Çekme Karavan Hakkında Aklımdaki Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,167
Amacım şarj akımını arttırmaktı. Alternatör çıkışının aküdekine göre daha yüksek gerilimde olduğunu görünce karavan hattını doğrudan alternatörden almıştım.

Eski dönemlerde de DC-DC konvertörler yapılabilseydi Edison Tesla'yı biraz daha terletebilirdi. Şaka bir yana basit bir transformatörle gerilim dönüşümü yapabilmek son derece pratik. Karavanlarda hat uzadığında kullanılması için DC-DC konvertörlü şarj cihazları da var.

Üstad teorik konuşuyorum ancak eski tip araçlarda alternatör ve regülatör ayrıydı yanlış hatırlamıyorsam. Buradan yola çıkıp biraz spekülasyon yaparsak esasen AC'yi iletmek akımın yapısı gereği daha kolay olduğundan doğrudan alternatör üzerinden yani regülatöre (konjektöre) girmeden alternatörün AC çıkışını alıp daha uzak mesafeye minimum kayıpla taşıyabilmek mümkün olurdu diye düşünüyorum. Ulaşmasını istediğimiz noktaya maliyeti toplamda 20TL ancak tutacak 50A'lık köprü diyot ve 2 adet 2200uF 100V kondansatörlü bir tam doğrultmaç devresi yapıp koyarsak DC'yi doğrudan AC'den minimum kayıpla taşıyabilirdik diye düşünüyorum.

Ancak yeni tip alternatörler regülatör ile bütünleşik bir sistem olarak yapılıyor bildiğim kadarıyla. Doğrultma diyotları regülatörü vs. hep bütünleşik.

Etiketler
Akü şarj kontrol regülatörünüz eğer solar akım içinse ki öyle anladım, hiçbir üretici aletinin alternatöre bağlanmasına müsaade etmiyor !

1-Yarasın, afiyet olsun ..!!
2-Mesut Bey istediğin kadar inkar et, üstad değilim falan de...
Araştırmacılığına hayranım.
Aslında tam mühendis olacak adammışsın..
Ben 1967 senesinde E.Ü. Tıp Fakultesi nden kaydımı alarak mühendisliğe geçmiştim.
Sen de mi öyle yapsaydın bilmiyorum.
Çok iyi bir mühendis kazanırdı memleket..
Ama zannederim iyi bir diş doktoru kazanmış oldu.
(Bilmiyorum yanlış mı hatırlıyorum mesleğinizi.Yanıldıysam hatamız affola..)

Yukarıda verdiğin bilgi de çok önmeli.
Ama aldık bir kere kullanacağız.
Yalnız bu ikaz çerçevesinde, ilk kullanımı yine deneme çevresinde
ve daha uzun süreli yapacağım.
Dediğin gibi çayda 2. Süzgeç, deme zarar vermesin..:tearsofjoy:

Sağlıklar diliyorum.

Son düzenleme:

Sn. F.Şirin Bey merhaba.

Konunun uzmanlığı sizin sahanızda.
Çelebimiz de... maaşallah elektronikçi, onun araştırmacılığına hayranım.

Sorum şu;
Aşağıdaki iki regülatör arsında fark var mı?
Biraz ters bir soru ama; inat edip "Devreye güneş regülatörü koyacağım" diyene;
alternatörden şarja (Doğrusu akü + kutbundan bağlantı tabii ki .);
Linklerde verilen özelliklere göre,hangisi daha uygun olur?

1- Güneş Paneli Akü Şarj Kontrol Cihazı 30 Amper 12-24 Volt - n11.com
2- https://urun.gittigidiyor.com/ev-el...zi-gunes-paneli-aku-sarj-regulatoru-408900826

3. Şık:" Yok hiçbirini kullanmaya de gerek yok, incelemeye de gerek yok şıkkı. "
lütfen olmasın :smiley:
Başta Sn. Çelebimiz kesinlikle 3.şık ta, ama konuyu bir de özet halinde sizden rica ediyorum.

Araşatırmayı ve doğru bilgilenmeyi seven bir insanım,
imalat mühendisliğinden gelme bir alışkanlık bu .

Cevaba şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

Alternator ve regulatoru farkli sarj sistemleri hala var. Bunlarin farki surekli miknatisli olmasi. AC ureten alternator cikisini dediginiz uzere regulator(konjektor) dogrultuyor. Yalniz AC volt dusundugunuz gibi yuksek degil, 30 -40 Volt civari.
Gucleri de yuksek degil.

Ben 1967 senesinde E.Ü. Tıp Fakultesi nden kaydımı alarak mühendisliğe geçmiştim.
Sen de mi öyle yapsaydın bilmiyorum.
.

Vaay demek ayni sene ayni üniversiteye giriş yapmışız ! :eek:
Hatta o 800 kişilik MÖTBE amfisinde beraberce fizik dersine girmişliğimiz bile olmalı ?

Benim puan 312,75 idi E.Ü. Tıp’ı sanırım 1 puanla kaçırsam da mesleki sorumluluğu fazla diye zaten düşünmüyordum. Mühendislikleri de hedefe almamıştım açıkcası. Diş hekimliğini doğru hatırlıyorsunuz.

Herneyse muhakkak birbirimizi görmüşlüğümüz hiç olmazsa ayni merkez kantinin barakalarında vakit geçirmişliğimiz olmalı. :yum:
Gerçi üzerinden daha yarım asır geçti ama bilmem artık evladiyelik sayılır mıyız acep ? :p

68 de hangi cenahdaydınız muhterem ?
Parkalılar cenahı mı yoksa bıyığı aşağı sarkıklar cenahı mı ? :p
Ben o zaman karşı cenahta olan arkadaşlarımla şimdi canciğerim...:yum:

.

Son düzenleme:

Üstad teorik konuşuyorum ancak eski tip araçlarda alternatör ve regülatör ayrıydı yanlış hatırlamıyorsam. Buradan yola çıkıp biraz spekülasyon yaparsak esasen AC'yi iletmek akımın yapısı gereği daha kolay olduğundan doğrudan alternatör üzerinden yani regülatöre (konjektöre) girmeden alternatörün AC çıkışını alıp daha uzak mesafeye minimum kayıpla taşıyabilmek mümkün olurdu diye düşünüyorum. Ulaşmasını istediğimiz noktaya maliyeti toplamda 20TL ancak tutacak 50A'lık köprü diyot ve 2 adet 2200uF 100V kondansatörlü bir tam doğrultmaç devresi yapıp koyarsak DC'yi doğrudan AC'den minimum kayıpla taşıyabilirdik diye düşünüyorum.

Ancak yeni tip alternatörler regülatör ile bütünleşik bir sistem olarak yapılıyor bildiğim kadarıyla. Doğrultma diyotları regülatörü vs. hep bütünleşik.
Alternatörler çok fazlıdır. Genellikle 3 faz oluyor. Burada DC veya AC olarak akım çalışmada bir fark oluşmaz. Tek fazlı AC gerilim ile DC gerilim aynı sonucu verir. 3 fazda dengeli yükte nötr hattında akım oluşmadığından gerilim düşümü azalır. 3x kablo ile alternatör çıkışını AC olarak alıp akü yanında doğrultursanız toplamda gerilim kaybı azalır. 3 fazda 6 diyotla veya 2 tane 50A köprü kullanarak doğrultma yapabilirsiniz. Kondansatöre ise gerek yok. Konulursa, parazit seviyesi azalır. Konjektör ana aküye göre kontrol yaptığı için onun gerilimine göre kontrol yapacaktır.

Sn. F.Şirin Bey merhaba.

Konunun uzmanlığı sizin sahanızda.
Çelebimiz de... maaşallah elektronikçi, onun araştırmacılığına hayranım.

Sorum şu;
Aşağıdaki iki regülatör arsında fark var mı?
Biraz ters bir soru ama; inat edip "Devreye güneş regülatörü koyacağım" diyene;
alternatörden şarja (Doğrusu akü + kutbundan bağlantı tabii ki .);
Linklerde verilen özelliklere göre,hangisi daha uygun olur?

1- Güneş Paneli Akü Şarj Kontrol Cihazı 30 Amper 12-24 Volt - n11.com
2- https://urun.gittigidiyor.com/ev-el...zi-gunes-paneli-aku-sarj-regulatoru-408900826

3. Şık:" Yok hiçbirini kullanmaya de gerek yok, incelemeye de gerek yok şıkkı. "
lütfen olmasın :smiley:
Başta Sn. Çelebimiz kesinlikle 3.şık ta, ama konuyu bir de özet halinde sizden rica ediyorum.

Araşatırmayı ve doğru bilgilenmeyi seven bir insanım,
imalat mühendisliğinden gelme bir alışkanlık bu .

Cevaba şimdiden teşekkürler
Siz mühendisliğe geçerken ben henüz 2 yaşımdaymışım. Sizin branşınız nedir bu arada? Ben de Yıldız Ünv. başladığımda halen IDMMA antedli kağıtlar kullanıyorduk. Bilgisayar programımızı da delikli kartlarla yapmıştık. :p

Gitti gidiyordaki alet biraz daha hoşuma gitti. Voltmetresinin olması takibi kolaylaştıracaktır. Her iki cihaz da PWM tekniğiyle çalışıyor. n11'dekinin yük çıkış kapasitesi 30A ama karavanlarda yük çıkışını kullanmadığımızdan bize bir fayda sağlamıyor. n11'deki 14.4V'daki şarj süresini 10dk olarak belirtmiş. 14.4V'da bekleme süresinin çok daha uzun olması lazım. Akünün hızlı şarj olabilmesi önemli. Diğeri ise ne kadar süre veya şarj akımına göre geçip geçmediği hakkında bilgi içermiyor. Bu nokta soru işareti.

Konjektör ana aküye göre kontrol yaptığı için onun gerilimine göre kontrol yapacaktır.
.

Tam da sizi burada bulmuşken Ferhat bey..:yum:

Yukarıda sizin dediğiniz gibi heryerde de; marş aküsü dolunca yaşam aküsüne giden akım duruyor denmekte. Bu durumda bildiğiniz üzere B2B (Battery to Battery) yani aküden aküye giden akımı güçlendirici alet kullananlar var.
Bu aletlerin bahsettiğiniz transformatör ya da DC-DC çeviriciden otomasyon özelliğinden başka ne farkı var ?
Aletin sonuçta akü separatörünü de gereksiz kıldığı yazılmakta !..

...
Tabi sadece yola çıkınca faydası olan bu aletlerin çok yönlü karavan enerji kazanımındaki yeri gözden kaçırılmamalı. Kanımca alet çekme karavanların konaklama frekansına pek uygun değil. Özellikle soların yetişmediği ama günde belki 2 saati geçmeyen kısa sürümleriyle motokaravanlar için daha uygun bir seçim olmalı..
Bu da kullanım yelpazesinin bizler için beklenildiği kadar geniş olmaması anlamına gelmeli ?

.

Son düzenleme:

.

Sizi burada bulmuşken Ferhat bey..
Yukarıda tam da sizin dediğiniz gibi marş aküsü dolunca yaşam aküsüne giden akım duruyor denmekte. Bu durumda bildiğiniz üzere B2B (Battery to Battery) yani aküden aküye giden akımı güçlendirici alet kullananlar var.
Bu aletlerin bahsettiğiniz transformatör ya da DC-DC çeviriciden otomasyon özelliğinden başka ne farkı var ?
Aletin akü separatörünü gereksiz kıldığı da broşürlerinde yazılmakta !..

...
Tabi sadece yola çıkınca faydası olan bu aletlerin çok yönlü karavan enerji kazanımındaki yeri gözden kaçırılmamalı. Kanımca alet çekme karavanların konaklama frekansına pek uygun değil. Özellikle soların yetişmediği ama günde 2 belki 3 saati geçmeyen kısa sürümleriyle motokaravanlar için daha uygun bir seçim olmalı..

.
Yeni araçları incelemediğim için bilemiyorum ama eski araçlarda akünün şarjının kesilmesi söz konu değil. Bazı araçlarda 14.4V gibi bir gerilimle başlayıp 13.8V olarak devam ediyor. Dolayısıyla şarj kesilmiyor. 13.4 ila 13.8V gibi bir gerilimde sabit tutuluyordu. Yeni araçlarda şarjı tamamen keyiyormu hiç incelemedim.
Ana akünün gerimini referans alan alternatörde ana akünün şarj gerilmine göre voltaj üretir. Normalde bu bir mahsur da oluşturmaz. Yaşam aküsü genelde ana aküden daha uzakta yer aldığından benim yaşadığım gibi yetersiz şarj sorunu çıkabilir.
B2B cihazı aslında bir DC-DC çeviricidir. Giriş gerilimi yetersiz de olsa gerilimi yükselterek yaşam aküsünü şarj eder. Giriş gerilimi çok düşerse şarjı keserek iki aküyü ayırmış olur. Böyle bir kontrolü olmasa ana akünün bitmesi kaçınılmaz olur.

Yeni araçları incelemediğim için bilemiyorum ama eski araçlarda akünün şarjının kesilmesi söz konu değil. Bazı araçlarda 14.4V gibi bir gerilimle başlayıp 13.8V olarak devam ediyor. Dolayısıyla şarj kesilmiyor. 13.4 ila 13.8V gibi bir gerilimde sabit tutuluyordu. Yeni araçlarda şarjı tamamen keyiyormu hiç incelemedim.
Bu kadar üstadın içinde izninizle ben de konuya dahil olmak istedim.
Ben daha çok yeni (15 yıllık) bir elektronik mühendisiyim. Hobim ise kamp yapmak.

Öncelikle Ferhat Hoca'mın sorusuna cevaplayayım. Yeni araçlar, frenleme veya yokuş aşağı inişlerde aküyü 14.8V ile şarj ediyor. Kalkış ve hızlanma durumunda ise akünün voltajını 12.0V'a sabit tutuyor. Bir bakıma hızlanma sırasında alternatör üzerindeki yükü azaltıyor.

12V kompresörlü buzdolabım için kendim bir 12V'da çalışan bir kesintisiz güç kaynağı tarzı bir "kutu" yaptım.
Sistem bagajda aracın 12V çıkışına direk bağlı, buzdolabı ise bu sisteme takılı.
Araç çalışırken, hem kendini şarj ediyor, bypass ile de buzdolabını aracın aküsüne bağlıyor.
Araç stop ettiğinde ise, buzdolabını kendi üzerindeki kuru tip 12V 12Ah aküye bağlıyor.
Şarj yönetimini ise şu şekilde yaptım:
Öncelikle araçtan gelen enerjiyi LM2577 (dc-dc yükseltici) kullanarak 18V'a çıkardım. Ardından LM2576 ile bir devre yapıp, akım ve gerilim kontrollü bir şarj devresi yaptım.
Tüm bu sistemi ise, kendi yazılımını yaptığım bir mikrodenetleyici ile kontrol ediyorum...

Şimdi Çin sitelerinde birçok hazır modül mevcut. Aküden aküye şarj sistemi için, daha kontrollü olduğu için, önce sabit bir voltaja (18V) yükseltip, ardından şarj kontrol devresine bu 18V'u vermek daha uygun.

Bu kadar üstadın içinde izninizle ben de konuya dahil olmak istedim.
Ben daha çok yeni (15 yıllık) bir elektronik mühendisiyim. Hobim ise kamp yapmak.

Öncelikle Ferhat Hoca'mın sorusuna cevaplayayım. Yeni araçlar, frenleme veya yokuş aşağı inişlerde aküyü 14.8V ile şarj ediyor. Kalkış ve hızlanma durumunda ise akünün voltajını 12.0V'a sabit tutuyor. Bir bakıma hızlanma sırasında alternatör üzerindeki yükü azaltıyor.

12V kompresörlü buzdolabım için kendim bir 12V'da çalışan bir kesintisiz güç kaynağı tarzı bir "kutu" yaptım.
Sistem bagajda aracın 12V çıkışına direk bağlı, buzdolabı ise bu sisteme takılı.
Araç çalışırken, hem kendini şarj ediyor, bypass ile de buzdolabını aracın aküsüne bağlıyor.
Araç stop ettiğinde ise, buzdolabını kendi üzerindeki kuru tip 12V 12Ah aküye bağlıyor.
Şarj yönetimini ise şu şekilde yaptım:
Öncelikle araçtan gelen enerjiyi LM2577 (dc-dc yükseltici) kullanarak 18V'a çıkardım. Ardından LM2576 ile bir devre yapıp, akım ve gerilim kontrollü bir şarj devresi yaptım.
Tüm bu sistemi ise, kendi yazılımını yaptığım bir mikrodenetleyici ile kontrol ediyorum...

Şimdi Çin sitelerinde birçok hazır modül mevcut. Aküden aküye şarj sistemi için, daha kontrollü olduğu için, önce sabit bir voltaja (18V) yükseltip, ardından şarj kontrol devresine bu 18V'u vermek daha uygun.
Gayet güzel. Daha büyük akü sistemleri için tabiki daha güçlüsünü yapmak lazım. 12Ah akü, buzdolabını 4-5saat çalıştırabilir. Devrenizdeki mikrokontrolör sanırım aküden mi yoksa araçtanmı çalışacağına karar veren, giriş gerilimini takip eden ünite olarak kullanılıyor.

Gayet güzel. Daha büyük akü sistemleri için tabiki daha güçlüsünü yapmak lazım. 12Ah akü, buzdolabını 4-5saat çalıştırabilir. Devrenizdeki mikrokontrolör sanırım aküden mi yoksa araçtanmı çalışacağına karar veren, giriş gerilimini takip eden ünite olarak kullanılıyor.

Buzdolabım IndelB TB41A, amacım kısa süreli parklarda veya bir gece çalıştırmasıydı. Eğer buzdolabı önceden soğumuş ise 8 saat görebiliyor. Kuru akü için önce markasız bir model almıştım. Testlerde 6Ah bile kapasite verememişti. Sonra Yuasa'nın aküsünü aldım, gerçek kapasiteye ulaştım.

Mikrodenetleyici (16F88) dediğiniz gibi; giriş voltajı takibi yapıyor, küçük bir LCD ekranda sistemin durumu yazıyor, kendi aküsünün çok fazla deşarj olmasını engelleyip kendini kapatıyor, 2 aşamalı (14.2V ardından 13.6V) şarj yapmayı kontrol ediyor...
Şarj sistemini tasarlarken Yuasa'nın katoloğunu kullanmıştım http://www.eurosep.com/fichiers-joints/web-bpb12120y.pdf

Herneyse muhakkak birbirimizi görmüşlüğümüz hiç olmazsa ayni merkez kantinin barakalarında vakit geçirmişliğimiz olmalı. :yum:
Gerçi üzerinden daha yarım asır geçti ama bilmem artık evladiyelik sayılır mıyız acep ? :p

Vallahi ben kendimi çok yaşlı görmüyorum... :tearsofjoy:
İçimdeki imalat hırsı, şevki henüz bitmedi...
Demek ki daha gencim...:p

Ben aslında E.Ü. Tıp da hiç okumadım.
Bilirsin fi tarih-ül evvelde; mühendis mekteplerinin sınavları,
elle problem çözme tarzında olurdu,
ve merkezi sistem sonuçları açıklandıktan bir kaç hafta sonra neticeleri açıklanırdı.
Ben bu yüzden, yani mühendisliği kazanamazsam,
(İstemeden) doktor olurum, diye kaydoldum.
Doktorluk saygın bir meslek ama bana göre değil.
Çok zorlu ve sıkıntılı bir meslek;
sevincini gelip anlatan yoktur doktora, hep dert anlatılır.

Sıralama sınavlarında, sonuç açıklanana kadar, başardım demek mümkün değil.
%90 başarı mıdır.. Belli olmaz, alınacak kontenjanda herkes
%95 almışsa, % 90 başarı ile açıkta kalırsın!!
Çok şükür ben mühendisliğ kazandım ve doktor olmadım.
Onun için ,o yıllarda benim E.Ü. Kampüsünde gezmişliğim,çay içmişliğim yok.:weary:

Doktorlukla ilgili kötü bir yaşanmışlığımı da anlatayım;
benim 39 yaşında kalp krizinden kaybettiğim damadım, göz doktoruydu..
Çok stresli, dertli,yıpratıcı bir meslek diğer branşları gibi.
Onun için doktorlar, iş bitiminde mutlaka stres atıcı bir meşgale buluyorlar.
Dikkat edin musikimizde mühendis pek göremezsin, ama doktorlar var.
Damadım da evde nefesli sazlar ile uğraşırdı.

Teknik konu forumunu sohbete döndürdük,
diğer üyeler bizi affede.

Ferhat Bey kardeşimizin sorusunu da şöyle cevaplıyayım.
Ben 4 sene makina mühendisliği tahsil ettim, üzerine de Endüstri Mühendisliği
dalında yüksek lisans aldım,
Uzun seneler MMO benim oda kartımı Mak.Yük.Müh. olarak verdi.
Oda kartım kayboldu, müraccat ettim. Mak. Müh olarakkart gelince itiraz ettim.
" Siz Yük.Müh. Kariyerinizle End. Müh. Odasından üye kartı" almalısınız,
biz sizin kartınızı Mak. Müh. olarak veriyoruz, dediler.
Yani ben doğrusunu yazarsam :
Mak.Müh.- End. Yük.Müh. gibi gereksiz uzun bir titr yazmadan, işi kısaltıyorum.:smiley:

Akü şarjına gelince,
bütün akıllı ikazlar sonucu, uzun mesafede yaşam aküsüne
yeterli voltaj ve amper gider mi,sıkıntısı sardı beni.
Jel aküde ve Kuga da henüz denemedim.
25mm2 kesitli kablo buna yeterli görünüyor ama ...
(İlk anda 35 mm2 yazdım doğru değil.)

Konu Ferhat Bey kardeşimizin, sıkıntı olursa ona döneceğiz.
Bakalım az sonra neticeler ortaya çıkacak.

Selamlar tüm dostlarımıza.

Son düzenleme:

LM2577 (dc-dc yükseltici)

Hüseyin Bey merhaba.
Sizi de benim konuma davet etmek istiyorum müsadenizle.
Bu DC-DC yükselticiyi devreye nasıl bağladınız?
Direkt aküden bu yükselticiye mi girdiniz?
Gelen yüksek amperajı nasıl önlüyorsunuz bu yükselticiye.
Benim yaptığım deneylerde,
aküden paralel bağlamada 20-22 A e kadar akım artıyor.
LM2577 bu amperaja dayanıyor mu?

Basit bir devre şeması ile cevaplarsanız memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler.

Vallahi ben kendimi çok yaşlı görmüyorum... :tearsofjoy:

Akü şarjına gelince,
bütün akıllı ikazlar sonucu, uzun mesafede yaşam aküsüne
yeterli voltaj ve amper gider mi,sıkıntısı sardı beni.
Jel aküde ve Kuga da henüz denemedim.
25mm2 kesitli kablo buna yeterli görünüyor ama ...
(İlk anda 35 mm2 yazdım doğru değil.)

Konu Ferhat Bey kardeşimizin, sıkıntı olursa ona döneceğiz.
Bakalım az sonra neticeler ortaya çıkacak.

Selamlar tüm dostlarımıza.
Ben kendi aracımda çok daha ince 10-16mm2 gibi bir kablo kullanmıştım. Elimde o kablo vardı. :smileycat:
Ne kadar kalın olursa o kadar az gerilim kaybı oluyor ve akım daha fazla oluyor. Ama kalınlaştıkça o ağır kabloyu ömrü boyunca da araçta taşıyoruz.

Bu arada konu hepimizin. Hepimiz, bilgimiz ve tecrübelerimiz dahilinde konuyu işliyoruz.:smiley:

Hüseyin Bey merhaba.
Sizi de benim konuma davet etmek istiyorum müsadenizle.
Bu DC-DC yükselticiyi devreye nasıl bağladınız?
Direkt aküden bu yükselticiye mi girdiniz?
Gelen yüksek amperajı nasıl önlüyorsunuz bu yükselticiye.
Benim yaptığım deneylerde,
aküden paralel bağlamada 20-22 A e kadar akım artıyor.
LM2577 bu amperaja dayanıyor mu?

Basit bir devre şeması ile cevaplarsanız memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar Sayın AkMühendis,
Benim kullandığım akünün kapasitesi düşük 12Ah, 2.2A ile şarj ediyorum.
LM2577 entegresinin zaten en fazla akım değeri zaten 3A.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2577.pdf
Evet LM2577 ile oluşturduğum devre doğrudan araç aküsüne bağlı.
Bu sistemde akımı limitleyen LM2576 oluyor.

Basitçe benim yaptığım şarj sistemi şu şekilde.
Adsz

Sizlerin kullandığı yüksek kapasiteli aküler için LM2577, LM2576 yerine Aliexpress'te hazır modüller mevcut.
Hatta şimdi yeniden baktım, şimdi olsa o kadar uğraşmazdım hazır bir modül çıkmış :smiley:

US $4.52 |Aliexpress.com : Buy DC DC CC CV Buck Boost Converter 9 35 to 1 35V 80W Buck Booster DC Step Down Step Up Adapter Module Adjustable Voltage Regulator from Reliable Integrated Circuits suppliers on Great IT electronic components co., LTD

Bu modül ile 8.5A' kadar, giriş voltajından bağımsız, çıkış voltajını ve akımını sabit tutabiliyor.
Düşük bir akım olsada, kontrollü bir şekilde yaşam aküsünü şarj edebilir.
Tek bir eksiği var; giriş voltajı, yani araç aküsünün voltajı azaldığında şarjı kesmiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri