Çekme Karavanımı Yapıyorum Yardım Edebilir Misiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan anlylcn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,862

anlylcn

Yeni Üye
Merhaba
Benim dünyayı gezmek ömrümü karavanda geçirmek gibi bir hayalim vardı. Sonunda başlamak üzere aylardır bunun üzerinde duruyorum gerekli siparişleri verdim. Kendime çekme karavan yapmak istiyorum çünkü çok uzun bir süre beraber olucaz daha avantajlı olduğunu düşündüm. Sorularım biraz fazla olucak ama tecrübelerinizden yararlanırsam çok iyi olur.
750 kg altı olucak
1) şekli itibariyle tiny house tarzı yapmak istiyorum bunun bi sakıncası olduğunu düşünmedim bir sorun olur mu?
2) mevzuata göre en büyük boy ölçüleri nelerdir? Biraz yüksek yapmam istiyorum çok yüksek değil fakat biraz yüksek
3) karkas ahşap olsa sorun olur mu? Büyük ihtimalle olur diye düşündüm o yüzden profil kullanmalıyım bu kullanacağım profil metal bilgilerini verir misiniz?
4) yalıtım olarak ilk olarak römorkun üst düzeyine pütür kullanılacak ondan sonra aralara strafor kullanıp üstüne mdf tarzı ahşap, ismini unuttuğum iki tarafı alüminyum folyo gibi olan kabarcıklı şey de onun arasına girecek şekilde olacak diye düşündüm yalıtım malzemelerini daha sipariş vermedim zaten. Ondan sonra da üstüne ahşap karkas zemin için üstüne de metalden karkas kaynak olacak. Alt tarafa karkasın üstüne Marin kontraplak kullanabilirim. Evin içinde düzeyine de kontraplak kaplama. Dış kaplamada tiny house gibi olucak ahşap ev görünümü gibi bunun üstüne de birşey sürmemiz gerekiyor boya gibi saydam birşey su yalıtımı olsun diye altına ne eklemeliyim yine o aliminyum folyo gibi olan o şeyden mi? Bu biraz oldu yanlış olan fazla olan yerleri düzeltip öneri de bulana bilirseniz çok sevinirim ve aynı zamanda dış kaplama acaba nasıl olmalı?

Tecrübelerinizden yararlanıcağımı umuyorum

Etiketler
Bu kadar az bilgi ve az tecrübe ile bu işe niyetlenmek ne kadar doğru?
Neticede trafikte, kendi canınız ve başkalarının canı söz konusu..
Artı bu bilgiyle karavana verebileceğiniz estetik ne olabilir..?

Herkesin kendi karavanını yapma hevesini zararlı buluyorum.
Acı oldu, ama gerçek bu maalesef.

İyi düşünüp karar verin.
Kararınız hayırlı olsun.

yanılmıyor isem karavan ustaları var ..ben kendim yapmayı hiç düşünmedim yapsam da muhtemelen çok uyduruk bir şey olur, kendim yapacak olsam mutlaka karavan ustası bulurum..

Merhaba.
Böyle bir ustalık yok maalesef..
Ben 2 sene aradım, bir tane gerçek ustaya rastlamadım.
Sizin bildiğiniz bir usta var ise lütfen özelden bana tlf. nu
bildirirsrniz memnun olurum. Ben de İzmirdeyim.

Bu işin ustası Atilla Dinçer, ama o da kendine motokaravan yapıyor!
Profosyonel geçinenelerden daha usta..

Son düzenleme:

Merhaba.
Böyle bir ustalık yok maalesef..
Ben 2 sene aradım, bir tane gerçek ustaya rastlamadım.
Sizin bildiğiniz bir usta vari se lütfen özelden bana tlf. nu
bildirirsrniz memnun olurum. Ben de İzmirdeyim.

Bu işin ustası Atilla Dinçer, ama o da kendine motokaravan yapıyor!
Profosyonel geçinenelerden daha usta..
benim bildiğim usta yok ama yanılmıyor isem bu sitede bir yazıda karavan ustasıyım diyerek numara bırakan bir kişi vardı, ama hangi forum da okudum hatırlayamıyorum

benim bildiğim usta yok ama yanılmıyor isem bu sitede bir yazıda karavan ustasıyım diyerek numara bırakan bir kişi vardı, ama hangi forum da okudum hatırlayamıyorum

bu arada yerli üretim yapanların ustaları belki de işten ayrıldı serbest çalışıyor...nihayetin de onlar bu işin uzmanı değil mi?

bu arada yerli üretim yapanların ustaları belki de işten ayrıldı serbest çalışıyor...nihayetin de onlar bu işin uzmanı değil mi?
İzmirde karavan üretimi yapan yok.
Yeni başlayan bir firma var Çiğlide, ama onlar da bu işin daha başlangıcında.
Ustaları anca kendi standart işlerini yapmaya çalışır.
Bu işin harmanlandığı yer Adapazarı, orayada yapım için karavan bırakılmaz.
Başında beklemek te zor iş.

ege karavanı aradığım da karavan içi dizayn yaptıklarını söylediler..ayrıca urla da yanılmıyor isem indigo adın da bir yer var tüm karavan malzemelerini satıyorlar a dan z ye...ama ithalat yaptıklarını toptan verdiklerini söylemişti ..ayrıca manisa ahmetli de bir imalathane var...çiğlide ki yeri de biliyorum orayı da aradım ..benim bildiklerim bu kadar ..izmir bu konu da oldukça zayıf umarım bu sektör büyür ve tüketici kazanır.

1-EGE karavanın sahibi Mehmet usta. Eski bir karavan sevdalısı emekli Ast. Sb.
Çok yavaş ve pahalı iş yapar. Adam bulamamaktan şikayetçi. Kendi siparişlerini zar zor yetiştiriyor.
Dışarıya iş yapamaz. Yapsa da aşırı para ister. Kendisini iyi tanırım.

2- Urladaki İNDİGOnun sahibi Erol Beyi bilirim. Yıllar önce karavan topluyordu.
Şimdi sadece belli kalıplarla, dışarıya sattığı, karavan parçalarını (OEM) imal ediyor.
Karavan toplamaz.

3-Ahmetli deki Nazmi ustayı da biliyorum, ruhsata gerek yok, TSE 950 Kg. a kadar müsade ediyor,
zannıyla çala kalem bir şeyler üretmeye çalışıyor.
950 kg. karavan, altta makaslı bir dingil, önde frensiz bir çeki başlığı.. !!!
O da dışarıya iş yapmaz, görüştüm.

Son düzenleme:

1-EGE karavanın sahibi Mehmet usta. Eski bir karavan sevdalısı emekli Ast. Sb.
Çok yavaş ve pahalı iş yapar. Adam bulamamaktan şikayetçi. Kendi siparişlerini zar zor yetiştiriyor.
Dışarıya iş yapamaz. Yapsa da aşırı para ister. Kendisini iyi tanırım.

2- Urladaki İNDİGOnun sahibi Erol Beyi bilirim. Yıllar önce karavan topluyordu.
Şimdi sadece belli kalıplarla, dışarıya sattığı, karavan parçalarını (OEM) imal ediyor.
Karavan toplamaz.

3-Ahmetli deki Nazım ustayı da biliyorum, ruhsata gerek yok, TSE 950 Kg. a kadar müsade ediyor,
zannıyla çala kalem bir şeyler üretmeye çalışıyor.
950 kg. karavan, altta makaslı bir dingil, önde frensiz bir çeki başlığı.. !!!
O da dışarıya iş yapmaz, görüştüm.
siz bu konularda bilgili deneyimli bir insansınız anladığım kadarı ile ve size tüm kalbim ile inanıyorum ...ve söylediklerinize ben ilaveten şunu diyebilirim ; ben karavan sevdasına ortalama 2 aydır bulaşan biriyim teori aşamasından pratiğe geçiş yapmayı planlıyorum, hata yapmaktan hoşlanmayan mantıklı ve garantici bir yapıya sahip'im ..dolayısı ile çok inceleyip sık dokuyorum.. ben yerli üretimin asla baltalanmasını istemem ama acemi bir karavan sevdalısı olarak bir türlü beğenemedim karavanları...benim bildiğim karavan camları düdüklü tencere gibi yapışmalı vakumlu olmalı ama yazılarda o kadar çok şikayet var ki isim vermek istemiyorum ilan sitesinde bilmem ne marka karavanımı satıyorum demiş fotoğraftan anlaşılıyor pencere kenarlarında boşluk var..zaten insanlara zor güvenen biriyim,,karavan dizaynı nı yaptırdığımda vay ki vaylar olsun üretim yapan ustaların kesin kovarlar beni:smiley: bilmem nerenin karavan üretiminden satın aldım ( bu sitede sıkça telafuz edilen üreticiler) kampta silikon tabancası ile uyuduk diyenler ...2,yılında çatlamalar ve su sızmaları .....kim ne derse desin bu işi avrupa yapıyor ama gümrük ile bu iş çok pahalıya geliyor.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim fakat bunu ben zaten ustalarla yaptırıcam benim burda projeyi kendi isteğime göre şekilledirmemle alakalı benim herhangi bir işte ustalığım yok. Burda sadece benden istenen proje ile ilgili detayları sormak için geldim.
Bunu ustalar da bilir elbet ama bazısı başka diyor bazısı başka en doğru olan için buraya yazdım. Kendim yapıyorum demem de marangoz demir elektrikçi ustalarla bunu gerçekleştirmek.
Frigotek beye de katılmıyorum. Niye trafikte tehlikeye atayım ki şey konusunda diyorsanız karavan olmaz da yolsa sorun olur öyle anlamışsınız herhalde. Teşekkürler

bendede merak var güzel kaynak yapabiliyorsanız güvenlikte sıkıntı olmaz el becerisi şart youtube üzerinde ve bazı sitelerde (genelde ingilizce) gerekli bilgiler var araştırınca doğru yol bulunur şasi-yan duvar mobilyaların yerleşme düzeni ve teknoloji ben bayağı bilgi edindim bazı şahıslar çizim plan proje bile paylaşmış

Öncelikle 750 kg üzeri bir karavanın profesyonel bir firma haricinde üretilmesine karşıyım.

Ancak kendi 750 kg altı karavanını yapmakta olan biri olarak her çekme karavan yapımı konusunun alatına " yapamazsınız", "bunun için ustalar var onlar yapmalı denilmesi" üzerine genel bir cevap yazmak istedim.

Ben, devam eden amatör projemde herşeyi elimden geldiğince en ince detayıyla düşünmeye çalışıyorum. En zorlandığım nokta elimde kendi planlarım dışında hazır bir plan olmaması. Tasarımın tamamı bana ait olduğu gibi, her vidasını da kendi ellerimle atıyorum. Amacım da karavan olsun diye bir karavan yapmak değil. Gerçekten profesyonel görünen bir karavan yapmak. Bunun yurt dışında da birçok örneği mevcut. "Yapamazsınız", "yapma" derken bu kadar rahat olmayın derim.

Karavanım bittiğinde ortaya nasıl bir sonuç çıkacak, içime sinmeyen noktaları neler olacak göreceğiz. Yine de projemin üretim aşamalarında aldığım haz, atölyeme gelenlere yaptıklarımı gösterirken yaşadığım mutluluğu, 50.000 veya 100.000$ verip hazır aldığım karavanımı tanıtırken alamayacağıma eminim. Zaten kendim yapmadığım, para verip aldığım lüks bir karavanım olursa tanıtmakta oldukça çekingen olurum.

Yanında birçok usta çalıştırmış ve her gün bir çok usta ile muhattab olan biri olarak, "ben ustayım diye geçinenlere" güvenmeye, bu kadar hevesli olamamanızı öneririm. Günümüzde kime sorsan ben ustayım diyor. İstisnalar olsa da, bunların çoğu ya deneyimsiz olup hiç birşey bilmiyor ya da deneyimli olup eski alışkanlıklarından kopamıyor.

Firmalara da güvenmemenizi öneririm. Üretim yapan firmaların da ticari kaygıları bir diğer sorun. Maliyet düşürmek için malzemeden çalmak ülkemizde üretim politikası olmuş durumda.

Başlık ile ilgili olarak düşüncem,
- Moralinizi bozmak istemem ancak bu kadar az malzeme bilgisi ve el becerisi ile böyle bir işe kalkışmanız hüsran olacaktır, malzeme bilginizi arttırmak için yapabiliyorsanız yurtdışı diy videoları izlemenizi öneririm.
-Bahsettiğiniz malzemeler ile 750 kg altında kalmanız çok zor görünüyor. Daha verimli ve daha hafif üretim yöntemleri bulabilirsiniz.
-Kendiniz yapmasanız dahi eğer malzeme ve proje bilgileriniz yeterli olmazsa, karavan yaptırmak için bulacağınız "ustalar" sizi parmağında oynatacaktır.

Yine de kararlı iseniz yurdışında yapılmış projelerden bulmanız ve yapan "ustanın" proje dışına çıkmamasını sağlamanız belki sizi kurtarabilir. Gerçi ne yapması gerektiğini siz söylediğinizde de yıllardır kendi çapında edindiği alışkanlıklarının dışına çıkamayıp kafasının dikine gitmeye çalışması, neyi neden yaptığını düşünmemesi çok büyük bir olasılık. Bu nedenle projenizde ortak olarak usta diye geçinenler yerine daha amatör ruhlu yeniliklere açık yetenekli insanlar daha faydalı olacaktır.

Kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:

Öncelikle 750 kg üzeri bir karavanın profesyonel bir firma haricinde üretilmesine karşıyım.

Ancak kendi 750 kg altı karavanını yapmakta olan biri olarak her çekme karavan yapımı konusunun alatına " yapamazsınız", "bunun için ustalar var onlar yapmalı denilmesi" üzerine genel bir cevap yazmak istedim.

Ben, devam eden amatör projemde herşeyi elimden geldiğince en ince detayıyla düşünmeye çalışıyorum. En zorlandığım nokta elimde kendi planlarım dışında hazır bir plan olmaması. Tasarımın tamamı bana ait olduğu gibi, her vidasını da kendi ellerimle atıyorum. Amacım da karavan olsun diye bir karavan yapmak değil. Gerçekten profesyonel görünen bir karavan yapmak. Bunun yurt dışında da birçok örneği mevcut. "Yapamazsınız", "yapma" derken bu kadar rahat olmayın derim.

Karavanım bittiğinde ortaya nasıl bir sonuç çıkacak, içime sinmeyen noktaları neler olacak göreceğiz. Yine de projemin üretim aşamalarında aldığım haz, atölyeme gelenlere yaptıklarımı gösterirken yaşadığım mutluluğu, 50.000 veya 100.000$ verip hazır aldığım karavanımı tanıtırken alamayacağıma eminim. Zaten kendim yapmadığım, para verip aldığım lüks bir karavanım olursa tanıtmakta oldukça çekingen olurum.

Yanında birçok usta çalıştırmış ve her gün bir çok usta ile muhattab olan biri olarak, "ben ustayım diye geçinenlere" güvenmeye, bu kadar hevesli olamamanızı öneririm. Günümüzde kime sorsan ben ustayım diyor. İstisnalar olsa da, bunların çoğu ya deneyimsiz olup hiç birşey bilmiyor ya da deneyimli olup eski alışkanlıklarından kopamıyor.

Firmalara da güvenmemenizi öneririm. Üretim yapan firmaların da ticari kaygıları bir diğer sorun. Maliyet düşürmek için malzemeden çalmak ülkemizde üretim politikası olmuş durumda.

Başlık ile ilgili olarak düşüncem,
- Moralinizi bozmak istemem ancak bu kadar az malzeme bilgisi ve el becerisi ile böyle bir işe kalkışmanız hüsran olacaktır, malzeme bilginizi arttırmak için yapabiliyorsanız yurtdışı diy videoları izlemenizi öneririm.
-Bahsettiğiniz malzemeler ile 750 kg altında kalmanız çok zor görünüyor. Daha verimli ve daha hafif üretim yöntemleri bulabilirsiniz.
-Kendiniz yapmasanız dahi eğer malzeme ve proje bilgileriniz yeterli olmazsa, karavan yaptırmak için bulacağınız "ustalar" sizi parmağında oynatacaktır.

Yine de kararlı iseniz yurdışında yapılmış projelerden bulmanız ve yapan "ustanın" proje dışına çıkmamasını sağlamanız belki sizi kurtarabilir. Gerçi ne yapması gerektiğini siz söylediğinizde de yıllardır kendi çapında edindiği alışkanlıklarının dışına çıkamayıp kafasının dikine gitmeye çalışması, neyi neden yaptığını düşünmemesi çok büyük bir olasılık. Bu nedenle projenizde ortak olarak usta diye geçinenler yerine daha amatör ruhlu yeniliklere açık yetenekli insanlar daha faydalı olacaktır.

Kolaylıklar dilerim.
Sayın rcr teşekkür ederim.
Herhalde tam eksiksiz anlatamıyorum. Ustalar aileden kişiler. Hepimiz beraber başına geçip bunu yapcaz. Ustalığım yok dedim ama el becerim bu tür işlere yatkın. Sorduğum sorulara cevapları buldum aslında hepsinin bi cevabı bende vardı ama yinede tecrübelerden emin olmak istedim şimdi yalıtım konusunda ilerlemeye çalışıyorum. Malzemeler de gelmek üzeredir. Bu konuda yardım ederseniz alt yan tavan yalıtımı için iyi olabilir. Bende sizin gibi bu tür şeylere karşıyım *tecrübesiz insanlar karavan yapmamalı* o zaman kimse kendi karavanını yapamaz biz zaten bu işi yaparken tecrübe ediniyoruz

Arkadaşlar kimse karavanın 750kg altında olsa bile tip onay belgesi olması gerektiğini aksi takdirde legal olarak yollara çıkamayacağını söylememiş.
İlk sorun karavana plaka takma işlemi ile başlayacak, soğuk damgalı plaka bastırmaya kalktınız yapamayacaksınız, hatta plaka basanlar size bunun yasak olduğunu söyleyerek yapamayız diyecekler. Tek çare tabelacıda yaptiracaksınız.
Trafik çevirdiginde eğer farkederse işlem yapacak.
Ayrıca yarın öbür gün satmaya kalktığınızda sorun yaşayacaksınız. Bir çekme karavancı olarak tavsiyem;
Yol yakınken vazgeçin.
Saygı ve sevgilerimle..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri