Çekme Karavan Korkuları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgakara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,661

tolgakara

Ana Kamp
İlk başta bir heyecanla ortiz'den karavanımızı aldık ama beni korkular sardı. kullanabilecek miyim ? tır kullanmak gibi birşey sanıyordum. birde bude yetmezmiş gibi tayinimiz kocaeliye çıktı. karavanımızı alır almaz kocaeliye geldik. oda yetmezmiş gibi kocaelini bilenler bilir santral yokuşunun tepesinde oturuyorum. kaç tonla çıktık o yokuşu sağ salim. işin kısası çokta korkacak bişey yokmuş ama 9 unda başlıyor tatil bakalım. gezi notlarımı burdan paylaşıcam egeden akdenize kadar inmeye çalışıcaz hayırlısı

Etiketler
Merhaba karavanınız hayırlı olsun. Darısı bana olsun ;) Satın aldığınız karavan 1tondan fazladır diye düşünüyorum. Yeni ehliyetlerde römork ya da karavan çekebilmek için E ehliyete sahip olmanız gerekmiyor mu? Başlığı "korkularım" olarak olarak yazsanız daha iyi olurdu bence .

Takip

Başlangıçta, bu tip ağır karavanlar satın almak doğru değil bence.
Her işin bir ustalık zamanı var..
Karavanın uzunluğu, ağırlığı, işin doğal acemiliğinde sorun yaratır.
Normal sürüşte sorun olmaz da, önemli olan sıkışık bir durumda karavanı zapt edebilmek.
Kullandığınız karavan en az 1450 kg. Mutfak eşyası, yiyecek giyecek derken karavan en az 1.600 Kg. a rahat çıkar.
Almışsınız, aman yavaş ve dikkatli kullanın.
Büyük karavanlar en az 2-3 sene kullanım tecrübesi olanlara daha uygundur.
Alttaki başlıkta bu konuda uyarıcı bir yazı var.Emsal 5.25 i satıp küçük karavana geçmek isteyen bir arkadaşımızın yazısı..

Erba 5,25 Ile Başlangıçtan Sonra Alınabilecek Çekme Karavan Tavsiyesi

Ortiz karavanınız hayırlı uğurlu olsun. Kazasız, belasız ve arızasız sürüşler dilerim. Biraz iddialı olacak ama Aralık 2017 de aldığım ve donanımları ile yaklaşık 1650-1750 kg olan Ortiz karavanımız ile en çok km yaptığıma inanıyorum. Sıkıntısız sorunsuz bu seyahatimizde bize en büyük katkıyı 4*4 2500 motor 183 bg çift turbo arabamız sağladı. Bu dikkate alınması gerekli bir konu olarak sizlerle paylaşmak istedim..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:

Sn. Tolga Kara yeni karavanınız hayırlı olsun. Güzel gezilerde, keyifle kullanmanız dileğimizdir. Yukarıdaki diğer mesajlara baktığımda hemen öne çıkan 2 maddenin, karavanın ağırlığı ve çeken aracın gücü olduğu görülüyor.
Karavanı aldığınıza göre buna uygun bir çekicinizin olduğunu düşünüyorum :smiley:
Sizin aracınız nedir?

Merhaba karavanınız hayırlı olsun. Darısı bana olsun ;) Satın aldığınız karavan 1tondan fazladır diye düşünüyorum. Yeni ehliyetlerde römork ya da karavan çekebilmek için E ehliyete sahip olmanız gerekmiyor mu? Başlığı "korkularım" olarak olarak yazsanız daha iyi olurdu bence .

Takip

hocam çok tşkler darısı başınıza 1.6-1.7 ton civarında karavanımız. ehliyet kısmı oldukça muallakta aldığımız yer yeni ehliyetlere geçene kadar eski ehliyetle kulllanabileceğimizi söyledi. açıkçası biraz araştırdım dedikleri gibi birkaç polis arkadaşada danıştık. yani 2021 yılına kadar kullanabilirz ama ondan sonra ehliyeti değiştirmek gerekicek gibi duruyor.

Başlangıçta, bu tip ağır karavanlar satın almak doğru değil bence.
Her işin bir ustalık zamanı var..
Karavanın uzunluğu, ağırlığı, işin doğal acemiliğinde sorun yaratır.
Normal sürüşte sorun olmaz da, önemli olan sıkışık bir durumda karavanı zapt edebilmek.
Kullandığınız karavan en az 1450 kg. Mutfak eşyası, yiyecek giyecek derken karavan en az 1.600 Kg. a rahat çıkar.
Almışsınız, aman yavaş ve dikkatli kullanın.
Büyük karavanlar en az 2-3 sene kullanım tecrübesi olanlara daha uygundur.
Alttaki başlıkta bu konuda uyarıcı bir yazı var.Emsal 5.25 i satıp küçük karavana geçmek isteyen bir arkadaşımızın yazısı..

Erba 5,25 Ile Başlangıçtan Sonra Alınabilecek Çekme Karavan Tavsiyesi

evet hocam oldukça haklısın aslında ama 80 km yi geçmedim hep sağdan gittik izmirden izmite gelmemiz 10-12 saati buldu açıkçası

Sn. Tolga Kara yeni karavanınız hayırlı olsun. Güzel gezilerde, keyifle kullanmanız dileğimizdir. Yukarıdaki diğer mesajlara baktığımda hemen öne çıkan 2 maddenin, karavanın ağırlığı ve çeken aracın gücü olduğu görülüyor.
Karavanı aldığınıza göre buna uygun bir çekicinizin olduğunu düşünüyorum :smiley:
Sizin aracınız nedir?

güzel dilekleriniz için tşkler. toyota coralla 1.6 132 hp ma bu tip karavanların 90 hp yetiyor aracın dizel olması da çok önemli detay benim benzinli ama arabalar düz yolda karavanı 90 kg hissediyor rampalarda zorluyor sadece ama dediğim gibi çıktığım yokuş bu inceleyin hocam çok zorlanmadan 30 km hızla çıktım

Kocaeli'de Kentsel Dönüşüm Yatırımın Önünü Açtı Haberi - 3DKonut

Ortiz karavanınız hayırlı uğurlu olsun. Kazasız, belasız ve arızasız sürüşler dilerim. Biraz iddialı olacak ama Aralık 2017 de aldığım ve donanımları ile yaklaşık 1650-1750 kg olan Ortiz karavanımız ile en çok km yaptığıma inanıyorum. Sıkıntısız sorunsuz bu seyahatimizde bize en büyük katkıyı 4*4 2500 motor 183 bg çift turbo arabamız sağladı. Bu dikkate alınması gerekli bir konu olarak sizlerle paylaşmak istedim..

aykut abi tşkler zaten senin paylaşımlarını takip ediyorum. gezdiğin kampları detaylı paylaşırsan sevinirim bende önümüzdeki hafta inşallah çıkıcam rota marmaris ve bodrum gözüküyor şimdilik. kamplara bakıyorum netten çok içler acısı gözüküyor açıkçası

aykut abi tşkler zaten senin paylaşımlarını takip ediyorum. gezdiğin kampları detaylı paylaşırsan sevinirim bende önümüzdeki hafta inşallah çıkıcam rota marmaris ve bodrum gözüküyor şimdilik. kamplara bakıyorum netten çok içler acısı gözüküyor açıkçası

Kamplar gerçekten alt yapıları ile standartların altında elektrik tesisatı olsun park alanlarının düzeni ve zeminleri olsun eksikler çok zamanla bu konularda inşallah Avrupa standartlarına erişiriz. Marmaris ve Bodrumda kampta kalmadım, bu bölgeler için bir bilgi birikimim yok ne yazık ki Çubucak kampı sanırım Marmaris bölgesinde revaçta

Kamplar gerçekten alt yapıları ile standartların altında elektrik tesisatı olsun park alanlarının düzeni ve zeminleri olsun eksikler çok zamanla bu konularda inşallah Avrupa standartlarına erişiriz. Marmaris ve Bodrumda kampta kalmadım, bu bölgeler için bir bilgi birikimim yok ne yazık ki Çubucak kampı sanırım Marmaris bölgesinde revaçta

tşkler iyi tatiller yolun düşerse izmite beklerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri