Çekme Karavan İçin Klima

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rauf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,402
Dün tekzenden airfel ap-3103/r2 marka model klima aldım, boyut olarak gördüğüm en küçük mobil klima (en 270 boy 695 derinlik 480 mm) sanırım yeni bir ürün airfelin web sitesindede yok, fiyat 749 tl. Bugün montajını yaptım evde kullandığımız klimalardan biraz daha gürültülü ama güzel soğutuyor..

ImageUploadedByTapatalk1376059663756151

ImageUploadedByTapatalk1376059689256763

ImageUploadedByTapatalk1376059711206839

ImageUploadedByTapatalk1376059731587886

Etiketler

A++ buzdolabı motorundan klima yapımı çalışmalarımız devam ediyor. Takribi 2000 tl civarında maliyeti var şu an fakat sakın pahalı diye yorum yazmayın bu sistemi karavanlarda tüm gün çalıştırılabilecek bi şekilde ayarlamaya çalışıyoruz. 600 amper civarı besleme grubu olan bir sistemde sabaha kadar serin serin uyuyabileceksiniz 15-17m3 ducatolar ve 28-30 m3 isuzu iveco midibüsler için 2 değişik tasarım yapmaya çalışıyoruz

A++ buzdolabı motorundan klima yapımı çalışmalarımız devam ediyor. Takribi 2000 tl civarında maliyeti var şu an fakat sakın pahalı diye yorum yazmayın bu sistemi karavanlarda tüm gün çalıştırılabilecek bi şekilde ayarlamaya çalışıyoruz. 600 amper civarı besleme grubu olan bir sistemde sabaha kadar serin serin uyuyabileceksiniz 15-17m3 ducatolar ve 28-30 m3 isuzu iveco midibüsler için 2 değişik tasarım yapmaya çalışıyoruz

Buzdolabı kompresörü yerine CNC makinelerin bilgisayar kabinini soğutmakta kullanılan mini klima kompresörünü denemenizi tavsiye ederim.

600 amper akü ile gece sizin klimayı çalıştırıp yattık
Ertesi geceye kadar 600 amper akü nasıl dolacak

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu soğutma işi çok baş ağrıtıyor, sonuçta bir tür enerji verip başka bir tür enerji alıyorsunuz. Çokça söylenen şu söz bence doğru, ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Şayet sabit 220v' niz yoksa karavanda klimayı hiç düşünmeyin.
Veya 3kw lık bir jenaratör alıp direk bağlayın.
Bu durumda benzin yönünden sabit bir harcamanız olacaktır.
Serinliğe karşı yakıt. Bunun tek makul yöntemi bu....
Ya da bu sevdadan vazgeçin.

Bu soğutma işi çok baş ağrıtıyor, sonuçta bir tür enerji verip başka bir tür enerji alıyorsunuz. Çokça söylenen şu söz bence doğru, ne kadar ekmek, o kadar köfte.

gülü seven dikenine katlanır da diyebiliriz bence :smiley:

bu klima buzdolabı işlerine çok kafa yormayın tatilin tadını çıkarın. insanlar binlerce yıl buzdolabı ve klima olmadan yaşadı yine yaşayabilir.... yok ben bunlar olmadan yapamam diyorsanız ya pamuk eller cebe ya da evde oturmak şart... iddia edilse de bazı şeylerin kolay çözümü yok. tıpkı senelerden beri tartışılan magnet motorlar gibi izlemesi eğlenceli şehir efsaneleri

Son düzenleme:

Merhaba bu konu hakkında tecrübe ve bileğinize ihtiyacım var. Yukarıdaki gibi Beko mobil klima alacağım. 9000 lik için kalkış akımı 15 am, 12000 lik için 25 am yazıyor. Kamp yerlerinde hangisini problemsiz kullanabilirim sizce ?

Malesef ülkemizde kamp yerlerinden alınacak elektriğin Amper değeri çok farklılıklar göstermekle birlikte 4-6 Amper için gittiğim yerlerde hiç sorun yaşamadım. 15A ise oldukça yüksek bir değer ama kampların birkısmında bu güce ulaşmak mümkün olacaktır. Bazı kamplar 4A elektriği bedava verirken 18A bağlantı için ekstra elektrik ücreti talep edebilmektedir. Bazı kamplarda özellikle kışın ısıtıcı kullanılmak istenmesi sonucu yetersizlikler olmakta ve sürekli sigortaların atması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Elektriğin aşırı kullanımı sonucu oluşan bu durum bazen can sıkıcı olabilmektedir. Kampçıların kendisinin ve çevresinin rahatının kaçmaması için elektriği hakkaniyetli kullanacak çözümlere yönelmesini öneririm.

konu güncel kalır umarım, ben de bazı markaların mobil klimalarını yaz aylarında 220V elektrik olduğunda kullanmayı planlıyordum. sanırım bu tip klimalar için sıcak hava çıkışı da oluyor, bu durumda servise de uğrayıp taktırmak gerekecek. acaba servis nasıl bir ücret talep eder?

konu güncel kalır umarım, ben de bazı markaların mobil klimalarını yaz aylarında 220V elektrik olduğunda kullanmayı planlıyordum. sanırım bu tip klimalar için sıcak hava çıkışı da oluyor, bu durumda servise de uğrayıp taktırmak gerekecek. acaba servis nasıl bir ücret talep eder?
biraz araştırdıktan sonra, ev tipi split klimalardan alabildiğim en ufaklarından alıp taktırmaya karar verdim. 10 aylık bebeğimle seyahat edeceğim için, elektrik alabileceğim alanlarda öğlen bebeği uyuturken içeriyi serinletmek şart olacak gibi. deneyimlerimi buradan paylaşırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR