Çekme Karavanım İçin Isıtma Önerebilir Misiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Td5Sever Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,009

Sizce Tüplü Isıtıcı Mı , Dizel Isıtıcı Mı ??

• Kullanılan toplam oy
    17
  • Anket kapatılmış .
Sayın yüksek mühendis bey, yazsaydı demenin nesini şık bulmadınız?Yazmışsınız işte,fena mı oldu.

Boşuna para kaptırmayın sağa sola,
150-200 tl ye sahibinden.com dan ikinci el doğalgaz sobası alın.

genelde 11kw gücünde, elektirik harcamaz. kar fırtınasında bile karavanı sauna gibi yapar. küçük boyları da var.
Karavanda kullanan varmı ? Hiç duymadım ! En küçük boy ebatları nedir , kullanan varsa memnunlar mı , cevaplarsanız memnun olurum .

Not : LPG ile çalışan modeli var mı ?

Karavanda kullanan varmı ? Hiç duymadım ! En küçük boy ebatları nedir , kullanan varsa memnunlar mı , cevaplarsanız memnun olurum .

Var. Ben webasto kullaniyorum ama Mira heating diye bir firmanin hermetik sahra tipi sobalardan kullanan gördüm.

Karavana Gaz Sobası Montajı

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

LPG ile çalışıyor,
Örnek ebat aşağıda var, daha küçükleri de vardır illaki. Yeri müsait olanlar için 12kw lık modeli de var.
Bunlar sahibinden.com da 2. elleri 150-200 tl.

Fujiyama Doğalgaz Sobası

Upload 2019 10 28 15 41 9

LPG ile çalışıyor,
Örnek ebat aşağıda var, daha küçükleri de vardır illaki. Yeri müsait olanlar için 12kw lık modeli de var.
Bunlar sahibinden.com da 2. elleri 150-200 tl.

Fujiyama Doğalgaz Sobası

Ekli dosyayı görüntüle 515693
Kullanma talimatına göre , saatte 3.50 TL LPG yakıyor , 24 saatte 10 saat açık kalsa günlük 35 TL yakması lazım , benim DAİ yerli webasto 9 saatte 1 litre günde 2 litre yakar yani 13 TL günlük mazot yakar , kışın sık karavan kullananlara pahalıya gelir , benim tavsiyem ( 2.200 TL ye takdırdım ) mazotlu ısıtıcı olacaktır . Biraz sesli çalışıyor ama bir müddet sonra alışılıyor .

Bence sarfiyat fazla ve yanma işlemi yaşam mahallinde olması bence uygun değil

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönde

Son düzenleme:

Kullanma talimatına göre , saatte 3.50 TL LPG yakıyor , 24 saatte 10 saat açık kalsa günlük 35 TL yakması lazım , benim DAİ yerli webasto 9 saatte 1 litre günde 2 litre yakar yani 13 TL günlük mazot yakar , kışın sık karavan kullananlara pahalıya gelir , benim tavsiyem ( 2.200 TL ye takdırdım ) mazotlu ısıtıcı olacaktır . Biraz sesli çalışıyor ama bir müddet sonra alışılıyor .
Süleyman abi ben bu sobayı yıllardır iş yerimde kullanıyorum.Bunların ebatı karavan için çok büyük,boru çapları da öyle,sarfiyatları da..Burada ki soba hem yakıt olarak hem de ebatları bakımından çok uygun ama kullanan birini bulup koku yapıp yapmadığını öğrenmek lazım.H3 W3 SAHRA Hermetk Doğalgaz Soba

Süleyman bey hesapta bir karışıklık olabilir mi, LPG nin daha ekonomik olmasını umuyorum:

Teknik kataloglarında(her ikisininde resmini ekledim aşağıda):
  • Webasto tam kapasite ile çalıştığında 0,49 litre/saat tükettiği yazıyor,
  • LPG sobası ise tam kapasite çalıştığında 360gr/saat harcıyor, 360gr/saat ~= 0,72 litre/saat yapar
Tüketimler:
webasto
=0,49 litre/saat dizel
LPG soba= 0,72 litre/saat LPG

Maliyetler: (Dizel ile LPG fiyatlarına göre)
webasto: 0,49 litre * 6,51 TL = 3,19TL /saat
LPG soba:
0,72 litre * 3,74 TL = 2,79 TL / saat

Upload 2019 10 29 7 51 18

Upload 2019 10 29 8 8 53

Bu çözüm tabi ki büyük karavanlar için daha uygun olur,
Dahili Otomatik gaz kesicisi olduğu için koku yapmaz, ben yıllarca evde kullandım,
Tüketimi fazla değil, daha düşük çıkıyor.
Upload 2019 10 29 8 11 36

Bu çözümün başlıca avantajı elektrik ihtiyacı olmaması, webasto'nun 55w gibi çok ciddi elektrik sarfiyatı var.
Upload 2019 10 29 8 20 4

Upload 2019 10 29 8 10 31

LPG sobasının Webastoya göre:

Avantajları:
  • Satınalma maliyeti çok düşük (2. eli sahibinden.com da 150tl-200tl )
  • Elektrik ihtiyacı yok,
  • İşletme maliyeti düşük,
  • Üzerinde ekmek kızartabilir, çay, su ısıtabilir, alevlerini izleyebilir, soba terapi yapabilirsiniz:smiley:
Dezavantajları:
  • Boyutları webasto'dan ciddi şekilde fazla

Son düzenleme:

Süleyman bey hesapta bir karışıklık olabilir mi, LPG nin daha ekonomik olmasını umuyorum:

Teknik kataloglarında(her ikisininde resmini ekledim aşağıda):
  • LPG sobası ise tam kapasite çalıştığında 360gr/saat harcıyor, 360gr/saat ~= 0,72 litre/saat yapar
Tüketimler:
webasto
=0,49 litre/saat dizel
LPG soba= 0,72 litre/saat LPG

Maliyetler: (Dizel ile LPG fiyatlarına göre)
webasto: 0,49 litre * 6,51 TL = 3,19TL /saat
LPG soba:
0,72 litre * 3,74 TL = 2,79 TL / saat

Ekli dosyayı görüntüle 515739

Ekli dosyayı görüntüle 515740
Webastoyu bilmem , DAİ SHAVA 9 saatte 1 litre yakıyor . Günde 13 TL

D1060785c1687a1a413540401c2804b4

Ekli dosyayı görüntüle 515746

Süleyman bey,

Aşağıda işaretledim, o tüketim değeri 4m3 için verilmiş değer. Karavanlar genelde onun 4 katı büyüklüğünde oluyor.
Yani 10 saatte 1 litre yi 4 ile çarptığımızda 10 saatte 4 litre yapar, saatte 400ml/saat yapar, webstoyla aynı tüketime gelir. Hatta sizin cihaz 2500kcal/h (~=3000w yapar) ki webastonun 4kw sı 490ml yakıyor.
Her halükarda LPG Sobadan daha pahalı bir ısınma yöntemi oluyor.

Upload 2019 10 29 9 35 38

Ekli dosyayı görüntüle 515746
Süleyman abi bu veriler inan karavan için değil.Afyonda kaplıcadan çıktıktan sonra üşüdüm ve ilk kez sabaha kadar (takriben 10 saat) en düşük kademe de çalıştırdım.Hava sıcaklığı gece 10 derece civarıydı.10 lt lik deponun neredeyse üçte birinden fazlası bitmişti.

Süleyman abi bu veriler inan karavan için değil.Afyonda kaplıcadan çıktıktan sonra üşüdüm ve ilk kez sabaha kadar (takriben 10 saat) en düşük kademe de çalıştırdım.Hava sıcaklığı gece 10 derece civarıydı.10 lt lik deponun neredeyse üçte birinden fazlası bitmişti.
Benim ki direkt araç deposundan çekiyor , ölçmem imkansız , bu dai-2500 markayı harici depo ile kullananlar az yaktığını söylüyorlar .

@memret

eknik kataloglarında(her ikisininde resmini ekledim aşağıda):

Konuya direk girmek istemem ama bu hesabınız yanlış gibi?

1 gram, 0,001 lt yapar. 360 gr ise 0,360 litre yapmaz mı, 0,72 demişsiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR