Çekme Karavan Hakkinda Merak Ettİklerİm.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izmrksk35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,689

izmrksk35

Yeni Üye
merhaba arkadaslar siteye yeni kayıt oldum 30 yaşındayım izmirde yaşıyorum ve gemi makinaları işletme müh. olarak yabancı bir şirkette çalısıyorum. karavanlar hakkında merak ettigim konular hakkında tecrübeli arkadaslara danışmak istiyorum sorularımı altta sıraladım lütfen bilginiz olan konularda bana yardımcı olurmusunuz.

1) araştırmalar sonucunda adria adora 522 up modeline karar verdim sizce parasını hakeden bir çekme karavanmıdır.

2) Denizciyim yılın yaklasık 4-5 ayı karada oluyorum ve bi garajım yok. Çalıştıgım zamanlarda karavana nasıl bir güvenlik sistemi uygulayabilirim

3) Yılın belli zamanlar şehiriçinde olucam sizce karavanı park edecegim biryeri buldugumu düşünürsek 220v elektrik baglantısı olmadan güneş paneli ile idare edebilirmiyim.

4) Karavanın uzunlugu 5,8 m araçla beraber yaklasık 9-10 metre civarında olucak sehiriçinde manevralarda zorluk çekermiyim.

5) B-E sınıfı ehliyetim bu yeterlimidir.

6) aracım 1250 kg agırlıgında 1,6 crdi 115 bg ve 235 Nm tork gücüne sahiptir yeterlimi.

7) sonradan çeki demiri taktırıp ruhsata işletebilirmiyim.

yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
s.a. Bende izmir karşıyakada oturuyorum. nacizane fikirlerimi paylaşacam. ama not daha karavanım yok:(

1) soru beni aşar :smiley:
2) İzmirdemiikamet etceksiniz bu 4-5 ayda? bostanlı sahilinde ki otoparkta bir sürü karavan hep park halinde ordaki arkadaşlardan bu konuda bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum.
3) benim bir alie dostum tarlasında elektirik olmadığından bu şekilde 2-3 yıl idare etti(idare) ama siz karavanda kalcaksınız imirin sıcağı soğunu neda düşünmeniz lazım hangi aylarda kalcağınız bu idarenin şeklini değiştiriyor. ama çevrede bir sürü campingler var focada urlada çeşmede bunlarda hizmet alabilirsiniz kaldığınız aylarda ve elektirikte vardır onlarda.
4) bence şehir içinde ana arterlerde sıkıntı cıkmaz ama izmir dar sokaklarında sıkıntı çıkabilir. ama otoban altın yol vs sıkıntı çıkmaz..
5) yeterli.
6) okuduklarıma göre yeterli diyorlardı.
7) evet

bunlar forumda öğrendiğim şeyler ne yazıkki karavanım yok olsa daha net deneyimli konuşurdum ama bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. yanlış yazdıklarım olabilir..

merhaba arkadaslar siteye yeni kayıt oldum 30 yaşındayım izmirde yaşıyorum ve gemi makinaları işletme müh. olarak yabancı bir şirkette çalısıyorum. karavanlar hakkında merak ettigim konular hakkında tecrübeli arkadaslara danışmak istiyorum sorularımı altta sıraladım lütfen bilginiz olan konularda bana yardımcı olurmusunuz.

1) araştırmalar sonucunda adria adora 522 up modeline karar verdim sizce parasını hakeden bir çekme karavanmıdır.

2) Denizciyim yılın yaklasık 4-5 ayı karada oluyorum ve bi garajım yok. Çalıştıgım zamanlarda karavana nasıl bir güvenlik sistemi uygulayabilirim

3) Yılın belli zamanlar şehiriçinde olucam sizce karavanı park edecegim biryeri buldugumu düşünürsek 220v elektrik baglantısı olmadan güneş paneli ile idare edebilirmiyim.

4) Karavanın uzunlugu 5,8 m araçla beraber yaklasık 9-10 metre civarında olucak sehiriçinde manevralarda zorluk çekermiyim.

6) aracım 1250 kg agırlıgında 1,6 crdi 115 bg ve 235 Nm tork gücüne sahiptir yeterlimi.

yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
merhaba
1 karavanın videoları güzel. gerisi subjectif
2 kamping park. tekerlek kiliidi olabilir
3 klima gibi luks ihtiyaclar yoksa idare edersiniz
4 dar yollarda zor. geniş yol lazım
5 be yeterli. b olmuyor.
6 stabilite acisindan karavan=araç x 0.85 olmalı denir. adria 1500 olabilir. dikkat !!
7 çiğli ata san. römak tavsiye ederim. toplam 1800TL gibi maliyeti oluyor
saygılar

Dostum selamlar.. ben şimdiye kadar yaşadığım 6 aylık tecrübe ışığında aydınlatmaya çalışıyım seni..

Kesinlikle hayır. Lakin euro nun artışıyla beraber iyice şişen bu karavanla başlangıcta sana en üst sınıf kalite izlenimi verse de kullandıktan sonra anlayacaksın ki nereye elini atsan bir sıkıntı çıkarıyor. bu karavanda iki tane aldık ve inanır mısın fabrikadan gelen karavanda 220v prizlerinden birinde arkadaşlar nötr ü toprağa bağlamışlardı. Bu konuyla ilgili daha yazarım ve bu listeee çoook uzar gider.

Ama bunlarla birlikte inanılmaz derecede pozitif ve ferah bi enerjisi var, bunu da pek parayla ölçmek mümkün değil. Hoş kaldı ki burdaki hissiyatların %70 i karavancılıkla alakalı ama yaşamak için muhteşem bir alan sunuyo sana.

Coupling kilitleri karavanının çeki demirine takılmasını oldukça zorlaştırıyo milletin alıp götüemesini engeller. Benim gibi mower taktırdıysan o da sana büyük bi güvenlik artısı sunuyuo çünkü tekerlerine basıyor ve yine karavanın hareket ettirilmesini oldukca zorlaştırıyor. Ha ama kafaya koyan vincle de götürür, maksat karavanı cok başıboş bırakmaman. Benim gibi manyaksan eğer bi takım teknolojik ipcam lerle donatıp karavanının etrafında en ufak hareket olduğunda sana haber gönderilmesini vs sağlayabilirsin. gibi gibi..

Rahatlıkla edebilirsin. Zaten bu karavanın ana enerji kaynağı tüp. Ben bu konuda biraz aşırıya kaçtım, şu anda alette bağ evi güneş paneli sistemim var, elektrikli ocağımı, 1800watt harcayan kahve makinamı bile panelle çalıştırıyorum. Ha mantıklı mı diil ama yaparsın..

Senin şöförlüğüne ve zorlama isteğine bağlı olarak değişir ama çekmezsin diye düşünüyorum. Ben karavanı alır almaz eşimle beraber direk avrupaya çıktım ilk turda.. 6000km yol yaptım, 9 ülke dolaştım ve %99 her şey yolunda gitti.

Normalde yeni çıkan ehliyetlerle beraber be istiyolar ama ülkede henüz bu regülasyonla ilgili bi kontrol yok. Hoş ben bahsettiğim avrupa turunda be ehliyetim olmamasına rağmen en ufak bi problem yaşamadım

Yine göreceli bi soru aslında bu. Normal şartlarda çekmezsin ama biraz yabana çıkıyım, karda da kamp yapıyım vs dersen 4x4 bir araca ihtiyacın olabilir. Benim aracım 2ton 230hp 2.4litre 4x4 dizel bir arac. Onun bile yorulduğu yerler oluyor.

Tabii ki.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri