Çekme Karavan Da Seyyar Kablo Ne Olmali

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmetaliguney17 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,629
Merhabalar,

Kablo hakkında epeyce tavsiye verilmiş. kablonun kullanımı konusunda da naçizane bir kaç tavsiyede bulunayım.

- Öncelikle kablo makara tipiyse priz ne kadar yakın olursa olsun makarayı açın. Aracın altı bu fazlalığı kamufle eder.
- Elektrik prizi ile aracınız arasında yol (toprak, mıcır) var ise bir keser, çekiç vb yardımı ile yol hizasınca kablonuzu saklayacak kadar yolu kazın. Böylece yoldan geçen araçlar kabloya temas etmez. Ezilme veya kopmaya sebep olmaz.
- 30-40mt ye kadar 3x1,5mm kablo işinizi görür. Zaten kullandığınız erkek dişi priz ve dağıtım kutusundaki priz 16A olur. Kablo bu akımı taşır. Kablo kesitini büyütmenin belirli metrajlarda yararı olmaz ama zararı da olmaz sadece maliyeti arttırır.
- Kablonuzu alırken imkan var ise bulunduğunuz ildeki toptancılar çarşısından alın. Yapı market ve belirli alışveriş sitelerinde her zaman daha pahalı olur.
- Bağlantıyı kendiniz yapıyorsanız yada aldıysanız dahi kablo-priz tarafındaki bağlantı terminallerini kontrol edin. genelde elektrik kaynaklı çıkan yangınların ilk sebebi gevşek kalmış klemens bağlantılarıdır.

Keyifli kamplar dilerim.
Merhaba 3x1,5 kablo karavan içinde 1 adet mini buzdolabı ve ara sıra kullanılan 1000 watlık bir elektrikli ocağı destekler mi güç yeterli olur mu 3x2,5 kesit bana da biraz fazla kalın geldi ama çünkü çok ta klima vs yok karavanımızda

Etiketler
Merhaba 3x1,5 kablo karavan içinde 1 adet mini buzdolabı ve ara sıra kullanılan 1000 watlık bir elektrikli ocağı destekler mi güç yeterli olur mu 3x2,5 kesit bana da biraz fazla kalın geldi ama çünkü çok ta klima vs yok karavanımızda
Merhaba,

Konuyla ilgili mesajımda düzeltme yaptım ancak buradan da sorunuzu yanıtlayayım.

1000watt'lık elektrik ocağı yaklaşık 5A akım çeker. Buzdolabınızın tüketim değerlerini bilmiyorum ama 2-3A'lik bir değeri olsa 3x1,5mm2 kablo yeterli olacaktır.

Ama diyelim ki ileride daha donanımlı daha fazla tüketimi olan bir karavan aldınız yada cihaz eklediniz sorun yaşamamak adına en baştan 3*2,5mm2 kablo almakta fayda var.

Merhaba,

Konuyla ilgili mesajımda düzeltme yaptım ancak buradan da sorunuzu yanıtlayayım.

1000watt'lık elektrik ocağı yaklaşık 5A akım çeker. Buzdolabınızın tüketim değerlerini bilmiyorum ama 2-3A'lik bir değeri olsa 3x1,5mm2 kablo yeterli olacaktır.

Ama diyelim ki ileride daha donanımlı daha fazla tüketimi olan bir karavan aldınız yada cihaz eklediniz sorun yaşamamak adına en baştan 3*2,5mm2 kablo almakta fayda var.
merhabalar bauhaus tan 3x1,5 metre 25 metre makaralı kablo sipariş verdim iyi bir alman markası bizim çanakkalede kabloyu elektrikçiden alıp prizleri makarayı fişi tek tek alsam daha pahalı idi hem ilgili firma karta vade farksız taksit de yapınca malum dolar fiatları ateşlemeden karavancağızımıza hazırlıkları tamamlamam alayım dedim inşallah utandırmaz

merhabalar bauhaus tan 3x1,5 metre 25 metre makaralı kablo sipariş verdim iyi bir alman markası bizim çanakkalede kabloyu elektrikçiden alıp prizleri makarayı fişi tek tek alsam daha pahalı idi hem ilgili firma karta vade farksız taksit de yapınca malum dolar fiatları ateşlemeden karavancağızımıza hazırlıkları tamamlamam alayım dedim inşallah utandırmaz
Çok yüklenmeden kullanırsanız sıkıntı olmaz. Makara olduğu için elektrik aldığınız yer yakın olsa dahi kabloyu açarak kullanın.

Karavanınızda bol keyifli günler geçirmenizi dilerim.

hafta sonu karavan için halımızıda aldık ve kesimini yaptık gayet güzell de oldu sonuçta evimizin minimalist bir çalışması olması lazım çok sıcak oldu halıyıda serince :smiley:bizim karavanımız yerli ve milli yapım olması sebebi ile küçük eşya gözü veya kapı içi saklama gözümüz yoktu bunuda agust karavandan ucuz yollu 2 adet fileli cep alıp kapı ve yatak kenarına montajını da yaptık hazırlıklar tam gaz devam ediyor dostlar iç döşeme konusunda tavsiyesi olan var ise görüş alışverişine hazırız her daim

Üstadların belirttiklerine ek olarak makara yanında maks 5 metrelik bir kablo da öneririm. Benim gibi kamp alanlarını kullanan biriyseniz 1 metre dibinizdeki panodan elektrik almak için 25 metrelik makarayı açıp karavanın altına sermek zorunda kalmazsınız.

Bu arada ben de bir güney karavan kullanıcısıyım. Bilirsiniz güneyde elektrik girişi doğrudan priz ile oluyordu. Şu ürünü alıp girişteki fişin yerine kullandım.

2 metrelik kaliteli 3x2,5'luk kabloyu bağlantı elemanı olarak şunlarla hazırladım.

Böylelikle güneyin bir garip elektrik girişi işini ilk haline göre daha güvenli ve IP44 uyumlu hale getirdim.

Not : Erkek olanı kendi yaptığınız uzatmaya bağlamayın. Yanlışlıkla elektriğe kapılma olasılığınız olur.

Elektriği alacağım yer 2 metreden daha yakınsa doğrudan bu kablo ile alıyorum. Yok yakın değilse makaramı tamamen açıp karavanın altına düzensiz olarak seriyorum ve ona takıyorum. Şimdilerde ise makaranın sonlandırıldığı dandik prizleri iptal edip makaranın üzerine şunu monte etmeyi planlıyorum.

Üstadların belirttiklerine ek olarak makara yanında maks 5 metrelik bir kablo da öneririm. Benim gibi kamp alanlarını kullanan biriyseniz 1 metre dibinizdeki panodan elektrik almak için 25 metrelik makarayı açıp karavanın altına sermek zorunda kalmazsınız.

Bu arada ben de bir güney karavan kullanıcısıyım. Bilirsiniz güneyde elektrik girişi doğrudan priz ile oluyordu. Şu ürünü alıp girişteki fişin yerine kullandım.

2 metrelik kaliteli 3x2,5'luk kabloyu bağlantı elemanı olarak şunlarla hazırladım.

Böylelikle güneyin bir garip elektrik girişi işini ilk haline göre daha güvenli ve IP44 uyumlu hale getirdim.

Not : Erkek olanı kendi yaptığınız uzatmaya bağlamayın. Yanlışlıkla elektriğe kapılma olasılığınız olur.

Elektriği alacağım yer 2 metreden daha yakınsa doğrudan bu kablo ile alıyorum. Yok yakın değilse makaramı tamamen açıp karavanın altına düzensiz olarak seriyorum ve ona takıyorum. Şimdilerde ise makaranın sonlandırıldığı dandik prizleri iptal edip makaranın üzerine şunu monte etmeyi planlıyorum.

faydalı bilgi için teşekkür ederim bunu en kısa sürede yapmak lazım ıp44 uyumu doğru hareket ben tuvalette bulunan 1,5 metrelik duş başlıklı krom uzatmayı marina tipi ile değiştirdim 3 metre yaptım dışarıya rahat uzanıyor başlık kısmını değiştirdim spray şeklinde muslukları aç kapa yaptım elim uzanırsa bu hidrofor düğmeye basınca çalışıyor ya onuda otomatiklari varmış ama şimdi çok para da harcamak istemiyorum siz ne kadar süredir güney karavan kullanıyorsunuz genel olarak memnunmusunuz

faydalı bilgi için teşekkür ederim bunu en kısa sürede yapmak lazım ıp44 uyumu doğru hareket ben tuvalette bulunan 1,5 metrelik duş başlıklı krom uzatmayı marina tipi ile değiştirdim 3 metre yaptım dışarıya rahat uzanıyor başlık kısmını değiştirdim spray şeklinde muslukları aç kapa yaptım elim uzanırsa bu hidrofor düğmeye basınca çalışıyor ya onuda otomatiklari varmış ama şimdi çok para da harcamak istemiyorum siz ne kadar süredir güney karavan kullanıyorsunuz genel olarak memnunmusunuz

Güney bombe'yi 1 yıldır kullanıyorum. Genel olarak memnunum çünkü ödediğim paranın karşılığının bu olduğunu en baştan kabul ediyorum.

En memnun olduğum tarafı ise satış sonrası destek. Rahmetli Ender abi her telefonuma cevap verir anında çözüm üretirdi. Şimdi işler kızına ve damatına geçti. Onlar da aynı şekilde ellerinden gelen desteği sağlıyorlar.

Güney bombe'yi 1 yıldır kullanıyorum. Genel olarak memnunum çünkü ödediğim paranın karşılığının bu olduğunu en baştan kabul ediyorum.

En memnun olduğum tarafı ise satış sonrası destek. Rahmetli Ender abi her telefonuma cevap verir anında çözüm üretirdi. Şimdi işler kızına ve damatına geçti. Onlar da aynı şekilde ellerinden gelen desteği sağlıyorlar.
güle gülekullanın ben mayıs 2021 de sipariş ettim 29.10.2021 de teslim aldım midi 340 benim dış kaplamamda ctp kullanmışlar deneme maksatlı ama çok harika olmuş 1 kere kampa götürdüm halen eksik tamamlıyorum çadır kampingten malzemem var ama karavan için toparlamam gerekenler var yazı sabırsızlıkla bekliyoruz saygılar

güle gülekullanın ben mayıs 2021 de sipariş ettim 29.10.2021 de teslim aldım midi 340 benim dış kaplamamda ctp kullanmışlar deneme maksatlı ama çok harika olmuş 1 kere kampa götürdüm halen eksik tamamlıyorum çadır kampingten malzemem var ama karavan için toparlamam gerekenler var yazı sabırsızlıkla bekliyoruz saygılar
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Profilinizde yazdığı gibi Çanakkale'deyseniz kum otelde karavan kampı yapmayı ihmal etmeyin. Her sene mutlaka giderim.

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Profilinizde yazdığı gibi Çanakkale'deyseniz kum otelde karavan kampı yapmayı ihmal etmeyin. Her sene mutlaka giderim.
karşı tarafı hiç deneyimlemedik inşallah o tarafada geçeceğiz bizde size asos tarafında şamata diye bir kamping alanı var deniz ve tesis 10 numaradır a kalite bir tesis bilginiz olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri