Çekme Karavan Hakkında Aklımdaki Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,216
Ben bu yaz Gümüldür'de deniz kıyısı bir arazide 15 gün kaldım.
Gündüzleri oyalandığımız kafeden, akü jarjı için 220V almak gerekti.
25 m lik uzatmam yetmedi.
Ben de internetten 50 m makaralı 3x1 getirttim,
bölük pörçük ara uzatmaları kaldırdık.
Mokamplarda zannederim bu kadar uzun uzatmaya gerek olmaz,
ama serbest gezecekseniz öneririm.
Yeni karavanınızın resimlerini bekliyorum..

Etiketler
Ben bu yaz Gümüldür'de deniz kıyısı bir arazide 15 gün kaldım.
Gündüzleri oyalandığımız kafeden, akü jarjı için 220V almak gerekti.
25 m lik uzatmam yetmedi.
Ben de internetten 50 m makaralı 3x1 getirttim,
bölük pörçük ara uzatmaları kaldırdık.
Mokamplarda zannederim bu kadar uzun uzatmaya gerek olmaz,
ama serbest gezecekseniz öneririm.
Yeni karavanınızın resimlerini bekliyorum..

Merhaba Akın Abi,

Karavanı cuma günü Bursa'dan alıp İstanbul'a getireceğiz. Getirdikten sonra fotolarını paylaşırım tabi ki.

Kendimce ilk etaptaki aklımdaki eksikliklerini gidereceğim. Üstündeki portatif tuvaletin yerine yeni bir portatif tuvalet alacağım, taban için bir yolluk kestireceğim ve alko stabilizatörlü kaplin siparişi verip geldiğinde onu monte edeceğim.

UKKF sitesinde yararlı bilgiler altında ev baskülü ile karavan sağ sol ağırlığını ölçmek için bir yöntem anlatılmış o şekilde ağırlığı ölçmeyi planlıyorum. Akabinde sağ sol yük dengesi için ölçüp bittikten sonra aküleri muhtemelen sağa alacağım. Sola çok yük verilmiş gibi geldi gözle gördüğüme göre. Webasto, 200+60AH aküler, buzdolabı hepsi solda. Sağda sadece portatif klima ve mini fırın var. Sağ sol ayrı ayrı ağırlığı belirledikten sonra yükleme standardımı da belirleyeceğim.

E tabi bunları yaparken BE yükseltmesi için kursa kayıt olacağım. Mart başındaymış sınav. Onu bekleyeceğim. Bir de çeki demiri işi var. Sanırım planladığım gibi nisan gibi karavanı arkama takıp kontağa basabileceğim.

Biz en azından bu sene için genelde kampinglerde konaklayacağız. Dolayısıyla 30metre makaralı uzatma bana yeter sanırım. Aldığım karavanda gri su deposu yok. O nedenle harici bir gri su deposu düşünüyorum. Fiammanın 40 litrelik tekerlekli bir gri du deposu var portatif. Ölçüp biçtikten sonra tüplüğe ya da yatak altına sığarsa onu almayı planlıyorum. O nedenle gri su için ne olur ne olmaz diye 3 metre yeter diye düşünüyorum. Ancak kampinglerde su kaynaklarına olan mesafeyi bilmediğimden temiz su hortumu kaç metre olmalı onu bilemedim.

Son düzenleme:

Dinçer Bey kardeşim merhaba;
yazdıklarınızdan çok kısa sürede,
en iyi çekme karavancılar içinde olacağınız belli oldu.
Çeki demirini İstanbul'da AÇSA diye bir firma getirtiyor ve bayileri vasıtası ile,
satış ve montaj yaptırıyor.
Sahibi/Yöneticisi Sercan Bey (0 (555) 241 02 41 ), yardımcı olacaktır.
Ehliyet konusunda da 1.de başaramazsanız sıkılmayın, daha bir müddet B geçerli olacaktır.

Tekraren, yeni karavanınız hayırlı olsun diyorum. :smiley:

Dinçer Bey kardeşim merhaba;
yazdıklarınızdan çok kısa sürede,
en iyi çekme karavancılar içinde olacağınız belli oldu.
Çeki demirini İstanbul'da AÇSA diye bir firma getirtiyor ve bayileri vasıtası ile,
satış ve montaj yaptırıyor.
Sahibi/Yöneticisi Sercan Bey (0 (555) 241 02 41 ), yardımcı olacaktır.
Ehliyet konusunda da 1.de başaramazsanız sıkılmayın, daha bir müddet B geçerli olacaktır.

Tekraren, yeni karavanınız hayırlı olsun diyorum. :smiley:

İltifatlar için teşekkür ederim abi. Sizin gibi bilgilerini paylaşan ustalarımız oldukça bir şeyler yapmaya çalışacağız inşallah. Benim bu hayatta en değer verdiğim şeylerden biridir tecrübe. Siz de dahil olmak üzere üstadlarımızın tecrübelerini uygulamaya çalışacağım ben sadece. Ortaokul yıllarında babam elim alışsın diye bir yaz tatilinde sanayiye göndermişti sağolsun, sonrasında da üniversite öncesinde mesleki ağırlıklı eğitim veren teknik lise bitirmiştim. Bu vesileyle elim tornavida, lokma tutar çok şükür ancak şu an karavan konusunda çok teorik safhadayım. Bakalım pratikte neler yapabileceğim göreceğiz.

Çeki demiri konusunda verdiğiniz değerli bilgi için de ayrıca teşekkür ederim.

sayın posolvon , planlarınız rast gitsin inşallah , şimdiden hayırlı yolculuklar ve geziler.

Benim de bu yaz aylarında bir karavan kiralama projem var , bu sebeple önce çeki demirini taktırdım ve işlettim sonrasında ise BE ehliyetimi aldım.

Kimbilir belki bu yaz karşılaşırız :smiley:

Arkadaslar cumleten selamin aleykum sizlere bir sorum olucak oncelikle aracim egea sedan 1.6 dizel 120 beygir 320 nm torku var ve yari otomatik bir arac almak istedigimiz karavanin yuksuz agirligi yani icinde hicbir kamp ekipmanimizi koymadan onceki agirligi 1370 kg aracimizin kitapciginda max frenli romork 1200 kg yaziyor acaba biz bu aracla bu karavani guvenli ve araci yipratmadan cekebilirmiyiz
Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkurler

kamp ekipmanimizi koymadan onceki agirligi 1370 kg aracimizin kitapciginda max frenli romork 1200 kg yaziyor acaba biz bu aracla bu karavani guvenli ve araci yipratmadan cekebilirmiyiz

Yiyecek,mutfak malzemesi, giyecek, yaşam aküsü, yarı dolu depo v.s derken
karavanınız 1500 Kg. a yaklaşır, ki bu da aracınız için çok fazla bir yük olur.
Fabrikasyon verileri dikkate almakta büyük yarar var.
Arabanız yıpranmaz, garantisi içerisinde ise, garantiden düşmez.

Görüldüğü kadarı ile daha gençsiniz, 2 kişiye 5.25 karavanlar bence çok büyük.
SALY 4.25 veya 4.06 alın derim.

Aslinda 2 kisi degiliz annem babam esim ben ve birde kizim toplamda 5 kisiyiz aracimin garantisi devam ediyor ama aracin garantisinden cok arkamizda takili karavanin aracimda yuklu olmasi beni endiselndiriyor sonuc olarak yolda savrulmama sebeb olur diye dusunuyorum

Yiyecek,mutfak malzemesi, giyecek, yaşam aküsü, yarı dolu depo v.s derken
karavanınız 1500 Kg. a yaklaşır, ki bu da aracınız için çok fazla bir yük olur.
Fabrikasyon verileri dikkate almakta büyük yarar var.
Arabanız yıpranmaz, garantisi içerisinde ise, garantiden düşmez.

Görüldüğü kadarı ile daha gençsiniz, 2 kişiye 5.25 karavanlar bence çok büyük.
SALY 4.25 veya 4.06 alın derim.

Aslinda 2 kisi degiliz annem babam esim ben ve birde kizim toplamda 5 kisiyiz aracimin garantisi devam ediyor ama aracin garantisinden cok arkamizda takili karavanin aracimda yuklu olmasi beni endiselndiriyor sonuc olarak yolda savrulmama sebeb olur diye dusunuyorum

Saly karavana az once baktim degerlendirebilecegim modelleri var ama fiyat goremedim sitesinde fiyatlariyla ilgili bilgi sahibimisiniz acaba?

Basit bir soru daha sormak isterim. Mocamplarda kullanmak üzere temiz su hortumu alacağım. Tecrübelerinize göre kaç metre olmalı ve her mocampa uyması için çapı ne olmalı?

Basit bir soru daha sormak isterim. Mocamplarda kullanmak üzere temiz su hortumu alacağım. Tecrübelerinize göre kaç metre olmalı ve her mocampa uyması için çapı ne olmalı?

Merhaba karavanınız hayırlı olsun, ben 30 mt ip ögülü aldım, biraz daha etli bi hortum, eğer hortum ince ise hortumu katladığınızda bazı yerler kırılıyor ve sonradan bu kırılan yerler iz yapıyor düzenli su akışı olmuyor o nedenle 3 lira fazla verin biraz kalın alın. Elektrik kablosunu da kendinden makaralı 35 mt 3 x 1.5 aldım. Karavanım Ocak ayında teslim olacaktı ama opsiyonunda Truma Ultra Head diye bir seçenek eklememiştim meğer buda gaz ile çalışan ısıtıcıya elektrik fonsiyonu ekliyormuş gözümden kaçmış, sonradan da eklenmiyor cihazın değişmesi lazım buda çok maliyetli o nedenle bu opsiyonu seçince üretim bandından çıkışı 14 şubata kaldı, artık mart başında kavuşacağız.
Bu zamana kadar bütün eksikleri bende tamamlıyorum..

Arkadaslar cumleten selamin aleykum sizlere bir sorum olucak oncelikle aracim egea sedan 1.6 dizel 120 beygir 320 nm torku var ve yari otomatik bir arac almak istedigimiz karavanin yuksuz agirligi yani icinde hicbir kamp ekipmanimizi koymadan onceki agirligi 1370 kg aracimizin kitapciginda max frenli romork 1200 kg yaziyor acaba biz bu aracla bu karavani guvenli ve araci yipratmadan cekebilirmiyiz
Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkurler
Merhaba, araçların max sınırlarına yakın olması bile istenmez iken siz bu sınırların üzerine çıkıyorsunuz.
Çok dikkatli olmanız lazım, kara yolarında ne olacağı hiç belli olmaz, 50 ile bile giderken acil fren yapmamız gerekebilir bu durumda aracınızın arkasında 1.5 tonluk bir yük ne kadar frenli römork da olsa normal bir arabadaki 4 teker gibi sizi yavaşlatmayacak ve arabanızı ittirecektir. Karavanlarda disk freni ben görmedim denk gelmedi bizde ve avrupa karavanlarda alko şase ve üzerinde alko nun kampana frenli mekanızması var. Kampana lı frenlerin uzun kullanımda ısındığını ve ısındıkçada performans kaybettiği fren gücünde azalma olduğu biliniyor, birde üzerine aracınızla giderken sürekli fren yapıp kampanalarınızın ısındığını düşünün, o karavanı uzun bir mesafede durdurabilirsiniz. Bu arada bu mesafe içerisinde karşınıza çıkanada Allah korusun çarpacaksınız.

Ama çekme karavanın en güzel yani ki benim tercih sebebim, aracınızı istediğiniz gibi her sene değiştirebilirsiniz, baktınız zorlanıyorsunuz ve yakıt aşırı, şanzıman sıkıntı çıkartıcak, satıp 2 lt dizel bir araca geçin. Çok daha stabil kullanırsınız.

Sağlıcakla.

Merhaba karavanınız hayırlı olsun, ben 30 mt ip ögülü aldım, biraz daha etli bi hortum, eğer hortum ince ise hortumu katladığınızda bazı yerler kırılıyor ve sonradan bu kırılan yerler iz yapıyor düzenli su akışı olmuyor o nedenle 3 lira fazla verin biraz kalın alın. Elektrik kablosunu da kendinden makaralı 35 mt 3 x 1.5 aldım. Karavanım Ocak ayında teslim olacaktı ama opsiyonunda Truma Ultra Head diye bir seçenek eklememiştim meğer buda gaz ile çalışan ısıtıcıya elektrik fonsiyonu ekliyormuş gözümden kaçmış, sonradan da eklenmiyor cihazın değişmesi lazım buda çok maliyetli o nedenle bu opsiyonu seçince üretim bandından çıkışı 14 şubata kaldı, artık mart başında kavuşacağız.
Bu zamana kadar bütün eksikleri bende tamamlıyorum..

Teşekkür ederim. Sizin de şimdiden hayırlı olsun. Yarım parmak 1/2'lik 20 metre ip örgülü bir kaç tane de buna uygun kelepçe aldım ben de. Elektrik kablosunu karavanın yattığı ivagon'dan soner bey'in önerisine uyarak 40 metre 3x2.5 aldım.

Malum yağmur zamanı. Şimdilerde kaplin koruyucu branda bakınıyorum fakat toplasak 1 metre tutacak brandaya 250 lira vermekte işime gelmiyor. Müsait bir zamanda karavanın yanına gidip ölçüleri alıp bir brandacıya diktireceğim sanırım. Benim karavanda pis su deposu yok. Olmaması hijyenik sebeplerden işime de geliyor üstelik. Harici depo ile çözeceğim gri su işini. Fiammanın 40 litrelik bir harici deposu var ancak kur sebebiyle o da çok pahalı. Onun yerine uygun ebatlarda 30-40 litrelik bir bidon ve boşaltmak için 70 kilo kapasiteli şu pazar arabası profilini kullanarak bir çözüm planlıyorum.

9912303255602

Doğrular Shore X Alüminyum Katlanır Pazar Arabası 70 kg Fiyatı

Sözün özü eksikleri tamamlama dönemindeyim. Düşündükçe hep bir eksik çıkıyor, masası sandalyesi vs. vs. vs. Ama her hobide olduğu gibi keyifli uğraşlar. Haftasonu bir genel temizlik yapacağız ve kestirdiğim halıları karavana yerleştireceğiz.

Bu arada benim karavanda içerden kontrollü uydu sistemi var. İçerdeki bir çubuktan derece ve sağ sol ayar yapılabiliyor. Bu konuda tecrübesi olan var mı? Çok fazla uğraşamadım ama 5 dakika kadar kurcaladım sinyali bulamadım bir türlü. Uydu bulucu program olarak SATFINDER BT diye bir uygulama kullanıyorum.

Teşekkür ederim. Sizin de şimdiden hayırlı olsun. Yarım parmak 1/2'lik 20 metre ip örgülü bir kaç tane de buna uygun kelepçe aldım ben de. Elektrik kablosunu ivagon'dan soner bey'in önerisine uyarak 40 metre 3x2.5 aldım.

Malum yağmur zamanı. Şimdilerde kaplin koruyucu branda bakınıyorum fakat toplasak 1 metre tutacak brandaya 250 lira vermekte işime gelmiyor. Müsait bir zamanda karavanın yanına gidip ölçüleri alıp bir brandacıya diktireceğim sanırım. Benim karavanda pis su deposu yok. Olmaması hijyenik sebeplerden işime de geliyor üstelik. Harici depo ile çözeceğim gri su işini. Fiammanın 40 litrelik bir harici deposu var ancak kur sebebiyle o da çok pahalı. Onun yerine uygun ebatlarda 30-40 litrelik bir bidon ve boşaltmak için 70 kilo kapasiteli şu pazar arabası profilini kullanarak bir çözüm planlıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 510696

Doğrular Shore X Alüminyum Katlanır Pazar Arabası 70 kg Fiyatı

Sözün özü eksikleri tamamlama dönemindeyim. Düşündükçe hep bir eksik çıkıyor, masası sandalyesi vs. vs. vs. Ama her hobide olduğu gibi keyifli uğraşlar. Haftasonu bir genel temizlik yapacağız ve kestirdiğim halıları karavana yerleştireceğiz.

Bu arada benim karavanda içerden kontrollü uydu sistemi var. İçerdeki bir çubuktan derece ve sağ sol ayar yapılabiliyor. Bu konuda tecrübesi olan var mı? Çok fazla uğraşamadım ama 5 dakika kadar kurcaladım sinyali bulamadım bir türlü. Uydu bulucu program olarak SATFINDER BT diye bir uygulama kullanıyorum.
Kaplin örtüsünü ben AliExpress den aldım. Aşağı yukarı 40 tl ye geliyor.

Link
US $7.19 10% OFF|103x67x99x30cm Caravan Towing Hitch Coupling Lock Cover for RV Motorhome Trailer Truck Rain Dustproof Waterproof-in RV Parts & Accessories from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri