Çekme Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bado-ksk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,188

Bado-ksk

Yeni Üye
Arkadaşlar İzmirden merhaba,aranıza yeni katıldım. Normalde sağlık işleri müdürlüğünde çalışıyorum ve ahşap işleri üzerine bi atölyem var. Kendime çekme karavan yapmak istiyorum. 750 kg altı. Bildiğim kadarıyla genişlik 255'i geçmicek yükseklik 4 metre uzunluk ise arabayla beraber 16 metreyi geçmemeli. size sormak istediğim şu ; 750 kg altına tek dingil yerine istersek çift dingil koyabilir miyiz ? Kafamdaki tasarladığım proje batar katlı hafif 5 metre civarında uzunluğu olan bi çekme karavan yapmak var. Çift dingil olduğunda plaka ve vize zorunluluğu oluyor mu,yoksa plaka ve vize zorunluluğu sadece ağırlıkla mı alakalı ?

750 KG'ı aşan çekme karavanların plaka ruhsat zorunluluğu var. 02 Belgesi alınması gerekiyor. Bunu ancak iyi bir üreticinin yardımı olursa alabilirsiniz. Biraz zor bir süreç. Ayrıca 750 kg'dan ağır karavanlar BE ehliyetle kullanılabiliyor. Bilginize.

750 KG'ı aşan çekme karavanların plaka ruhsat zorunluluğu var. 02 Belgesi alınması gerekiyor. Bunu ancak iyi bir üreticinin yardımı olursa alabilirsiniz. Biraz zor bir süreç. Ayrıca 750 kg'dan ağır karavanlar BE ehliyetle kullanılabiliyor. Bilginize.
ben 750 kiloyu geçmemeye çalışacağım hocam,yani planım o yönde :smiley: 750 kg geçmezsem illa tek dingilli mi olmalı ? isteğe göre çift dingil yapabilir miyim ?

Arkadaşlar İzmirden merhaba,aranıza yeni katıldım. Normalde sağlık işleri müdürlüğünde çalışıyorum ve ahşap işleri üzerine bi atölyem var. Kendime çekme karavan yapmak istiyorum. 750 kg altı. Bildiğim kadarıyla genişlik 255'i geçmicek yükseklik 4 metre uzunluk ise arabayla beraber 16 metreyi geçmemeli. size sormak istediğim şu ; 750 kg altına tek dingil yerine istersek çift dingil koyabilir miyiz ? Kafamdaki tasarladığım proje batar katlı hafif 5 metre civarında uzunluğu olan bi çekme karavan yapmak var. Çift dingil olduğunda plaka ve vize zorunluluğu oluyor mu,yoksa plaka ve vize zorunluluğu sadece ağırlıkla mı alakalı ?

Hayaller ve Gerçekler asla örtüşmez.
Hayallerinizdeki karavanın 750Kg sınırında üretilmesi mümkün değil.
Tek dingille dahi 750kg limitleri tutturmak zorken neden çift dingil arayışındasınız bunu da anlamak zor.
Önce piyasadaki 5mt karavanların yaşam donanımıyla min. Kaç kg olduğunu araştırın. Daha sonra çift dingillilerin ölçülerine ve ağırlıklarını inceleyin ve ilk adımı buna göre atın. Daha doğrusu vazgeçin gidin güney karavandan bütçenize uygun 750 kg kapasiteli karavan edinin ızdırap çekmeyin.
Hayallerinizdeki ölçülerde bir karavan yaşam donanımıyla 1.5 tondan hafif olmaz. Bu hem plaka gerektirir hem de her yıl muayeneye tabidir. BE sınıf ehliyete ihtiyaç olur.
Aslında tüm soruların cevapları mevzuatta mevcut.
İlanlara aldanmayın satın alacağınız karavanı kantara sokmadan sakın kapora dahi vermeyin.
4 yanından hava geçen hareketli bir kütlenin mühendislik disiplini içerisinde üretilmiş olması esastır.
Ben yaptım oldu ile yapılanların doğuracağı sonuçlar ancak bir kazada anlaşılır.
Rast gele

Hayaller ve Gerçekler asla örtüşmez.
Hayallerinizdeki karavanın 750Kg sınırında üretilmesi mümkün değil.
Tek dingille dahi 750kg limitleri tutturmak zorken neden çift dingil arayışındasınız bunu da anlamak zor.
Önce piyasadaki 5mt karavanların yaşam donanımıyla min. Kaç kg olduğunu araştırın. Daha sonra çift dingillilerin ölçülerine ve ağırlıklarını inceleyin ve ilk adımı buna göre atın. Daha doğrusu vazgeçin gidin güney karavandan bütçenize uygun 750 kg kapasiteli karavan edinin ızdırap çekmeyin.
Hayallerinizdeki ölçülerde bir karavan yaşam donanımıyla 1.5 tondan hafif olmaz. Bu hem plaka gerektirir hem de her yıl muayeneye tabidir. BE sınıf ehliyete ihtiyaç olur.
Aslında tüm soruların cevapları mevzuatta mevcut.
İlanlara aldanmayın satın alacağınız karavanı kantara sokmadan sakın kapora dahi vermeyin.
4 yanından hava geçen hareketli bir kütlenin mühendislik disiplini içerisinde üretilmiş olması esastır.
Ben yaptım oldu ile yapılanların doğuracağı sonuçlar ancak bir kazada anlaşılır.
Rast gele
Çok doğru cevaplar. Bravo, açık, net ve yönlendirici.. tebrikler, selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri