Çekme Karavan Hakkında Aklımdaki Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,171
Linki değiştirdim. Üyeliksiz de izlenebiliyor yeni link.
Seyrettim. Anlatan arkadaş kadar akülerin iç yapısını bilmiyorum. Daha önce arabadan şarj ederek iki tane jel akü öldürdüm. Gerçi kesin ölüm sebebi ikisinde de tam bitirmemdi. Birisi arabada tam gün yol gittiğim bir gün öldü. Nasılsa araçtan şarj oluyor diye akşama kadar kahve /çay için su ısıtmıştım. İki akü bağlantısını sağlayan rölenin arıza yaptığını anlayamamıştım. 10.5 Voltun altına inmiş. İkincisi yine işyerindeki ups akülerini yedeklemiştim , uzun elektrik kesintilerinin birinde. Bir daha bu aküden hayır gelmedi. Belki de araçtan şarj ederken kısmen zarar gördü . Video daki arkadaş ondan bahsediyor uzunca. Şu anda agm kullanıyorum ve şu ana kadar sıkıntı yok, tabii yine araçtan şarj ama bu sefer arada DC to DC şarj kontrolü var.
Mesut Bey uzun süredir araçtan şarj ederek yaşam aküsü kullanıyor ama onda güneş enerjisi destekli şarj cihazı var, bir de sanırım ayda bir dışarıdan redresör yardımı ile şarj ediyor.
Araç aküsü + inverter + şarj cihazı + jel yaşam aküsü döngüsü çok uzun geldi.
Araç aküsü + DC to DC şarj + jel yaşam aküsü döngüsü nasıl olur acaba?

Etiketler

Baylar, aranan canavar bu mu acaba... !!!

RD® DPS5020 Sabit Voltaj Akımı Aşamalı İletişimi Dijital Güç Kaynağı Buck Voltaj Dönüştürücü LCD Voltmetre 50V 20A

Yaş icabı uzun yazıları okumaktan sıkıldığım için,göz gezdirdim.
Dikkatimi çeken, hem voltajı ayarlıyor,
hem akımı limitliyor.
Akımı limitlemesi enteresan, aradığımız özellik bu!
Yalnız ısrarla, giriş voltajı, çıkış voltajının 1.1 katı olsun diyor.
Akımı sınırladın güzel de.. bu olmadı; düşük voltaj..!
Yani açıkcası, çıkış 10V -12 A e ayarlanmalı gibi görünüyor.
Solar regülatör bu voltajı kabul edip, 13.8 e yükseltecekse..
Aranan kan bulundu gibi gözüküyor.
Solar regülatör bunu yapar mı, elektronikçiler bilecek.
Yüksek amperi nasıl fazla ısıya dönüştürmeden,
amperi 22 A den 12 .A e düşürecek, bunu da merak ediyorum doğrusu.

Teknik muhabbete devam.:smiley:

Tabi bir başka konu da,bu bir eğitim seti (Arduino) için yapılmış.
Endüstriyel tatbikat düşünülmediği için, elemanlar sere serpe ortada.
Eğer bu sistem, tatbikatde kullanılabilirse ki,
yeri karavan içinde akü yanında olacak,
korunma için düzgün bir kutu veya en azından platform üzerine konulabilir.

Solar panel regülatörünün alt giriş voltajı konusunda bilgi bulamadım!
http://esm.klu.edu.tr/dosyalar/birimler/esm/dosyalar/dosya_ve_belgeler/SOLAR___ARJ_REGULATORU.pdf

Son düzenleme:

Seyrettim. Anlatan arkadaş kadar akülerin iç yapısını bilmiyorum. Daha önce arabadan şarj ederek iki tane jel akü öldürdüm. Gerçi kesin ölüm sebebi ikisinde de tam bitirmemdi. Birisi arabada tam gün yol gittiğim bir gün öldü. Nasılsa araçtan şarj oluyor diye akşama kadar kahve /çay için su ısıtmıştım. İki akü bağlantısını sağlayan rölenin arıza yaptığını anlayamamıştım. 10.5 Voltun altına inmiş. İkincisi yine işyerindeki ups akülerini yedeklemiştim , uzun elektrik kesintilerinin birinde. Bir daha bu aküden hayır gelmedi. Belki de araçtan şarj ederken kısmen zarar gördü . Video daki arkadaş ondan bahsediyor uzunca. Şu anda agm kullanıyorum ve şu ana kadar sıkıntı yok, tabii yine araçtan şarj ama bu sefer arada DC to DC şarj kontrolü var.
Mesut Bey uzun süredir araçtan şarj ederek yaşam aküsü kullanıyor ama onda güneş enerjisi destekli şarj cihazı var, bir de sanırım ayda bir dışarıdan redresör yardımı ile şarj ediyor.
Araç aküsü + inverter + şarj cihazı + jel yaşam aküsü döngüsü çok uzun geldi.
Araç aküsü + DC to DC şarj + jel yaşam aküsü döngüsü nasıl olur acaba?

Sizin kurguladığınız sistem arkadaşın anlattığı yolla aynı yere çıkıyor bence. Arkadaşın videoda sürekli tekrar ettiği şey jel akülerin doğrudan alternatör sonrası regülatör çıkışına bağlanmaması gerektiği ve bu akülerin şarj cihazı üzerinden akü tipine göre ihtiyaç duyduğu doğru şekilde doldurulması diyor. Bence sizin yöntem daha efektif DC2DC şarj cihazınız redresör kalitesinde bir cihazsa.

Tabi bir başka konu da,bu bir eğitim seti (Arduino) için yapılmış.
Endüstriyel tatbikat düşünülmediği için, elemanlar sere serpe ortada.
Eğer bu sistem, tatbikatde kullanılabilirse ki,
yeri karavan içinde akü yanında olacak,
korunma için düzgün bir kutu veya en azından platform üzerine konulabilir.

Solar panel regülatörünün alt giriş voltajı konusunda bilgi bulamadım!
http://esm.klu.edu.tr/dosyalar/birimler/esm/dosyalar/dosya_ve_belgeler/SOLAR___ARJ_REGULATORU.pdf

Ben benim çin işi savior inverterime yaptırıyorum bu işi. MPPT modülünden 10A ile şarj et dediğimde o şekilde şarj ediyor. Ara sıra ısınırsa kendi fanını açıp hallediyor.

Abi sen aldığın cihazın 10A olanını alsaydın ya direkt olarak. Pek uğraşmazdın o zaman bu detaylarla. Kendi içinde akım limitleyen bir opamp vardır diye düşünüyorum zaten bu cihazların. Bence sen yine de sistemi test amaçlı bir çıplakta kurup pensampermetre ile solar şarjın giriş ve çıkışındaki akımı ölç.

Uygun güçte düşük ohm'lu seri bağlı taş ya da alüminyum bir dirençle de akımı düşürebilirsin ancak direnç üzerinde ciddi bir sıcaklık yaratır bu. Bakır soğutucu ve fan tertibatı icap eder bu dediğim. İşlemci soğutucu fan seti iş görecektir termal macunla. Ama sıcaklık risktir her zaman tabi ki.

LT1038 gibi bir regülatör entegresi kullanan bir modül de rahatlıkla işini görecektir. Amatör bir elektronikçi dahi halledebilir bunu.

Abi sen aldığın cihazın 10A olanını alsaydın ya direkt olarak. Pek uğraşmazdın o zaman bu detaylarla. Kendi içinde akım limitleyen bir opamp vardır diye düşünüyorum zaten bu cihazların.

Dinçer merhaba.
Bu limitleyecekse 10A akımı, para değil; 70-80 Tl,hemen alalım.
Cevabını bekliyorum.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ben benim çin işi savior inverterime yaptırıyorum bu işi. MPPT modülünden 10A ile şarj et dediğimde o şekilde şarj ediyor. Ara sıra ısınırsa kendi fanını açıp hallediyor.

Aldığın inverterin linkini atarsan sevinirim.

Selamlar.

Dinçer merhaba.
Bu limitleyecekse 10A akımı, para değil; 70-80 Tl,hemen alalım.
Cevabını bekliyorum.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Aldığın inverterin linkini atarsan sevinirim.

Selamlar.
Abi bendeki bundan;

Savior Solar SSVP 1K 800W/12VDC Tam Sinüs İnverter

Aldığımda karavanın üzerindeydi. Tüm tesisatı bunun üzerine kurmuşlar zaten.

Ezbere konuşmayayım diğer konuda. Senin solar pwm sarj cihazının datasheeti varsa net cevap verebilirim, ben bakindim biraz ama bulamadim. Ancak büyük bir olasılıkla dediğim gibi olacaktır. Aliexpressten alırsan ve vaktin varsa 40tl gibi komik bir rakama da alabilirsin 10a olan versiyonu. Canlı canlı denemesini yaparsın.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Savior Solar SSVP 1K 800W/12VDC Tam Sinüs İnverter

Bu bizim kullandıklarımızdan çok farklı, ciddi bir alet.
Bizim ucuz " çin çekirgeleri" nin bununla alakası yok. :tonguewink:

Ancak büyük bir olasılıkla dediğim gibi olacaktır. Aliexpressten alırsan ve vaktin varsa 40tl gibi komik bir rakama da alabilirsin 10a olan versiyonu. Canlı canlı denemesini yaparsın.

Az önce güneş enerjisi ile uğraşan birisi ile görüştüm. Konuya ne kadar hakim, bilmiyorum.
Mesele içerisinde onu boğmamak için, alternatör şarjından bahsetmedim.
"10A üreten bir panel sistemim var, bunun üzerine aynı 10A regülatörü değiştirmeden,
10A daha panel alacağım.
Regülatör, sadece 10 A ile mi besler aküyü ?" diye sorunca,
" Hayır 10 A ile beslemez, yanar.. " dedi.. :tongueout:

Neyse, fazla yaymadan deneylere devam ediyorum.
1.5 Yaşında 135A lik Yiğit jel aküyü kurban ediyorum, pardon kullanıyorum:(.
Zannederim, yüksek amper aküyü, bu denemeler esansında,
yavaş yavaş öldürecek, plakaları tava yapacak !!

Aman alternatöre bir şey olmasın da. O pahalı.

Bir de keşke bu 180A jel akü yerine, başlangıçta bu konuyu iyi irdelese idim,
kesinlikle;

https://urun.gittigidiyor.com/otomo...0-amper-aku-tam-kapali-tam-bakimsiz-394877034

alırdım ve kesinlikle devreye direkt bağlardım.
Neyse, Allahtan imalatçılıktan gelen, sorun çözme inadım yerinde duruyor da, uğraşıyorum.

Süleyman Bey güneş enerjisi diyor ama,
benim güneş panellerine allerjim var.
Enerji takviyesi bana kışın lazım, bu efendiler de kışın "Apturaman Çelebi " modunda oluyor!

Dün Alperdos kardeşimiz ziyaretime geldi,
gülümseyerek " Abi, Zihni Sinir procesi bu galiba" dedi.
Gülüştük, evet ZihniBÜCÜR piroceyi şutladı ama, ben işleme devam ediyorum.
Aliexpresten yeni bir parça sipariş ettim, 1 aya gelir.
Onun karavanı da Mart başında gelecekmiş..

En olmadı karavandaki 180A Jel aküyü bir şekilde satıp,
Varta tam bakımsız starter e döneceğim..

Son düzenleme:

Az önce güneş enerjisi ile uğraşan birisi ile görüştüm. Konuya ne kadar hakim, bilmiyorum.
Mesele içerisinde onu boğmamak için, alternatör şarjından bahsetmedim.
"10A üreten bir panel sistemim var, bunun üzerine aynı 10A regülatörü değiştirmeden,
10A daha panel alacağım.
Regülatör, sadece 10 A ile mi besler aküyü ?" diye sorunca,
" Hayır 10 A ile beslemez, yanar.. " dedi.. :tongueout:

[/QUOTE]
Bu yanma iddiası saçma.Şayet regülatörden 10 amperden fazla çekmeyeceksen hiç bir şey olmaz.

Bence de sarj cihazi hasar gorur , gunes panelleri 10 amperden fazla elektrik uretirse.
Pwm cihaz kullaniyorsaniz panelin max Amperinden buyuk pwm secmelisiniz.
Mppt kullaniyorsaniz;
Panel max voltaji÷12 × max panel Amperi'
den buyuk mppt secmelisiniz.

Neyse, fazla yaymadan deneylere devam ediyorum.
1.5 Yaşında 135A lik Yiğit jel aküyü kurban ediyorum, pardon kullanıyorum:(.
Zannederim, yüksek amper aküyü, bu denemeler esansında,
yavaş yavaş öldürecek, plakaları tava yapacak !!

Aman alternatöre bir şey olmasın da. O pahalı.

Bir de keşke bu 180A jel akü yerine, başlangıçta bu konuyu iyi irdelese idim,
kesinlikle;

https://urun.gittigidiyor.com/otomo...0-amper-aku-tam-kapali-tam-bakimsiz-394877034

alırdım ve kesinlikle devreye direkt bağlardım.
Neyse, Allahtan imalatçılıktan gelen, sorun çözme inadım yerinde duruyor da, uğraşıyorum.

Abi genel bir toparliyim konuyu. Bu konuda biraz kafalar karışık gördüğüm kadarıyla.

PWM dediğimiz sistem ulaşmak istediği voltaja hesapladığı frekansla ve dalga boyuyla kesik kesik vererek sonuç olarak ucuna bir voltmetre taktığımızda hedef gerilimi tutturmaya çalışan bir sistemdir. Verimi yapısı gereği düşüktür. Her düşüş aslında bir miktar kayıptır. Ucuna bir osilaskop bağlarsak kesik kesik bir grafik izleriz. Örnek;

Video: https://www.youtube.com/watch?v=QqxI-l5a6d4

MPPT dediğimiz sistem ise aslında şu benim zihni sinir projesi var ya özünde basitçe ona benzer. Önce DC'yi AC'ye çevirir Sonra AC'den istenen seviyeye tekrar doğrultup regüle edip saf doğru akım elde ettirir. Dahili bir PWM'i de vardır içinde. Kaynak voltajı düşükse PWM yöntemi ile hesaplayıp palsleyerek o volta ulaşır, kaynak voltajı yeterliyse tertemiz DC vermeye devam eder kaliteli olanları mikroişlemcisiyle ve en verimli şarj noktasını hesaplar sürekli. Veriminin yüksek olmasının sebebi de budur. AC'nin mucidi Tesla'nın ruhuna yine rahmet okutur vesselam.

Temel elektrik kavramlarına da birazcık dokunursak beşer olarak hangi cihazı kullanırsak kullanalım değiştiremeyeceğimiz fizik yasaları vardır. Bizi bu konuda ilgilendirenler Ohm kanunu, Joule kanunu ve Kirşof'un akımlar ve gerilimler kanunları.

Bunların içindeki en önemlilerinden biri olan OHM kanunu der ki V=I*R (Gerilim (Volt)= Akım (Amper) * Direnç (Ohm)) dir.

Burada direnç yük anlamına gelir. Bir şarj devresinde ise yük akünün iç direncidir. Dolayısıyla amperi biz belirleyemeyiz zaten istesekte fizik kuralları gereği. Eğer ki akünün iç direncine müdahale etmiyorsak amperi düşürmenin yegane yolu ya voltajı düşürmektir ya da devreye seri direnç bağlayarak direnci arttırmaktır. Buradan yola çıkarak denilebilir ki bilmemkaç trilyon amperlik bir güç kaynağımız bile olsa devreden çekilebilecek akımı devredeki toplam yük direnci belirler.

Aküler ve şarj edilme sistemleri hakkında derin bilgiye sahip değilim ancak yine de bu kanunlar değişmez. Cihazlardaki 10A,20A vs gibi değerler ise anlık yükün talebi üzerine verebilecekleri maksimum akım miktarıdır. Esasında bu işler güç birimi olan watt üzerinden planlansa bu kadar karmaşaya neden olmaz görüşündeyim. Gücün formülü de DC için P=V*I dir.

Yeterince kafa karıştırdıysam senin talebin olan jel aküyü 10A şarj etmek ise nacizane 4 tavsiyem var abi. :smiley:

1- Ufak bir hesaplama ile sisteme seri bir güç direnci takıp fazla amperi ısıya çevirip onu soğutacak emniyet önlemleri de olan (ısı sensörlü) bir sistem kurabilirsin.
2- Sisteme mikroişlemcili bir DC to DC şarj cihazı takabilirsin. Tüm operasyonu o yönetir. Elindeki 30A PWM cihazın bu işi göreceğini düşünüyorum. Jel akü şarjını da tanıyormuş madem. Bence illa 10A ile kısıtlama. Okuduğum yabancı hiç bir makalede 10A limitini görmedim henüz. Kaliteli akü üreticileri %10'u geçmeyin 10 yıl garanti diyor kabaca genelde gördüğüm kadarıyla.
3- Sistemi şu zihni sinir projesindeki gibi bir şekilde kendi 220 redresöründen şarj edecek şekile getirebilirsin.
4- Senin de dediğin gibi jel aküyü satıp yerine AGM akü alıp doğrudan alternatöre split bağlayabilirsin.

.

Sanırım hemfikiriz..
Karavanda elektrik sistemini kurarken toplam tüketimin bilinmesi ve kaynakların seçimi kadar, kamp yapma karakteristiği ve kaynakların koordinesi de önemli.

Mesela çekme karavancının (genellikle) alternatör kullanma olasılığı motokaravancıya göre daha ender. Yani onlar için seçimin sırasıyla şebeke ve solar olması daha yerinde. (Konuyu karıştırmaması için diğer alternatiflere girmiyorum)
Üç günde bir şebekeye bağlanabilenler veya sıklıkla alternatörden faydalananlar da rahatlıkla solar sistemlerini sınırlı tutabilmekteler.
Üç sistem buzdolabı kaynaklar arası orantıyı değiştirmekte.
Enerji sistemimde, Mayıs-Ağustos arası Akdeniz kıyılarında rahatlıkla kullandığım solar, sorunlu Eylül ayını kamping fiyatlarının ucuzlayarak sıklıkla şebekeye bağlanabilmem yüzünden, kolaylıka aşabilmekte... v.b.

Tek başına yeterli olmadığı halde çeşitli kaynaklara beraberce sahip olmak, enerjide esneklik sağlamakta. Forumda enerji kaynakları nedense hep tek ve mutlak çözüm olarak ele alınıyor. Sahada ise ister istemez zaten koordine etmek durumunda kalmıyor muyuz ?

Kısaca, kendi kamp tarzını bilen ve olanaklar arasındaki seçimiyle en tesirli enerji elemanı, onları efektif kullanmasıyla karavancının taa kendisi olmalı ? :yum:

...
Hatta ayni karavanın farklı kullanımlarında, farklı enerji önceliği oluşmakta.
Örn.
Çekme karavancı olarak İzmirden uzak olmayan Gümüldür’de iki hafta kamp yapan Akın bey ile yine çekme karavanıyla Avrupa planları yapan Dinçer beyin alternatöre bel bağlamaları farklı olmalı ?
Üstelik Dinçer bey eğer yakın Avrupa deyimiyle Yunanistan’ı kast ediyorsa, çekme karavancı olarak kamping dışı konaklaması zaten mümkün değil..
Yani onun alternatörden bile garantili şebeke ceryanı olanağı bulunmakta.

Bu açıdan karavanda enerji sistemini kurarken mümkün olduğu kadar çok enerji kazanımdan önce kamp yapma karakteristiğimizi ön plana almamız yanlış olmamalı ?

.

Son düzenleme:

.

Hatta ayni karavanın farklı kullanımlarında, farklı enerji önceliği oluşmakta.
Örn.
Çekme karavancı olarak İzmirden uzak olmayan Gümüldür’de iki hafta kamp yapan Akın bey ile yine çekme karavanıyla Avrupa planları yapan Dinçer beyin alternatöre bel bağlamaları farklı olmalı ?
Üstelik Dinçer bey eğer yakın Avrupa deyimiyle Yunanistan’ı kast ediyorsa, çekme karavancı olarak kamping dışı konaklaması zaten mümkün değil..
Yani onun alternatörden bile garantili şebeke ceryanı olanağı bulunmakta.

Bu açıdan karavanda enerji sistemini kurarken mümkün olduğu kadar çok enerji kazanımdan önce kamp yapma karakteristiğimizi ön plana almamız yanlış olmamalı ?

.

İşte tam olarak doğru cevap bu bence de. İhtiyaçlar ve çözümleri. Gerisi teferruat.

Henüz karavanı çeki demirine takıp gerçek bir yolculuğa çıkmadığım için kendimi hala karavancı adayı olarak görmekteyim, o nedenle henüz sizler gibi tecrübeli bir karavancı değilim. Şu sıralar bu vakti fırsata çevirip gördüğüm eksikleri gidermek için bir şeyler yapıyorum sürekli karavana. Ben mesela alternatör hayalimden ihtiyacım olmadığını düşünerek vazgeçtim. Haftada 2 gün karavana ya uğruyorum ya uğramıyorum kış aylarında. Gördüm ki kışın zaten buzdolabı ihtiyacım olmuyor. Buzdolabı ihtiyacım olmayınca 3*150w güneş panelleri kış olmasına rağmen 5-6 saatliğine karavana geçtiğimde aydınlatma, ebers d2 ve televizyon ihtiyaçlarımı rahatlıkla karşılıyor. Yaz döneminde bu paneller yaz girişinde yapacağım basit bir deiyonize saf su temizliği ile rahatlıkla enerji ihtiyacını karşılar diye düşünüyorum. Kaldı ki kamping alanlarını kullanacağımdan elektrik bir problem olmayacak. Yoldaki enerji ihtiyacını da paneller halledecektir. Yani sizin dediğine çıkıyor tam olarak konu.

Kafamda enerji konusunda benim sistemdeki tek soru işareti eski sahibi karavanı 2 yıl boyunca birbiriyle alakası olmayan 2 adet aküyü paralel bağlayarak güneş paneli sistemi ile kullanmış. Birisi 200A jel akü grubu diğeri 60a standart araç aküsü. Karavanı alır almaz bu 60a aküyü söküp emekli ettim ancak jel akünün bundan ne kadar zarar gördüğü konusunda bilgim yok. Bu konuyu araştırdığım kadarıyla farklı farklı görüşler mevcut. Genel kanı jel aküye zarar vereceği yönünde bu tür bağlantının. Jel aküyü desülfatöre soksak olası bu kayıbı geri kazanabilir miyim acaba? Ya da jel aküdeki hasarı ölçmenin bir yolu var mıdır?

aküdeki hasarı ölçmenin bir yolu var mıdır?
.

Bu sayfanın tercümesi anlaşılır şekilde açıklamakta. (Pil=Akü)

...
Bu blogda yazılan herşeyle ayni düşüncede olmasam da faydalı şeyler bulmak mümkün. Blog satışa yönlendirme amacıyla açılmış izlenimi vermekte...

Jel aküyü desülfatöre soksak olası bu kayıbı geri kazanabilir miyim ?
.

Bence desülfatör özelliği de olan ctek veya benzeri bir şebeke dolum cihazı daha uygun.

...
Aküsüne şefkatle bakanın, desülfatöre gereksinimi yok.;)
Aküsüne bakmayan dizini döver..

.

Son düzenleme:

Jel aküyü desülfatöre soksak olası bu kayıbı geri kazanabilir miyim acaba?

Desulfatör, jel akülere ne kadar uygun, araştırmak lazım.

Aküsüne şefkatle bakanın, desülfatöre gereksinimi yok.;)
Aküsüne bakmayan dizini döver..

Vay başıma... :tearsofjoy:

Karavanda elektrik sistemini kurarken toplam tüketimin bilinmesi ve kaynakların seçimi kadar, kamp yapma karakteristiği ve kaynakların koordinesi de önemli.

Benim sorunumu ortaya koyan nokta bu..
1-Mokampın kapısının önünden geçmeyen gezgin bir karavancı.
2-Önceki deneyimlerinden ve karavan kullanım alışkanlıklarından dolayı,
solar paneli alternatif görmeyen bir karavancı.

Ben denemelerimde yavaş yavaş bir kanaate sahip oluyorum.
Kuga + 135A Yiğit jel akü kombinasyonunda, 14 A ile başlayıp, 2.35 A kadar indik.:smiley:

Benimle uyuşmayan solar paneli kurmayacağımdan ve satmaya niyetim nedeniyle,
180 A jel aküyü
kullanmıyorum.

Bana istediği siteden peşin veya vadeli (Kendi tercihine göre)
https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/varta-promotive-efb-b90-12-volt-190-amper-aku-tam-kapali-tam, 180 A jel aküyü -bakimsiz-394877034

satın alacak arkadaşa 180 A Jel akü + 400 TL nakit verebilirim..;)

Starter aküler, alternatör şarjına uygun, jeller ise solar panel şarjına..

Son düzenleme:

.

Akın bey bahsettiğiniz EFB akü jel akü değil !
Yeni start-stop kontrollü araçların yüksek enerji ihtiyacı için geliştirilmiş, normal sulu akülerin iki misli çevirime sahip, sulu ile AGM arası kapalı yeni bir akü cinsi.
Dolumu da ona göre ayarlanmalı..

Varta’nın karavanlar için tavsiyesi ise bu sayfada.
Farklı kapasiteleri var.
Varta bunların sekiz kat (?) çevirim sayısına eriştiğini yazıyor.

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.