Çekme Karavan Şasesİne Ev Yapma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DrTinyHouse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,090

DrTinyHouse

Yeni Üye
çekme karavan şaşesi üstüne evimi inşa edeceğim. teknik olarak alıp bir yeren bir başka yere seyahat etmeyeceğim fakat zemine de tamamen bağlı kalmasını da istemiyorum. hayat neler getirir bilinmez. zaten atölyede iskeleti oluştuktan sonra evin kurulacağı bölgeye kadar çekilmek zorunda kalacak. bu konudaki yasal zorunluluklarla alakalı bilgilendirme yapabilir misiniz.

Etiketler
Yüklü ağırlığınız 750 Kg'ı geçecekse karavanınızın ruhsatı olmadan kullanamazsınız. Ruhsat almanız için karavanın o1 belgesi, yani tip onayı belgesi olması gerekir. Bu belge alması kolay ve ucuz olmayan bir belgedir. Ve bunu genelde seri üreticiler alabilir. Bunu da 2020 yılından sonra ancak BE2 ehliyetle kullanabilirsiniz. Ayrıca Ruhsatlandırabileceğinizi varsayarsak romorkun her yıl tüvtürk'te çekici araçla beraber muayeneye girmesi gerekiyor. Vergi veya sigorta gerekmiyor. Romorkun ayrı ruhsat ve plakası oluyor. (Aracın plakasından ayrı)

.

Sorunuzda ev diyerek bahsettiğiniz oluşumun boyutlarını yazmamışsınız. Eğer karayollarında kullanılabilecek boyutta ise Yücel bey zaten cevabını vermiş.

Daha büyük olma durumunda ise durum değişir. Bu durumda imar izinlerini atlatma amacınız için, sadece tekerli olmasının sizi kurtarıp kurtaramayacağını aslında resmî yerlerden öğrenmeniz lazım.
Hatta bu arada karayollarına çıkabilecek yapıdaki bir karavanın bile ruhsat ve plakasız park edilme koşullarını da sormanız yerinde olur sanırım ?
Yok Tiny House düşünüyorsanız, zaten çoktan 750 kg üzerine çıkmışsınızdır.

Olası cevapların akla uygun olması ile, yasalarca geçerliliği farklı şeyler. Yerine sorun !
Aldığınız cevabı da buraya yazarsanız, dua edeniniz bol olur...:yum:

.

Son düzenleme:

teşekkür ederim öncelikle, peki şöyle bir yaklaşım konusunda fikirlerinizi alayım; 750 kg üzerine çıkmadan ana iskeleti vs inşa ettim diyelim tabi burada yükseklikle alakalı bir düzenleme var mı bilmiyorum. getirdim yerine park ettim. bu süre zarfında herhangi bir yasal düzenlemeye takılmıyorum anladığım kadarıyla. boyutlarıyla alakalı net bir fikrim yok ama şasenin genişliği ve uzunluğunu geçmeyi düşünmüyorum sadece yükseklik konusunda kullanışlı olabilmesi açısından haliyle biraz yüksek olacaktır 4-5 metre arası. Ayrıca, evet aslında kafanda tamamen bir tiny house fikri var. su ve elektiriği kendi üretebilen (yağmur suyunu toplayıp arıtan ve güneş paneli gibi) ve atıklarınıda tekrar kullanan, su filtre sistemi ve biogas gibi. Bu süreçteki tüm deneyimlerimi ve karşılaştığım yasal süreçleri buradan paylaşırım tabi ki. Fakat resmi yerlere sorma hususunda, aracı park edeceğim yerdeki yerel yönetime başvurup olayla alakalı izin var mı yok mu nasıl bir düzenleme var konusunu öğrenme aklıma geliyor. Bunun dışında bu projeyle alakalı yasal gereklilikleri öğrenebileceğim ya da başvurmam gereken resmi kurumlarla alakalı bilgisi olan varsa çok müteşekkür olurum

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.