Çekme Karavan Muayene Süreleri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan supergezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,565

supergezgin

Karavan Yönetim
Yer
Konya
Web
www.ukkf.org
Arkadaşlar,

Bir çok kişinin bildiği ama bazı arkadaşlarımızın bilmeden çekme karavanlarını her yıl muayene yaptırdıklarını duyuyoruz. Karavanınızı kendi özel aracınızla çekmek kaydı ile muayene süresinin ilk 3 yıldan sonra 2 yılda bir olduğuna dair Ulaştırma Bakanlığınından gelen yazı aşağıdaki gibidir. (Ruhsata tabi 750 kg. üstü karavanlar için)

UKKF olarak bu yazıya da bazı gerekçelerle itiraz ettik, sonucunu sizlerle paylaşacağım.

İlgilenen arkadaşlarımıza duyurulur.

Saygılarımla

Erdal Öütügen

Ulatrma Bakanl muaye

Etiketler
Ynt: Çekme Karavan Muayene Süreleri Hakkında

Biz de itiraz telefon dilekce derken bi mesafe kat edemedik.

Dikkatli incelenirse belirtilmiş
Otomobil ile çekilen karavanlar 2 yılda bir.
Minibüs,panelvan,cityvan türü araç ile çekilenler her yıl.

Yani çekme karavanı otomobille çekersek 2 yılda bir,
aynı karavanı motokaravanın arkasına takıp çekersek yılda bir,
Traktörün arkasına takıp çekersek 3 yılda bir muayene olacak. ::smiley:

İki veya 3 tekerlekli araçla, 750Kg üstü karavan nasıl çekilebilir acaba? :-\
Herhalde sepetli motosikleti kasdettiler.

Ferhat tamimde "karavan " kelimesi yok, tabir "remork", çünkü devletin elindeki belgelere göre çekme karavan diye bir şey yok, bu tip araçların hepsi "remork", remorkları farklı kullanan biziz, domates taşımak için remork, şeker pancarı taşımak için remork, eşya taşımak için remork veya bizim yaptığımız gibi tatil yapmak için remork..devlete göre ticari araçlarla çekilen remorklar tarla ile köy veya kasaba arasında kullanılan taşıma amaçlı araçlar olduğu için muayene süreleride uzun, ama otomobil ile römork çeken bir köylü vatandaş olamayacağı için, burada ucu açık bir durum var her halde diye düşünülerek, tedbir alma anlamında her yıl denmiş, birileri bu garip durumu değiştirinceye kadar malesef durum bu..

güngör' Alıntı:
Dikkatli incelenirse belirtilmiş
Otomobil ile çekilen karavanlar 2 yılda bir.
Minibüs,panelvan,cityvan türü araç ile çekilenler her yıl.

Minibüs,panelvan,cityvan ile karavanını çekenler ilk muayeneye giderken otomobille çekip götürsünler ;D Bir kere orada 2 yılda bir işaretlendimi bir daha ki muayenelerinde hep öyle işaretlerler.

Veya her muayeneye otomobille çeksinler ;D ;D

Belki yeni bir meslek doğar ; "karavanlarınız itina ile çeki demirli otomobilimle TÜV'e götürülür" gibi ;D ;D ;D

aslanahmet' Alıntı:
Minibüs,panelvan,cityvan ile karavanını çekenler ilk muayeneye giderken otomobille çekip götürsünler ;D Bir kere orada 2 yılda bir işaretlendimi bir daha ki muayenelerinde hep öyle işaretlerler.

Veya her muayeneye otomobille çeksinler ;D ;D

Belki yeni bir meslek doğar ; "karavanlarınız itina ile çeki demirli otomobilimle TÜV'e götürülür" gibi ;D ;D ;D

Hocam bu mantıkla yol başına kadar araçla akabinde iterek istasyona götürürsek demek ki yasa da "insan gücü" yazmadığına göre hiç muayene olmaması lazım... (Yada öne at bağlayıp falan)

taiga' Alıntı:
Hocam bu mantıkla yol başına kadar araçla akabinde iterek istasyona götürürsek demek ki yasa da "insan gücü" yazmadığına göre hiç muayene olmaması lazım... (Yada öne at bağlayıp falan)

Yolda ki polise de izah edersin artık :D

Ruhsat'li plakali cekme karavanlarda en buyuk sorun esasen ogs kgs. Farkli plakayi kullanmanin bu tip yan etkileri olacagindan kocaman karavanlara genelde ceken aracin plakasi takiliyor. En azindan biz oyle yapiyoruz ruhsat ve plakamiz icerde bi yerde duruyor ve cektigimiz aracin plakasini takiyoruz karavanimiza. Canim ulkemizde eşşek kadar karavanlar 750 kg'dan az etiketle ruhsatsiz gezdiginden ve polisin cekme karavanlari kantara sokup ruhsat sorma aliskanligi olmadigindan ve ruhsatli plakali cekme karavan sahipleri de araclarini genelde muayeneye goturmediklerinden bu tip karmasik durumlar senede 3-5 kere oluyor. Olaya muhattap olan kisiler de saga sola telefon dilekce derken bıkıp isin ucunu biraktigi icin boyle gelmis boyle gidecek...
ben muayenesi bitmeden karavanima cekme belgesi cikarttiracagim ve trafikten dusurtecegim. Ileride cekme karavanlari kantara cekmeye ve plaka ruhsat sormaya baslarlar ise (Bu cekme karavanlarin %80'inin kamping karavani olacagi manasina geliyor) yeniden trafige kayit ettirebilirim sorun yok zaten.

Arkadaşlar,

Bilginiz olması açısından bir konu da sizleri uyarmak istedim.

Artık gerek çekme karavan gerekse motokaravanları polis çevirip tartıyor. 900 ila 2000 TL arası ceza yiyeyen arkadaşlarımız var. Ruhsatınızdaki toplam ağırlğı % 5 den fazla aşarsanız ceza yazılıyor.

Saygılalrımla

Erdal Ötügen

slm ben karavanımı sattım.tekrar ruhsatlı karavan almayı düşünüyorum.vw caddy le karavanımı çekiyorum.sizin dediğiniz gibi tüv e kadar caddy le çekeçeğim.ordan sonrasını traktörle muayene ye sokacağım.böylece 3 yıllık vizem olur slm

maliye de motorsuz taşıtlar vergisi almaya başlayacak.Karavan 750 kilo değil-850 kilo olsa ne olur.
Vatandaşı tırtıklayacak yer arıyorlar.İnsanlara kolaylık göstereceklerine bürokrasi arttır-vatandaştan muayene parası tırtıkla....ah güzel ülkem ne zaman bu bürokrasiden kurtulacağız...o kadar kural koyuyorlar,yinede trafik kazalarında dünya şampiyonluğuna oynuyoruz...neyse bu sorunlar bitmez...

merhabalar..

bir soru sormak istiyorum.. forumda sorumla ilgili bir konu mutlaka vardır ancak bulamadım..

kendi atölyemde çekme karavan imal etmek istiyorum.. bununla ilgili yasal sıkıntı var mıdır? yani imal ettiğim karavanı muayeneden geçirebiliyor muyum?

bir bilen cvp verirse çok sevinirim.. şimdiden teşekkürler..

bir soru sormak istiyorum.. forumda sorumla ilgili bir konu mutlaka vardır ancak bulamadım..

kendi atölyemde çekme karavan imal etmek istiyorum.. bununla ilgili yasal sıkıntı var mıdır? yani imal ettiğim karavanı muayeneden geçirebiliyor muyum?

bir bilen cvp verirse çok sevinirim.. şimdiden teşekkürler..

slm kendi yatığın karavan 750 kğ geçmiyorsa sorun yok,muayeneye girmenede gerek yok.
750 kğ geçerse fatura+tip onay belgesi edinmen lazım oda imkasız.

Çekme Karavan Muayene Süreleri Hakkında

Zaten sorunda bu.... 750 kg kesin gecer... :smiley:)) yip onay belgesi nasil aliniyor?

slm tip onay belgesi alman imkansız.bu işin imalatını yapanların çogunda yok.sanayi bakanlığından alınıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri