Çekme Karavanda Yaşam Akümülatörünün Şarjı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cst.sami Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,189

cst.sami

Ana Kamp
Karavannı yeni aldım.2.el.Biraz bakım istiyor.elektrik tesisatı iyi durumda gibi.tek eksiği Yaşam Aküsü.
Ben daha önceleri çekme karavandaki yaşam akülerinin aracçdan şarj olabileceğini sanıyordum. Oto elektirikçi arkadaşım bunun mümkün olmadığını aracımdaki şarj dinamosunun sadece araç üstünde bulunan akümülatörün şarjı için dizayn edildiğini söyledi. Buda bende hayal kırıklığı yarattı.Yaşam akülerini akülerin (aracın kendi aküsü ve yaşam aküsünü) yerlerini değiştirmeden arabadan şarj etme olanağım var mı ... bilen cevaplarsa çok sevinirim.. selamlar..

Etiketler
Ynt: Çekme Karavanda Yaşam Akümülatörünün Şarjı

Ya elektrikci bu işi bilmiyor yada siz yanlış anladınız, aracın şarz dinamosundan karavandaki aküleride şarz edebilirsiniz, sadece sarz işlemi bitince 0-1 pako şalterle karavan aküsünü aracın elektrik sisteminden ayırmanız gerekir, elektrikcinin olmaz dediği şu olmalıydı, aracın şarz dinamosundan karavanın aküsünü şarz edebilmeniz için 1 cm çapında kablo kullanmanız gerekir, sorun olanda işte budur, araçdan karavana geçen kısımda 1 cm lik kabloya uygun fiş olmayacağı için karavandaki aküyü şarz edemezsiniz..Karavandaki aküye akü şarz aleti takarak 220v şebeke ceryanı ile karavan aküsünü şarz edebilirsiniz, veya bu akü şarz aletini aracınıza bir 12-220v inverter takarak elde edeceğiniz 220v ile karavan aküsünü şarz etmek için kullanacağınız akü şarz aleti besleyerek karavan yaşam akünüzü şarz edebilirsiniz...

Sami bey karavanınız hayırlı olsun güzel günlerde kullanın,Atilla abi gerçi gerekli cevabı vermiş ama bende ekleme yapayım muhtemelen yanlış anlama var eğer gerekli kalınlıkta bir kablo çekerseniz rahatlıkla karavanınızdaki yaşam aküsünü şarj edersiniz aküleri parelel olarak bağlamanız gerekli sadece dikkat etmeniz gereken kablonun mümkün olduğunca kalın olması çünkü 12 volt sistemlerde mesafe uzadıkca amper düşer,ayrıca akü çıkışlarına mutlaka sigorta koymanız gerekiyor olası bir şaseye temasda geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurur yinede kafanıza takılan olursa telefonla arayın elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışır olmadı doğru adrese yönlendiririz.

Benim karavanda 70 Amper jel akü ve 220 şarj adaptörü var. Aracımdan 150 wattlık invertörü çakmaklığa bağlayıp 220 çıkışı alıp, oradan 35 metrelik uzatma kablosunu karavanın 220 girişine bağlarsam jel aküyü şarj edebilirmiyim? Bu arada araç aküsü boşalır mı? Yada aracı çalışır vaziyettemi şarj etmeliyim? ???

Şarz edebilirsin ama bu seferde aracın aküsü daha çok boşalır, aracı çalıştırmakda yeterli olmaz çünkü araç boşta çalışırken hemen hemen ancak kendisine yetecek enerjiyi üretir, araç en az 2000-2500 devirde çalışırsa inverterle diğer aküyü şarzedebilirsin, bu seferde araç sanki 4 silindirli bir jeneratör görevine döner, benzin masrafı artar iş amacından sapar, çanta tipi jeneratör alsan, 4 litre benzinle 5 saat çalışıyor, akü şarzın 20 amp ise 5 saate 80-100 amp akü doldurursun, 4 litre benzinin fiyatı 15 TL yani karavandaki aküyü 80-100 amp doldurmak 15 TL'ye malolur, jeneratörün gürültüsüde size ve komşulara bonus olur..En doğru yöntem, enerjiyi mümkün olduğunca az harcamak, çünkü harcanan enerji ömür gibi yerine konulmuyor....

Atilla bey galiba en az 150 amperlik bir akü almak daha akıllıca olacaktır. En azından iki-üç günlük hafta sonu gezilerini çıkarır herhalde?

Yaşam aküsünü söküp evde şarj etmek sanırım en mantıklısı.Aracımdan ek kablo çekmeden (tesisat kablolarında boş olan varmış) karavana araç çalışırken 12 volt elektirik vereceğim.Bu elektirikle sadece buz dolabını çalıştırıp varacağım yere kadar buz dolabını belli bir soğukluğa ulaştırabilirsem yaşam aküm bu soğukluğu belli bir süre muhafaza etmek için çalışacak.
hem aküm çabuk boşalmayacak hem çekme esnasında soğuk bir dolaba sahip olacam. :smiley: :smiley: :smiley:
hafta sonlarında akünün bana yeteceğini düşünüyorum. yetmesse invertör düşüneceğim :smiley:))

gunes enerjisi ni daha fazla kullanarak gunes enerjisini akulerde depolayarak bu sorunu daha iyi cözebiliriz

Yapım aşamasında olan karavanıma büro tipi buzdolabı koyacağım. Bu buzdolabı normalde evin elektriğine doğrudan bağlı olacak ve buzluğu buz kasetleriyle dolu olacak. Yola çıkarken sadece buz kasetlerini aşağıya alacağım.
Buzdolabını şebeke elektriği bulmadığım sürece çalıştırmayı düşünmüyorum.
Çok uzun süre kalırsam veya hava çok sıcak olursa aracımdaki ikinci buzdolabını kullanırım.
Benim aracımda yaşam aküsü var. 350w inverter görevi gören UPS de var ki aynı zamanda elektriğe takıldığında aküyü şarj edebiliyor. Kullanılan bütün elektriği buradan 12v ve 220v olarak karavana almayı düşünüyorum (Buzdolabı hariç) Kullanacağım aydınlatmaları ise hepsini LED olarak seçtim. Küçük bir araç televizyonu kullanırsam bu şartlarda 60 Amper yaşam aküsü bana günlerce yetecektir. Tabii truma takmazsak.
Yani söylemek istediğim şu ki, Şebeke elektriğine bağlanmadan akünüzü aracınızın günlük kullanımı sırasında şarj olmasını istiyorsanız, benim gibi yaşam aküsüni aracınıza bağlayabilirsiniz. Yaşam akünüzü motorkaravanlardaki gibi asıl aküye bir röle veya manuel anahtar yardımıyla bağlayabilirsiniz.
Yok bu seçenek size uymuyorsa Güneş enerjisinden başka makul çözüm yok gibi. Bir de arabada akü için bir yer yapar ve yolculuk öncesi aküyü bu yere koyarak yolculuk sırasında şarj edebilirsiniz ama bence hem çok zahmetli olur hem de riskli. Diğer aküye paralel bağlı kutup başları akünüz karavandayken biryerlere veya birbirine değerse büyük sorunlar açabilir.

Yada 3 sistem buzdolabının gaz seçeneği kullanılacak...

RM270 Test

Atilla bey karavan hareket halinde iken gaz seçeneğini kullanabilirmiyiz alevin sönme riski varmı sönerse gaz kesme özelliği varmı benim karavanda yukarıda testini yaptığınız dolabın aynısından var teşekkürler

Buzdolabının gaz sistemi evlerde kullandığımız LPG'li katalitik soba dediğimiz sobanın çalışma prensibinin aynısı, alev sönerse otomatik gazı kesiyor..
1970-1990 yıllarının avrupada üretilen karavanlarda kullanılan asrın harikası buluş, en az 5 milyon karavanda kullanılmış bir teknoloji, bu teknolojinin sorunu olsa canı kıymetli avrupalı bu buzdolaplarını kullanırmıydı.
Önemli olan ürünün bakımlı olması, bedavacılık uğruna anlamadığı şeyleri insanların kurcalamaya kalkmaması, ufak tefek bakım şartlarını beceremeyince, tamir etmek için açtıkları dolabı parça eksilterek alel acele toplayıp, satıyorlar, alanda bakıyorki çalışmıyor veya gaz kaçağı var, oda atıyor bir kenara, bu şekilde erozyon sürüp gidiyor dolabın adı kötüye çıkıyor..
Yukarıda size dolabın testlerini verdim, oysa herkes üç sistem dolapların iyi soğutmadığından şikayetci, olurmu öyleşey, dolap sabahleyin 3.8 c dereceye düşüyor, beğenilmeyen dolabın termostatını biraz kısmak bile lazım, bırakın buzlukda buz yapmayı, neredeyse içindeki meyva sebze sabaha donacak.. Ne güzel bir avantaj, 12v buldun 12v çalıştır, 220v buldun 220v çalıştır, hiç birini bulamadın, LPG ile çalıştır, işin şakası onuda bulamadın odun ateşi yak odunla çalıştır, önemli olan amoyak gazını bir şekilde ısıtmak..
Alet ısıtılabilen herşeyle çalışıyor neredeyse..

3 sistem

Çok güzel bir şey, Özellikle gazla çalışması çok iyi.
Ama ben yine de büro tipi buzdolabımı kullanacağım.
Çünkü zaten var.

buzdolabımın elektrik testlerini yaptım. lpg ile daha çalıştırmadım. çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum ....hatta en doğrusu nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum ;D ;D ;D ;D ;D
Karavanı aldığım arkadaşta bilmiyormuş ;) ;)

Atilla bey bilgi için teşekkürler sizin gibi tecrübeli abileremiz olmazsa ne yapardık bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri