Çekme Karavancı Arkadaşlara Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan motogezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,232

motogezgin

Kamp II
Kısa bir özet 4x4 bir motorhome yapmak yaptırmak istedim.senelerce ingiliz motosikleti antİka araç ıvır zıvır toplamaktan artık yeni bir şey yağacak takatım kalmadığına usta yüzü görmek istemediğime karar verdim.kendim uğraşmaktan vazgeçip Bursa bölgesinde işini iyi yapan iki üreticiye gittim.hepsinin eli dolu.Fiyatlar bütçemin üzerinde doğru düzgün 4x4 araç bulmak zor ikisi birleşince fiyatlar daha da artıyor.Artık Türkiyede iyi bir şey yaptırmak ucuz değil anlaşılan o.
Şimdi ihtiyacım şu ben yaz ayları teknede vakit geçiren birisiyim ara mevsimler geç sonbahar kış ve ilkbahar çekme karavan kullanacağım.bir kere bile karavan kampına girmeyi düşünmüyorum.beni ilgilendiren ara mevsimlerde yayla dağ bayır kışın ise kayak merkezleri.

Bu fotoğrafa bakınca ortaya offroad karavanı çıkıyor ama mevcut markanın karavanını pek beğenmiyorum yaşam karavanı gibi değil arkadan açılan bir kapı dışa dönük yaşam benim kriterlere uymuyor kış şartları vs.

Malum sitede satılan avrupa çekme karavanlar var fiaytları makul 200 tl cıvarında.Benim gibi düşünen bu şartlarda off road karavanı olmayan karavan kullanan arkadaşlar varmı.önerileriniz varmı yükseklik süspansiyon kabiliyeti yayla vs deyince zor kullanılır gibi gözüküyor bunların bağımsız süspansiyonlusu varmı ben göremedim belki modifiye edilir büyük lastik yükeltme vs.
Xtra su deposu eklenebilirmi karavan kampı amaçlı olduğundan çok sınırlı su depoları var.

Veya benimle aynı sıkıntıları yaşamış arkadaşların değişik çözümleri varmı duymak isterim.iyi günler.

Etiketler

Türkiye'de off-road karavan crawler var
Birde Erba 3.75 off road karavan var

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşinizi tam görür mü bilmem ama bana göre şu anda offroad için en uygun karavan denilebilecek şey Hotomobil Gladiator modelidir. Bakmanızı tavsiye ederim. Onun kadar çetin koşullara ayak uydurabilecek bir şey görmedim. Ama bu tabi benim görüşüm.

Firmanın dediğine göre belge falan istemiyormuş, yük statüsündeymiş. Bana ileride sorun yaratır gibi geliyor ama yine de ilginç bir tasarım.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşinizi tam görür mü bilmem ama bana göre şu anda offroad için en uygun karavan denilebilecek şey Hotomobil Gladiator modelidir. Bakmanızı tavsiye ederim. Onun kadar çetin koşullara ayak uydurabilecek bir şey görmedim. Ama bu tabi benim görüşüm.

Firmanın dediğine göre belge falan istemiyormuş, yük statüsündeymiş. Bana ileride sorun yaratır gibi geliyor ama yine de ilginç bir tasarım.

Dikkat ederseniz arkadaş çekme karavan demiş

Dikkat ederseniz arkadaş çekme karavan demiş

Beyefendinin dediğini okudum ancak ilgili karavandan haberi olmayabilir diye önermek istedim.

Ayrıca bizim karadenizde yayla dediğimiz yerlere çekme karavanla kolaylıkla gidilmez özellikle büyük olanlarla; önerimin sebeplerinden biri buydu.

Bir de kayak merkezlerine gitmek istediğini söylemiş beyefendi; hotomobil karavan, kar üstünde çekme karavana göre çok daha güvenli bir sürüş sağlar; önerimin diğer sebebi de buydu.

Çekme karavan için önerilecek seçenekler zaten sınırlı onları da siz mesajınızda belirtmişsiniz.

Off road için bu iki türlü karavan tipi de kullanılabilir
hangisi daha iyi olur
Bu kısmı tartışılabilir
Eğer gerçekten dere tepe off-road mu yapılacak
Yoksa yaylalar, bozuk yollar için mi kullanılacak
Off road ile uğraşanlar genelde çekme türünü tercih ediyorlar
Yaylalar vb camping dışı kamp yapayım, off-road yapmıyorum diyenler için pikap karavanlar daha mantıklı gibi geliyor
Bu konuda tecrübeli olanların fikirlerini dinlemek lazım

Crawler para kazanmak için üretilmiş karavan ben off road olarak görmüyorum bazı modeller 2 ton üzeri bunlar zaten facia bu alet kumda çamurda batarsa benim diyen zor çıkarır yada %40 meyilli rampada yukarı hangi araç çıkarabilir
Off road karavan deyince 500kg geçmemesi lazım ki engebeli arazide karavana hakim olabilesin yada 3 ayda aracının motorunu şanzımanını dağıtmayasın
Neawidow var küçük hafif, veya bazen denk geliyor folding caravan var bu tarz 600kg geçmeyenler daha mantıklı ben su olmayan yerde büyük su deposu aramıyorum marketten damacana su alıp kia sorento 2.5 lt aracımın bagajında atıyorum herşey kullanıyorum

Son düzenleme:

Crawler para kazanmak için üretilmiş karavan ben off road olarak görmüyorum bazı modeller 2 ton üzeri bunlar zaten facia bu alet kumda çamurda batarsa benim diyen zor çıkarır yada %40 meyilli rampada yukarı hangi araç çıkarabilir
Off road karavan deyince 500kg geçmemesi lazım ki engebeli arazide karavana hakim olabilesin yada 3 ayda aracının motorunu şanzımanını dağıtmayasın
Neawidow var küçük hafif, veya bazen denk geliyor folding caravan var bu tarz 600kg geçmeyenler daha mantıklı ben su olmayan yerde büyük su deposu aramıyorum marketten damacana su alıp kia sorento 2.5 lt aracımın bagajında atıyorum herşey kullanıyorum
Katılıyorum
Aşırı pahalı
Ancak söğüşleyecek keriz bulmakta sıkıntı yaşamıyorlar

Pikap üstü gene bir nebze 50 bin TL
Çekme karavan 100 bin tl den başlıyor

Katılıyorum
Aşırı pahalı
Ancak söğüşleyecek keriz bulmakta sıkıntı yaşamıyorlar

Crawler kullanıcılarının neredeyse tamamı aldıkları karavanın hakkını veren tipler değil. Aracın amacından çok şekil amaçlı düz ayak sahillerde haftasonu takılan tipler. Çeken araçlarda genelde dev lastikli full yapılmış ranger'lar.

Crawler' a gelince İlk çıktığı tarihlerde fiyatları nispeten uygundu. Belli bir müşteri portföyü oluşturunca uçtular. Offroad için en kullanışlı modelleri kmp190 ve koza. Hacmen küçükler ama offroad için girilen yollar her zaman çekme karavana uygun olmayabiliyor. Burada keyiften yada gidilecek yerden feragat etmek gerekiyor.

Benzer düşünce ve uygun fiyat sebebiyle Erba 3.75 Offroad modelini tercih ettim. Yakın gelecekte teslim alacağım.

Normal modele göre yerden biraz daha yüksek, at tipi lastikleri olacak. Mutfak ve banyonun içeride olması bence avantaj. Bozuk yollarda hafif engebeli arazide kullanıp deneyimlerimi buradan aktarırım ileride.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR