Çekme Karavanımı Sipariş Ettim. etezcan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan etezcan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,190

Etiketler
Ynt: Çekme Karavanımı Sipariş Ettim. Etezcan

etezcan' Alıntı:
Erba'dan Onur Bey ile görüştüm. Ruhsat için Tip onay belgesini veriyorlar ancak yeni karavana. Zira eski karavanın şase numarasını değiştiremiyorlar. Kendi ifadelerine göre bu 750kg ağırlığın 1500Kg a çıkaracak bir düzenleme beklentisi içerisindeler.

Erdoğan bey çekilen karavan veya romorka ruhsat gerektirmeyen 750 kg. üst sınırının 1500 kg. çıkması düzenlemesinin çıkması beklentisi konusunu biraz açar mısınız? Bir yasa veya yönetmelik mi hazırlanıyor, talep edilmiş de değerlendiriliyor mudur veya nedir tam olarak? Gerekir ise tekrar sorup detay alabilir misiniz?

Diyelim ki bizim için 1500'e çıktı. Bu karavanla Avrupa'ya çıkınca nasıl olacak? Avrupa'da çekme karavan ruhsatı, izni vs. nasıl değerlendiriliyor, bilenlerden rica etsem açıklayabilirler mi?

" 750kg ağırlığın 1500Kg a çıkaracak bir düzenleme beklentisi içerisindeler."
Hayret !!! :mad:
Bu ham hayal, müşteriye nasıl iletilebiliyor.

Eski hantal devlet gidiyor, yerine digital devlet geliyor. Polislerde ve araçlarında mobil bilgisayarlar var. Çevirmelerde sizin en son hastanede yaptırdığınız idrar tahlilinize bile bakarlar mazallah :(

Yücel Bey teşekkür ederim,
frigo' Alıntı:
" 750kg ağırlığın 1500Kg a çıkaracak bir düzenleme beklentisi içerisindeler."
Hayret !!! :mad:
Bu ham hayal, müşteriye nasıl iletilebiliyor.
1500kg ruhsat açısından değil, ehliyet açısından.. Avrupa birliğindeki düzenlemeye göre çeken ve çekilen araçların toplamı 3.500kg a kadar ise B sınıfı ehliyet ile kullanabiliyorsunuz. Sanırım yakında bizde de yeni bazı düzenlemeler olabilir. Ben de karavanımı ruhsatlı çıkartıyorum zaten.
mayıstosböce' Alıntı:
Güzel keyifli günlerde kullanın.
Çok teşekkür ederim..

UfukU' Alıntı:
Erdoğan bey çekilen karavan veya romorka ruhsat gerektirmeyen 750 kg. üst sınırının 1500 kg. çıkması düzenlemesinin çıkması beklentisi konusunu biraz açar mısınız? Bir yasa veya yönetmelik mi hazırlanıyor, talep edilmiş de değerlendiriliyor mudur veya nedir tam olarak? Gerekir ise tekrar sorup detay alabilir misiniz?

Diyelim ki bizim için 1500'e çıktı. Bu karavanla Avrupa'ya çıkınca nasıl olacak? Avrupa'da çekme karavan ruhsatı, izni vs. nasıl değerlendiriliyor, bilenlerden rica etsem açıklayabilirler mi?

Ruhsat açısından sanırım avrupada da sistem 750kg altı için O1 ve 750-3500Kg için O2 tip onay kodu var ve hepsi ruhsatlı. Ehliyete gelince yukarıda da belirttiğim gibi çeken ve çekilen toplam ağırlık 3.500kg a kadar B sınıfı ile çekebiliyorsunuz diye bilgi aldım.

Edit: 1500kg duyumunu Erba dan aldım. Ne zaman hangi şartlarda gerçekleşir hiç bir fikrim yok. Ancak bu kanayan bir yara sistemde ve acilen pansuman gerek. :(

maksutum42' Alıntı:
Arkadaşlar

BU sabah yeni karavanımı proje onayı için TUV muayene istasyonuna götürdüm.
Projem onaylandı, ruhsatım Motokaravan olarak bugün emniyette tescillenecek.
TUV muayene istasyonunda benim TSE tarafından onaylanmış , projem ekli evrakları ile taranarak, aracın şaşi numarasına atıldı.(Bunun yeni uygulama olduğunu görevli söyledi)
Bu demekki, bundan sonraki muayenede benim onaylı projemle aracımı karşılaştıracaklar. Artık çivi bile çakamam

Eski hantal devlet gidiyor, yerine digital devlet geliyor. Polislerde ve araçlarında mobil bilgisayarlar var. Çevirmelerde sizin en son hastanede yaptırdığınız idrar tahlilinize bile bakarlar mazallah :(
Maksut Bey karavanınız hayırlı olsun.. Sağlıkla kullanın..

Ynt: Çekme Karavanımı Sipariş Ettim. etezcan

750 kg siniri avrupa birliği normlari dogrultusunda belirlenmis bir rakam, dolayisiyla sınırın 1500 kg ya yukseltileceğini ümit etmemek gerektiğini düşünüyorum...

" 1500kg ruhsat açısından değil, ehliyet açısından.. Avrupa birliğindeki düzenlemeye göre çeken ve çekilen araçların toplamı 3.500kg a kadar ise B sınıfı ehliyet ile kullanabiliyorsunuz. Sanırım yakında bizde de yeni bazı düzenlemeler olabilir. Ben de karavanımı ruhsatlı çıkartıyorum zaten. "

Bu anda durum bu zaten, değişiklik beklemeye lüzum yok.
750 Kg ın üstü çekme karavanlar ve römorklar, ruhsata tabi, B sınıfı ehliyet ile de zaten Türkiyede 3.500 Kg a kadar vasıta kullanılabilir.

Bu arada " Karavanınız hayırlı olsun" demek için plaka çıkartma işleminizi merakla bekliyorum.
İnşallah uyduruk bir mazeretle karşılaşmazsınız, diğer onlarca gezenbilir okuyucusu gibi.

frigo' Alıntı:
" 1500kg ruhsat açısından değil, ehliyet açısından.. Avrupa birliğindeki düzenlemeye göre çeken ve çekilen araçların toplamı 3.500kg a kadar ise B sınıfı ehliyet ile kullanabiliyorsunuz. Sanırım yakında bizde de yeni bazı düzenlemeler olabilir. Ben de karavanımı ruhsatlı çıkartıyorum zaten. "

Bu anda durum bu zaten, değişiklik beklemeye lüzum yok.
750 Kg ın üstü çekme karavanlar ve römorklar, ruhsata tabi, B sınıfı ehliyet ile de zaten Türkiyede 3.500 Kg a kadar vasıta kullanılabilir.

Bu arada " Karavanınız hayırlı olsun" demek için plaka çıkartma işleminizi merakla bekliyorum.
İnşallah uyduruk bir mazeretle karşılaşmazsınız, diğer onlarca gezenbilir okuyucusu gibi.

Tahminen aralık ayı ortalarında olabilir. Erba'ya pek acelem olmadığını söylemiştim. İlave ekipmanlar için iyi bir işçilik yapmalarını umuyorum.

Tifa' Alıntı:
Bu konuda yazılmış onlarca yazı forumda bulunmaktadır.
Bu konuda yazmış olduğum bir yazıyı alıntılıyorum.
Yazımın bulunduğu başlıkta aşağıdadır.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15247.msg883358#msg883358

Originally posted by tifa

....... Bey,
Yazdığınız konu şu an Türkiye’de çok az kişinin farkında olduğu, sektör içerisinde farkında olanların da aman sesimizi çıkarıp karavan alacakları uyandırmayalım mantığı içerisinde bu camianın içerisine adım atmaya çalışanları en hafif deyimle arkadan hançerledikleri içler acısı bir konudur.
Eğer Türkiye’de karavancılık gelişecekse bu öncelikle Kanun, Yönetmelik ve Yönergelere uymakla başlamalı ve adam gibi adam özdeyişine uygun karavanlar imal etmekle devam etmelidir.
1200 kilo karavanlara 750 kilo ağırlığında olduğuna ilişkin şasisine yazan ve bundan en ufak bir şekilde de olsa gocunmayan karavan imalatçılarıyla bu iş nereye kadar gideri sorgulamaya başlamamızın zamanı geldi de geçiyor bile.

Bu vesileyle yanlış bilinen bir konuyu da düzeltmeme izin verin. Çekili Karavan araç ruhsatına işlenmez. Karavan çekmek için aracınıza taktırdığınız çeki demiri araç ruhsatına işlenir. Aracınıza taktırdığınız bu çeki demirini ruhsatınıza işlettikten sonra aracınızın gücü ölçüsünde istediğiniz boy ve ebatta karavanı çekebilirsiniz.
Ancak burada yeni yürürlüğe giren Trafik Kanunu çerçevesinde bir sınırlamayla karşılaşırsınız. O da şudur;
750 kilo sınırı. Karavanınızın yüklü ağırlığı 750 kiloya kadar olursa herhangi bir tescil işlemi yaptırmadan çeken aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
Ancak karavanınızın yüklü ağırlığı 750 kiloyu geçerse karavanınızı trafiğe tescil ettirerek ayrı bir plaka aldıktan sonra bu karavanla trafiğe çıkabilirsiniz ancak sınava girip ehliyetinize de römork çekebileceğinizi işletmeniz gerekir.
Yada D sınıfı ehliyet alırsınız. Tabii bu ehliyetle artık değil çekili karavan Tır bile kullanabilirsiniz.
Trafiğe tescil aşamasında fatura ile birlikte “Tip Onay Belgesi” gündeme gelirki zurnanın zırt dediği nokta da budur.
Tip Onay Belgesi imalatçının ürettiği ürünün Nüfus Kağıdıdır.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilen bu belgeye ilişkin TSE’nin kendi sitesinden aldığım ve aklımıza takılan soruları açıklığa kavuşturabilecek 4 adet soru ve cevaplarından oluşan bir metin aşağıdadır.

1.Tip Onayı Nedir?
T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan tekerlekli araçlar ile bu araçlarda kullanılan bazı aksamların, Yönetmelikler ve Teknik Düzenlemelere( Regülasyonlar ) göre uygunluğunun onaylanmasına denir.
2.Tip Onayı Belgesi Nedir?
Araç ve/veya aksamlarına MARTOY, TORTOY veya MOTOY yönetmeliklerine göre Onay Kuruluşunca verilen belgedir. Bu belgeyi almak için araçlara ait aksam, sistem veya ayrı teknik ünite ile ilgili AT yönetmeliklerine veya BM/AEK Regülasyonlarına uygunluğuna dair Teknik Servislerce rapor verilmesi gerekmektedir.
3.Onay Kuruluşu kimdir ve Teknik Servis kim atanmıştır?
Onay Kuruluşu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olup, kendisi adına deney ve kontrolleri yapmak üzere TSE’yi Teknik Servis olarak atamıştır.
4.Tip Onay süreci nasıl işler?
T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Yönetmelik hükümlerine göre Teknik Servis Hizmeti vermek üzere TSE-ATOM’a ( Araç Tip Onay Müdürlüğü’ne ) başvurularak başlar. Başvuru formunda ve ekinde belirtilen dokümanlar Teknik Uzmanlar tarafından incelenir. Başvuru yeterli görüldükten sonra, muayene ve Yönetmelik veya Regülasyonlarda isteniyorsa deney programı yapılarak, aksam, araç veya sistem üzerinde teste tabi tutular. Rapor tanzim edilir. Olumlu bulunan rapor ve buna ait tanıtım ve teknik dosyası, T .C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gönderilir.

Görüldüğü gibi Tip Onay Belgesi olmayan bir karavan, ister anlı şanlı bir üreticide üretilsin isterse evinizin altındaki depoda sizin tarafınızdan üretilsin hiçbir farkı yoktur. Farkının olmaması bir yana sizin de başınıza geldiği gibi trafiğe tescil ettirme şansınız da yoktur.
Çekili karavanlar şimdiye kadar yollarda dolaşmayıp kampinglerde yazlık olarak kullanıldıkları için pratikte bunun bir zararı şimdilik görülmemektedir. Ancak gerçek bir karavancı olmak niyetindeyseniz ve yollarda bol bol gezecekseniz risk altındasınız demektir.
Kanun ve yönetmelikleri bilen ve uygulayan bir trafik polisi yolda sizi durdurduğunda belgelerinizi isteyecektir.
Karavanınız 750 kilonun altındaysa problem yok, ya üzerindeyse!
Bunun için değişik senaryolar üretebiliriz.

Senaryo 1:
Trafik Polisi: İyi günler, evraklarınız lütfen.
Karavancı : Buyrun
Karavanınızı Tip Onay Belgesi olan bir üreticiden aldığınız için gerçek ağırlığıyla trafiğe tescil ettirdiğinizden aracınızdan ayrı plakası ve ruhsatı mevcut. Kanunlara uyan medeni bir vatandaş olduğunuzdan dolayı ehliyetiniz de buna göre düzenlenmiş durumda. Aracınızın ruhsatında çeki demiri de zaten işlenmiş vaziyetteydi. Gönül rahatlığı ile verdiğiniz bu belgeleri inceleyen Trafik Polisi evraklarınızı size iade ederek;
Trafik Polisi : Teşekkür ederim, iyi yolculuklar. Der.

Senaryo 2:
Karavanınızı Tip Onay Belgesi olmayan bir üreticiden aldığınız ve satıcıda karavanın 750 kilo altında olduğunu beyan etmiş üstüne üstlük şasisine de 750 kilo olduğuna ilişkin etiketini çakmıştır. Aracınızın ruhsatında çeki demiri işlenmişti. Karavanınız 750 kilo altında olduğu için aracınızın plakasının aynısı karavana da takılıydı. Ehliyetiniz de B sınıfıydı. Kanunları bilmemenin, sadece satıcının size söylediği doğru olmayan bilgilere güvenerek gönül rahatlığı ile verdiğiniz ehliyet ve ruhsatı inceleyen Trafik Polisi evraklarınızı size iade ederek;

Senaryo 3:
Karavanınızı Tip Onay Belgesi olmayan bir üreticiden aldığınız ve satıcıda karavanın 750 kilo altında olduğunu beyan etmiş üstüne üstlük şasisine de 750 kilo olduğuna ilişkin etiketini çakmıştır. Aracınızın ruhsatında çeki demiri işlenmişti. Karavanınız 750 kilo altında olduğu için aracınızın plakasının aynısı karavana da takılıydı. Ehliyetiniz de B sınıfıydı. Satıcının karavanı satarken size söylediği doğru olmayan bilgilere güvenerek karavanı aldıktan sonra araştırmacı ve titiz kişiliğinizle karavanınızın ağırlığını ölçtüğünüzde 750 kilo denilen karavanın 1200 kilo geldiğini öğrenmiş ve başınızdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Kanunları bilmenin sıkıntısı ile yüreğiniz çarparak verdiğiniz ehliyet ve ruhsatı inceleyen Trafik Polisi evraklarınızı size iade ederek;

Senaryo 4:
Karavanınızı Tip Onay Belgesi olmayan bir üreticiden aldığınız ve satıcıda karavanın 750 kilo altında olduğunu beyan etmiş üstüne üstlük şasisine de 750 kilo olduğuna ilişkin etiketini çakmıştır. Aracınızın ruhsatında çeki demiri işlenmişti. Karavanınız 750 kilo altında olduğu için aracınızın plakasının aynısı karavana da takılıydı. Ehliyetiniz de B sınıfıydı. Satıcının karavanı satarken size söylediği doğru olmayan bilgilere güvenerek gönül rahatlığı ile verdiğiniz yada karavanı aldıktan sonra araştırmacı ve titiz kişiliğinizle karavanınızın ağırlığını ölçtüğünüzde 750 kilo denilen karavanın 1200 kilo geldiğini öğrenmeniz ve kanunları da bilmeniz neticesi yüreğiniz çarparak verdiğiniz ehliyet ve ruhsatı inceleyen Kanun ve Yönetmeliklere vakıf Trafik Polisi size dönerek;
Trafik Polisi : Beyefendi karavanınızın 750 kilo altında olduğunu beyan ediyorsunuz, ancak karavanınızın ağırlığını bir kez de biz ölçerek kontrol edelim.
Diyerek polis arabasının bagajından çıkardığı iki adet dijital tartıyı karavanın tekerleklerinin önüne koyarak bunların üzerine çıkmanızı ister. Tartıların üzerine çıkıpta şasisinde 750 kilo yazan karavanın 1200 kilo geldiği görüldüğünde,
Trafik Polisi : Beyefendi öncelikle sahte beyanda bulunduğunuz için hakkınızda yasal işlem başlatacağız ayrıca Trafik Kanun ve Yönetmeliklere uymayan bu araçla yolculuk yapmanız Yasalara göre mümkün olmadığından karavanınızı araçtan ayırıp bırakacaksınız. Şu andan itibaren onu bağlamış bulunmaktayız.
Ayrıca her vesileyle doğa ve insan sevgisinden bahseden, entelektüel ve eğitim düzeyi yüksek bir grubun üyesi olmakla övünen, hayata bakış açısı ve davranışlarıyla toplumun diğer kesimlerine örnek olması gereken size ve böyle bir yanlışın içerisinde olan karavan üreticilerine üzüntülerimi bildirmeme izin verin. Der.

Gördüğünüz gibi elimizde 4 adet senaryo var hangisini kullanacağımıza hep birlikte karar vereceğiz.

Daha iyiye, daha güzele, daha doğruya, daha doğruya, daha doğruya
Selam ve sevgilerimle.
Sn.Tifa Aydınlatıcı anlatımınız için çok tesekkurler,çekme karavan alacak olsam ruhsatsız asla almam..

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15247.70#ixzz3FWzhGIB3

Sn.Tezcan,umarım gönlünüzdeki gibi bir karavan olur,sorunsuz teslim alırsınız..

karaali71' Alıntı:
Sn.Tezcan,umarım gönlünüzdeki gibi bir karavan olur,sorunsuz teslim alırsınız..
Taner Bey çok teşekkür ederim. Çok özen gösteriyor ve masraf ediyorum ve de hayal kırıklığına uğramamayı umuyorum. :smiley:

etezcan' Alıntı:
Taner Bey çok teşekkür ederim. Çok özen gösteriyor ve masraf ediyorum ve de hayal kırıklığına uğramamayı umuyorum. :smiley:

Karavanınızı ne zaman teslim alacaksınız acaba?
Sözleşme imzalarken termin verdiler mi size?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR