Çekme Karavan Sonrası Arkanın Çökmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan colortr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,452

colortr

Yeni Üye
Herkese selamlar,

4x4 mitsubishi eclipse cross bir aracım var üzerinde BF AT lastiklerim var. Çok fazla dağ bayır gezip kamp yaptığım için bu lastikleri taktım, aşırı bozuk yollarda lastiğim yarılacak mı diye düşünmekten rahatladım. Off-road yapan biri değilim en büyük amacım normal lastikte çok tedirgin olduğum yollarda at lastikle çok daha kafam rahat ilerliyorum. Aracı yükseltmediğim için tek dezavantajım arkada yolcu ve yük varken hızlı giderken ani esnemelerde çamurluğa bir tık sürtüyor ama arkada yolcu yokken hiçbir sıkıntı çekmiyorum.

Şimdiyse çekme bir karavan aldım, karavanı arkaya taktığımda arka baya basıyor tahminen 2 parmak yükseklik kalıyor. Yarım saat düz yollarda sokaklarda gezdim 1-2 kere çok az sürtme oldu ama arazide iş değişecektir. Sadece arkayı biraz yükseltsem sorunum çözülebilir diye düşündüm ama bu sefer de karavansız nasıl bir görüntü oluşur emin olamadım aracım da garantili çok fazla oynamak istemiyorum da. Sadece arka yay altına 3-5 cm'lik bir takoz koysam idare eder mi emin olamadım.

Bu konularda benim hiç deneyimim yok, burada da çok fazla deneyimli arkadaş olunca danışmak istedim fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Etiketler
Merhaba,

Öncelikle aracınız ve karavanınızla keyifli geziler dilerim.

4x4 mitsubishi eclipse cross bir aracım var üzerinde BF AT lastiklerim var. Çok fazla dağ bayır gezip kamp yaptığım için bu lastikleri taktım, aşırı bozuk yollarda lastiğim yarılacak mı diye düşünmekten rahatladım. Off-road yapan biri değilim en büyük amacım normal lastikte çok tedirgin olduğum yollarda at lastikle çok daha kafam rahat ilerliyorum.
Arazide yandan gelebilecek darbelere (sivri kaya, bitki kökü) dikkat edin. Taban yapıları araziye uygun olsa dahi yanaktan alınan darbelere karşı daha zayıf oluyorlar.

Sadece arka yay altına 3-5 cm'lik bir takoz koysam idare eder mi emin olamadım.
Araca uygun yükseltme yapılmadığı zaman şaftın açısı bozulup kasma yaptığını bir kaç yükseltme başlığında okumuştum. Kendi aracımda (4 tekerden makas) küpe ile yükseltme var. Herhangi sorun yaşamıyorum.

Şimdiyse çekme bir karavan aldım, karavanı arkaya taktığımda arka baya basıyor tahminen 2 parmak yükseklik kalıyor.
Karavan içerisindeki yük dağılımı dengeli mi? Yükün çoğu ön taraftaysa sorun olabilir. Karavan konusunda deneyimli arkadaşlar daha net bilgiler aktaracaktır.

Ben en son aracimi servise goturdugumde usta arkada cokme oldugunu ve hr yay takmamizi tavsiye etti. Diger markalar cok kotu dedi cikma hr yay bulduğunda bana haber verecek ve taktiracagim. Bu arada ideal olani karavanin bas kismi kac kg agirlik basıyor olcmek tabii ki. 70 kg.i gecmemesi gerekiyor. Firsat buldugumda olcecegim ama yayi da her halukarda taktiracagim.

Ben en son aracimi servise goturdugumde usta arkada cokme oldugunu ve hr yay takmamizi tavsiye etti. Diger markalar cok kotu dedi cikma hr yay bulduğunda bana haber verecek ve taktiracagim. Bu arada ideal olani karavanin bas kismi kac kg agirlik basıyor olcmek tabii ki. 70 kg.i gecmemesi gerekiyor. Firsat buldugumda olcecegim ama yayi da her halukarda taktiracagim.
Selamlar, nasıl ölçmeyi planlıyorsunuz ben de ölçeyim.

Merhaba,

Öncelikle aracınız ve karavanınızla keyifli geziler dilerim.

Arazide yandan gelebilecek darbelere (sivri kaya, bitki kökü) dikkat edin. Taban yapıları araziye uygun olsa dahi yanaktan alınan darbelere karşı daha zayıf oluyorlar.

Araca uygun yükseltme yapılmadığı zaman şaftın açısı bozulup kasma yaptığını bir kaç yükseltme başlığında okumuştum. Kendi aracımda (4 tekerden makas) küpe ile yükseltme var. Herhangi sorun yaşamıyorum.

Karavan içerisindeki yük dağılımı dengeli mi? Yükün çoğu ön taraftaysa sorun olabilir. Karavan konusunda deneyimli arkadaşlar daha net bilgiler aktaracaktır.
Selamlar çok teşekkür ederim

Dediklerinizi dikkate alacağım, henüz ön tarafa kaç kg basıyor bilmiyorum bunu ölçmenin bir yolunu bulup kontrol edeceğim. Karavan tekerlerinin biraz arkada olmasından dolayı öne belki fazla ağırlıkta basıyor olabilir

AT lastık takdım dıyorsun bu takmıs oldugunuz lastıkler orjınal lastıklerden kesıt olarak buyuk anlasılan yoksa orjınal lastıklerle arkaya ne kadar yuk koyarsan koy surmemesı lagazım

AT lastık takdım dıyorsun bu takmıs oldugunuz lastıkler orjınal lastıklerden kesıt olarak buyuk anlasılan yoksa orjınal lastıklerle arkaya ne kadar yuk koyarsan koy surmemesı lagazım

1cm fark ediyor sanırım. Jantları küçültüp lastikleri büyülttüm ama sorun bu değil sorun fazla basarak içine göçmesi. Arkadaşların dediği gibi ne kadar bastığını ölçmek lazım ama her halukarda arkaya biraz yükseltme şart

Teşekkürler hocam deneyeceğim
Bugun olcum yaptim. On bagaj dolu iken fotografta goruldugu gibi 80 kg cikti. Ceki basliginda max 75 kg olmasi gerektigi yaziyor. Yaklasik 20 kg dan fazla esyayi cikarip depoyu komple bosalttigimda ise 75 kg basti. Yani Erba Karavan one bagaj yapmis ama icine hic bir esya koymamamiz gerekiyor. Simdilik buyuk tupu cikardim. Aygaz in disarisi icin aldigim kucuk tupunden takacagim. Diger ivir ziviri tekrar koydugumda 77 kilo oldu. Dizel isitici deposunu doldurdugumda yine 80 olacak. Yani yukseltmeyi kesinlikle yaptirmam gerekiyor. Zaten usta da cekme karavan ceken tum arabalarda bu cokmeyi gozlemledigini ve yay takilmasini onerdigini soylemisti.

20211230 162832

20211230 163241

20211230 163747

20211230 164217

Bugun olcum yaptim. On bagaj dolu iken fotografta goruldugu gibi 80 kg cikti. Ceki basliginda max 75 kg olmasi gerektigi yaziyor. Yaklasik 20 kg dan fazla esyayi cikarip depoyu komple bosalttigimda ise 75 kg basti. Yani Erba Karavan one bagaj yapmis ama icine hic bir esya koymamamiz gerekiyor. Simdilik buyuk tupu cikardim. Aygaz in disarisi icin aldigim kucuk tupunden takacagim. Diger ivir ziviri tekrar koydugumda 77 kilo oldu. Dizel isitici deposunu doldurdugumda yine 80 olacak. Yani yukseltmeyi kesinlikle yaptirmam gerekiyor. Zaten usta da cekme karavan ceken tum arabalarda bu cokmeyi gozlemledigini ve yay takilmasini onerdigini soylemisti.
Elinize sağlık hocam benim karavan teslim olmadığından henüz ölçümü yapamadım deneme için bir saat dolaştığımda fark etmiştim. Çeken araba alçak olduğunda doğal olarak ektradan yük biniyor, örneğin pickupa taksak daha az yük binmiş olacak sanırım ben de mecburi yay takmasam da en kötü takozla falan 3 cm yükseltmem gerekli

Elinize sağlık hocam benim karavan teslim olmadığından henüz ölçümü yapamadım deneme için bir saat dolaştığımda fark etmiştim. Çeken araba alçak olduğunda doğal olarak ektradan yük biniyor, örneğin pickupa taksak daha az yük binmiş olacak sanırım ben de mecburi yay takmasam da en kötü takozla falan 3 cm yükseltmem gerekli
Çeki demirine binen yükün aracın alçak ya da yüksek olmasıyla bir ilgisi olmamalı. Teorik olarak aracınızın çeki demirinin alçak ya da yüksek olması karavan terazide olmadığında çok az fark eder ama uygulamada gözle görülür bir fark olmaz. Önemli olan araca bağladığınızda ve ön ağırlığı da istenen değerlerde iken karavanın terazide olmasıdır. Karavanın kapısının iç tarafındaki zemine su terazisi koyarak dengesini kontrol etmelisiniz. Öndeki boşta olan şase demiri yanıltabilir. Benim aracımın çeki demirinde iki farklı yükseklik ayarı var ve aralarında 5 cm fark var. Servis çeki topuzunu üst tarafa takmış. Karavana yandan bakınca ön tarafı gözle görülür bir şekilde yukarıda duruyordu. Ben topuzu alt tarafa takınca düzeldi.

Ayrıca bu çeki demiri yüksekliğinin hem çeken araç için hem de karavan için AB standardı var (EC Directive 94/20/EC)

Araç yüklü durumdayken çeki topuzu yerden 350 mm - 420 mm arasında olmalı. Aracın yüklü olması derken yolcular ve bagaj varken demek.

Karavan da yüklü iken kaplinin yüksekliği yerden 385 mm - 455 mm arasında olmalı.

Karavanınızı henüz teslim almadığınızı belirtmişsiniz. Karavanı fabrikadan teslim alırken burun ağırlığının istenilen değerlerde olması üreticinin sorumluluğundadır. Kullanırken de sizin.

Yürür ağırlık, yani Mass in Running Order (MIRO veya MRO) diye bir terim var. Bu tanım zaman içinde değişime uğramakla beraber 2015'ten bu yana MIRO'nun içinde temiz su tankının ne kadarının dolu olduğunu belirtmek şartıyla gaz tüpleri, sifon suyu, ısıtıcının suyu ve hatta UK'de aküler bile var. Bir de MTPLM yani maksimum yüklü ağırlık var. MTPLM'den MIRO'yu çıkartınca sizin yükleyebileceğiniz ağırlık ortaya çıkıyor. Özellikle yerli karavanı teslim almadan önce mutlaka bir kantarda tartın. Forumda bu konuyla ilgili pek çok şikayet okuyabilirsiniz. 750 kg altı diye aldığınız bir karavanın 1300 kg olması pek de uzak bir olasılık değil. Maksimum yüklü ağırlık karavanın şase etiketinde yazmalı.

Uzun lafın kısası, karavanı teslim alırken mutlaka burun ağırlığını ve kantardaki yürür ağırlığını kendi gözünüzle görün.

Aslında bu konu karavan camiasında pek dillendirilmese de ilk karavanı alırken dizilimin (layout) önemi ortaya çıkıyor.

Biz karavan alırken sadece kişisel kullanımımıza göre düşünüp alıyoruz. Bakıyoruz öndeki yatağın altı depo, ooo ne güzel bagaj alanı var, arka tarafta da mutfak ve wc var; yatakla wc arasında mesafe var, çok iyi diye düşünüyoruz. Ama aksın arka tarafında hatırı sayılır yükleri koyacak yer olmadığında ön tarafta ne kadar bagaj alanı olduğunun bir önemi kalmıyor.

Bizim karavandaki yatağın boyutları 140 cm x 200 cm; altında da 45 cm boşluk var ama hep bu burun ağırlığını ayarlayabilmek için oraya sadece yükte hafif olan hacimli şeyleri koyabiliyorum. Ne 27 kg'lık gazebo çadırı koyabildim, ne küçük mutfak tüpünü, ne de içme sularını. Hatta öndeki büyük tüpleri ve yatağın altındaki ıvır zıvırlarımı dengelemek için arkadaki mutfağın altındaki dolaplara su bidonlarını, küçük tüpü falan koydum. 50 lt'lik su deposu aksın biraz gerisinde olduğu için onu da dolu tutuyorum genellikle.

Ben bu burun ağırlığını hızlıca ayarlamak için bir kaç kişiden yardım alıyorum. Birisi baskülü gözlemliyor. Ben ve gerekirse bir başkası karavanın içine girip yükleme yapabileceğimiz noktalara yakın duruyoruz ve bu şekilde ön ağırlığı kontrol ediyoruz. Ona göre arkaya koyulabilecek şeyleri düşünüyorum.

Karavanı biraz kullanınca diğer karavanların dizilimlerine daha farklı bir gözle bakmaya başladım. Çok güzel karavan dizilimleri var ama arka tarafında yükleme yapacak hiç yer kalmamış. E o zaman bu, öne de yatak-yorgandan başka bir şey koyulamayacağı anlamına geliyor. Tecrübesiz birisi bir de gereksiz yere yüksek kapasiteli şase için ekstra para verirse parasını çöpe atmış oluyor. Zira o 300-500 kg yükleme kapasitesinin yanına bile yaklaşamazsınız o dizilimlerle.

Aslında bu konu karavan camiasında pek dillendirilmese de ilk karavanı alırken dizilimin (layout) önemi ortaya çıkıyor.

Biz karavan alırken sadece kişisel kullanımımıza göre düşünüp alıyoruz. Bakıyoruz öndeki yatağın altı depo, ooo ne güzel bagaj alanı var, arka tarafta da mutfak ve wc var; yatakla wc arasında mesafe var, çok iyi diye düşünüyoruz. Ama aksın arka tarafında hatırı sayılır yükleri koyacak yer olmadığında ön tarafta ne kadar bagaj alanı olduğunun bir önemi kalmıyor.

Bizim karavandaki yatağın boyutları 140 cm x 200 cm; altında da 45 cm boşluk var ama hep bu burun ağırlığını ayarlayabilmek için oraya sadece yükte hafif olan hacimli şeyleri koyabiliyorum. Ne 27 kg'lık gazebo çadırı koyabildim, ne küçük mutfak tüpünü, ne de içme sularını. Hatta öndeki büyük tüpleri ve yatağın altındaki ıvır zıvırlarımı dengelemek için arkadaki mutfağın altındaki dolaplara su bidonlarını, küçük tüpü falan koydum. 50 lt'lik su deposu aksın biraz gerisinde olduğu için onu da dolu tutuyorum genellikle.

Ben bu burun ağırlığını hızlıca ayarlamak için bir kaç kişiden yardım alıyorum. Birisi baskülü gözlemliyor. Ben ve gerekirse bir başkası karavanın içine girip yükleme yapabileceğimiz noktalara yakın duruyoruz ve bu şekilde ön ağırlığı kontrol ediyoruz. Ona göre arkaya koyulabilecek şeyleri düşünüyorum.

Karavanı biraz kullanınca diğer karavanların dizilimlerine daha farklı bir gözle bakmaya başladım. Çok güzel karavan dizilimleri var ama arka tarafında yükleme yapacak hiç yer kalmamış. E o zaman bu, öne de yatak-yorgandan başka bir şey koyulamayacağı anlamına geliyor. Tecrübesiz birisi bir de gereksiz yere yüksek kapasiteli şase için ekstra para verirse parasını çöpe atmış oluyor. Zira o 300-500 kg yükleme kapasitesinin yanına bile yaklaşamazsınız o dizilimlerle.
Erba da da aku, giysi dolabi, 140 lt, su deposu, tuvalet kisacasi hersey sol tarafta. Ben aldiktan sonra ekstra akuyu ve dizel isiticiyi sag tarafa taktim. Ivir ziviri da genelde sag tarafa yukluyorum. Depo da bos dolasiyorum son ana kadar. Elimden geldigince ekstra esyalari da arabaya yukluyorum. 2 kisi olunca aman aman esya da olmuyor. Dediginiz gibi demirbas esyalarin agirliklarini ve yerlerini onceden belirleyip yola cikmadan hemen o konumlara yerlestirmek cok pratik olur.
Peki aracin arkasini yukseltmek karavanin bastigi agirligi degistirmeyecek olsa da arabanin sagligi icin onemli degil mi? 5 kg fazlalik bile aracin arkasinda dusme yaratmis. On bagaji ne kadar bosaltirsam bosaltayim dizel deposu yuzunden 2 kg hep daha agir olacak. Surus guvenligini belki etkilemez ama arabanin kondisyonunu etkiler diye dusunuyorum. Zira araba ustasi da o yonde tavsiye verdi. Bir de aracin bagaji ve arka koltuklari da kampa giderken hep dolu oluyor. Tum bunlari goz onunde bulundurunca arazi de hesaba katildiginda yukseltmek faydali olmaz mi?

Erba da da aku, giysi dolabi, 140 lt, su deposu, tuvalet kisacasi hersey sol tarafta. Ben aldiktan sonra ekstra akuyu ve dizel isiticiyi sag tarafa taktim. Ivir ziviri da genelde sag tarafa yukluyorum. Depo da bos dolasiyorum son ana kadar. Elimden geldigince ekstra esyalari da arabaya yukluyorum. 2 kisi olunca aman aman esya da olmuyor. Dediginiz gibi demirbas esyalarin agirliklarini ve yerlerini onceden belirleyip yola cikmadan hemen o konumlara yerlestirmek cok pratik olur.
Peki aracin arkasini yukseltmek karavanin bastigi agirligi degistirmeyecek olsa da arabanin sagligi icin onemli degil mi? 5 kg fazlalik bile aracin arkasinda dusme yaratmis. On bagaji ne kadar bosaltirsam bosaltayim dizel deposu yuzunden 2 kg hep daha agir olacak. Surus guvenligini belki etkilemez ama arabanin kondisyonunu etkiler diye dusunuyorum. Zira araba ustasi da o yonde tavsiye verdi. Bir de aracin bagaji ve arka koltuklari da kampa giderken hep dolu oluyor. Tum bunlari goz onunde bulundurunca arazi de hesaba katildiginda yukseltmek faydali olmaz mi?

Araç modifiyesi konusunda çok bilgim yok ama aracı yükselttiğinizde ağırlık merkezini de yukarı çekmiş oluyorsunuz. Sürekli karavan çekmiyorsunuz. Karavan ve ekstra bagaj ağırlıklarınız olmadığı zamanlarda aracın sürüş güvenliğini de göz önünde bulundurunuz. Mesela viraj performansı düşer.

Aracın üreticisi bütün yürür aksamın boyutlarını, dayanımlarını ve diğer ayarlarını kendisi uzun süren çalışmaların ve testlerin ardından belirlediği için sizin 1 cm'lik bir yükseltme yapmanız bile sürüş dinamiklerini ve aracın yürüyen aksamının ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.

Bunun ne kadar önemli olduğuyla ilgili şöyle bir örnek vereyim; Subaru firması bir arabasında önceki modellerine göre ağırlık merkezini 0,5 cm aşağı indirdiğini broşürlerinde övünerek bahsediyordu.

Sizin servisteki usta arkada çökme olmuş derken neresinde çökme olduğunu gözlemlemiş? Eğer süspansiyon elemanları gibi değiştirilebilir parçalarsa belki normal kullanan birine göre daha sık değiştirirsiniz ama sizin sürüş güvenliğiniz etkilenmez. Benim düşünceme göre aracın mekanik aksamı aşırı yorulup kırılma gibi bir tehlike yaratmıyorsa sizin emniyetinizden daha öncelikli değil. Sadece vaktinden önce masraf çıkartır.

Aracınızın ruhsatında yazan azami yüklü ağırlığını aşmadıktan sonra (zaten aşmamalısınız) kısa süreli yolculuklarınız için yükseltme yapmak gereksiz bir önlem gibi duruyor. Dediğim gibi aşınan parçalar zamanı geldiğinde değiştirilir.

Eğer mutlaka bir modifiye gerekiyorsa, aracı yükseltmeden sadece süspansiyon elemanlarını sertleştirerek aracın çökmesini engelleme yoluna gitmeniz daha iyi olur bence. Bu durumda araç yüklü değilken sürüş konforunuz olumsuz etkilenir sadece.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri