Çekme Karavanda Dengeli Yük Dağılımı Nasıl Yapılmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdinçkoçak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,231

erdinçkoçak

Yeni Üye
Merhaba.2013 model 6 m çift dingil saly marka bir karavan ve 2005 model 2.8 crd voyager araç ikilisine sahibim.Araç karavanı çekmekte zorlanmıyor (biçilmiş kaftan olmasa da) fakat bozuk yol ,kasis,çukur vs geçtiğimizde aracın arkası zıplayıp duruyor.(Böbrek taşı düşürebilecek seviyede) .Bu noktada tecrübeli arkadaşların gerçekten yardımlarına ihtiyacım var.
Aklıma 2 ihtimal geliyor:
1.karavanı yükleme konusunda ciddi hata yapıyorum.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla çeki demirine binen yük ile ilgili olabilir yada ağırlığın önde yada arkada yoğunlaşmasıyla ilgili bir durum.Bunu nasıl ölçücem?(çift dingil oluşuda işi karıştırıyor.)
2. Aracım kamyonet statüsünde yani makaslı.Ekstra yaylandığını düşünüyorum.Ama karavan yokken bu tarz bir sıkıntımız olmuyor.Buda beni yine 1. seçeneğe yönlendiriyor.
Değerli yorumlarınızı,önerilerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum.İyi akşamlar

Etiketler
Merhaba.2013 model 6 m çift dingil saly marka bir karavan ve 2005 model 2.8 crd voyager araç ikilisine sahibim.Araç karavanı çekmekte zorlanmıyor (biçilmiş kaftan olmasa da) fakat bozuk yol ,kasis,çukur vs geçtiğimizde aracın arkası zıplayıp duruyor.(Böbrek taşı düşürebilecek seviyede) .Bu noktada tecrübeli arkadaşların gerçekten yardımlarına ihtiyacım var.
Aklıma 2 ihtimal geliyor:
1.karavanı yükleme konusunda ciddi hata yapıyorum.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla çeki demirine binen yük ile ilgili olabilir yada ağırlığın önde yada arkada yoğunlaşmasıyla ilgili bir durum.Bunu nasıl ölçücem?(çift dingil oluşuda işi karıştırıyor.)
2. Aracım kamyonet statüsünde yani makaslı.Ekstra yaylandığını düşünüyorum.Ama karavan yokken bu tarz bir sıkıntımız olmuyor.Buda beni yine 1. seçeneğe yönlendiriyor.
Değerli yorumlarınızı,önerilerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum.İyi akşamlar
Merhaba sadece kendime özgü bir değerlendirme yapmak istiyorum sorunun kaynağı ve çözümü olmayabilir.
Sanırım çeki demirine binen yük olması gerekenden daha fazla zayıfta olsa diğer bir sorun çekici aracın arka lastiklerin havası fazla olabilir.
Her halikarda çeken araça biraz yük atarak bir deneme sürüşü yap belki araç hafif kalıyordur.

Değerlendirmeniz için teşekkürler.Araç 2 ton karavan da yaklaşık 1.4 ton.Olması gerektiği gibi araç karavandan ağır.Ama belkide dediğiniz gibi aracın arkası hafif kalıyor olabilir.En yakın zamanda tavsiyenizi deneyeceğim.Karavan konusunda acemi olunca insanın aklında bin tane sebep beliriyor.umarım zamanla öğrenirim.Tabi deneyerek öğrenmektense sizlerin tecrübelerinden faydalanarak öğrenmek daha doğru olur.Mesela sizler karavan kullanırken araçlarınızın arkası hiç zıplamıyor mu?(Bu sorunun cevabı benim için önemli) Çekme karavanlarınız da süspansiyon var mı? Üretici firma ile görüştüğümde süspansiyonun olmaması gerektiği olduğu vakit karavanın salınım yapacağı söylendi.hatta karavanda lastik basınçlarının da yüksek tutulması gerektiği yerden gelen etkiye bir anda tepki verip salınım yapmayacağı söylendi.süspansiyon yerine torsiyon sistemi var.(taş gibi hiç esnemiyor desem yeri) .Bilmemek inanın çok zor... Araçtaki zıplama konusunda her türlü öneriye açığım.

Değerlendirmeniz için teşekkürler.Araç 2 ton karavan da yaklaşık 1.4 ton.Olması gerektiği gibi araç karavandan ağır.Ama belkide dediğiniz gibi aracın arkası hafif kalıyor olabilir.En yakın zamanda tavsiyenizi deneyeceğim.Karavan konusunda acemi olunca insanın aklında bin tane sebep beliriyor.umarım zamanla öğrenirim.Tabi deneyerek öğrenmektense sizlerin tecrübelerinden faydalanarak öğrenmek daha doğru olur.Mesela sizler karavan kullanırken araçlarınızın arkası hiç zıplamıyor mu?(Bu sorunun cevabı benim için önemli) Çekme karavanlarınız da süspansiyon var mı? Üretici firma ile görüştüğümde süspansiyonun olmaması gerektiği olduğu vakit karavanın salınım yapacağı söylendi.hatta karavanda lastik basınçlarının da yüksek tutulması gerektiği yerden gelen etkiye bir anda tepki verip salınım yapmayacağı söylendi.süspansiyon yerine torsiyon sistemi var.(taş gibi hiç esnemiyor desem yeri) .Bilmemek inanın çok zor... Araçtaki zıplama konusunda her türlü öneriye açığım.

Erdinç Bey,

Arka sistemi sert olan araçlarda karavanla çukur/kasis vb geçişler daha rahatsız edici olabilir. Yeni aldığım aracımda benzer sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Bununla birlikte birkaç noktayı kontrol ederek sıkıntıyı azaltmak mümkün olabilir.

Eğer sorun kasis/çukur geçişlerinin sert ve rahatsız edici olması ise ve geçiş sonrası hemen sıkıntı bitiyorsa sistemde bir sertlik var demektir. Bunun sebebi orjinal sistemin sert yapısından olabileceği gibi aşırı yükten dolayı limitlere gelinmiş, yaylanmayı sağlayan helezon /makas kapanmış olabilir. Buna benzer bir durumun karavan tarafında olması halinde (aks kolları varsa bir limitöre dayanmış olabilir) çeki demiri üzerinden arabaya sert vuruşlar yapabilir. Lastik basınçlarının aşırı yüksek olması da bahsettiğiniz sertliğe sebep olabilir. Ancak az olması da yukarıda bahsettiğim salınıma sebep olacağı için sürüş güvenliği açısından iyi olmaz. Özellikle araç arka lastiklerin havasını izin verilen maksimum basınca yakın ayarlamak daha uygundur.

Eğer sorun geçiş sonrası sallanmanın devam ediyor olması ise o zaman sorun amortisörlerin zayıflamış olması, makasların direncinin yetmemesi ya da aracın ve karavanın lastik havaları az olmasından kaynaklanabilir.

Bunlara ek olarak karavanın aracınıza uyguladığı dikey kuvvetin uygunluğunu da kontrol edin. Bunun için evlerde kullandığımız baskülden yararlanabilirsiniz. Kaplinin altına çeki demiri yüksekliğine karşılık gelecek kadar (40-45 cm) lik bir sopa benzeri destek basküle basacak şekilde ölçüm yapabilirsiniz. Aracınızın çeki demirine binebilecek maksimum kuvveti öğrenin. (www.towcar.eu web sitesinden bulabilirsiniz). Ben bunun 70-90 kg civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Burada bir anormallik varsa karavan depolarındaki eşyaların yerlerini değiştirerek bir dengeye getirmeye çalışın.

Tek dingil karavanlar yüklemeye karşı daha hassastır. Yanlış yükleme halinde arkada gezinme riski tek dingil karavanlarda daha fazladır. Çift dingil karavanların yol tutuşu tek dingilli olanlara göre daha iyi olduğu genel olarak kabul görür. Eğer karavanınızda bozuk zemin geçişi sonrası salınıma devam etme eğilimi görüyorsanız ilave amortisörün faydası olur. Ayrıca özellikle yüksek hızlarda ani manevralarda oluşabilecek salınımlar da amortisörler sayesinde kısa sürede sönümlenir. Bu çerçevede ilave monte edilecek amortisörün her durumda araç yol tutuşunu olumlu etkileyecektir.

Umarım anlattıklarımın bir faydası olur.

Mutlu geziler dilerim.

Doğan Böncü

Erdinç Bey,

Arka sistemi sert olan araçlarda karavanla çukur/kasis vb geçişler daha rahatsız edici olabilir. Yeni aldığım aracımda benzer sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Bununla birlikte birkaç noktayı kontrol ederek sıkıntıyı azaltmak mümkün olabilir.

Eğer sorun kasis/çukur geçişlerinin sert ve rahatsız edici olması ise ve geçiş sonrası hemen sıkıntı bitiyorsa sistemde bir sertlik var demektir. Bunun sebebi orjinal sistemin sert yapısından olabileceği gibi aşırı yükten dolayı limitlere gelinmiş, yaylanmayı sağlayan helezon /makas kapanmış olabilir. Buna benzer bir durumun karavan tarafında olması halinde (aks kolları varsa bir limitöre dayanmış olabilir) çeki demiri üzerinden arabaya sert vuruşlar yapabilir. Lastik basınçlarının aşırı yüksek olması da bahsettiğiniz sertliğe sebep olabilir. Ancak az olması da yukarıda bahsettiğim salınıma sebep olacağı için sürüş güvenliği açısından iyi olmaz. Özellikle araç arka lastiklerin havasını izin verilen maksimum basınca yakın ayarlamak daha uygundur.

Eğer sorun geçiş sonrası sallanmanın devam ediyor olması ise o zaman sorun amortisörlerin zayıflamış olması, makasların direncinin yetmemesi ya da aracın ve karavanın lastik havaları az olmasından kaynaklanabilir.

Bunlara ek olarak karavanın aracınıza uyguladığı dikey kuvvetin uygunluğunu da kontrol edin. Bunun için evlerde kullandığımız baskülden yararlanabilirsiniz. Kaplinin altına çeki demiri yüksekliğine karşılık gelecek kadar (40-45 cm) lik bir sopa benzeri destek basküle basacak şekilde ölçüm yapabilirsiniz. Aracınızın çeki demirine binebilecek maksimum kuvveti öğrenin. (www.towcar.eu web sitesinden bulabilirsiniz). Ben bunun 70-90 kg civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Burada bir anormallik varsa karavan depolarındaki eşyaların yerlerini değiştirerek bir dengeye getirmeye çalışın.

Tek dingil karavanlar yüklemeye karşı daha hassastır. Yanlış yükleme halinde arkada gezinme riski tek dingil karavanlarda daha fazladır. Çift dingil karavanların yol tutuşu tek dingilli olanlara göre daha iyi olduğu genel olarak kabul görür. Eğer karavanınızda bozuk zemin geçişi sonrası salınıma devam etme eğilimi görüyorsanız ilave amortisörün faydası olur. Ayrıca özellikle yüksek hızlarda ani manevralarda oluşabilecek salınımlar da amortisörler sayesinde kısa sürede sönümlenir. Bu çerçevede ilave monte edilecek amortisörün her durumda araç yol tutuşunu olumlu etkileyecektir.

Umarım anlattıklarımın bir faydası olur.

Mutlu geziler dilerim.

Doğan Böncü
Doğan bey çok teşekkür ederiz paylaşımlarınız çok yaralı olcaktır her şey hepimizin gönlümüzce olması dilerim görüşmek dileği ile selamlar.

Çekme karavan kullanmadım açıkçası fakat sorun fikrimce örnegin psa gurubu ve benzeri araçlarda kullanılan amartisörü kullanılan amaca göre farklı seçim yapılabiliyor örnegin aynı marka araçda bir kaç çeşit amartisör olabiliyor.

Bunu fiat ducato marka aracımın amartisörlerini degişmek isterken farkettim aracın maksimum kg. göre farklı amartisörler gördüm ustama sordum o bile bunu önemsemedi yük için ve yolcu için gibi farklı seçimlerde kullanılabiliyor.

Erdinç bey sanki ziplama sorunu amartisörlerinizin karavanınızı baglayınca yumuşak kalması gibi görünyor bir çok marka ortak amartisor kullanıyor bildigim kadarıyla siz biraz daha sert amartisör degişimi ile sorunu çözebilirsiniz gibi.

Ayrıca makas ile beraber hava körügüde ilave ederseniz seyirhalinde iken mükemmel konforlu olacaktır.

Körük ülkemizde ticari araçlar haricinde pek bilindik ve kullanılmayan ekipman fakat özellikle karavanlar için kesinlikle gereken bir aksamdır yapımına devam ettigim karavanıma bende uygulayacagım .

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.Bozuk zeminden geçince salınım tek sefer ve şiddetli oluyor.Sanırım bu da aracın süspansiyonunda sorun olmadığını gösteriyor yazınızdan anladığım kadarıyla.Geriye değerlendirilmesi gereken 2 seçenek kalıyor.Ya yanlış yük dağılımı (mutlaka dediğiniz gibi bir terazi ile takoza binen yükü ölçeceğim) yada karavanın torsiyon sistemi tamamen devre dışı.Karavanda körük sistemi hakkında bilgi almaya çalışacağım.Sizleri tenzih ederim ben dahil ülkemizde karavan hakkında bilgi donanıma sahip kişileri bulmak zor. Örneğin köprüden ilk kez geçerken köprü ücreti hakkında bilgi almak için aramadığım yer kalmamıştı.Sonuç alamayıp basıp geçmiştim:smiley:.Dolayısıyla körük sistemi takan bir yerle görüşsem hiçbir fikri olmadan "takmak şart hocam"der.
Belkide en büyük handikabım kıyaslama şansımın olmaması.Nasıl ki iyi olmadan kötü,kötü olmadan iyinin varlığı bilinmeyeceği gibi bende kıyaslama şansım olmadığından bocalıyorum.Artık ilk gördüğüm karavanlı arkadaşın yolunu çevireceğim:smiley: Tekrardan yorumlarınız için teşekkürler.

Karavandaki yük dağılımı önemli. Karavandaki yük ne kadar arkada olursa aracjnızın kıçını o kadar yukarı basacaktır karavan e aracınızın arkası da boş olduğundan buna ıldukça müsait. Bana kalırsa ya Karavandaki yükün çoğunu olabildiğince çeki demirine yakın tutun, böylece aracınızın arkası da hafif kalmayacak karavan aracın kıçını yere basacaktır. Bu da benin görüşüm, umarım sorun çözülür iyi günler

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende yük dağılımından olabileceğine inananlardanım.
bu videoya bir göz atmanızı tavsiye ederim. 5,25 tek dingil karavanımla 2 yıldır yollardayım. Doğru yüklemeyi test ederek öğrenenlerdenim. Yanlış yükleme yaptığımda nasıl savrulduğumu hiç unutamam. Gerçi sizin bahsettiğiniz problem savrulma değil ama yanlış yüklemenin bu tip sorunlara yol açacağı aşikar. Birde aracınızda airmatic denilen (aracın yerden yüksekliğini otomatik olarak ayarlayan) sistem varmı? Diğer yorumculara sormak isterim. Varsa sorunun kaynağı olabilir mi? Doğan beyi takip ederim tespit ve tecrübelerine güvenirim. Sevgi ve Saygılarla

Merhaba .Aracımda airmatic sistemi maalesef yok.Paylaştığınız video muhteşem ve çok yararlı.Karavan daki sorunun torsiyon problemi olduğu kanısına vardık.(Karavanı kriko ile kaldırdığımızda lastiklerde hiç bir esneme olmadı).Biz de amortisör ve yay uygulamaya karar verdik(yaz gelmeden).Yurt dışında uygulamalar mevcut.Gelişmeler olumlu olursa paylaşmayı borç bilirim.Tüm yorumlarınız için teşekkürler

Merhaba, öncelikle çekme karavanlarda araca uygun yol durumu alınamamasıdan dolaylı çekici aracta rahatsız edici problemler oluşur. tavsiyem airmatic sistemler ayrıca bir külfiyet olacağı ve kesin çözüm gibi görünsede;
1- çekme karavanı araca bağlı iken yol durumunu kontrol edin, (3 cm torlerans)
2- torsiyonlu dingil toplam kaç kg kapasiteli, karavanın agırlığından yola çıkılarak çözüme kavuşabilirsiniz.
saygılarımla.

Erdinç bey affınıza sığınarak farklı bir sorunu gündeme getirmek istiyorum. Çekme karavanı ile rampa yukarı geri geri giderken istenmeyen frenlemeye maruz kalan var mı? Ben frenlemeyi bloke eden bir sistem yaptırmıştım ancak Alko 3004 kaplin aldım. Onu taktığımda sistemi tekrar uyarlayabilirmiyim bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR