Çekme Karavan mı, Motokaravan mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CelalS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,670

Etiketler

Ynt: Çekme Karavan mı, Motokaravan mı?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=54885.0

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=54885.0

Cavid Sezen
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ben tecrübelerinizin ışığındaki pratiklerle ilgili avantaj ve dezavantajları öğrenmek istemiştim. Bu konuda hiç bilgisi olmayan, ilgi duyan biri olarak. :smiley:

Aşağıdaki örnekteki gibi bilgilerin peşindeyim. Tekrar teşekkür ederim.

drares' Alıntı:
sadece tek araçlık bir yol ve manevra gerekirse yapacak alanınız yok! Böyle bir durumda en kötü ihtimalde karavanınızı araçtan ayırıp iterek manevra yaparsınız. Çekme karavanınızı uygun bir yere park ederek de çevreyi gezebilirsiniz. Şehir merkezlerinde park etme açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz,

Sayın "CelalS",

Sorunuza yanıt verecek arkadaşlar muhakkak olacaktır. Yaz mevsiminde olmamız, bu yanıtların sayısını bir hayli azaltacaktır hak vereceğiniz üzere.

Size ilkönce, forumda ilgili konuları enine boyuna okumanızı salık vereceğim. Bu yanıt, ilk anda sizin hoşuna gitmeyecek ama... Size arkadaşlar, ne denli doyurucu yanıtlar verseler de, birşeyler, hep noksan kalacaktır. Çünkü, sizi ve sizin gereksinimlerinizi, koşullarınızı ve bunun sonucunda ne karar vereceğinizi sizden iyi başka kimse bilemez. Bunları, Bu konuda hiç bilgisi olmayan, ilgi duyan biri olarak. dediğiniz için yazıyorum. Çok önemli bir nedeniniz yoksa, çok ivedi davranmayın derim.

Cavid Sezen
Not: Kendinizi tanıtırsanız, daha iyi olur.. http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=41777.0

Çekme Karavanın avantajları:
-Binek aracınızla kullanabilirsiniz.
-Karavan bölümünü yazlık v.s bahçenize park edip ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.
-Karavan park ettiğiniz kamp yerinde araç ihtiyacınız olduğunda, düzeninizi bozmadan, bisiklet, motorsiklet gibi araçlara ihtiyaç duymadan kendi aracınızı kullanabilirsiniz.
-Binek aracınızı, karavandan bağımsız olarak, işinize giderken veya başka ihtiyaçlarınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Çekme karavanın dezavantajları:
-Küçük hacimli bir karavan kullanmak zorundasınız.
-Arkadan itişli araç kullanma gerekliliği var.
-Şehir içinde park etme, kullanma zorluğu var.
-Rampa ve offroadlarda zorlanıyorsunuz.
-Dar yollarda manevra zorluğu var.

Kısa üyeliğim sırasında, forumunuzdan öğrenebildiğim bilgilerle şimdilik yazabileceklerim bunlar.

(Kendimi verdiğiniz linkte, en kısa zamanda tanıtacağım, şimdi izninizle İspanya-Paraguay Dünya kupası maçını izleyeceğim. :smiley:)

Fiyat konusuna kimse değinmemiş;
10-12 bin liraya iyi bir çekme karavan alınabilir ama işin içine bir de araç girdiğinden bu fiyata aynı özelliklerde motokaravan alınamaz...
6 bin liraya aldığım 4.40 çekme karavanım benim açımdan iyi bir başlangıç oldu.

Bu da güzel bir bilgi.

insel' Alıntı:
kocaman bir moto karavan almış ve az vaktim icin koca karavanın anlamsızlığını anlamıştım. Yani sehiricinde sahilde oturmaya karavani cikarmaya üşeniyordum. Satip simdiki kamperimi aldim. İcinde kalamazsak bile kışın sahilde gecirebiliyoruz vaktimizi. Ne yerler kesfettik sayesinde. Evet karavan rahat ama kamper bence vakti az olanlar icin daha ideal. Emekli olursam buyuk bir karavan yine alacagiz. Senede bir ay icin gercekten anlamsız büyük karavan.

Ayrica gunluk hayatta kullanacak birde binek araciniz olacaksa, motokaravan aldiginizda yillik tasit vergisi, muayene ve sigortayi cifter cifter odeyip hemde stresine girersiniz. Ama 750 kg altinda bir cekme karavanin ne muayene, ne vergi nede sigorta derdi var. Eger yilla bir kac hafta sonu ve 15 gun yaz tatilinde kullanabilecekseniz (yani yogun bir is temponuz varsa, emekli degilseniz) motokaravanin vergisi ve sigortasi bosuna masraf bence. Ayrica elinizde binek ve motokaravan olarak 2 ayri arac bulundurmaniz tamir masraflarini ve sanayide gecen zamanida ikiye katlayacaktir.

Yani ozetlemek gerekirse cok kisisel bir tercih. Emekliyim yada calismiyorum, zamanim bol, binek arabaya ihtiyacim yok, motokaravanimlada her yere giderim, bol bol yilin 4-5 ayi gezecegim derseniz bence kesinlikle motokaravan ama yukarda belirrtigim gibi sehir ici araci ihtiyaciniz varsa, is temponuz yogunsa ve sadece bir kac hafta sonu ile yazin tatillerde kullanacaksaniz o zaman bence kesinlikle cekme karavan.

mirkan' Alıntı:
bu yıldız tornavidamı ? düz tornavidamı ? gibi birşey olmuş ;D

size katılıyorum gibi aslında ama son yıllarda artık neredeyse her yerde yıldız vida kullanıldığı için yıldız torna vida daha ön planda gibi bu sebeple :D ..... ;) karavan daha cazip olsa gerek tabi bu benim fikrim ;D ;D

ÇEKME KARAVAN
4.25-5.25 iyibir çekme karavan 7500-10000 TL, onu çekebilecek iyicebir araç+çekidemiri, 15.000 TL gibi toplam 20-25.000 TL...
ARTILARI: Araç bağımsız olduğundan tatil dışında şehirde kolay kullanım...Tatilde karavanı araçdan çıkarıp etrafı gezebilme şansı...Daha büyük hacim...Uzun kamplarda (15-30 gün) mükemmel...
EKSİLERİ: Dahili elektrik ve şarz sistemi olmaması, ilave edilirse fiyatı artar...Kışın park sorunu, ortada bıraksan zarar veriyorlar, garaja koysan ayda 70-80 TL masrafı var....Gidilen yerlerde şehir merkezlerinden geçmemeye imtina etmek zorunda kalıyorsun, sıkışık şehir merkezlerinde park ve manevra oldukca zor.....İlk bahar ve sonbaharda gezenbilir grubunun düzenlediği hafta sonu kamplarına iki gün için uğraşmaya değmeyecek kadar zahmetli ....

CAMPER KARAVAN
ARTILARI: 2000 modelli bir PSA'ya 15-20.000 TL'ye 4 kişilik olarak sahip olunabilir, oldukca uygun rakam.....Hafta sonları özgürce aklına estikce kampa gidilebilir imkan sunması....Günlük yaşamda istediğin zaman deniz kenarına çekip içinde yemek ve yatmak imkanı....Yatak imkanı kısıtlı arkraba ziyaretlerinde yatak imkanı sunması...Kaçak et imkanı..
EKSİLERİ: Tek araç kullanıyorsanız büyük hacimden dolayı şehir içinde park yeri bulma zorluğu... Büyük araç kullanmakda zorlananlar için biraz handikap...

Suat bey merhaba,
olaya sizin baktıgınız açıdan bakılırsa dogru...

Ama birde benim penceremden..yada motokaravan sahiplerinin baktıgı şekilde bakalım.
Çekme karavanla her yere giremezsiniz,gezemezsiniz..Mutlaka merkezi bir yerde parkedip ..çekicisiyle gidersiniz.Araç +çekme karavan nereden bakarsanız 11-13 metre demektir toplam uzunluk.Bu size büyük yük demektir.Buyrun deneyin yurtdışı-yurtiçi gezileri...
Her çekme karavancının gönlünde mutlaka bir motokaravan yatar..Ergeç bunu alırlar.
vergi konusu ise ; yıllık vergi ve sigortası 650 tl gibidir.Eger bu kadar rakamları düşünecek olursak..bu işi ,bu zevki hiç yapmamak lazım derim.Avrupada seyahatte olan,gezen karavanların ezici çogunlugu motokaravandır.
Toyota Land cruiserle seyahat etmek çekici görevi vermek bana pek olumlu gelmiyor.

Bu konuda açıklayıcı bilgiler var

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=88464.720#ixzz24TBdhkKU

Yukarıdaki kısa paragrafı sevgili İsmail Abinin(mdr) bu seneki gezi yazısından bugün alıntı yaparak konuya kendisininde verdiği linkteki bu başlık altında cevap vermeyi uygun buldum.

Sebep olarakta onca emek verdiği bu seneki yazı dizisinin böyle bir polemik konusu ile enfekte olmasını istemememden kaynaklanıyor.
Başlangıçta Türkiye'de karavancılık denilince önce motokaravancılık akla geliyor.Bana göre yanlış olan bu algı karavancılığın gelişmesi önündeki engellerden biri.
Bu algıyı ben kabaca şöyle özetleyebilirim.
Türkiye'de
Karavancılık deyince
Motokaravan
Motokaravan deyince
Camper panelvan
Konaklama deyince
Kamp dışı konaklama
Kamp dışı konaklama deyince
Yayla sahil kenarı
Genel olarak bakın etrafında döndüğümüz bu kısırdöngü panelvandan dönüştürülen kamperler bunlarla çıkılan bir iki günlük kısa seyehatler.

Bu dönme dolap Türk karavancılığının kabuğunu kırmasındaki en büyük engel bence.Karavancılığın üç ayağı
Çekme karavan motokaravan
Karavan imalatçıları
Kampigleri
belli bir standarda yükseltemez isek biz bu kısır döngüden çıkamıyacağız vesselam...
Hele hele yollardaki ağırlık ve çekme karavanlar için tip onay belgesi kontrollerinin sıklaşması Türk imalatı karavancılığın tabutuna son çiviyi çakmaya aday bilmem farkındamısınız?

Bu kabaca genel girişten sonra sevgili İsmail abi'ni (mdr) yukarıda bahsettiği Avrupa' da kampinglerin ve yolların ezici çoğunluğu motokaravanlarla dolu fikrine cevaben bu seneki kaldığım kampinglerden bir kaç foto ile yanıt vermek istiyorum.

Üzülerek söylemek istiyorum ki bu algı yanlış:Avrupada üç seneden beri Yunanistan İtalya Almanya Fransa ve İsviçre'de kaldığımız kampingler çekme karavanlarla dolu.

013

014

053

086

091

http://www.youtube.com/watch?v=r3apGQmRXsE&list=UUZRF_4YipMe-HezLzdIRDKg&index=1&feature=plcp

Yukarıdaki videoyu bu seneki gezimizde Almanya İsviçre sınırında çektim.Avrupa yollarında ne kadar çok çekme karavanın seyehat etmekte olduğunu, çekme karavanların çogunluğunun sabit olarak kaldığı şeklindeki ön yargılara güzel bir cevap olduğunu düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR