Çekme Karavan Muayene Süreleri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan supergezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,454
İş planım:
1- TUVTURK'e yanlış düzenlenmiş ruhsat nedeniyle yersiz muayene ve gecikme bedelinin iadesi için hafta başı yazılı talepte bulunulacak. Yazı ekine ilgili mevzuat ve kendi web sitelerinin ekran görüntüsü eklenecek.
2- Talep kabul edilir ise para geri alınacak.
3- Büyük bir ihtimalle red yanıtı alınacak.
4- Gelen red yanıtı eklenerek CİMER başvurusu yapılacak.
5- CİMER başvurusuna, yanlış ruhsat düzenleyen polis memurundan 170 TL yeni ruhsat ücretinin tahsili ve tarafıma iadesi talebi de eklenecek.
6- Bu çalışma dosya haline getirilip, üniversitelere yollanıp "Türkiye Cumhuriyeti'nde Yanlış Yapan Bürokrasi İle Delirmeden Mücadele" isimli tez konusu yapılacak :smiley:

Sevgilerimle,

Son düzenleme:

Etiketler
2007 yılında panelvan aracımın motokaravana dönüşümünden sonra Tüv’den aldığım tip onay belgesi ile Almanya’da yaşadığım yerdeki belediye taşıt kayıt bürosuna giderek aracın motokaravan olarak ruhsatını aldım. Bir kaç gün sonra ruhsatı incelerken yolcu koltuk sayısını 4 yerine iki yazdıklarını gördüm.Tekrar taşıt kayıt bürosuna gittim. Yolcu sayısı 4 kişi olarak yeni bir ruhsat verdiler. Bütün işlem 10-15 dakika sürdü. Hata kendilerinde olduğu için özür dilediler ve ücret almadılar.

Almanya’da motokaravan dönüşümünde üç yere gidilir. Gaz sistemi kontrol yerine (30 dakika), tip onay belgesi için Tüv‘e (45-60 dakika), ruhsat için araç kayıt bürosuna (10-45 dakika) gidilir ve iş biter.

Türkiye ve Almanya‘da bürokrasinin nasıl çalıştığını bilmekte fayda var diye düşündüğüm için arasıra yaşadığım Almanya’dan örnekler veriyorum.

Benimde 5.25 Erba çekme karavanım var imal tarihi 15_08_2017 kullanma amacı yük nakli_hususi araç sınıfı 02 banada her yıl muayene çıkıyor bu durumda nereye nasıl muracat etmem gerekir

*

İş planım:
1- TUVTURK'e yanlış düzenlenmiş ruhsat nedeniyle yersiz muayene ve gecikme bedelinin iadesi için hafta başı yazılı talepte bulunulacak. Yazı ekine ilgili mevzuat ve kendi web sitelerinin ekran görüntüsü eklenecek.
2- Talep kabul edilir ise para geri alınacak.
3- Büyük bir ihtimalle red yanıtı alınacak.
4- Gelen red yanıtı eklenerek CİMER başvurusu yapılacak.
5- CİMER başvurusuna, yanlış ruhsat düzenleyen polis memurundan 170 TL yeni ruhsat ücretinin tahsili ve tarafıma iadesi talebi de eklenecek.
6- Bu çalışma dosya haline getirilip, üniversitelere yollanıp "Türkiye Cumhuriyeti'nde Yanlış Yapan Bürokrasi İle Delirmeden Mücadele" isimli tez konusu yapılacak :smiley:

Sevgilerimle,
--------------------------------------------

Merhaba;
umutsuz vakada bir ilerleme var mı...?

Ben de geçen ay, 425 i bir yılı cezalı, vizeye soktum.
Bir baş teknisyene, bu karavanın her sene muayene zorunluluğu olmaması lazım, dedim.
"Beyefendi, bizdeki belgeler maalesef her sene diye belirtiyor.dedi.

Pek keyifli olmadığım için uğraşmadım.
Cezalı ödemeyi yaptım.
Allahtan, muayeneyi yapacak teknisyen yanımdaydı.
2-3 dakikada, hazır buyrun alın karavanınızı, dedi.

Motorsuz ve yılda kısa bir süre yolda olan çekme karavanı her yıl tüve götürme mecburiyetinin bir izahı var mıdır? Alman karavan forumda durumu anlatsam inanmazlar.
-----------------------------------------------

Üstad merhaba.
Bizdeki TÜV de almanya kopyası.
Lütfen bize bu konuda tercüme edilmiş bir kaç sayfa belge yollayabilir misiniz ki,
biraz kaba olacak ama, bu adamların gözünün içine sokalım.
Bu maskaralık belki sona erer..

--------------------------------------------

Merhaba;
umutsuz vakada bir ilerleme var mı...?

Ben de geçen ay, 425 i bir yılı cezalı, vizeye soktum.
Bir baş teknisyene, bu karavanın her sene muayene zorunluluğu olmaması lazım, dedim.
"Beyefendi, bizdeki belgeler maalesef her sene diye belirtiyor.dedi.

Pek keyifli olmadığım için uğraşmadım.
Cezalı ödemeyi yaptım.
Allahtan, muayeneyi yapacak teknisyen yanımdaydı.
2-3 dakikada, hazır buyrun alın karavanınızı, dedi.

Merhaba,

Seyahatte idim. Mesajınızı az önce okuyabildim. Konu avukatımda idi. Yarın kendisini arayıp son durumu öğreneyim. İş-Güç derken ihmal ettim olayı. Hatırlatmış oldunuz, teşekkür ederim :smiley:

Merhaba,

Seyahatte idim. Mesajınızı az önce okuyabildim. Konu avukatımda idi. Yarın kendisini arayıp son durumu öğreneyim. İş-Güç derken ihmal ettim olayı. Hatırlatmış oldunuz, teşekkür ederim :smiley:
-------------------------------------------------------------------------------------------

Sonucu merakla bekliyorum..

-----------------------------------------------

Üstad merhaba.
Bizdeki TÜV de almanya kopyası.
Lütfen bize bu konuda tercüme edilmiş bir kaç sayfa belge yollayabilir misiniz ki,
biraz kaba olacak ama, bu adamların gözünün içine sokalım.
Bu maskaralık belki sona erer..

1- 750 kiloya kadar olan karavanlar ilk TÜV ruhsatını aldıktan 3 yıl sonra, daha sonrada her 24 ayda bir Tüv' e girer.
2- 750 - 3.500 kg arasındaki karavanlar 24 ayda bir.
3- 3.500 kilodan ağır karavanlar her yıl Tüv'e girer.

Tv

IMG 20190912 113846

Şu an gecelediğim karavanparktaki bu karavan gündüz komşumuzdu. Üzerinde bir VW Transporterin yarısı, onun önünde de solar sıcak su tertibatı vardı. Türkiye' de böyle bir araç yapıp Tüv'e götürsek ruhsat alabilirmiyiz?

1- 750 kiloya kadar olan karavanlar ilk TÜV ruhsatını aldıktan 3 yıl sonra, daha sonrada her 24 ayda bir Tüv' e girer.
2- 750 - 3.500 kg arasındaki karavanlar 24 ayda bir.
3- 3.500 kilodan ağır karavanlar her yıl Tüv'e girer.
------------------------------------------------------------------------------

Hüseyin Bey teşekkürler.
Almanca olan TÜV alıntısını fotoraf ile sabitledim.
Bir daha TÜV e gittiğimde muayeneden önce bu resmi onlara okutacağım.
İnşallah biz TÜV TÜRKüz almancadan anlamayız,demezler..

Araya Almanya vs girince konu biraz karıştı gibi. :smiley: Kısacası;
1- Türkiye'de şu anki yasal düzenlemelerle 750 kg altında bir karavan için Muayene şartı var mı?
2- 750 kg üstü bir çekme karavanı ruhsata işletiyoruz. Peki, bu karavanın her yıl vergisi var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Edit: İmla

Didim'de yaşamanın avantajı, trafikten dosyasındaki imalat belgesini aldım. Görevli imalat tarihinden itibaren üç yılın sonunda ilk muayene, sonrasında her iki yılda bir rutin muayene olduğunu ve ruhsatın sehven yanlış düzenlendiğini bildirdi.

Notere geri dönüp belgeyi sundum. Yarın sonuç belli olacak.

Bu durumda 01.06.2017 yılında imal edilen karavanım, ilk muayeneye 31.05.2020 tarihinde girecek. Noterin düzenleyeceği yeni ruhsatta bu yazacakmış.

Notere gecikme ücreti dahil ödemiş olduğum 477 TL'nin akibetini sordum. TUVTURK'ten talep edebileceğimi ve geri ödeme almam gerektiğini söyledi.

Hayırlısı ile düzeltilmiş ruhsatımı aldıktan sonra TUVTURK'e yazı ile başvurumu yapacağım.

Sevgilerimle,
bende merak ettim sonucunu

mevzuat şu şekilde:

Resmî Gazete Tarihi: 23.09.2004 Resmî Gazete Sayısı: 25592

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ AÇILMASI, İŞLETİLMESİ VE ARAÇ MUAYENESİ HAKKINDA YÖNETMELİK

YEDİNCİ BÖLÜM
Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
Madde 14-
Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

ayrıca;

Yürütme
Madde 22- (Değişik:RG-15/1/2019-30656 Mükerrer)

Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yürütür.

sorun yaşanması durumunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına başvurulmalı, cevap alınamaması durumunda ise cimer e başvurmalı bence...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR