ÇEKME KARAVANIM İLE YAŞADIĞIM KAZA ; TEKER BİLYALARI ÇİN MALI .

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan metin0035 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,929

metin0035

Kamp III
Yer
KARŞIYAKA /İZMİR
Tüm Gezenbilir ve karavan ailesine merhaba.Tatil dönüşü karavanımı boşalttım ve tarttırmak amaçlı kantara gittim.Kantar dönüşü yolda sağ tekerlek yerinden fırladı ve çıktı.O anda araç içiinde çok sarsıldık ve çok panikledik.Sağa sola ve yukarı şekilde çok kötü bir şekilde araç ve karavan sallandı yolda gezdik.Bilinç dışı aracı sağa çektim.O anda panikten ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ,arkada karavan sağa yan yattı ve yere sürtünüyor.Yanımda oğlum varddı.O da panikledi ve bana sordu ne oldu acaba diye .Hemen araçtan indik .Birde gördükki teker yok .Arkadan gelen araçlar korna çalıyordu.Hemen yola dağılan kampana içindeki fren pabuçlarını ve tekeri topladık.Gerekli önlemleri aldık.Tamirci çağırdık. Karavanda ki tekerlek rulmanı dağılmış ve tekerlek kopilya ve somundan kurtulmuş yerinden çıkmıştı.Çamurluktan çıkarkende bizi hoplatıp yalpalatmıştı.Burada ki en büyük gerçek şu ;ÇİN malı rulmanlar kullanılmış ve dağılmış.Artık çin malı ürünler canımıza kast ediyor. Anladımki her sene sezonda karavan tekerlekleri ve fren tertibatı kontrolden geçmeli.Bilinçli olmak ve ucuz bir malın nasıl bir tehlike arz ettiği ni sizler ile paylaşmak istedim.Bundan sonra asla çin malı kalitesiz ürün almayacağım.Tabiki ben bu karavanı aldığımda teker bakımını yaptırttım,rulmanlar üstünde idi.Ya daha evvelki sahibi taktırttı yada üretici firma.TÜRKİYEDE bu çinden ithal edilen hiç bir malı almamalı.Türk vatandaşını zor duruma sokmamalı ve korumalı .Tüketiciler ve gezenbilir ailesine arz ederim.SEVGİ ve SAYGILAR..

Etiketler
Ynt: ÇEKME KARAVANIM İLE YAŞADIĞIM KAZA ; TEKER BİLYALARI ÇİN MALI .

Büyük geçmiş olsun,Allahtan kimseye zarar gelmemiş..
Malesef çin malları dünyayı sardı :(

Gecmiş olsun Allah korumuş ve birdaha hiç kimseyede yaşatmasın.çin min ama bizi çarpıyor işte.

Çok geçmiş olsun. İnşallah bundan sonra karavanınızda üzücü bir olay yaşamazsınız.

Metin bey geçmiş olsun. Karavanınızın marka ve modeli nedir? Rulmanlar orjinal değilmiydi? Hepimizin başına gelebilecek bir kaza. Allah korusun tekrar geçmiş olsun.

Geçmiş olsun.

Metin bey, büyük geçmiş olsun,hem siz zarar görebilir hemde başkasına zarar verip sorumluluk altında kalabilirdiniz.Ucuz atlatılmış bir kaza olarak kabuledin. :smiley:

Metin abi:büyük geçmiş olsun mala gelsin cana gelmesin....

metin abi çok büyük geçmiş olsun.benim yıllardır söylediğimi sizin başınıza gelmiş olması üzdü beni.ben çin malı almayın dedikçe ucuz diyorlardı sonrası ne olacak dediğimde cevap yok tabiki.elbette çin malı olup da kaliteli ürünlerde var ama iyi araştırmak gerekli.önce yerli sonra japon sonra avrupa sonra amerikan ve en çaresiz kalırsam da çin malı ürünleri tercih ediyorum.pahalı da olsa önce yerli malını tercih etsek sorunların çoğu azalır üretim ve istihdam artar maliyetler ucuzlar vs vs işte siz anlayın gerisini ;)

Metin ağbi çok geçmiş olsun, çok ucuz atlatılmış, artık bütün yedek parçalar çin fakat bizim insanımız kalitesiz olanı getiriyor çok para kazanmak için, selamlar

Metin Bey geçmiş olsun.

Sizlere bir şey olmamasına çok sevindim.

Benzer bir durumu 2003 yılında Bursa Karacabey yakınlarında biz de yaşamıştık. Hızımız 90 km civarındaydı. Aniden müthiş bir ses duyduk. Motor ya da şanzıman dağıldı zannetmiştim. Aynadan baktığımda karavanın sağ tekerinin yol kenarından alıp başını gittiğini görmüştüm. Bizimkinde araba ya da karavanda herhangi bir sallanma ya da savrulma olmamıştı. Biraz gürültülü şekilde yolun sağına yanaşıp durduk. Kopan tekerin üzerinde somun ve kopilya duruyordu. Sizinkinde açılmış olduğunu söylediniz. Belki de somun zamanla kopili bozup açmış da olabilir. Bizimkinde sorun kesinlikle çin malı ve yanlış tip rulman kullanılması idi. Bu gibi tekerlek uygulamalarda konik rulman kullanılması gerekiyor. Bizimkiler ise düz rulman çıktı. Bu durumun da kontrol edilmesinde fayda var. Flanş dışında tüm parçalar haşat olduğu için (jant dahil) hepsini yeniledik. Tatilin 3 gününü Karacabey'de sanayide geçirmek zorunda kalmıştık. Çamurluk da patladığı için karavanımız fabrikasında tamir gördü. Ankara'ya dönüşte bilyaları da konik tipe çevirttik.

Yılda bir tekerleri kontrol etmekte fayda var.

Allah beterinden korusun.

Selamlar.

Doğan Böncü

Metin abi verilmiş sadakanız varmış, Allah korumuş, geçmiş olsun.

çok geçmiş olsun. aldığım ders, tekerlek gibi taşıyıcı, hayati önem taşıyan parçalar ÇİN malı olmamalı...

Geçmiş olsun. :(

Rulman dağılsa da tekerleğin yerinden çıkmaması lazım. Doğan Bey'in dediği gibi konik rulman kullanılırsa, rulman dağılsa da tekerlek yerinden çıkmaz. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri