Çekme Karavan Sigortası (kasko) Nasıl Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,377

pasolvon

karavansız karavancı
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Merhaba arkadaşlar,

En son gezimde kamp alanında bir hortumun etki alanında kalmıştım ve etrafımdaki karavanların tepelerine ağaçların devrildiğini görmüştüm. Yağan dolu ise güneş panellerime zarar verecek diye korkutmuştu. Ben de bu nedenle geçtiğimiz günlerde O2 sınıfı karavanıma kasko yaptırmak amacıyla reklamları çok dönen bir internet sitesine karavan ruhsat bilgilerini verdim ve teklif istedim. Tüm gün, tüm sigorta şirketlerine gönderip cevap beklemelerine rağmen istediğim maks 50.000TL teminat için hiç bir sigorta şirketi teklif veremedi. Buradan çıkan sonuç sigorta şirketlerinin bizim çekme karavanları tanımıyor oluşudur.

İşim nedeni ile sigorta sektöründe bir çok firmanın üst düzey yöneticisini tanırım. Geçtiğimiz günlerde bu sigorta şirketlerinden birisinin genel müdür yardımcısı olan bir dostuma konuyu çıtlattım ve konuyla ilgilendi. Bayramdan sonra benim karavanın önünde bir mangal partisi yaparak konuyu görüşmek üzere sözleştik. Burada istediğim teminatları belirteceğim. Ancak nihayetinde bu iş olursa ortaya bir ürün çıkacak ve tüm çekme karavan sahipleri artık rahatlıkla karavanlarını bu sigorta kapsamına alabilecekler. Tabi ortaya çıkacak teklifin fiyatı da önemli.

İlk iş olarak çekme karavan ve karavancılık hakkında bilgi verip (az gider çok yatar vs.) daha sonra aklıma gelen şu teminatları söyleyeceğim;

1- Yürür halde gelebilecek, çekici aracın trafik sigortasının kapsamadığı her türlü kaza hasarı.
2- Hırsızlık hasarları
3- Doğal afet hasarları (Dolu, Fırtına, Deprem vs.)
4- Yangın hasarları
5- Karavanın çalınması

Benim aklıma gelenler bunlar. Soracağım soruya gelirsek; Başka bir teminata sizce ihtiyacımız var mıdır?

Etiketler
Çok güzel bir çalışma. Perşembe günü sigortacıma DASK poliçelerimi yeniletirken, çekme karavanımın kaskosu ile ilgili görüştüm. Daha önce de görüşülmüştü, ancak merkezinden olumlu yanıt alamamıştık. Kendisi bana "karavancılar birlik olur ve toplu teklif isterlerse, sanırım bu probleme bir çözüm bulunabilir" dedi.

Sizin çalışmanızın başarılı olacağını tahmin ediyorum. Şayet makul bir bedel olursa beni sizden sonra liste başına yazabilirsiniz :smiley:

selamlar,hazır ilgili bir sigorta yöneticisini yakalmışsınız,motokaravanlar özel taşıt sınıfına sokulduğu için anbulans gibi riskli bir sınıfa giriyor ve çok yüksek trafik sigortası çıkıyor,herkesin bildiği gibi karavanlar zaten yılda max.6 ay trafikte ve 150 km hızla giden bir karavancı hiç görülmemiştir yani risk tam tersine çok düşüktür,bu konuyuda dile getirseniz çok iyi olur,trafik sigorta fiyatına 2 kişi 15 gün tatil yapılabildiğide bir gerçek.

Sigortacımla görüşürken risk konusunda bana çok ilginç bir şey şöyledi; "Risk sizin için sürat demek. Bizim için ise yavaş gitseniz bile, sürücünün dikkatini dağıtabilecek ocak üzerinde unutulmuş bir cezvedir." Oldukça ilginç bir yaklaşım.

ona şu soruyu sorardım,son on yılda kaç karavan kazaya karışmış ve ne kadarında karavan asıl suçlu olmuş,bunc yıldır yollardyım en fazla 3-5 kaza yapan karavancı gördüm,kazalarda suçlu karavancımı acaba diye bakmak gerekir.

Sizinle aynı fikirdeyim. Bunu belirtmek isterim. Ancak, sigortacılar ve bankacılar nalıncı keseri gibi hep kendilerine doğru yontarlar. Bence bireysel çabalardan ziyade kamp-karavan derneklerimizin bu konuda çok ciddi bir çalışma yapması gerek. Öncü olmalılar ve bu işin peşini bırakmamalılar. Biz de bireysel olarak destek olmalıyız diye düşünüyorum. Başka türlü bu soruna bir çözüm bulamayacağız.

Maalesef motokaravan işi sigorta sirketlerinin çözebileceği bir konu değil. Mevzuat degisikligi gerektiriyor. Motokaravan ambulans ile ayni grupda olduğu sürece sigorta yuksek cikar. Burada gorev federasyonumuza dusuyor.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maalesef motokaravan işi sigorta sirketlerinin çözebileceği bir konu değil. Mevzuat degisikligi gerektiriyor. Motokaravan ambulans ile ayni grupda olduğu sürece sigorta yuksek cikar. Burada gorev federasyonumuza dusuyor.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Motoaravan Almanya'da da özel amaçlı taşıt sınıfında ama kendine has ayrı bir zorunlu trafik sigortası var.

Türkiye'de sorun Hazine Müsteşarlığının sigortalara gönderdiği genelgedeki bu tabloda.
Tablo 1.PNG

Müsteşarlık, karavanların kaza risk durumunu dikkate alarak, sigorta şirketlerine kaaravanlar için ayrı bir prim yazmalıdır.
https://www.gezenbilir.com/konu/sigorta-sorunu-cimer-basvuru-dosyasi.122229/

Son düzenleme:

Merhaba ; Kavacık Sigorta Olarak uzun süredir karavanlar ile ilgili bir kasko çalışması yapmaktaydık ve bu çalışmamızı tamamladık. Artık karavanlarınızı Çarpma,Çarpışma, yanma, çalınma,devrilmelere,doğal afetlere karşı kasko yaptırabileceksiniz. Hangi Karavan firmasına aracınızı yaptırdıysanız, tamiratını arada yaptırabileceksiniz. Özel Proje olarak hazırlanan bu poliçeyi başka hiç bir yerde bulamayacağınız fiyatlar ve teminatlarla siz değerli karavan ailesine hayırlı olsun...
detaylı bilgi için İletişim 05323133845

Değerli acentemiz, öncelikle bu poliçenin çekme karavanı mı motokaravanı mı kapsadığını belirtmenizi rica edeceğim. Anlattığınız kadarıyla motokaravandan bahsediyorsunuz gibi görünüyor ancak sürüncemede kalmasın.

Esasında şahsen tanışıyoruz ancak internet ortamıdır. Kimlik belirtmeye gerek yok.

Değerli acentemiz, öncelikle bu poliçenin çekme karavanı mı motokaravanı mı kapsadığını belirtmenizi rica edeceğim. Anlattığınız kadarıyla motokaravandan bahsediyorsunuz gibi görünüyor ancak sürüncemede kalmasın.

Esasında şahsen tanışıyoruz ancak internet ortamıdır. Kimlik belirtmeye gerek yok.

Merhaba

Motokaravan ve çekme karavan olarak tüm karavanlar için çalışma yapmaktayız..

Bizimle iletişim kurmanızı rica ederim..

Motoaravan Almanya'da da özel amaçlı taşıt sınıfında ama kendine has ayrı bir zorunlu trafik sigortası var.

Türkiye'de sorun Hazine Müsteşarlığının sigortalara gönderdiği genelgedeki bu tabloda.
Tablo 1.PNG

Müsteşarlık, karavanların kaza risk durumunu dikkate alarak, sigorta şirketlerine kaaravanlar için ayrı bir prim yazmalıdır.
Sigorta Sorunu – Cimer Başvuru Dosyası

Merhaba ; Kavacık Sigorta Olarak uzun süredir karavanlar ile ilgili bir kasko çalışması yapmaktaydık ve bu çalışmamızı tamamladık. Artık karavanlarınızı Çarpma,Çarpışma, yanma, çalınma,devrilmelere,doğal afetlere karşı kasko yaptırabileceksiniz. Hangi Karavan firmasına aracınızı yaptırdıysanız, tamiratını arada yaptırabileceksiniz. Özel Proje olarak hazırlanan bu poliçeyi başka hiç bir yerde bulamayacağınız fiyatlar ve teminatlarla siz değerli karavan ailesine hayırlı olsun...

Çok güzel bir çalışma. Perşembe günü sigortacıma DASK poliçelerimi yeniletirken, çekme karavanımın kaskosu ile ilgili görüştüm. Daha önce de görüşülmüştü, ancak merkezinden olumlu yanıt alamamıştık. Kendisi bana "karavancılar birlik olur ve toplu teklif isterlerse, sanırım bu probleme bir çözüm bulunabilir" dedi.

Sizin çalışmanızın başarılı olacağını tahmin ediyorum. Şayet makul bir bedel olursa beni sizden sonra liste başına yazabilirsiniz :smiley:

Aşağıdaki tablo Nisan 2017 tarihine ait ve Araç Grubu Bazında 4. Basamak Azami Primleri gösteriyor. Bu primler her ay yükseltiliyor. Primlerin her ay ne kadar yükseleceğini Hazine Müsteşarlığı Türkiye Sigortalar Birliğine bildiriyor. Aylık yükselme oranlarını bilmediğim için prim miktarlarını güncelleyemiyorum. Bu tablodaki azami primler her sigortada aynı olduğuna göre, güncel rakamların araç sahipleri tarafından bilinmesi faydalı olur, sigortalar yönünden de bir sakıncası olmasa gerek. Almanya’da bir süre araç sigortacılığı yaptım, bu tür rakamları basın devamlı duyururdu. Sizden ricam karavanların dahil olduğu Özel Amaçlı Araçlar Grubu için geçerli Zorunlu trafik sigortası 4. Basamak güncel (Aralık 2019) azami prim miktarını yazar mısınız?

Teşekkürler.
Tablo 1.PNG

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri