Çekme Karavan Ile Geri Manevra Ve Park Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Makrakanta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,510

Makrakanta

Kamp I
Yer
DENİZLİ
Merhaba arkadaşlar,karavanım Erba 5,25.Yeni aldım ve çok fazla seyahate çıkmadım,çıktığım bir kaç seyahat sonrası karavanı evin arkasında yoldaki kaldırımın kenarına sıfır yanaştıramadım,trafikte veya gittiğim yerde manevra yapmak zorunda kalırsam diye ödüm kopuyor.Bu nedenle önceden geçeceğim yerleri planlayıp geniş caddeleri tercih ediyorum.Youtubeden manevra videoları seyrettim,pc de karavan yanaştırma oyunu filan oynadım ama faydası olmadı.Bu işin pratik bir yolu varmıdır,nette daha geniş bilgilerin olduğu bir link biliyormusunuz.Teşekkürler

Etiketler
bunun yöntemi çok aşırı basittir. karavanınız yada remörkünüzle pazar yeri çok büyük geniş trafiğe kapalı alanlarda yola duba koyarak denemeler prartik yapacaksınız. en fazla dubaya çarparsınız o ise aracınızı dahi çizmez. yada bunun için özel mekanlar var. ankarada hipodrum istanbulda istanbul park gibi yerler.

Merhaba,

işin shirili bir formülü yok sanırım. Ancak karavanın arkasına bir kamera takmanız hem trafikte giderken hem de park/manevra konusunda çok yardımcı olur.

Tecrübe ve pratik dışında zihninizi hazırlamanın en güzel yolu bence şöyle:

geri giderken arabanızı unutun; sadece çeki topuzunu canlandırın zihninizde. Bu şekilde meseleyi basitleştirebilirsiniz.

Çeki topuzuna aracınızın arkasından ucu karavanın önüne doğru yerleştirilmiş bir ok düşünün. Bu bir "kuvvet oku"dur; fizikte teknik olarak bir vektör olarak geçer.

Şimdi bu okun çeki topuzuna hangi açıyla kuvvet uyguladığında karavanın nasıl hareket edeceğini zihninizde canlandırın.
Aslında konunun bilardo oynarken ıstakanın topa vuruş açısının etkisinden bir farkı yok.

Zihninizde çeşitli canlandırmalar yapın; bir süre sonra olay size çok doğal gelecektir.

Şimdi işin püf noktasuna geliyoruz:

geri manevra yaparken; sözgelimi yolun ortasında durup kaldırıma yanaşırken bu okun açısının aynı şekilde tutmak için direksiyonun konumunu değiştirmeniz gerektiğinin farkına varacaksınız.. Siz oku başta -diyelim ki- 30 derece bir açıya yerleştirdiğinizde karavan dönmeye başlayacak ama karavan döndükçe açı artacağından karavan dairesel bir yörünge izlemek yerine keskin bir yay çizmeye başlayacak. dolayısıyla bir noktadan sonra oku baştaki açıda tutmak için direksiyonla düzeltme yapmanız lazım. Aksi taktirde dik açıdan dolayı kaldırıma dik yanaşırsınız.

Ben kendimce olayı nasıl çözdüğümü anlattım; sizin yönteminiz farklı olabilir.
Bunu anladıktan sonra sol sağ manevralarla (ok yönüyle oynayarak) karavanı istediğiniz yere rahatça sokarsınız.

okun başlangıç noktası için de aracın bagaj kısmında merkez bir noktayı referans olarak düşünebilirsiniz.
sevgiler,

Geri geri manevra yaparken sağa yanaşmak istiyorsak direksiyonu sağ yaparız geri giderken aracın burnu sola arkası sağa yanaşır işimiz halolmuş olur.
Römörk ile yani ortada mafsal (çeki topuzu) var iken geri giderek sağa yanaşacaksak direksiyonu bu sefer sola çevirecegiz ki arabanın önü sağa arkası sola açılsın ve arabanın arkası sola açılınca arkadaki topuza bağlı karavanda kendini sağa atar yani en arkamız sağa yanaşmış olur.Her iki yandan aynı anda arabanın ve en arkayı net gören aynalara ihtiyaç vardır.
Yani geri manevrada araç tek iken direksiyona ne yapıyorsak arkada römörk varken tam tersi yapılacaktır.
İlk baştan çok zor gelir,epey antremandan sonra alışılır.
Ben çok seneler evvel T.IR. şöförü olarak çalışmaya başladığımda; geri manevra yapmam gerektiği bazı dar alanlarda manevraların nasıl yapacağımı bildiğim halde pratik eksikliğim yüzünden ağladığım bile olmuştu.(Kolay değil 22 metre uzunluk)

örnek vererek sormak istiyorum. ben ankaradan yola çıktım muğlaya geliyorum diyelim. yolda hep düz gitmem gerekmeyecek mi geri geri sadece kamp yerine girerken ihtiyacım olmayacak mı ? adını unuttum ama ben biraz karavanı yüzeysel koyup sonra araçtan ayırdığımda uzaktan kumanda ile aynı oyuncak araba sürer gibi karavanı milimetrik istediğim yere parkt etme sistemleri yok mu ? yani bu sistem varken neden çok zorlanalım ki yanlışsam düzeltin

Yukarıda yazdığınız şeyin varlığından bile haberim yok.
Siz galiba çekme karavanları kampingte yerine yerleştirirken TRİM DÜZELTMELER YAPMAK için sonradan para ile alıp ilave edilen elektrikli konum düzeltme motorlarından bahsediyorsunuz.

Yukarıda yazdığınız şeyin varlığından bile haberim yok.
Siz galiba çekme karavanları kampingte yerine yerleştirirken TRİM DÜZELTMELER YAPMAK için sonradan para ile alıp ilave edilen elektrikli konum düzeltme motorlarından bahsediyorsunuz.
bahsettiğim şey buydu. yani araçtan ayırdıktan sonra oyuncak araba parkeder gibi parkediliyor.

Evvela her gördüğün reklam filimine inanma.Bu türden hareket yapabilmen için karavanının şaseside bu ise uygun olmalı,cüzdanın uygun olmalı.Omotorları çalıştırmak için kullanacağın akülerin ağırlığı zaten senin çekme karavan boyut hesabını altüst eder.Şu arabayımı alsam bu arabayımı alsam ,klimayı açınca yokuşta hararet yapar mı türünden sorular sorduğuna göre sen videodaki türden çekme karavanları unut gitsin hatta çekme karavanı bile unut.Al bir çadır koy arabanın bağajına beğendiğin yerde kur çadırını.Bütün derdin çadır olsun kurulması ,sökülmesi,bohçalanması olsun.

Son düzenleme:

Evvela her gördüğün reklam filimine inanma.Bu türden hareket yapabilmen için karavanının şaseside bu ise uygun olmalı,cüzdanın uygun olmalı.Omotorları çalıştırmak için kullanacağın akülerin ağırlığı zaten senin çekme karavan boyut hesabını altüst eder.Şu arabayımı alsam bu arabayımı alsam ,klimayı açınca yokuşta hararet yapar mı türünden sorular sorduğuna göre sen videodaki türden çekme karavanları unut gitsin hatta çekme karavanı bile unut.Al bir çadır koy arabanın bağajına beğendiğin yerde kur çadırını.Bütün derdin çadır olsun kurulması ,sökülmesi,bohçalanması olsun.
neden destek olmak yerine köstek oluyorsunuz

karavan almak için araştırırken bilgilerinizden faydalanmaya çalışmam suç mu

bu site bilgilenme amaçlı kurulmadıysa ne amaçla kuruldu cidden merak ediyorum. facebook gruplarında olduğu gibi fotoğraf paylaşıp hava atmak için mi

tabi sorarım araştırım çünkü sokağa atılacak bende 1 kuruş fazladan para yok. araştırıp hata yapmamaya çabalıyorum. 40 kere aracını değiştiren 40 kere karavanını değiştirenlerden olmamak amacım. 1 kere alıp sorunsuzca yıllarca kullanmak amacım.

bahsettiğim videodaki sistem artık yeni alman üretimi her karavanda mevcut. 5 6 8 metrelik 1300 ile 2400 kg lık her modelde ben bu sistemide esp yani virajlarda takla atmama sistemlerinide gördüm. belki 3 - 5 daha pahalı ama sana süper konfor kazandırıyor aracınla 40 takla atmıyorsunda aracından inip gönül rahatlığıyla park ediyorsun

ince999 bey sanırım ben sizde bir kıskançlık çekememezlik sezinliyorum devamlı destek olmak yerine köstek olma yolundasınız. gerekirse çadırda alırım küçük karavanlada başlarım ama ben destek olmanızı beklerdim. yaşım 28 ama bu sebeple kaale alınmayı isterdim. yaptığınızı hiç hoş karşılamadım söyleyeyim.

bu arada yokuşta hararet yapar mı diye sormadım. tüm araba kataloglarında ve forum sitelerinde klima açmanın %10 kadar performans düşürdüğü söylenmekte. klima açık yokuş çıkmak eğimli dağ eteklerini tırmanmak karavan çekerken dejavantaj yaratır mı aracın çekiş gücünün azalması yolda kalmama sebep olur mu gibi gibi şeyler sordum. bu siteden olmasada başka bir siteden aldığım cevap şuydu. eğim çıkarken yada yokuş taş çatlasın 10 dk sürer o yol 10 dk da klimayı kapaman seni sıcaktan kavurmaz camı açarsın yine hava girer ve %10 da olsa bir ek performansı tekerlere iletirsin bu ise ekstra güvenlik sağlardı. yani cevapları buydu. sizin gibi vazgeç demedi kimse

Benim tecrübem 1.3Ton üzeri bir çekme karavanınız varsa bahsettiğiniz hareket sistemi -yani mover- çok faydalı bir eser.

AL-Lo M şasili karavanlar için AL-KO Mammut mover en uygunu.
Diğer şasiler içinse Truma Mover iyi.

Mover fiyatı takriben 3000-3500EUR gibi modeline göre. Ama verilen paraya kesinlikle değer.

Mover için 100Ah kapasitede normal bir akü alıyorsunuz; 10-15 dakika gibi bir süre için manevra yapabiliyorsunuz bu şekilde. Akü ağırlığı 25kg mover'da toplamda 5kg desek 30kg ekstra ağırlık olur.

Bütçeniz müsaitse kesinlikle tavsiye ederim.

Mover genellikle kamp alanlarında araçla manevra yapmanın kolay/mümkün olmadığı yerlerde faydalı.
Ama çok zor durumda kalırsanız yolda da manevra için karavanı araçtan ayırıp kullanabilirsiniz.
Gene de bir mover geri manevra kabiliyetini gereksiz kılmaz...ama içiniz daha rahat olur.

sevgiler,

Benim tecrübem 1.3Ton üzeri bir çekme karavanınız varsa bahsettiğiniz hareket sistemi -yani mover- çok faydalı bir eser.

AL-Lo M şasili karavanlar için AL-KO Mammut mover en uygunu.
Diğer şasiler içinse Truma Mover iyi.

Mover fiyatı takriben 3000-3500EUR gibi modeline göre. Ama verilen paraya kesinlikle değer.

Mover için 100Ah kapasitede normal bir akü alıyorsunuz; 10-15 dakika gibi bir süre için manevra yapabiliyorsunuz bu şekilde. Akü ağırlığı 25kg mover'da toplamda 5kg desek 30kg ekstra ağırlık olur.

Bütçeniz müsaitse kesinlikle tavsiye ederim.

Mover genellikle kamp alanlarında araçla manevra yapmanın kolay/mümkün olmadığı yerlerde faydalı.
Ama çok zor durumda kalırsanız yolda da manevra için karavanı araçtan ayırıp kullanabilirsiniz.
Gene de bir mover geri manevra kabiliyetini gereksiz kılmaz...ama içiniz daha rahat olur.

sevgiler,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. mover için genelde yaşam aküsüne bağlanıyor gibi birşey gördüm. araçlarda artık rüzgar gülü ve güneş enerji panelleri yer aldığı için gece bile nokta kadar ışık alsa aküleri paneller şarj ettiğinde ağırlığı yedek akü yerine yaşam aküsü ile hallettikleri gibi birşey gördüm. yaşam aküsü ile led aydınlatma lpg ile çalışan ocak ve fırın ve buzdolabı yine led tv gibi sistemler yada lpg gibi yerden ısıtma sistemleri vs ler ile hiç enerji almadan 3 gün yettiğini okudum bir karavan firmasının sitesinde. tabi bunu rüzgar gülü ve güneş enerji panelleri ile desteklersek sanırım ek hiç bir bağlantıya ihtiyacımız olmadan çok rahat seyahatlerimizi yapıp keyfimizi sürebiliriz.

Nokta kadar ışık alınca yeterli olur ibaresi biraz abartılı...güneş panellerinin verimi %13 civarındadır; yani epey güneş gerekir verim almak için.
Mover'ı yaşam aküsüne bağlama işi ise bence olayın felsefesine aykırı. Öte yandan bu yapılacaksa yaşam aküsünün jel tip olmaması lazım. Kurşun-asit ya da Lityum-Demir-Fosfat akülerle olabilir...
Modern karavanlarda 60-70Ah'lık akü kapasitesi yeterli oluyor ama mover epey enerjiye ihtiyaç duyar; 100Ah'dan düşük kapasite bence yetersiz kalır...

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Ben; hem yaşımın büyüklüğünden dolayı yaşadığım,şahit olduğum pek çok olaylardan kazandığım tecrübe,hemde galiba biraz karekterimden dolayı vede yüz yüze konuşamadığımız için size başınıza gelmesi %80 kesin gibi gözüken çekme karavan dan doğacak sıkıntılardan uzak durmanız için böyle tavsiyelerde bulunuyorum.
benim yazdıklarımda size bir tavsiyedir,
Bakın çekme karavanda sizi ileride hem para olarak hemde ruhen sıkıntıya sokacak pek çok konu var.
Buyrun işte bir tanesi diyorsunuz ki Karavanı kımıldatacak olan o tekerlek motorlarını YAŞAM aküsüne bağlarım tabiki bağlarsınız ve bir kaç kerede kullanırsınız ama hepsi o kadar sonrada bu yaşam aküsü neden öldü diye soru sormaya başlarsınız.
Çekme karavandaki bütün işlerin kendine göre bir yapım,bakım tekniği vardır ama maalesef siz karavandaki hiç bir tekniğin ne olduğunu bile bilmiyorsunuz,nokta kadar ışık ile güneş panelinden akü şarj ediyorsunuz,şu an için bilginiz sadece araştırıp baktığınız malın reklamını yapan satıcıların bilgi diye verdiği palavralar.
Bana göre Henüz bir otomobili bile hakkıyla kullanma becerisine sahip değilsiniz çünkü ben "çekme karavanım ile Muğlaya giderken" neden geri geri gitmem gereksin gibi çok havada kalan bir soru sordun hoş her şey hakkında öyle sorular soruyorsun ki belli ki o soru sorduğun konuyu hiç bilmiyorsun.
BİR KONU HAKKINDA BİLGİSİZ OLMAK HİÇ BİR ŞEKİLDE AYIP DEĞİLDİR,SUÇ DEĞİLDİR bunu belirteyim.
Ama sen çekme karavan ile bu işe niyetlendiğin zaman başına gelebilecek sıkıntıların hiç ama hiç biri ile kendi bilgin ile halledemezsin konumunda gözüküyorsun.
Bana buradan böyle göründüğün için ,bana göre sana en uygun teklifi yaptım.
Yine yazayım sen çekme karavan ile ya çok üzüleceksin yada satıp zarar edeceksin.
Kıskanma fikrine gelince neden olmasın kim bilir seni kıskanmış olabilirimGenceciksin değilmi? Ama köstek olamaz

çok yanlış düşünüyorsunuz. kimse annesinden doğduğuda bu işte profesyonel olmuyor malesef. deneme yanılma yoluyla pratikle teoriyle zaman içinde ne gerekiyorsa fazlası ile öğreneceğimi düşünüyorum. zorluklarda güzellikerde birer derstir bence herşey.

mesela bir örnek vereyim. ankarada yaşamaktayım hayatımda hiç deniz görmedim doğal olarak gemi tekne vapur bu konularda acemiyim. antalyaya akdeniz üniversitesine eğitime gittim eğitim bitti yatılı bir yatta eleman aranıyor işi buldum gittim kaptanla konuştum bana düğüm atmasını gösterdi ilk görüşte aynısını bende attım sonra sende el yeteneği var diye beni işe aldı bana 15 gün boyunca çoğu şeyi gösterdi ve ben işten ayrılırken sende yetenek var denizi de sevdin ilerde kesinlikle imkanların olursa bir şekilde denize yat olur tekne olur bir şekilde açıl demişti. yıllarca gemide çalışmış ama limana yaklaşamayanlar varken ben rahatça yaklaşabilmiştim bu basit bir örnek aynısı zamanla karavan içinde olur mesela gemiden ayağım kaydı denize de düştüm hemde yüzme bilmeden ama sonuç ne azda olsa hayatta kalmayı öğrendim.

araba konusunda aracım yok ama çok çeşitli araçları kullandım. işim gereği çok uzun yollara çıktım araç konusunda sıkıntım yok.

güneş paneli konusuna gelirsek 2 örnek vermek istiyorum. güneş paneli ile çalışan bir hesap makinesinin içini açın sonra sadece panelle çalıştığını göreceksiniz. zifiri karanlık tabir edilen yerlerde çalıştırın çalışacaktır. size göre karanlık ama ona göre bir ışık vardır ortamda

ben arkadaşımın müstakil gecekondusuna güneş paneli döşedim. sokak lambasına evi bayaa uzak ama gece bile aküyü şarj ediyor panel. örneğin ben karavanı sokak lambası altına park etsem şarj konusunda azda olsa verim almam mı ? tamam panel verimliliği vs diye belki bu çok az bir şey olur ama en azından ihtiyacım gereken 1 ampülü bile yakabilirim düşüncesindeyim. yaşam aküsü konusuna gelirsek bunu ben değil incelediğim karavan firması kataloğa yazmış yanlış bir durumda ek akü bağlanır zaten. sorup araştırmamdaki sebep hatalar olmaksızın ilerlemek yolda tüh şunuda alsaydım yanıma tüh akü bitti tüh güneş panelim olsaydı vs demek istemiyorum sadece. aynısını kampçılarda yapmakta fazlasıyla. örneğin ben ilk seyahatimde diş fırçama kadar unutmuştum ama şuan ultrahafif bir çanta ile a dan z ye gerekebilecek herşeyi fazlası ile yanıma alıyorum. karavan konusunda da güvenliği sağlayarak yola çıktığımda belki ilk seyahatimde zorlarım ama devamlı not alarak araştırarak bir sonraki sefere daha da sorunsuzca ilerlerim diye düşünüyorum. başlarda amacım zaten kısa mesafeler ile tecrübe kazanmak mesela ankaradan konyaya gibi gibi.

Ne diyeyim ben bu kadar sene yaşarken boşa yaşamışım, tecrübeli olduğumu, davranışlara göre neler olabilecegini üç aşağı beş yukarı tahmin edebildiğimi zannediyordum öyle olmadığını bana öğretmiş oldunuz.
Ne diyelim yolunuz açık olsun hiç bir zaman ayağınıza taş çarpmasın,varmayı düşündüğünüz nokta gözünüzden kaybolmasın,yaşam sevinciniz hep içinizi doldursun.
Yine diyeyim ki "KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ" "PARA ASLANIN AĞZINDA"
Parayı anlımızın akı ile kazanmak hiç kolay değil ama boş yere harcamak üzüntü verir.
Umarım hayatta tecrübe kazanmanın parasal bedeli çok büyük olmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR