsin

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tabi bide şöyle bi durum var 750 kg altındakı karavanlar ruhsatsız ama icini doldurduğunda kg 740yi aşar ve kantarda başın bi hayli ağrır

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavan ilanlarında 750 kg altı dört kişilik karavanlar var bunlar boş ağırlıkları mıdır?

750 kg altı diye yazılan karavanların tamamı 1 ton dan aşağı değildir, inanmayın,
gerçi şu anda yollarda karavanlari çevirip ağırlık kontrolü yapılmıyor, bu nedenle yakın vadede pek sorun olmaz,ama sıfır alacaksanız ruhsatlı alin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR