Çekme Karavan Da Seyyar Kablo Ne Olmali

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmetaliguney17 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,781
Anladım çok faydalı oldu teşekkürler.

Ancak sizin ilettiğiniz ürünün kablo kesiti 2,5 değil 1,5 sanırım. Yanlış mı yorumluyorum ?

Son düzenleme:

Etiketler

Burada ve diğer başlıklarda gördüğüm kadarıyla uzatma kablosu için, 3x2,5, CEE'ye sahip, IP44 özellikleri olması öneriliyor. Ancak dünden beri yaptığım araştırmalarda bu özelliklerde neredeyse hiç kablo yok. Sadece Brennenstuhl markasının ürünleri var. Bunlar da 4-5 bin TL bandında. Bu konuda önerisi olan var mıdır? Mesela yerli üretim Bylion marka bir ürün buldum fakat satış sitelerinde yok. Marka iyiyse şirketi aramayı düşünüyorum.

Makaralı Uzatma Kablosu – Professional Line – IP44 – MP Serisi | EMFANORM
merhaba bu konu sonrasında evet 3x2,5 ideal kalınlıkta bir kablo ama eğer karavancıysanız ve işiniz kısa geziler ise zaten karavanda çok ağır elektrikli malzemeler kullanmayacaksınız demektir ama yok uzun süreli ev tarzı konaklama yapacaksanız klima elektrikli ısıtıcı kullanacaksanız 3x2,5 ideal kesit bunu iyi bir elektrikçiden istediğiniz kadar kauçuk kablo kestirip dışarıda makaralar var boş sardırabilirsiniz ben kendime 3x1,5 ideal gördüm ve 25 metre o dediğiniz brennenstuhl dan aldım karavanda çok ağırlıklara yer olmaması lazım ben öyle düşünüyorum 3x1,5 ilede 1 adet elektrikli ocak çalıştırabilir ancak çok yüklenmeden gayet iş görür diye düşünüyorum kolaylıklar dilerim

.
Geçen hafta karavanım için 15 metre CEE ve IP 44 korumalı, mavi, 230V, H07BQ-F 3G 1,5 mm² kablo aldım.

Bende şebekeye doğrudan bağlanacak klima, televizyon, reciver, ısıtıcı, laptop, kahve makinası, su ısıtıcı, saç kurutma makinası, elektrilkli ocak, elektrikli fırın veya inverter yok ! Almayı da düşünmüyorum.
Şebekeyi doğrudan yaşam aküm için 10 Amper çıkışlı dolum aletime bağlamaktayım. Yaşam aküm ise12 V buzdolabını, Ebespächer ısıtıcıcısını ve LED aydınlatmalarını beslemekte. Tabi bir de dalgıç pompa ve gazlı ocağın çakmağını. Kısaca bütün bunların direk şebekeyle ilişkisi bulunmuyor. 220V prizlere de ancak normalde yolda giderken doldurduğum tablet, ve cep telefonlarını ara sıra bağlamaktayım. Bir de elektrikli diş fırcasından başka hiç bir elektrikli aletimiz yok..

16 Amper yani ~3500 Watt sınırlı şebeke prizini, 10 Amper (12V) çıkışlı dolum cihazımın alet tüketimi ve kablo kaybı ile 200 Watt'a bile ulaşmayan değerine, tablet ve telefonlar ile diş fırcasının çekeceği değeri eklesem bile sonuçte kablo ve bağlantıya kaldırabileceğinin en fazla ancak 1/10 u kadar yüklenebiliyorum demektir. Demeraj akımı yaratacak bir motor da yok.
Tabi Avrupa'da yasalar izin vermese de Türkiye'de kampinglerdeki çoklu şebeke bağlantı noktalarının her karavanı teker teker 16 A bazlı beslemesi sorunlu olabilir ?

Kısaca bu kombinasyonda benden doğabilecek bir riziko bulunmuyor.
Üstelik hesapladım; 15 metre 1,5 mm² kablo, 230 V full 16 Amper akımda bile, ancak % 2,38 kayıpla, sınır olan % 3 değerinin altında kalmakta. Yani kablonun ısınması bile sorun sayılmamalı.

Uzunluk seçimime gelince.
Eski 25 metre kablomu 10 sene boyunca Avrupa'da şansımdan olsa gerek, bir kere bile sonuna kadar açmak zorunda kalmadığımdan, bu sefer 2,5 kilodan bile daha az ağırlığıyla 15 metre kablo tercih ettim. Ayrıca bu uzunluk bu kesit için daha da güvenli.

Fakat yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Herkez kendi değerlerini hatta karavanına ilerde alınabilecek olası aletleri de göz önüne alarak seçim yapmalı. Yoksa yukarıda sıklıkla yazıldığı üzere, 2,5 mm² kesit tartışmasız en güvenli yaklaşım !
Bu durumda 25 metre bile sorun değil.

Son düzenleme:

merhaba bu konu sonrasında evet 3x2,5 ideal kalınlıkta bir kablo ama eğer karavancıysanız ve işiniz kısa geziler ise zaten karavanda çok ağır elektrikli malzemeler kullanmayacaksınız demektir ama yok uzun süreli ev tarzı konaklama yapacaksanız klima elektrikli ısıtıcı kullanacaksanız 3x2,5 ideal kesit bunu iyi bir elektrikçiden istediğiniz kadar kauçuk kablo kestirip dışarıda makaralar var boş sardırabilirsiniz ben kendime 3x1,5 ideal gördüm ve 25 metre o dediğiniz brennenstuhl dan aldım karavanda çok ağırlıklara yer olmaması lazım ben öyle düşünüyorum 3x1,5 ilede 1 adet elektrikli ocak çalıştırabilir ancak çok yüklenmeden gayet iş görür diye düşünüyorum kolaylıklar dilerim

Bilgiler için teşekkür ederim. Karavan sadece yaz tatilleri veya hafta sonu 1,2 gecelik konaklamalarda kullanılacak ve 220V buzdolabı dışında şuan başka bir elektrikli alet yok. Fakat kışın yapılacak gezintilerde elektrikli bir ısıtıcı veya yazın soğutma amaçlı elektrikli bir cihaz kullanımı olabilir. Bu nedenle almışken 3X2,5 alayım dedim fakat şuan piyasada makul hatta biraz pahalı da denilebilecek ürün yok :smiley: En ucuzu 4.000 liralardan başlıyor. Sizin dediğiniz gibi elektrikçiden kendim yaptırırsam da kablo kalitesini vs bilemeyeceğim için tereddüt ediyorum. Sanırım 3X1,5 almak zorun kalacağım.

Bilgiler için teşekkür ederim. Karavan sadece yaz tatilleri veya hafta sonu 1,2 gecelik konaklamalarda kullanılacak ve 220V buzdolabı dışında şuan başka bir elektrikli alet yok. Fakat kışın yapılacak gezintilerde elektrikli bir ısıtıcı veya yazın soğutma amaçlı elektrikli bir cihaz kullanımı olabilir. Bu nedenle almışken 3X2,5 alayım dedim fakat şuan piyasada makul hatta biraz pahalı da denilebilecek ürün yok :smiley: En ucuzu 4.000 liralardan başlıyor. Sizin dediğiniz gibi elektrikçiden kendim yaptırırsam da kablo kalitesini vs bilemeyeceğim için tereddüt ediyorum. Sanırım 3X1,5 almak zorun kalacağım.
kauçuk kablo ve içi gerçek bakır ise tse belgesi kablo üstünde olur zaten ona birde yine kauçuk priz ve fiş koydurmanız yeterli olur markaya çok takılmayın eğer 3x2,5 de ısrarlı iseniz zaten bakır fiatları her şey gibi almış gitmiş

Piyasada satılan makaralı uzatmalarda kullanılan priz noktaları çok kaliteli değil. bu durumda kablo kesitiniz isterseniz 4mm olsun priz içerisindeki iletim terminallerinin kalitesi ve prizin plastiği iletimde oluşan ısıya dayanımı önemli olan. kablo kesitini hesaplarken bağlantı noktalarının kapasitesini de göz ardı etmeyin, zira bir çok sıkıntı bağlantı noktalarındaki gevşeme ve erimeden kaynaklı oluyor.

aşağıda hocamın bahsettiği videoda olan durumda tam olarak bu.
Brennenstuhl Garant IP44 15m Makaralı Kablo AT-N05V3V3-F 3G1.5

bylion marka kablo kullanan bir karavancının karavanı yanıyordu. linkte videosu var.

AZ KALSIN KARAVAN YANIYORDU!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri