Çekme Karavan için Dizel Araç Şart Mıdır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Nac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,153

Nac

Ana Kamp
Merhaba,
Benim aracım 1.4, 97 bg Ford Fiesta benzinli. Örneğin Sally 3.25 ya da 4.06 model çekme karavanları bu aracımla çekmem sağlıklı mıdır? Öğrenmek istediğim çekme karavan için olmazsa olmaz kural çeken aracın dizel olması mıdır?
Saygılarımla...

Etiketler

Bunu nasıl öğrenebilrim, aracın teknik özellikleri arasında bu bilgiyi bulamıyorum...

Dizel motorlarda 1.ve 2. vites torku emsal güçteki benzinli motora göre yakıt sarfiyatı daha azdır. Çekme karavanda ilk kalkışta güç değerlidir. Olmaz diye birşey yok benzinli araçlada kullanılır benzinde biraz daha fazla yakıt sarfiyatı olur.

Bu saatte hiç üşenmeyip otoparka gidip araçtan kitapçığını alıcam ve tekrar kontrol edicem maksimum torku. :smiley: Ben aslında çekme karavan ile motokaravan arasında gidip gelenlerdenim sanırım. Eğer aracımı dizel bir araç ile değiştirmeye kalkarsam bir fark ödemem gerekecek hemde ciddi rakamlar,araç farkına birde çekme karavanın fiyatını ekleyince aklım direkt motokaravana kayıyor. Yanlış mı düşünüyorum bilmem, sizin fikriniz nedir?
güngör' Alıntı:
Dizel motorlarda 1.ve 2. vites torku emsal güçteki benzinli motora göre yakıt sarfiyatı daha azdır. Çekme karavanda ilk kalkışta güç değerlidir. Olmaz diye birşey yok benzinli araçlada kullanılır benzinde biraz daha fazla yakıt sarfiyatı olur.

Benim gecen seneki aracım Honda crv 2000 motor benzinli torku 4000 devirde 192 idi.Yeni aracım yine 2000 motor dizel nissan x trail 2000 devirde 320 york veriyor.Karavan çekerken yakıtı ortalama yüzde elli daha az.Selamlar..

750 kiloluk bir karavanı 1.4 dizel araçla bile zorlanarak çekiyordum,sanırım 1.4 benzinli ile çok daha zor olur,bence çeki aracı daha güçlü olmalı

bence hem zorlanır.hemde çok benzin yakar.hafif ıslak çamurlu yolda dik bir yokuşta durduğunuzda kalkamazsınız

Ynt: Çekme Karavan için Dizel Araç Şart Mıdır?

1.6 Benzinli (tabiki tüplü) Fiat Palio (16V 100 beygir olan) ile 700 kg ağırlığındaki karavanımla Antalya-Kütahya-Zonguldak arası seyahat ettim. ik karavan çekişim.araç kalkışta bi derce zorlanıyor, mesela yol kenarına inip rampa yukları hafif engebeli toprak yolda bi iki poati çekip yürüyor, bir de bozüyük de normalde 2 ile çıkacağınız bi rampada dönerken ön çeiş lastikleirni çamura buladım, asvaltta yukarıya doğru kakışta 2-3 saniye pati çekti yerler ıslak ve çamurlu olunca sorun oldu. benzer bir sorunu inişte çamurda yaşadım, benim karavanın frenleri iptal edilmiş durumda olduğundan yağmurun ilk oluşturduğu ince kaygan çamurda iniş aşağı 60 ı geçemedim.
Düzde kullanımda ise yağmurda da 80 yaptım sorun yok. 100 falan yapınca rüzgar tribülansından olabilir sallıyor arabayı, tırların arkasına falan girince kesiliyordu sallanma da.
Yakıt olacak ciddi bi ölçüm yapmadım, %25-30 artırıyor gibi, ama araç çekişten ciddi bi şekilde düşüyor, dağ tırmanışlarında 2 ye düştüğüm oldu zaman zaman, genelde trafik durumu nedeniyle.
Benim aracım benimle birlikte 1150 kg, karavanla gelirken 1250 kg olarak yüklemişim arabayı, sizin aracınız nisbeten Palio dan daha büyük, klio itibarıyle daha dengeli olabilir.
güç konusunda ise şehirler arası yollarda kalkış dışında 1. vitese düşmezsiniz, hatta kamyonlarla birlikte tırmanırken 2 ye düşrüdüm ben sıkışmamak için yer yer,normalde hiç bi rampada araba 2 istemedi, ne çıkışta ne inişte.
karavan çekerken şehirler ararası hız limiti 80 yanılmıyorsam ve arabanız bu limite düz yolda boş haline oranla biraz geç de olsa kolay ulaşır. kalkışta kamyonların tırların sizi geçebileceğini falan söyleyen olursa inanmayın Scania ları bile geçiyordum kalkışlarda :smiley:
merak ettiğiniz noktalarda elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım kolay gelsin

bence 1.4 luk ıster benzınlı ıster dızel olsun torkuda ne olursa olsun cok zaman canınızı sıkar.

boyle kucuk hacımlı bır arac bırakın cekmeyı ıcı tam doluyken dık yokusda bıle kalkarken cok zorlanıs..

Vladinka' Alıntı:
Aslında bi deneme yapıp görmek lazım?

En iyisi,
çeki demiriniz varsa, yakınlarda da karavanı olan bir tanıdığınız, hem sorularınıza cevap olur hem de merakınızı biraz da olsa gidermiş olursunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri